Grafy BT

Pokud se snažíte otěhotnět, možná jste už slyšela o metodě výpočtu plodných dní. Jejím smyslem je sledování a zaznamenávání teplotních odchylek, které vedou k jasnému určení vhodného dne k početí. Výsledkem je graf bazální teploty, ve zkratce známý též jako graf BT.


YouTube Modrý koník

Pro více video rozhovorů s odborníky klikni na YouTube kanál Modrého koníka.


🎞️ Vše o ovulaci
🎞️ Žena je teoreticky plodná pouze jeden den v měsíci
🎞️ Jaký vliv má kontryhel na ovulaci?
🎞️ Jak vyvolat menstruaci?


Co je to bazální teplota

Ale hezky od začátku. Nevíte, co je to bazální teplota3? Přečtěte si o ní podrobněji v samostatné kapitole. V krátkosti jde o nejnižší teplotu těla v klidu. Proto se měří nejčastěji ihned po probuzení, kdy jste po poctivém spánku náležitě odpočatá. Ovlivňuje ji ovšem řada faktorů. Třeba to, jestli jste den před tím bouřlivě oslavovala kamarádčiny narozeniny nebo pokud procházíte zátěžovým životním obdobím (např. úmrtím v rodině apod.). V tom případě ji pravděpodobně naměříte mírně vyšší než normálně. Ale to je v pořádku. Zapisování bazální teploty je běh na delší trať. Je to jako číst v mapě: čím podrobnější ji máte, tím přesněji víte, kde se nacházíte a co vás čeká. Brzy se tyto odchylky naučíte znát a budete vědět, co znamenají. Druhý den bude bazální teplota opět v normě.

V období menstruace2 a před ovulací6 tato teplota u žen klesá. Naopak během ovulace až do posledního dne před očekávanou menstruací se mírně zvyšuje. Následně opět klesá. To už je slušný kolotoč. Mají na něj vliv dva hormony, o kterých jste už možná slyšela: není to nikdo jiný než estrogen a progesteron. A s nimi souvisí i dvě fáze.

Fáze

Znějí poněkud odborně, ale v podstatě jde o dvě období s charakteristickými cykly, které jasně vypovídají o tom, co se s námi zrovna děje.

  • folikulární – v této etapě naměříme teploty nižší a trvá zpravidla 12-16 dnů
  • luteální – a zde naopak naměříme vyšší teploty a trvá od 11-25 a více dnů

Obě stadia od sebe dělí ovulace. To je moment, ve kterém se z vaječníku uvolní zralá vajíčka. Ta putují vejcovodem dále, kde se mohou setkat se spermiemi. A jedna z nich potom vajíčko oplodní. Určit správný termín ovulace není jen tak, ale pokud si na pomoc vezmeme graf bt (bazální teploty), budete mít dokonalý přehled o svém těle a jeho pochodech.

Pokud zakreslíme naměřené nízké teploty z folikulární fáze a vyšší teploty z luteální fáze do grafu, vznikne nám tzv. bifázická křivka. Rozdíl těchto teplot se pohybuje kolem 0,2 - 0,5°C.

Chce to cvik, dobré oko a opravdu přesné a pravidelné zápisky. Za tři měsíce už se budete v grafu orientovat lépe než váš muž v nákupním středisku.

Jak zaznamenávat

Jak už bylo řečeno: bazální teplota se měří ráno, bezprostředně po probuzení. A to stejným teploměrem a na stejném místě. Ideálně po dobu asi 5 minut.

Výslednou hodnotu zapište do jednoduchého grafu: Snadno si ho nakreslíte sama na čtverečkovaný papír nebo sešit. Na vodorovnou linku přijdou data. Co čtvereček, to jeden den, 7 dní v týdnu. Na svislou potom zakreslete stupně Celsia, kam zanesete teplotu, kterou jste naměřila. Tuto linku udělejte poctivě milimetr po milimetru. Je opravdu důležité zaznamenat i sebemenší rozdíl. Teplota se liší jen o několik desetin, buďte k sobě poctivá, vyplatí se to.

Na internetu najdete plno šablon, kam stačí zadat číslo a křivka se automaticky dokreslí. Výhodou je, že s sebou nemusíte nosit notýsek, tyto elektronické zápisy máte vždy po ruce a nezabírají místo v kabelce nebo nočním stolku.

Jak číst v grafu

Popis obrázku: První případ, který vidíme, hezky ilustruje ony dvě fáze: v první části folikulární, kde jsou naměřené teploty nižší, pod 37,0°C. Od 9. Září pak křivka vystřelí nahoru, nad oněch 37,0°C a jsme v luteální fázi, typické svými vyššími hodnotami. Výsledný graf vypadá jako slušná mořská vlna.

Grafy bazální teploty

Popis obrázku: Zcela opačný případ vidíme zde. V období, kdy neovulujeme, linka jen tak polehává a čeká na bouři jménem ovulace.

Grafy BT
Popis obrázku: Pokud trvá luteální fáze 18 a více dní, budete pravděpodobně za devět měsíců maminka. Vidíte to zvlnění dole? Gratulujeme, jste v očekávání. Teď si rychle udělejte těhotenský test a pokud bude i ten pozitivní, směle zamiřte za vaším gynekologem.

Více o grafech BT na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://www.womenzone.cz/encyklopedie/mereni-bazalni-teploty
  2. http://www.naseporodnice.cz/ovulace.php
  3. https://www.modrykonik.cz/grafy-bt/
  4. https://www.tehotenstvi.cz/planovane-rodicovstvi-kdy-otehotnet/graf-bazalni-teploty-zaznam-do-ovu...

Použité zdroje obrázků

  1. https://www.tehotenstvi.cz/planovane-rodicovstvi-kdy-otehotnet/graf-bazalni-teploty-zaznam-do-ovu...

Hodnocení a zkušenosti s grafy BT

Máš zkušenost s grafy BT?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
pavlinakm  27. lis 2016

Měření při nepravidelné MS

Bazální teplotu jsem se rozhodla měřit ze dvou důvodů. Abych zjistila zda mám ovulaci (nepravidelná MS 28-38 dní) a tím pádem, abychom si dokázali naplánovat oplodnění. Problém jsem měla s tím, že jsem pracovala na směny. Vyřešila jsem to tak, že po noční jsem většinou spala 4-5h. Změřila jsem si BT s poznámkou, že se jedná o toto měření. Jinak jsem si natahovala ráno budík po 5-6h spánku, změřila se a zase spala dál. Výsledná křivka nakonec ovulaci ukázala. Pro úspěšné oplodnění jsem ale musela ještě zařadit ovulační testy, protože na křivce BT to vyčtete až později.

Po 2 měsících těchto pokusů jsem úspěšně otěhotněla.
no_title  4. dub 2016

Doporučuji pro ty, kdo mají pravidelný režim

S měřením BT jsem začala proto, abych zjistila, jestli mám anovulační cykly, měla jsem podezření na PCO, a to se nakonec potvrdilo. Líbí se mi, že mám díky nim věci pod kontrolou.

BT měřím vždy ráno když se vzbudím. Co jsem zjistila, tak do mých teplot často zasahuje to, když špatně spím, často se teplota posune směrem dolů, tak pozor na to. :-)

K zaznamování používám Fertiliti Friend, který dokonce i označuje ovulaci a bere v potaz i medikaci.
lyc  3. bře 2016

I já měřila

Nejdříve jsem se měření BT bránila (nechtěla jsem být TA, co každý den zaznamenává údaje o teplotě do grafu, nechtěla jsem být TA, co čeká na správnou teplotu, aby pak mohla začít snahu o plození).

Ale když se člověk opravdu dlouho snaží a ono to nejde, chce zjistit proč. A udělá vše proto, aby tomu přišel na kloub. Díky měření BT a následného správného nasazení léků mám nyní doma vytouženou dceru. :-)

Takže za mě je to úžasná metoda k zjištění, jak mé tělo funguje. :-)
adenka84  2. pro 2015

Nikdy jsem bazální teplotu neměřila

Nikdy jsem to nezkoušela, ačkoliv jsem problémy s ovulací měla veliké.

Před první těhotenstvím jsem nikdy nepoznala, kdy ovulaci mám. Přicházela i 30 DC. Vždy mi řekl lékař, kdy ovulaci mám či ne, kdy je šance na otěhotnění veliká atd. Dokud nás můj gynekolog neodeslal do Caru, chodila jsem k němu na folikumertrii měsíc co měsíc.

Po prvním porodu vím každý měsíc naprosto přesně, kdy ovulaci mám. Poznám to podle ovulačníhího hlenu a hlavně podle bolestivých vaječníků.
pajinka85  3. srp 2015

Moje krátkodobé měření :)

Když jsme se tehdy ještě s přítelem snažili o Tobiáška, tak když po 4 cyklech pořád testy negativní, vrhla jsem se v 5. cyklu na měření. Měřila jsem podle pravidel a hned první měřící cyklus jsem otěhotněla. Mám ho schovaný, přesně vím, který den jsme počali a kdy byla ovulace a i kdy se u nás Tobiášek uhnízdil. ;-) (byl tam velký pokles teploty)

Tentokrát jsem začala měřit druhý cyklus po vysazení HA. Cyklus byl bez ovulace a jen velmi slabá MS. Následující cyklus se zase zadařilo, OVU přišla vcelku brzy, už 10 DC. Mám vše zaznamenané a zase uložené a zase vím, že jsme si Honzíka "vyrobili" na silvestra. :)

Mám ráda ve věcech pořádek, tak měření pomohlo poznat moje tělo. A co je při měření nejdůležitější? Dodržovat stejnou dobu měření. Zjistila jsem, že jsem měla velké rozdíly.
mmirunda  6. črc 2015

Jak jsem poznala svoje tělo

Na začátku našeho snažení o miminko jsem ještě nějaké metody "snažení" neřešila. Prostě jsme to zkoušeli a zkoušeli. Samozřejmě že jsem věděla, že existují plodné a neplodné dny, ale nikdy jsem se je nepokoušela vysledovat, protože přece internet radil, že bývají cca v polovině cyklu.

Při našem snažení mě však provázela skupina mých kamarádek taktéž snažilek a jelikož měřily skoro všechny, chtěla jsem to zkusit taky. Díky měření bazálních teplot, jsem velmi rychle poznala jak funguje moje tělo a dokážu na sobě již bez měření vypozorovat příznaky blížící se ovulace.

I když mi tato metoda nepomohla k otěhotnění (ani nemohla, když byl partner neplodný), poznala jsem alespoň sama sebe. :-)
1 člověk považuje za užitečné
oktarina  11. únor 2015

U PCO vtipné...

Zkoušela jsem několik měsíců měřit bazální teplotu... tonoucí se stébla chytá. Ale když ani x-tý měsíc po sobě nepřišel potřebný zlom teplot, křivka nahoru a dolů, bylo to divné. O to divnější pak bylo, když poslední "dlouhý" cyklus nebyl výkyv ani v rozmezí jedné desetiny stupně... nebyl, uvnitř byla bublinka. x-)
kacik87  10. únor 2015

Za mě určitě ano

Po vysazení HA, kterou jsem brala cca 8 let, jsem si myslela, že otěhotnět bude snadné. Vždyť přece cyklus má 28 dní a někdy uprostřed je to třeba "podporovat". :-) Moje cykly byly ovšem velmi nepravidelné. Jednou 20 a podruhé zase 36 dnů. První měsíce uplynuly a já začala pročítat články o zaručených metodách. Tahle mi prostě připadala jednoduchá. Navíc jsem díky termínu ovulace pak snadno odvodila i termín menstruace a mohla jsem tak lépe poznat svoje tělo. Identifikovat slabší bolesti a pociťovat hladinu hormonů při ovulaci.

Už jsme s manželem věděli, kdy je ten pravý čas na miminko a kdy se milujeme "jen z lásky". :-)
lauramyn  9. únor 2015

Přehledná tabulka

Nejpřehlednější tabulka, kterou jsem používala je tabulka z Cenapu. Jsou tam veškeré okolnosti na zapsání a tudíž vyhodnocení je spolehlivé. Vyhovuje mi i přehled všech cyklů a druhé fáze, vidím jak celý rok tělo fungovalo a jestli funguje tak jak má. Po potratu jsem hned viděla, že je druhá fáze zkrácená a nasadila si Sarapis na její prodloužení, což se hned v dalších cyklech projevilo a já se mohla v klidu pustit do plánování dalšího miminka bez strachu, že se to přihodí znovu.
karol89  11. lis 2014

Určitě měřit, ale pojistit se ovu testy

Měření bazální teploty je základ pro každou snažilku, ale je dobré vědět, že graf bazální teplotu vyznačí až PO TOM, co proběhne! Zato ovulační testy vyznačí, kdy zhruba BUDE. Takže by to chtělo tyto 2 metody propojit a doporučuji rovnou i web Womenzone, který graf krásně vyznačí a můžete si tam zapsat úplně cokoliv. Používám ho i teď jako menstruační kalendář.
1 člověk považuje za užitečné
rosaleen  8. lis 2014

Mě se osvědčilo

Při snažení se o druhé miminko jsem tomu chtěla nechat volný průběh, když ale po několika měsících nedošlo k otěhotnění, chtěla jsem zjistit, zda mám vůbec ovulaci. Ovulační testy mi pozitivní nevycházely, tak jsem zkusila měření BT. Doporučuji stránky Womenzone, kde je měření krásně vysvětleno.

První měsíc jsem měřila v puse a výsledky nebyly nic moc. Zkusila jsem tedy další měsíc měřit v pochvě, pravidelně ve stejnou dobu a pak zadávala hodnoty do grafu. Díky měření jsem zjistila, že ovulaci mám, ale už 12. den cyklu a také se mi díky tomu podařilo otěhotnět.

Myslím si, že měření je dobrá metoda jak poznat svoje tělo a je to metoda jednoduchá a levná, stačí jen jeden teploměr a nemusíte kupovat množství ovulačních testů a pak zkoumat sílu čárek :-)
cobaltino  6. lis 2014

Jako způsob poznání svých cyklů perfektní

Začala jsem si měřit bazální teplotu po roce snažení o dítě. Měřila jsem v puse, protože mám dlouhou menstruaci, tak jsem nechtěla mít velké mezery v grafech. Díky grafům BT jsem si ověřila, že cyklus mám v mezích a tudíž problém bude jinde. Nakonec se nám podařilo otěhotnět díky Metodě podle Mojžíšové, ale měření BT mne naučilo poznat své tělo.

Doporučuji stránky Womenzone - je tam menstruační kalendář a vše připravené na měření BT, včetně vysvětlivek a článků. Tam se mi pracovalo s grafy dobře.
Jako antikoncepci bych tuto metodu volila pouze za předpokladu velice pravidelných cyklů a pokud by mi případné těhotenství až tak nevadilo. Jinak je značně nespolehlivá!
katyxq  4. lis 2014

Jak poznat svoje tělo a odhalit problémy cyklu

Když jsme se snažili o dcerku, moje cykly nebyly po vysazení hormonální antikoncepce úplně OK (dneska už bych ji nebrala, není to nic dobrého pro tělo). Takže jsem začala měřit bazální teplotu v pochvě a sledovat čípek a jeho hlen. Díky tomu jsem zjistila, že ovulace sice probíhá, ale mám krátkou luteální fázi cyklu, pravděpodpbně málo progesteronu a mohla jsem si i pak ověřit, že moje léčba (vysokými dávkami vit. B6 - pyridoxinu) funguje.

Teď se snažíme o druhátko, ale svoje tělo už znám, takže měřit nepotřebuji.
vlajka1  3. lis 2014

Spolehlivá metoda

Mám nepravidelný cyklus, dříve jsem trpěla na anovulační cykly. Proto jsem začala měřit. Tuto metodu můžu doporučit každé ženě plánující těhotenství. Není nijak zatěžující a pomůže dokonale poznat své tělo, svůj cyklus.
2 lidé považují za užitečné
lilithka  3. lis 2014

Za mě velice dobrá metoda, jak otěhotnět

Oba moje pokusy o těhu začínaly vždy měřením BT. Vlastně díky nim se zadařilo u prvního napotřetí, u druhého napoprvé. Zjistila jsem i jak funguje moje tělo, jak dlouhé mám určité fáze menstruačního cyklu. Testovat jsem začala vždy už 10DPO a když jsem byla těhu, na testech už byl duch. Prostě mi to hodně pomohlo se poznat, vědět, kdy se začít snažit a vědět, kdy už začít testovat.

Ale jako antikoncepci bych to určitě nepoužívala. Slyšela jsem případy, kdy někdo otěhotněl během menstruace nebo těsně po. Ono neplánované těhu tu může být jen se nadějete, viz mé třetí těhotenství :-o Taky jsem si myslela, že přerušovaná soulož je druh antikoncepce :-D
qintus  3. lis 2014

Za mně ne...

O měření BT jsem slyšela samé pozitiva, a tak jsme si říkala, že s touto metodou nebude problém otěhotnět.

Bohužel u mně tato metoda naprosto selhala, když už graf naznačoval blížící se ovulaci, teplota klesala a stoupala, jak aprílové počasí. A tím ani nepomáhala mému snažení otěhotnět a celkové psychické pohodě, která je dle mého názoru jedna z nejdůležitějších.

Mé grafy nikdy nenaznačovaly, že by ovulace během cyklu probíhala, což jsem posléze probrala se svou gynekoložkou a bylo mi vysvětleno, že ne na každého tato metoda platí, což mě uklidnilo, a nyní už si v klidu užívám těhotenství :-)

K měření BT už bych se asi nevrátila...
reenik  3. lis 2014

Doporučuji

Dle mého názoru je měření BT skvělá metoda jak sledovat své plodné a neplodné dny, zejména pokud se žena snaží otěhotnět. Z grafů lze mnohdy vyčíst i případné problémy s cyklem, které tak může žena včas řešit se svým gynekologem, například PCO, kdy nedochází k pravidelné ovulaci. Mně pravidelné měření BT pomohlo k otěhotnění a upřednostňuji ho například před užíváním HA.

Po porodu se určitě budu přiklánět k této metodě i jako k prevenci před otěhotněním.
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce