Netolerantní kolegyně

poupe
1. led 2015

Ahoj,jen by mě zajímal nezaujatý názor, mam 2 děti(4a7 let), pracuji na směny, letos před vánoci na mě vyšla sobota(od 10-19h), 23.12-odpolední(do 22h.), po svátcích-3odpolední,1xranní, z toho 31.12-uzávěrka,odchod z práce v 18h.Má kolegyně 55 let(3 dospělé děti), co si o tom myslíte? 😉

somalicats
1. led 2015

@poupe Trošku nechápu dotaz - jako že ty směny měla vzít ta kolegyně za Tebe? A že když to neudělala, je netolerantní?

primaska
1. led 2015

Taky postrádám otázku? Že by starší kolegyně za tebe měla brát směny anebo si je vyměnit podle tebe? A pokud to neudělá je netolerantní? To je přece nesmysl. Můžeš si to samé položit sobě. Jsi ty tolerantní, když po ní chceš, aby za tebe brala směny, protože ty máš malé děti?

kacenka1111
1. led 2015

Taky to nechapu, na Vanoce doma a vecer silvestr taky...To jako ze je stara, tak nemá pravo byt se svoji rodinou?

petrasipkova1
1. led 2015

taky nechápu, pokud je to tak, tak se ale nedivím, když jsou směny tak to prostě na někoho padnout musí, manžel jede na směny pořád, i přes svátky, takže byl na Štědrý den v práci i s kolegou co má doma mimčo první Vánoce, prostě to tak vyšlo, nikdo to neřešil, že jsou to mladý kluci co chtěj být s rodinami a kolegové jsou taky okolo 50 ti. Všichni mají přece stejné právo a nárok. Já bych to tedy nevyměnila a ani od nikoho nechtěla. Vždy si projdeme směny dopředu a Vánoce plánujeme podle toho, takřže Štědrý večer klidně 23. .... Vždyť o nic nejde. 😉

vlajka1
1. led 2015

Chapu to, ale ve vetsine pripadu se s tim neda nic delat. Ja taky pracuju na smeny a kolikrat se nestacim divit. Zenska ktera je sama sedi na stedrou noc doma u televize a mlada maminka s malymi detmi slouzi nocni... Reseni je pouze zkusit se nejak rozumne domluvit na nejakem kompromisu... Ale ze zkusenosti vim, ze to neni jednoduchy.

somalicats
1. led 2015

@vlajka1 Ono je to taky hodně o tom, jak k takové bezdětné kolegyni přistupuje ta maminka s dětma. Pokud máš děti a očekáváš, že si z toho ti bezdětní/s odrostlými dětmi sednou na zadek, tak je to špatně. Jestliže chci, aby mi někdo vyšel vstříc, musím taky vyjít vstříc já jemu...

poupe
autor
1. led 2015

@somalicats asi tak nějak 😀 tak mě spíš zajímal názor, pohled na věc, já malý děti ona ne, vánoce,konec roku, vše jsem vyžrala, ale vím že to na mě vyšlo, měla s tím přijít sama, že mi vymění nějakou směnu?že já mam děti??jen mě zajímal nezaujatý názor.

somalicats
1. led 2015

@poupe Pochopitelně ne, proč by s tím sama chodila? Ona má přece taky rodinu... Jestliže od někoho chceš laskavost, tak o ni prostě požádej, buď Ti vyhoví, nebo nevyhoví, ale na to nevyhovění má přece právo...

vlajka1
1. led 2015

@somalicats me se to netykalo. Ja osobne slouzila dobrovolne stedrou noc prave proto, aby maminky s malymi detmi mohly byt doma (x let po sobe). Smenny provoz neni jednoduchy a ma svoje uskali. Bohuzel jsem se pak pozdeji od tech s odrostlymi detmi dozvedela, ze se nenajde nikdo ochotny, az budu mit dite ja... To s tim az tak uplne nesouvisi, ale chapu, kdyz je pak nekdo nastvany.

primaska
1. led 2015

@poupe Ano, měla jsi ji požádat, zda s tebou směnu nevymění. Něco podobného jsem si kdysi vyzkoušela.. jakožto svobodná bezdětná jsem musela neustále dělat přesčasy za kolegyni s pětiletým dítětem.. a jak mě to štvalo. Každý má nárok na soukromý život ať už s dětma nebo bez nich..

dracula
1. led 2015

Člověk musí být rád, že má práci. Takže asi tak. Mám manžela u policie a společné svátky neznáme.

poupe
autor
1. led 2015

@primaska asi jsem čekala že s tím příjde sama, bylo mi blbý ji požádat, spíš mě trochu zaráží že s tím nepřišla sama,.
Dík za názory.

somalicats
1. led 2015

@vlajka1 Jo, to chápu, že by to pak člověka mrzelo... Na moji máti (je lékařka) vyšla několikrát noční či denní během Vánoc, prostě se Štedrý den udělal dle situace - buď jsem musela vše připravit já (bylo mi v té době mezi 15 a 18) na štědrovečeři, protože mamka dorazila domů kolem páté, nebo se udělal Štědrý večer 25. Ono je celkem jedno, jak velké jsou děti, prostě jsou a i člověk s většími dětmi by nejradši trávil svátky s rodinou.

primaska
1. led 2015

@poupe Mně na tom, že sama nenabídla výměnu směny, nepřijde nic zarážejícího. Mám taky dítě a vím, že se z toho nikdo neposadí na zadek :o)) Tak ale ber to jako zkušenost do příštích let :o)

somalicats
1. led 2015

@poupe Na tom není nic zarážejícího. Nevím, v jakém provozu děláš, jestli byl někdo v práci i na Štědrý den, ale pokud ne, tak to máš ještě v pohodě směny, navíc je víš dopředu, takže se i dle toho můžeš zařídit třeba s přípravou jídla a podobně... Ta kolegyně je na tom v tomhle směru úplně stejně, i ona má svou rodinu (a je fuk, že jsou děti už velké) a má právo být s ní zrovna tak, jako Ty.

My máme s partnerem vlastní firmu, máme zaměstnance, ale je-li potřeba jít do práce o svátcích, tak jdeme my dva. Letos na Silvestra byl partner v práci do půl sedmé večer, usnuli jsme všichni ještě před půlnocí 😉. A dnes jsem jela do práce já přehodit systémy na nový rok. Živí nás to, tak pro to ale musíme holt něco udělat...

jmisa
1. led 2015

Pokud jedete v práci v nějakém cyklu a takhle to vyšlo, tak je to pech, ale za rok, za dva to zase vyjde jinak.
Já dělám v práci krátký x dlouhý týden a dvanáctky. Na směně jsem jediná s malým dítětem, tak mi zatím kolegové vyjdou vstříc tím, že já si beru dovču v období do ŠD a oni pak kolem Silvestra.

Když jsem byla malá, táta pracoval v turnuse a tak byl ŠD vždy podle jeho práce. Moje sestra je zdravotní sestra a tak to taky mají všelijak, ale ona už má teď puboše, tak to už vůbec nehrotí.

j.a.n.i
1. led 2015

@poupe A proč by s tím měla chodit sama, nějak nevidím důvod, snad když ty chceš něco vyměnit, tak požádáš ty a ne že ti někdo bude nabízet, jestli náhodou nechceš. A hlavně tedy podle toho co píšeš, tak si měla volno 24-26 a 31 večer taky, tak co by si měla s tebou měnit?

hpaja
1. led 2015

@poupe Neřekla bych, že je netolerantní. Taky jsem jako bezdětná pracovala na směny, v nepřetržitém provozu a jak na mě vyšly směny, tak jsem šla do práce.... svátky nesvátky, 2 roky po sobě jsem měla noční na Silvestra. A upřímně, kdybych měla svátek volný, asi by mě nenapadlo se někomu nabízet - pokud by sám nepožádal. Sice jsem neměla děti, ale manžela jo a samozřejmě jsem chtěla jet i k rodičům a užít si volno...

g_m
1. led 2015

@poupe Zeptala bych se možná trochu jinak: Nejsi trochu sobecká? Chápu, v čem vidíš problém, ale nechápu, proč by člověk, kterému je 55 let neměl právo na Vánoce stejně jako ty...

loafeer
1. led 2015

před MD jsem pracovala taky na směny v nemocnici. U nás to fungovalo tak, že jsme si mohly vybrat, co kdo chceme sloužit a každý rok se to nějak prostřídalo. U nás byl ale spíš opačný problém, my mladé svobodné jsme chtěly sloužit svátky kvůli penězům, což zas těm s dětma nevadilo:o)..myslím, že je to o domluvě, pokud jsi měla ten pocit, měla jsi jí to říct, jeslti by s tebou některou směnu třeba nevyměnila...a když jsi nic neříkala, kolegyně si mohla myslet, že ti to nevadí....Jak už tu někdo psal, z cizích dětí se nikdo na zadek neposadí, taky mohla mít své plány...kdo ví...

poupe
autor
1. led 2015

jste jak vosy 😀 😝 prosím smazat diskuzi.

madrilena
1. led 2015

můj názor je ten, že 55 letá paní už tak moc na vánoce doma být nepotřebuje; asi nelze tak plně očekávat, že sama navrhne, že bude brát směny o svátcích (na to člověk musí být charakter, ale...); nicméně bych očekávala od vedoucího, že bude plánovat služby s určitým ohledem na rodinnou situaci; asi nejdůležitější pro mámu s dětmi je být doma toho 24,, ale je fajn, když může být s dětmi doma v tomto čase trochu víc; já třeba dokud jsem byla bezdětná, tak jsem vánoce nijak zvlášť neprožívala, takže mi vůbec nevadilo strávit dosti času prací. a nekoukala jsem se divně na kolegy, kteří v tu dobu nepracovali, protože už měli děti. Stejně tak já budu po návratu do práce "očekávat" jistou shovívavost. Mě na tom nepřijde nic divného a nenormálního. Je to normální a dříve se nikdo nad tímto nepozastavoval, naopak, lidé si vycházeli vstříc

marecek4
1. led 2015

no pokud jsi si chtěla něco prohodit tak jsi se měla ozvat,na druhou stranu já šla do práce na přesčas a kolegyně z toho byly pak v pondělí poněkud vykolejené-pošta po dědinách normálně o víkendu fakt nejezdí,takže to bylo překvápko i pro lidi,ale než mít v pondělí 100 balíků k další poště tak jsem si udělala i tu sobotu a holky pak v pondělí nadávaly že jim nikdo nic neřekl-jenže mě taky ne,zajímala jsem se sama ze své vůle,že budu mít možná nějakou korunu navíc je už jen třešnička navrch,ono to zas tak závratné není-takže pořád platí že prostě líná huba se nic nedoví,ale co si pamatuju ze směn v kuchyni tak u nás vždycky platilo že vánoce byli doma ti co měli děti a na Silvestra zas ti ostatní-jenže to není tento případ-aspon ne doslova

karlajasmine
1. led 2015

Muj nazor - pokud se nezeptate, tak mate smulu..

Ja jsem se kolegyne zeptala, jestli ma nejake plany na Vanoce a jestli se nezkusime domluvit, ktera si vezme ktere smeny. Ona mi pak sama rekla, ze v planu nic nema, a ze bude rada pracovat vsechny svatky, aby dostala 2x zaplaceno. Takze ja jsem byla s rodinou doma, ona v praci. Kdybych se nezeptala, tak by mi ale urcite zadnou vymenu sama nenabidla.

rituska88
1. led 2015

To je věc názoru. Třeba můj partner pracuje jako provozní zámečník ve fabrice, takže musí do práce, i když ostatní mají volno. Ještě týden před Vánoci jsme byli smíření s tím, že na Štědrý den i oba svátky bude mít noční. Nakonec se rozhodlo, že jim tam stačí dva lidi a mistr šel první za těmi, co mají doma děti a ptal se jich, jestli chtějí volno (jsou i takoví, kteří ho nechtějí, protože svátek a navíc noční je lépe placená a Vánoce si raději udělají jindy). Nakonec byl tedy na svátky doma, ale 27., 28., 29. a 30.12. byl v práci vždy celý den až do večera. Takže letos to vyšlo celkem dobře, ale většinou už předem počítáme s tím, že bude muset do práce i o svátcích a nějaké prohazování směn u nich moc nehrozí, protože děti tam má většina a nebo to prostě nevychází (nemůže mít někdo X 12tek po sobě).
K Tvému případu - jsou lidi, kteří by automaticky mamince s dětmi nabídli prohození směn, jsou zase takoví, kteří to neudělají, protože třeba k tomu taky mají své osobní důvody a chtějí trávit čas s rodinou apod. Většina lidí je prostě ráda, když jim na svátky vyjde volno a třeba je ani nenapadne, že někomu by se to volno hodilo víc. Mohla ses zkusit nějak nenápadně zeptat, co má kolegyně na svátky v plánu a třeba nadhodit, že Ty bys měla taky nějaké plány, ale musíš do práce... Ale na Štědrý den a 25., 26. jsi měla volno, ne? Tak se tím netrap a neužírej, jsou na tom lidi i hůř - musí pracovat i přes svátky, Silvestra, Nový rok a třeba ještě v rizikovém prostředí (hasiči, policisté)...

karlajasmine
1. led 2015

A jenom bych dodala, ze mamince moji je 55 let, a jsem moc rada, ze na Vanoce nepracovala, protoze jsme byli s manzelem u nasich a bylo fajn, ze jsme byli vsichni pohromade. To, ze nekdo nema deti nebo ma dospele deti neznamena, ze nema nic v planu a ze nema rodinu.

Ale porad plati - pokud si chcete vymenit smenu, musite se sami ozvat!! Pokud se neozvete, vase blbost.

lenicka07
1. led 2015

@poupe Já to obecně chápu tak, že když někdo od někoho něco chce, tak se prostě zeptá. Ty od ní chceš aby ti v něčem vyhověla, tak se jí musíš zeptat. To je jedna strana mince.
Druhá strana mince je to, že nemůžeš čekat že kvůli malým dětem ti někdo půjde extra vstříc. Pokud ti vyjde kolegyně vstříc, je to velká laskavost, která vyžaduje jí to v jiné situaci vynahradit (např. má nějaké jednání a potřebovala by od tebe vyměnit směnu). Pokud taková vstřícnost ze tvé strany nefunguje, tak jí nemůžeš očekávat ani teď.
Je to prostě o domluvě, a pokud ty něco chceš, musí iniciativa vycházet od tebe.

tak2014
1. led 2015

@poupe čekala jste, že s tím příjde sama? A proč proboha??? na vánoce jste byla normálně doma, vůbec ten váš uvodní příspěvek asi nechápu... 😨

nita1984
1. led 2015

Upřímně, nechápu, proč by měl někdo brát ohledy na něčí rodinou situaci.... náš děda jako pilot bral všechny sváteční služby za kolegy s dětmi.... jenže my jsme jaksi neměli tatínka, děda byl tenkrát jediný chlap v naší rodině, takže nám tam hodně, hodně chyběl.... a to jen proto, že něčí rodinná situace byla pro někoho důležitější než naše....

petrasipkova1
1. led 2015

@madrilena a tomu se říká diskriminace a v takové práci bych nebyla ani za milion 😝 A co manžel a její děti, třeba tráví všichni Vánoce pohromadě, děti vnoučata. až ti bude 55, tak jsem zvědavá, jak si budeš myslet, že doma být nepotřebuješ. Každý chce být na Vánoce doma, s rodinou. Je jedno kolik člověku je. A k tolerantnosti patří to přijmout a ne privilegovat určitou skupinu lidí. 😉