Hemoragická cysta. Máte zkušenosti?

hehena
7. dub 2009

dobrý večer všem. dnes jsem byla na gynekologii s dlouhým cyklem a dr. mi na UTZ ukázal cystu. prý jde o hemoragickou cystu. za tři týdny se mám přijít ukázat... před chvílí mi kamarádka psala, že jde o horší cystu než normální a že kvůli tomu jde na laparo. nechci nijak panikařit a tak se radši rovnou ptám, jaké s tím máte zkušenosti... děkuji moc!!! 🙂

andara
8. dub 2009

Ahojky,mne taky zjistili na utz cysty.Byla jsem asi v 6tt a na jednom vajecniku jsem mela normalni cystu naplnenou tekutinou 5x3cm a na druhem pry hemoragickou. Rikali, ze to nic neni, ze se to samo vstreba, byl akorat problem kdyby ta normalni cysta praskla,mohla jsem krvacet a mohlo to vzit mimco sebou.Tak jsem od Dr dostala Utrogestan pro jistotu, no a moje Dr pak jen ty cysty kontrolovala jestli se nezvetsuji, vtakovem pripade jde laparoskopicky odstranit aniz by ohrozili plod 😉 Ted uz se to nikdo nezkouma, me to neboli, tak asi zmizely.

Jinak hemoragicka cysta je vlastne krevni srazenina, muze vzniknout normalne pri menstruaci, ze se to krvaceni jako opouzdri. Kdyby to zlobilo, da se odstranit, takze neboj kazda to mame jinak a to ze kamoska jde kvuli tomu na laparo nemusi znamenat, ze ty taky. Vidis, ja budu za chvilku rodit a zadnej problem 😖

hehena
autor
8. dub 2009

ANDARO děkuji mooooooooooc!!!!!!!!!!! 😵 😵 😵 😵 😵

andara
8. dub 2009

Nemas zac,kolikrat ani zensky nevedej, ze cystu maji a sama praskne a odejde s menstruaci. 😉

dasa.77
21. dub 2009

vzkaz pro :andara
je fakt,ze ne vzdy cysty musi zpusobovat potize.Jak pises" ta normalni" muze sama prasknout,nebo se v tehotenstvi dale nezvetsuje.Ale poprva slysim,ze by se hemoragicka cysta sama vytratila.To snad ani nejde.Ta muze narust do velkych rozmeru,v tvem pripade,kdyz se nic neresi,se rust nejspise zastavil.Je to hlavne diky tehotenstvi,protoze cysta neni nadale vyzivovana.To e muj nazor.

dasa.77
21. dub 2009

vzkaz pro :hehena
ahoj.urcite te nechci nijak vystrasit.Pises,ze ti ultrazvukem zjistili hemoragickou cystu.Podle me neni mozne,aby se sama o sobe vytratila,jak pise andara.Byva casto tvorena krvi,chyrurgicke odstraneni je podle me nejlepsi vychodisko.Nevim,jestli se da lecit hormony.Ja jsem podstoupila 9.4. laparoskopii.Hlavni duvod bylo dlouhe snazeni o poceti.Ne jen ze se tim zjisti pruchodnost vejcovodu,ale i stav male panve a dutiny brisni.Po teto strance jsem ok.Mela jsem dve cysty na levem ovariu,prvni diagnoza znela cysta sampsoni.(krevni s cokoladovym obsahem) a dale s tim spojena andometrioza ovarii.Na tom primar trval i po zakroku,kdy cysty odstranili.Az z hystologie bylo zjisteno,ze se jednalo o hemoragickou cystu/taky s krvi/ a nebyla nalezena zadna teliska endometriozy.Takze jsem zila 2 tydny v nejistote,a ani ted nevim,cemu mam verit.Doufam,ze jen to byla pricina me neplodnosti a ted uz to pujde.Jinak me ceka IVF.Hodne dela i psychika.Ja touzim po miminku jiz 5 let.Zatim bez uspechu.Takze rada pro tebe,pokud se taky snazis otehotnet,zajdi si na tu laparoskopii.Neni to sice nic prijemneho,ale aspon budes vedet,na cem jsi.Da se to prezit🙂)Drzim ti palce

sonka.77
21. dub 2009

Heheno, souhlasím s dasou.77. Hemoragická cysta ti může být fuk, pokud nemáš problémy a NECHCEŠ otěhotnět. Ale jinak může nejenom rozhodit hormonální stav cyklu, ale taky může být projevem endometriozy. Pokud byste plánovali mimi, tak taky jednoznačně doporučuji laparku. Uvidíš, co řekne tvůj dr.

evan34
9. lis 2009

ahoj holky,jsem tady dnes poprve,chtela jsem se vas zeptat na vase zkusenosti s hemoragickou cystou,ja ji mam uz asi 3 mesice a zatim se trosku zvetsuje,ale doktor mi rikal ze na operaci je zatim ta cysta mala a nasadil mi antikoncepci na 4 mesice.Ja mivam normalne mesicky docela dlouho,ale ted posledni 3 mesice je mam snad nekonecne,6 dni krvacim a pak jeste tak 6 dni spinim,myslite ze to zpusobuje ta cysta?S manzelem se snazime o druhe dite a muj gynekolog je obrovsky optimista,bude mi 35 let,pry mam jeste spoustu casu.Dekuji Vam za vasi radu a odpoved.Eva 🙂

brooklynka
9. bře 2010

Ahojte,
práve som sa vrátila zo sona,kde mi našli hemoragickú cystu veľkú 46x38mm.Lekár nevravel nič o chirurgickom riešení,len o antibiotikách.Čo si mám o tom myslieť?Vačšina z Vás píše o laparoskopii?!?!

sonka.77
9. bře 2010

brooklynko, tak to slyším poprvé, že se na cystu dají ATB, ale co já vím, třeba má s tím tvůj doktor dobré zkušenosti. Můj doktor to řeší antikoncepcí, Thiaminem (vitamín B), aby se cysta vstřebala, a když nic dlouhodobě nezabere, tak teprve operace.