Výpověď po ukončení RP, mám nárok na podporu?

snezenka123
26. únor 2018

Ahoj, prosím, poradíte mi?

V dubnu budou dcerce tři roky. A rodičák mám natáhnutý až do srpna, s tím, že v práci mi po oznámení řekli, že povinnost je držet mi místo tři roky, ale že většinou maminkám umožňují, být doma déle, o těch pár měsíců, pokud to potřebují, že záleží na tom, zda firma potřebuje a nebo ne.
Pracuji ve fabrice, dříve se tam pracovalo na krátký dlouhý týden, dvanáctky, nyní uoravili provoz na třísměnný...
Jde mi o to, že jsem se přestěhovala adenně bych musela dojížděť, a přítel(jsem rozvedená)jezdí občas za prací pryč...tak se do té práce asi nebudu moci vrátit.
Smlouvu mám na dobu NEURČITOU.
Příští měsíc se jdu zeptat, zda mně nechají doma ještě do srpna(co mám rodičák)a nebo budou chtít, abych nastoupila.
Ale já bych CHTĚLA DÁT VÝPOVĚĎ, jenže nechci přijít o nárok na podporu...
jak to udělat? existuje nějaká vyjímka, když se dává výpověď, abych nepřišla o nárok na podporu?
A aby se mi počítala podpora ze zaměstnání, musím asi nastoupit fyzicky do práce, že? a na jak dlouho?
Třeba den? a potom dát výpověď? moc děkuji za rady

nita1984
26. únor 2018

Nevím jak to je s nástupem, vím je, že pokud dá výpověď zaměstnanec, krátí se podpora na 45% čistého příjmu

vercahb
26. únor 2018

Nárok na podporu má člověk který má odpracováno 12 měsíců v průběhu dvou let, čili rok musíš nekde pracovat

zutinka
26. únor 2018

Zdravim,podstate můžeš byt doma do 4.let veku dítěte(pokud zamestnavatel dovoli).S tim ze to bude neplacene volno.Ale jak je to s výpovědí to nevim.

marketa11112
26. únor 2018

dle mého podporu dostanes. a pokud das vypoved, do které uvedes, ze ji davas proto, ze se musíš postarat o dite.. jde o prekazku, kterou nemuzes nijak ovlivnit, tak ti podpora kracena nebude.. .. budu to tak muset po rodicaku resit také.. nemel by kdo vyzvedávat deti ze skolky, takze budu hledat praci jen na ranni...

luj89
26. únor 2018

Ahoj a zkousela ses v praci domluvit napr. na prerazenina jednosmerny provoz nebo nekam na zkraceny uvazek? Jinak ohledne podpory se radai zeptej primo na UP.

blahova_andrea
26. únor 2018

@snezenka123 do výpovědi udej jako důvod péči o dítě do 4 let, na to se má vztahovat ta výjimka, na kterou se ptáš 😉

priefi
26. únor 2018

@snezenka123 o podporu neprijdes, jen ji budes mit uz zredukovanou na to nejnizsi procento od zacstku. Pokud chces mit klasiku, domluv se se zamestnavstelem, at Ti da vypoved dohodou ze strany zamestnavatele pro nadbytecnost.

j.a.n.i
26. únor 2018

@priefi Jasně a bude ji platit odstupné... to by musel být padlý na hlavu, pokud lidi potřebuje.

j.a.n.i
26. únor 2018

@snezenka123 Nárok na podporu máš vždy (když tedy splňuješ podmínku odpracované či náhradní doby), pouze pokud je výpověď z tvé strany a bez vážného důvodu, tak bude podpora nižší. Což tedy pokud už vůbec nenastoupíš do práce, tak ti může být fuk, protože to bude stejně ta minimální. Pokud bys ještě nastoupila (stačí na pár dní), tak by se při okamžité registraci na UP počítala z platu a tam je pak dobré mít ve výpovědi jako důvod péči o dítě do 4 let.

priefi
26. únor 2018

@j.a.n.i otazka je, jestli opravdu lidi potrebuje 😉 nektery zamestnavatel po tehle moznosti doslova skoci 😉 je to individualni 😉 za zeptani nic neda

priefi
26. únor 2018

@j.a.n.i pokud by nastoupila, zamestnavatel by ji nemusel dat vypoved dohodou a vesele by mohl vyzadovat vypovedni dobu a neni receno, ze sezene dr.ktery by ji byl ochotny dat delsi dobu dpn.

victress
26. únor 2018

@vercahb po skončení RD to neplatí, může dát výpověď, kde jako důvod uvede péče o dítě do 4 let a dostane podporu, i když poslední 3 roky nikde nepracovala.

@priefi jo, po dobu výpovědní doby může marodit, ale podpora se jí pak bude počítat z nemocenské, což taky není žádná výhra...

@snezenka123 kdybys po RD nastoupila do práce zpět byť na jediný den a pak dala výpověď, pak by se ti podpora počítala z tvého platu, nikoliv z minima, o to ti asi jde, ale ty 2 měsíce bys pak musela odpracovat....nebo se dohodni na ukončení PP dohodou a nemusíš se tam vracet už vůbec...

blauen
26. únor 2018

mám ten samý problém...už jsem hledala v zákoně a je tam i vyjímka, tedy byla tam pokud nějak neupravovali... když dáš výpověď a uvedeš vzdálenost práce ta vyjimka tam byla uvedena /mám to samé/ a budu dávat výpověd k vůli vzdálenému pracovišti cca 350 km od domova. Z tohoto důvodu by se krátitit neměla....

blahova_andrea
26. únor 2018

@victress podporu dostane, ale nula prd dle nějakých tabulek. oproti tomu je ta tvoje z nemocenské , co nemá být žádná výhra...ještě luxus 😉

priefi
26. únor 2018

@victress souhlasim, ze to neni vyhodne 😉 ja nepsala, ze to je ok, ja jen, ze bud by musela chodit do prace po dobu vypovedni lhuty, nebo jit na dpn, kdyby dala na radu, ze na par dnu ma nastoupit do prace a pak by ji zamestnavatel nevysel vstric dohodou 😉

victress
26. únor 2018

@blahova_andrea to si nemyslím, podporu po RD by měla cca 3164-4315 Kč měsíčně

Minimální podpora v nezaměstnanosti náleží uchazeči, jehož poslední činností byla „náhradní doba“, tj. péče o dítě do čtyř let věku.
Minimální podpora činí:
první dva měsíce 4 315 Kč měsíčně,
další dva měsíce 3 452 Kč měsíčně,
zbývající měsíc/e 3 164 Kč měsíčně.

ale kdyby šla marodit, tak má nemocenskou cca 60% platu, což je při 10000 Kč čistého výdělku měsíčně 6000 Kč, a z toho podpora v nezam. 45% příjmu cca 2700 Kč....jedině že by paní vydělávala závratně mnoho 20000 Kč a výše čistého měsíčně....

evly
26. únor 2018

Takže - podpora - nárok na ni máš v pohodě, má na ni nárok i maminka, co skončí rodičák a smlouva jí neběží, skončila v průběhu, atd (mně skončila pár dní před porodem), ale teda musí počítat s nižší částkou, momentálně kolem 4tis/měsíc. a jinak pokud je pracovní poměr ukončen i z důvodu péče o malé dítě, bere se to jako vážný důvod a podpora se nekrátí (i když to není psáno, ale řečeno až na úp. Ale je lepší to rovnou do dohody, výpovědi napsat)

blahova_andrea
26. únor 2018

@victress já teda už dlouho neznám lidi, co by pracovali za deset tisíc a to jsem doma už šest let. myslím tím plný hpp. takže si myslím, že to finančně u průměru bude vypadat tak nějak šul nul. jen pokud tedy do té práce nenastoupím (když vím, že tam být nechci a nebudu), tak je pro mě i zaměstnavatele jednodušší si to celé papírování ušetřit. já si nedovedu představit nastoupit do práce jako na jeden den a pak se hodit marod a dát výpověď. nemám na to žaludek. v mojí práci trvalo min. týden než člověk mohl fakt začít nějak pracovat, dostal všemožné přístupy...
jinak plat nad 20 už asi dnes není považován za závratně vysoký, spíš za slušný. závratné sumy si většina lidí představuje jinak.
my jsme na tom finančně ... no prostě lidé, které známe jsou na tom výrazně lépe a my jsme pro ně ti "chudí příbuzní". ale i tak teda doba, kdy jsem chodila do práce za desítku je hodně dávno a nerada bych se k ní vracela ☹

victress
26. únor 2018

@blahova_andrea já zase bohužel znám spoustu lidí, kteří pracují za těch 10000 Kč čistého na HPP, protože nejsem z Prahy ani jiných dobře placených regionů, když je u nás pracovní nabídka nad 20000 Kč hrubého, tak to už je něco extra, bavím se o ženských profesích, ne o mužích jako živitelech rodin....

blahova_andrea
26. únor 2018

@victress já znám tedy i mimo prahu hodně dobře placené ženy (v mých očích tedy), ale rozhodně musí něco umět. samozřejmě, že to nemají řadové prodavačky apod. profese. to jo.

j.a.n.i
26. únor 2018

@victress Nikdo ale neříká, že tu výpověď musí dávat až poté co nastoupí... nevíme kdy má přesně dítko 3 roky, ale pokud je to třeba 20.4. tak když dá výpověď teď do konce února, tak ji výpovědní lhůta končí na konci dubna a bude tedy řešit nějakých 6 pracovních dní...

j.a.n.i
26. únor 2018

@victress Jo a podpora se počítá z příjmu a nikoliv z nemocenské, takže tvůj výpočet je blbě, podporu by měla 4500,- a to ještě v případě bez vážného důvodu, s vážným důvodem (což péče o dítě do 4 let je) bude mít nejdříve 2 měsíce 6500,- pak 2 měsíce 5000,- a pak 4500,-

victress
26. únor 2018

@j.a.n.i no vidíš, tuhle info mám z ÚP, tak pak se na ně spolehni....se omlouvám za mylné info zakladatelce

blahova_andrea
26. únor 2018

@victress to je bohužel častý jev, že na úředníky na úřadech se nedá moc spoléhat ☹

j.a.n.i
26. únor 2018

@blahova_andrea Jojo, s tím bohužel musím souhlasit, že info na úřad je mnohdy tristní...

snezenka123
autor
26. únor 2018

takže pokud dám výpověď, počítala by se mi nekrácená podpora z RD? tu beru momentálně 6200,-...takže nic moc. Ale kdybych alespoň na jeden den nastoupila do práce, už se mi bude podpora počítat z teoretické mzdy z celého měsíce? Plat jsem měla díky všem možným příplatkům cca 20 000 čistého...

blahova_andrea
26. únor 2018

@snezenka123 RD je volno z práce, to nebereš finančně. myslíš tím RP? nepočítá se z toho, jsou na to tabulky, částky viz výš 😉 aspoň teda nevím, že by měl někdo lepší částky, pokud z té rd, rp jde rovnou na úp a mezitím v práci nebyl.

j.a.n.i
26. únor 2018

@snezenka123 Ano, teoreticky stačí 1 den, ale to je zas otázkou, jak ti to vyjde s výpovědní lhůtou...

snezenka123
autor
27. únor 2018

@j.a.n.i moc děkuji...
@blahova_andrea jo myslela jsem RP, promin...jako že pobírám rodičák, do srpna.

Zkusím se zeptat na úp, tam by mi měli říct co a jak bych měla udělat.

děkuji

evly
27. únor 2018

@snezenka123 podpora se nepočítá z částky RP, prostě se jen vezme, že jsi měla náhradní dobu a bude se brát tabulkově, pro všechny po RD stejně (ať bere 10 nebo 4 tis), je to " první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost, takže teď se bere 28.761,- kč takže první dva měsíce 4.315,-