Jsem denně v práci 10,5 hodin, je to porušení smlouvy?

karlovac
9. črc 2014

Můžete mi někdo poradit , chci dát výpověď po roce ve firmě.Ve smlouvě máme, že délka pracovní doby nesmí přesáhnout 9 hod a 40 hod. týdně.Jenže se tak neděje a denně musíme být v práci 10,5 hodin. Je to porušení pracovní smlouvy ze strany zaměstnavatele?A důvod proč pokad výpověď bez udání důvodu bez 2 měsíční výpovědní doby? Máte někdou třeba jen podobnou zkušennost?

veruska007
9. črc 2014

@karlovac Já mám v okolí zkušenost, že je tohle časté, běžné, skoro mi přijde, že "normální", i když "nemorální". Já takto pracovala, než jsem šla na MD, manžel to tak má taky, švagrová i bratr, švagr, maminka... přesčasy povinné, neproplácené, nemožnost vybrat si je... tohle jsi asi nechtěla slyšet 😕

p3tulkaa
9. črc 2014

@karlovac dle mě tohle normální není, existuje to, ale max 150 hodin ročně, max 8 hodin za týden a ještě s tím musíš souhlasit ... já bych tu výpověď s okamžitou platností klidně dala ....

marcicek84
9. črc 2014

@karlovac - bud v práci sjednané hodiny a ono se ti to vyřeší samo...jinak je to tak, že firma si k tobě dovolí tolik, kolik ji umožníš, aby si k tobě dovolila...

verunka_korunka
9. črc 2014

@karlovac mam to podobne 🙂 az na to ze nam " nejak " davaji za ro nahradni volno. Ale rozhodne ne v plnem rozsahu. Zvolila jsem tedy taktiku prace bez prescasu a kdyz nestiham ozvat se. Zatim jsem vylozene nenarazila na problem 🙂 ale to prijde... Bohuzel vim ze v nasem oboru jsou tyto praktiky normalni, takze jit jinam mi rozhodne nic nevyresi... Jo mohla bych na urad, ale to bych se pak uz do projekce opravdu nemela jak vratit ☹
Takze rozvaz si to poradne, jestli se ti tam libi, kolektiv je fajn, tak zkus chodit opravdu 40 hodin tydne a basta...

karlovac
autor
9. črc 2014

Díky za názory...jenže jsou dvě možnosti bud budu chodit 40 hod týdně a vyhodí mě, nebo budu chodit 10,5 hodin denně a zůstanu s tím, že až si najdu práci na 8 hod denně chci jit okamzite pryc- z duvodu porušení techto "práv" a nedodržení smlouvy z jeho strany- jsem přece zaměstnanec...a to že mi ústně někdo řekne musíte tu byt od 6:30 do 5 není nikde psané.... a co si myslíte o tom dát výpověĎ at běží 2 měsíční doba a jit na neschopenku a pritom si hledat práci?

marecek4
9. črc 2014

no u nás je to jak kdy,a kde-někde strávíme navíc i třeba 3 hodiny a někde zase jdeme domů dřív,záleží jaké období chytíme a samo že přesčasy se neřeší,spíš mě štve to,že vedoucí nad námi kolikrát stojí jak dráb že už máme jet-ano beru,je potřeba odvézt peníze,ale na druhou stranu zas nemůžu odjet pokud nemám nachystanou práci a ještě čekám na kolegyni-prý si to máme nachystat po cestě nebo na druhé poště-jenže tam na to nejsou podmínky a už se vidím jak v autě při řízení skládám dopisy,takže taky žádné terno,na druhou stranu peníze jistý,ne jako u soukromníka

princina
9. črc 2014

Myslím,že se to velice těžko bude prokazovat a ve finále zahájí to,že rám zůstávas dobrovolně,protože svou práci nezvládáš za předepsanou dobu... Můžeš se obrátit na Oblastní inspektorát práce...
Dát výpověď a hledat si při tom práci -pokud budeš mít vycházky...

zuzana_ka
9. črc 2014

@karlovac Přítel se obracel na oblastní inspektorát práce a šli na šťáru... zjistili nedostatky a ejhle ledy se hnuly, takže doporučuju.
Napsal pouze email a vše bylo anonimní....

zuzana_ka
9. črc 2014

Člověk by se měl umět ozvat a nenechat si sr. na hlavu, protože jinak toho ten zaměstnavatel bude zneužívat a bude vymýšlet horší a horší podmínky ☹

jika10
9. črc 2014

Tak přesně takhle jsem to já měla před nástupem na MD a RD a musím říct, že už bych to nikdy neudělala. Zaměstnavatel toho začal zneužívat a občas jsem byla v práci do noci a ráno jsem musela přesně na minutu sedět v práci, žádné úlevy, žádné náhradní volno a o odměnách nemluvě. Dokonce jsem musela chodit do práce v době pracovní neschopnosti, muselajsem si domluvit vycházky na 6h v kuse a chodila do práce, bohužel taky bez jakékoliv odměny. To mi bylo řečeno, že jsem dostala peníze za pracovní neschopnost, takže co chci.Teď jsem na RD a už se děsím dne,kdy budu řešit ukončení pracovního poměru, protože mi i přes mojí písemnou žádost neproplatili dovolenou, na kterou mám ze zákona nárok. Takže být tebou mizím rychle pryč, ale zase nevím jestli to bude někde lepší.

marcicek84
9. črc 2014

@karlovac - cho´d do práce dle smlouvy, pokud mají problém, a´t ji opraví a dle toho příslušně navýší plat a když to upravit nejde a je to protizákonné, tak nevím na co si stěžují...na nemocenskou můžeš vždycky a to jim tam pošli pak tu kontrolu kdyby dělali problémy...nevím, proč si lidé neumí vážit sami sebe a dělají ze sebe kašpary...něco jiného by bylo,kdybys to výrazně poznala v platu a víš,že jinde by ti tolik nikdy nedali...

j.a.n.i
9. črc 2014

@karlovac Ne, tohle není důvod pro okamžité rozvázání pracovního poměru, ty důvody jsou přesně v zákoníku práce vyjmenované a v principu jsou vlastně jen dva - dle posudku lékaře tě práce ohrožuje na životě/zdraví (nevím přesnou formulaci) a zaměstnavatel tě do 15 dnů nepřeřadí a ten druhý je nevyplacení mzdy do 15 dnů po zákonném termínu. Takže můžeš buď na zaměstnavatele poslat kontrolu nebo nekompromisně chodit jen na 8,5 hodiny (8 + přestávka).

barinkas
9. črc 2014

jak zde bylo uvedeno, dle zákona to není důvod k rozvázání prac. poměru. Určitě na ně můžeš poslat IP, ale nevím, zda pak i nadále v dané práci zůstaneš, pokud tedy chceš. Za sebe mohu říct, že pokud budou chtít, důvod si pak najdou, Tě vyhodit, tudíž jak zde někdo psal, chodit jen na 8,5 a pokud tam chceš zůstat, nedělala bych to.

@marcicek84 kašpary ze sebe dělají, jelikož práci potřebují, víš ne každý je v pozici, že může si dovolit zůstat doma bez peněz... proto toho hlavně v dnešní době zneužívají...

Ale, co mohu říct... nedělejme ze sebe svaté, že všichni jsme dokonalí, práci obětujeme max, snažíme se atd... Že využijeme plně prac. dobu, neflákáme se... Přítel dělá ředitele nejmenované firmy a teda hledím, co mi říká, co slyším, když něco řeší v autě po telefonu...
Všeci nejsou stejní, to ne, ale hodně by chtělo jen peníze a pomalu nic nedělat!

marcicek84
10. črc 2014

@barinkas - promiň tak i když potřebuje někdo práci a dělá navíc, nedostane to zaplacené, tak nevím, proč na takovém místě setrvává, stačí to tak udělat jednou a zaměstnanec si začne hledat něco jiného, protože ví, že to v takové firmě pro něj nemá perspektivu, poté záhy dává výpověď. Jen zaměstnanec, který si neváží sám sebe a práce se k tomu může stavět, že to je normální všude, ale upřímně, všude to tak nechodí, já i manžel máme takovou práci, kde by si to k nám nikdo nedovolil a prosím to jsme v regionu, kde jedna z nejvyšších nezaměstnaností v ČR. Podle mě si tazatelka za stejné peníze může najít jinou práci, horší to tam určitě nebude, tedy dost silně o tom pochybuju.

alneka
10. črc 2014

přesně jak píše @zuzana_ka lze se obrátit na místně příslušný inspektorát práce. Je však vhodné umět prokázat, že pracovní doba opravdu probíhá tak, jak uvádíš. Udání zvaž s ohledem na stávajíc poměry se zaměstnavatelem.
Pro okamžité rozvázání poměru to však důvod není.

barinkas
10. črc 2014

@marcicek84 tvůj názor 🙂 předpokládám, že nepracuješ jako např. dělnice že.. ono to je i dost rozdíl. Na lepších místech to je jiné, to je jasné. Ovšem pokud máš malé město, kde není tolik prac. příležitostí.. a musíš živit rodinu, jsi rád, že práci máš. Nemluvím za sebe, nejsem ten případ, jsem na mateřské, ale znám spoustu takových... Nevím, co bys dělala, kdyby jsi byla na mateřské, měli jste nevím, 3 děti, manžel měl práci a ne moc šanci najít jinou. Bo je to vážně problém, zřejmě si nemyslíš... luskneš prsty a hle, práce je 😀 Manžel Ti řekne, že tam nebude, bo si ho neváží, tak jde raději na pracák, že najde jinou...
Co se týče bydliště, bydlíme V Ol, přítel pracuje ve Vsetíně.. tam to vážně není žádná sláva, to mi věř. Takže zaměstnanost je zde nic moc...
Navíc ještě ber v potaz, že ne každá firma chce matka s dítětem... všeci nejsou stejní, to ne, ale hodně jich takových je...
Takže se na mě nezlob, ale Tvůj názor je dost scestný, že když si mě neváží, půjdu jinam, bo si práci rozhodně lehce najdu... Určitě není správné, jak se firma u tazatelky chová, to ne, ale pokud práci potřebuje, byla bych opatrná, co udělám...

barinkas
10. črc 2014

Napíši zde ještě svoji zkušenost, po škole jsem měla první práci. Jediný problém tam byl ve vybírání dovolené. Mohla sis ji vzít kdy chceš, ovšem bylo třeba za sebe najít brigádníka. Nebylo to uvedeno ve smlouvě, jen ústně. POkud brigoš nebyl, nemohla sis vzít dovču. Sháněli se přes agenturu. Měla jsem zaplacenou dovču, ovšem poslední den v práci mi slečna vypověděla brigádu, že je nemocná.Bylo mi řečeno, že nesmím nikam odjet, že je třeba, aby tam někdo byl. Nakonec jsem sehnala kamarádku. Po příjezdu z dovolené jsem to řešila, že přece jsem to měla schválené atd. Že je toto špatně atd. Ovšem do měsíce jsem dostala vytýkací dopis, že si neplním své prac. povinnosti a bylo mi doporučeno, abych odešla. Jak ne, dělali mi problémy, vše neustále kontrolovali, polední pauzu na minutu přesně atd. Takže
@marcicek84 aspoň vidíš, jak to někde chodí. Že pokud se ozveš, často poletíš... Z firmy jsem sama odešla,jinak bych měla "doporučení" pro dalšího zaměstnavatele...Naštěstí jsem byla bezdětná, takže to nebyl zas takový problém. Najít jinou práci trochu jo. Ale to už je jiné téma...

missveru
10. črc 2014

No asi záleží na druhu práce - podle mě je to taky normální, sama jsem tak dělala. Ne proto, že bych musela, ale prostě proto, že práce bylo tolik, že za normální pracovní dobu se to stihnout nedalo. Nebo dalo, ale odfláknutě, což by mě nikam nedostalo, že :D Takže pokud bych dělala na směny, v obchodě, za pásem v továrně, atd. asi bych na pracovní době trvala, pokud ale dělám manažerskou práci nebo jinak samostatnou, kde jsem hodnocena za výsledek, ne za dobu tam strávenou, tak tam je třeba s tím počítat a ozvu-li se, budou na mě minimálně blbě koukat :/

marcicek84
10. črc 2014

@barinkas - no tak tazatelka se dle profilu o dítě snaží,nepíše nic o tom, že by měla již nějaké děti, reagovala jsem tedy na její situaci, tvůj příklad ženská na mateřské se 3 dětmi a chlap,co je rád, že je rád je taky úplně mimo, myslím, že v této situaci by zde nebyl pokládán tento dotaz, to by všichni drželi hubu a krok a opravdu by to na žádné velké vyskakování nebylo. Nicméně jsem psala jednu podstatnou věc, že pokud si mě někde neváží,tak si hledám práci jinde, až najdu dávám výpověď, jo ono to hledání může trvat i rok, to nepopírám, ale už jen vidina toho, že si něco najdu a pak odejdu by mě blažila na duši...kdo totiž pro změnu nic nedělá, těžko ji může očekávat...jako i ten otec rodiny by mohl hledat práci jinde a přesunul by se ve chvíli, kdy by něco našel, nevidím v tom nic zcestného ani nereálného, je to jen o odvaze něco změnit, něco se svým životem udělat. A upřímně český národ si nechá skákat po hlavě kdekým, jenže to je právě ta chyba, možná když na to přijdeme včas, tak ti zaměstnavatelé pochopí, že ne s každým jde kroutit jak se jim zachce...
Dále si nemyslím, že to byla taková ztráta přijít o práci, kde si nemůžeš vzít dovolenou, aniž bys za sebe nesehnala náhradu...místo toho abys odešla, jsi právě měla jít na tu nemocenskou, však by si poplatili výdaje za člověka, který by nevyvořil žádnou hodnotu...😉

mondulka21
11. črc 2014

jak bylo řečeno, hodně záleží na tom co děláš za práci, pokud dělnickou, nebo třeba prodavačku v obchodě... tak tam by ty hodiny tak nějak +- měli sedět (ale já třeba dělán 12ky v krámku) ve smlouvě mám sice 40 hod týdně, ale za měsíc mám v průměru 210 hodin (někdy 190 někdy 230 🙂. díky bohu mi to zaměstnavatel tak nějak platí. Ale pokud děláš manažerku, účetní... a tvá práce je vázaná na odvedení nějaké práce, tak to je podle mě normální že se dělaj přesčasy... Manžel dělá vývojáře a když je něco urgentního tak je tam od 7-19 i když má zaplaceno jen 7,5 hodiny.... ale prostě ví že se to udělat musí... a někteří kolegové prostě ve 15 odejdou a práce stojí, nestihne se zakázka, firma přijde o zákazníka a nejsou pak premie.... ale s takovýma se většinou stejně brzy rozloučej (nejsou loajální k firmě).... takže pokud máš ve smlouvě hodinovou mzdu tak trvej na proplacení a pokud máš pevně stanovenou sumu za měsíc, tak to je podle mě úplně běžné dělat pár hodin navíc....

karlajasmine
29. črc 2014

Tohle me v Cechach hrozne vytaci.. ze lide si nejsou schopni vazit sami sebe.. kdyby kazdej trval na tom, ze bude pracovat podle smlouvy, tak by tenhle problem neexistoval, protoze by zamestnavatele nemeli moznost dotycneho vyhodit a nahradit nekym, kdo se neozve.
Ja dodrzuju presne 40hodin tydne v praci, pokud mam moc prace, tak ji proste odlozim na dalsi den, v praci opravdu pracuji naplno a poctive, ale take si naplno vybiram zakonnou prestavku na obed a malou prestavku.. A muj nastavajici dela to same. A je fakt, ze on tam ma obcas hrozne peklo, protoze jim nema problem rict ''Neni problem, abych zustal prescas, ale v patek si to vyberu nebo mi to zaplatite''.. a jeho sefovy se to strasne nelibi, protoze se snazi kazdyho nutit, aby delali neplaceny prescasy, a tohle muj snoubenec proste delat nebude. On ma ale i stesti, ze v jeho oboru je malo sikovnych lidi a proto vi, ze ho nevyhodi.
Proste dle meho nazoru pokud ma nejaka firma moc prace, ma si najmout dalsi zamestnance. Pro me neplaceny prescasy proste neexistujou.. kdyz mi pracovni doba konci v 17.00, tak presne v 17.00 vsechno vypinam a vychazim ze dveri 🙂 A kdyby s tim mel zamestnavatel problem, tak bych fakt nemela problem ho s tim dohnat k soudu.

karlajasmine
29. črc 2014

@mondulka21 ''pokud máš pevně stanovenou sumu za měsíc, tak to je podle mě úplně běžné dělat pár hodin navíc.... '' S tim nesouhlasim 🙂.. pevne stanovena suma je za pevne stanoveny pocet hodin.. Pokud mi nekdo zaplati napr.25.000 za 40h tydne, tak mi maji bud teda nabidnout min penez, anebo mi tam napsat, ze je to za 40h tydne vcetne napr.5 hodin prescasu.. Proste pro me fakt neexistuje, abych mela ve smlouve napsano, ze pracuju za 25.000Kc za 40h tydne, a aby nekdo po me chtel dalsich x hodin navic... Smlouva ma odpovidat realite. Kvuli tomuhle jsem odesla z byvale prace, a sefova nebyla schopna pochopit, ze smlouva pro me ma takovouhle hodnotu..tenkrat neslo o pracovni dobu, ale o pracovni napln.. mela jsem jistou pozici a tomu odpovidajici povinnosti, a oni po me chteli x veci navic, ktere jsem ve smlouve nemela. Tak jsem jim dala na vybranou, ze bud mi ve smlouve upravi pracovni napln, nebo koncim... Pracovni napln mi upravit nechteli, tak jsem skoncila.