Je ze zákona dané, že partner dostane paragraf na porod?

isousek
4. kvě 2015

Ahoj holky chci se zeptat zda je ze zakona dane ze partner dostane paragraf na porod?

lenula4
4. kvě 2015

@isousek Žádný takový paragraf není. V den porodu má nárok na neplacené volno.

ejmina111
4. kvě 2015

Mysite jako na vas? To asi ne, zkuste ale ještě zapátrat na netu,
pokud mate starsi ditko, tak na neho ano.

isousek
autor
4. kvě 2015

Myslim jestli dostane paragraf na den porodu?jeste jsem i slysela ze ma narok ze zakona na volno den po porodu.

lenula4
4. kvě 2015

@isousek Nárok na volno v den porodu má, ale je to neplacené volno. Nárok na náhradu mzdy má pouze na převoz do porodnice.

betelgeuzz
4. kvě 2015

@isousek jak je napsaný výše, má nárok na placené volno na převoz do porodnice a pak odvoz z porodnice domů a na neplacené volno na účast při porodu. Paragraf by si mohl vzít, pokud byste měli starší dítko, tak na jeho hlídání během tvého pobytu v porodnici.

rainbow_x
4. kvě 2015

Můj manžel má v práci 3 dny volna skrze narození dítěte.

betelgeuzz
4. kvě 2015

@isousek jinak některé firmy můžou mít ošetřeno v kolektivní smlouvě nějaké volno navíc, ale ze zákona jen to, co píšu v příspěvku výš.

betelgeuzz
4. kvě 2015

@rainbow_x ale od zaměstnavatele, ne ze zákona.

rainbow_x
4. kvě 2015

@betelgeuzz Nevídím, že bych psala, že to má ze zákona.

betelgeuzz
4. kvě 2015

@rainbow_x ale otázka zní, jestli má ze zákona nárok na nějaké volno, potom nechápu tvůj příspěvek. K čemu je zakladatelce, že tvůj muž má nárok na 3 dny volna?

rainbow_x
4. kvě 2015

@betelgeuzz :O Neuvěřitelný, bez komentáře.

rainbow_x
4. kvě 2015

@isousek Věřím, že Ty jsi pochoplia, že každý to má jinak 🙂 Manželovi žádný den nechtějí dát?

fykyska
4. kvě 2015

na den porodu by mel dostat volno i bez paragrafu, a pak by mel jit vypsat paragraf kvuli peci o zenu bezprostredne po porodu... na tuty to netvrdim ale kdyz ja rodila, 2013 takhle se to dalo udelat.

isousek
autor
4. kvě 2015

Ne ze nechteji jen chci vedet zda by dostal.paragraf na porod no.🙂

velkez
4. kvě 2015

Ne ze zákona nedostane volno na porod, pouze dostane volno s náhradou mzdy na nezbytně nutnou dobu na převod manželkyúpartnerky do porodnice - viz. nařízení vlády (jako kdyby doprovázel jiného rodinného příslušníka k lékaři, většinou se to řeší tak, že 1/2 dne náhrada a 1/2 dne dovolená, pokud není ve firmě, kde to mají ve vnitřním předpisu ošetřeno tak, že je tam vyjmenováno - účast - doprovod při porodu volno s náhradou mzdy. 🙂

misar91
4. kvě 2015

můj partner dostal volno na porod,rodila jsem ale v noci ale itak ráno nemusel,a pak dostal volno na nezbytně nutnou dobu aby si nás odvezl domů...

velkez
7. kvě 2015

@misar91 , tak to byl vstřícný zaměstnavatel - manžel měl noční?
Ale to je přesně jak říkám, na nezbytně nutnou dobu, která může být klidně i jeden celý den - podle vzdálenosti od místa bydliště, pracoviště a lékaře, včetně odbornosti lékaře....

velkez
7. kvě 2015

@fykyska , na den porodu volno opravdu nenáleží ze zákona, pouze pokud má zaměstnavatel tento "benefit" ve vnitřním předpisu nebo kolektivní smlouvě.... 😖

lenjii
7. kvě 2015

Jak se tu píše, je to jen benefit některých firem. 😉

fykyska
7. kvě 2015

@velkez podle zakoniku prace ma narok na volno byt u porodu, ale nedostane za to penize..ale narok na to ma... na prevoz do porodnice a z porodnice ma narok na placene volno..městnavatel vám musí poskytnout pracovní volno, pojedete-li se svou partnerkou do porodnice i zpět domů. Toto volno vám také musí proplatit, a to za předpokladu, že si je vyberete jen na nezbytně nutnou dobu.

Budete-li chtít zůstat i u porodu, máte na to podle zákoníku práce nárok. Ovšem tento den bude už ve vaší režii, mzdy se od zaměstnavatele nedočka korunek

fykyska
7. kvě 2015

Okruh tzv. jiných důležitých osobních překážek v práci, při kterých náleží zaměstnanci pracovní volno, případně volno s náhradou mzdy, upravuje příloha nařízení vlády č. 590/2006 Sb. Dle tohoto nařízení má Váš přítel nárok na volno s náhradou mzdy na Váš převoz do porodnice a zpět a dále na volno (ale už bez náhrady mzdy) k účasti při Vašem porodu.
Během doby, kdy budete s dítětem v porodnici, může Váš přítel zůstat se starším dítětem doma a čerpat tzv. ošetřovné. Ošetřovné je nemocenská dávka, na kterou má nárok zaměstnanec, který nemůže pracovat z důvodu, že musí ošetřovat nemocného člena domácnosti, nebo pečovat o zdravé dítě mladší 10 let z důvodů, že školské či předškolní zařízení bylo uzavřeno, dítěti byla nařízena karanténa nebo osoba, která jinak o dítě pečuje, sama onemocněla. Podpůrčí doba ošetřovného činí maximálně 9 kalendářních dní. Potřebné tiskopisy vydá Vašemu příteli ošetřující lékař osoby, která onemocněla, Váš přítel je poté předá zaměstnavateli, který je následně odešle na okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ).

fykyska
7. kvě 2015

proste je to pokazdy jinak no, zakony se daji obchazet vzdy vsude... nicmene nejpresnejsi odpoved dostanete primo od zamestanavatele jak on se na celou situaci tvari, proste se slusne zeptat, oni si vetsinou chlapi stejne berou par dni dovolene 😉 aby mohli byt doma.... takze zakony a benefity jdou ta tam, kdyz musis tak musis. pokud je zamestnavatel trochu normalni a zaměstnanec trochu slusny a ozve se, myslim ze. domluvit se clovek muze dycky...

alubif
7. kvě 2015

placené volno přívoz a odvoz z nemocnice, neplacené účast u porodu a zbytek je ošetřeno kolektivní smlouvou (pokud teda ji mají), manžel má třeba dva dny a může si je vybrat kdy chce, takže si je vezme den po příjezdu domů.

misar91
7. kvě 2015

@velkez měl odpolední ale rodila jsem celou noc z neděle na pondělí takže ráno když volal šéfoj,řekl mu at zůstane doma...nevím možná to napsal tak že jsem porodila až odpoledne aby nemusel 😀

madre1
7. kvě 2015

@fykyska ,......................když můj manžel pracuje v provozu na 3 směny(týden ranní,noční,odpolední)a starší děti navštěvují MŠ a ZŠ,bude mít také nárok na ošetřovné,když kvůli nim zůstane doma?
Ani při ranní směně by to nemohl časově zvládat,když mu směna začíná v 6:00 a končí ve 14:00.MŠ je otevřená od 6:15 a družina od 6:30 😒

fykyska
7. kvě 2015

@madre1 omlouvam se, ale toto je spise otazka na bezplatnou pravni poradnu...vim ze na deti osetrovatelak muze vypsat detska a to v pripadech kdy nejsou schopny navstevovat zarizeni treba kvuli karantene, nebo jsou nemocne.. ale mozna by mohl gynekolog vypsat paragraf na Vas, to jsem ted mela ja, protoze nejsem ve stavu kdy bych se byla schopns postarat o dite co uz doma mam...to by byla ,,omluvenka,, pro vaseho muze a mohl by s Vami byt doma, resp s dětmi po dobu tech 9 dni... a nebo vypsat paragraf jen na dobu co vy jste v nemocnici to by mu umoznit meli, protoze o deti se nekdo starat musi... tak jsem to tef resila na gyndr..