Hemangiom

Má tvé miminko hemangiom? Potom máš určitě spoustu otázek, které tě mohou znepokojovat. Co to hemangiom vlastně je a jak vzniká? Kdy lékaři zahájí rozsáhlejší diagnostiku a kdy mu naopak nevěnují zvýšenou pozornost? Pojď si přečíst více informací o červených znaménkách na kůži, které mohou růst nebo se spontánně ztratit.

Hemangiom

Některá miminka se narodí s hemangiomem.

Co je hemangiom?

  • Pod pojmem hemangiom se rozumí nezhoubný (benigní) nádor.
  • Jelikož jde o nádor cévy, má příznačnou červenou barvu; může mít různou velikost, tvar i ohraničení a vystupuje nad povrch pokožky. Na dotek je poměrně měkký a poddajný, a pokud se s ním miminko narodí, časem mění svoji velikost i tvar. Má tendenci se zvětšovat, ale dokáže také spontánně zmizet.
  • Mnohdy hemangiom vzniká během prenatálního vývoje děťátka, ale objevit se může i během života, a to jak v dětství, tak v dospělosti. Novorozené holčičky mívají hemangiom mnohem častěji – konkrétně se výskyt u dívek zaznamenává 5krát frekventovaněji než u novorozených chlapců. Výjimkou není ani to, je-li hemangiomů více, přičemž tehdy se mluví o tzv. hemangiomatóze.
  • Hemangiomy však nepředstavují jen estetický problém, který se vyskytuje výhradně na pokožce. Mohou se objevit všude tam, kde jsou cévy, a tedy o jejich výskytu člověk nemusí ani vědět. Nacházejí se také na sliznici, vnitřních orgánech, nejčastěji na játrech, slezině, mozku či v plicích, nebo dokonce i v kostech.
  • O přesné příčině vzniku hemangiomů se stále vedou dohady, a proto se zatím její definice pohybuje jen v rovině předpokladu. S jistotou se však ví, že hemangiomy mohou být dědičné.
  • Hemangiom – bez ohledu na to, kde se nachází, sám o sobě nebezpečný není. Komplikace však může způsobovat, vznikne-li v něm vřed, případně se vyskytne na místě, kde brání funkčnosti jiné části těla. Jmenovitě se jedná o hemangiom nacházející se v oblasti oka nebo dýchacích cest. Samostatnou kapitolou jsou hemangiomy v oblasti rtů, které u miminek komplikují přisátí se k prsu.

Typy hemangiomů

Hemangiomy podle typu cévy

  • Kapilární hemangiom – pokud jsi v lékařské zprávě našla tento nález, jde o typ hemangiomu, který vznikl na jedné z nejtenčích cévek v těle. Ve většině případů kapilární hemangiomy nedosahují velkých rozměrů a nepřerostou přes 1 cm. Vyznačují se výrazně červenou barvou a často jsou umístěny na hlavě nebo na krku.
  • Karvenózní hemangiom – takový hemangiom přestavuje nádor na širší cévě. Nejčastěji se vyskytuje v oblasti obličeje, hrudníku a trupu.

Hemangiomy podle umístění

  • Hemangiom na kůži – jeho diagnostika není obtížná, protože je viditelný pouhým okem. Pokud jde o jednočetný hemangiom, je velká šance, že spontánně zmizí, nicméně jeho lokalizace může přinést podezření na přítomnost hemangiomů v oblasti vnitřních orgánů.
  • Hemangiom uvnitř svalu – nález může být v jakémkoli svalu napříč celým tělem. Často se vyskytuje v pubertě či v rané dospělosti a jedinou komplikací, kterou člověku přináší, je otok a bolest v daném svalu při zvýšené tělesné aktivitě.
  • Hemangiom v kosti – vznik hemangiomů v kostech je příznačný po 50. roce života. Často se jedná o náhodný nález v lebce nebo v páteři, přičemž sám o sobě nezpůsobuje žádné problémy.
  • Hemangiom vnitřního orgánu – nejčastěji se objevuje na játrech, avšak může jít o jakýkoli jiný orgán. Vzniká v každém věku a jen výjimečně se volí jeho léčba.

Hemangiomy podle věku vzniku

  • Vrozený hemangiom – miminko se s hemangiomem již narodí.
  • Infantilní hemangiom – vzniká v novorozeneckém, kojeneckém, předškolním či školním věku.
  • Hemangiom v dospělosti – objeví se v dospělosti nebo ve stáří.

Hemangiom u novorozenců a kojenců

  • V případě, že se tvé miminko s hemangiomem narodí, nebo mu na pokožce vznikne během prvních měsíců jeho života, není důvod k panice. S největší pravděpodobností sám zmizí, aniž by byla zahájena jakákoli léčba.
  • Lékaři budou toto místo sledovat a tobě poradí, abys dělala totéž. Dobrou pomůckou je, začneš-li hemangiom pravidelně fotit, přičemž vedle něj položíš nějaký malý předmět, třeba minci. Ta poslouží ke zhodnocení jeho velikosti. Na základě řady fotografií budeš mít dokonalý přehled o vývoji hemangiomu a budeš vědět, ve kterých měsících rostl a kdy se začal postupně zmenšovat.
  • Určitě se však nelekej, jestli vás pediatr pošle do některé ze specializovaných ambulancí. Umístění hemangiomu, stejně jako jeho mnohočetnost, může doktorovi vnuknout podezření na výskyt hemangiomu uvnitř tělíčka. Často jsou tedy děti odeslány na oční nebo neurologické vyšetření, případně na sonografii orgánů.

Léčba hemangiomu

Pokud jde o jeden hemangiom na pokožce, většinou zmizí sám během několika let. Lékaři se spíše zajímají o mnohočetné hemangiomy, případně takové, které se rychle zvětšují nebo se nacházejí na nepříznivém místě. Léčba je nutná, zvláště tehdy, pokud hemangiom překáží při dýchání, přijímání stravy nebo hrozí poškození oka.

Farmakologická léčba hemangiomu

  • Konzervativní léčba léky se využívá po vyšetření srdce, aby se minimalizovalo riziko vzniku případných vážných nežádoucích účinků. Nejčastěji se volí tzv. betablokátory, které se užívají dlouhodobě, většinou něco přes jeden rok. Druhou možností jsou kortikoidy, které se užívají mnohem kratší dobu, jen několik týdnů, avšak ne vždy je taková léčba úspěšná.
  • Obě skupiny léčiv s sebou nesou i možná rizika v podobě nežádoucích účinků. Mohou nepříznivě ovlivňovat krevní tlak a činnost srdce, způsobovat nedostatek cukru v krvi, poruchy spánku nebo odvápnění kostí.

Chirurgická léčba hemangiomu

  • Chirurgické odstranění se často volí teprve tehdy, pokud hemangiom brání funkčnosti orgánu a předchozí léčba léky nebyla úspěšná. Tato cesta se může týkat jak vnějšího hemangiomu, který je na pokožce, tak i vnitřního.
  • Lékaři se mohou rozhodnout, že s chirurgickým odstraněním hemangiomu počkají. Neplatí to však v případě, že je hemangiom na vlasové pokožce, v oblasti vnějších pohlavních orgánů nebo přirůstá k očnímu víčku. V takových případech se operační odstranění volí ihned.

Laserové odstranění hemangiomu

  • Odstranění hemangiomu laserem je poměrně novou metodou. Zatím se však tato technika využívá jen u menších vnějších hemangiomů. Přestože by se mohlo zdát, že v porovnání s chirurgickým odstraněním jde o rychlejší a jednodušší zákrok, neplatí to pokaždé. I při použití laseru může být pacient uveden do celkové anestezie.

VIDEO: Které zdravotní problémy jsou u novorozenců běžné a které je třeba řešit?

rozhovor s MUDr. Martinem Matejkou

Co vše ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Stříhání nehtů u novorozenců

Možná tě to překvapí, ale stříhání nehtíků novorozenci, je poměrně kontroverzní téma. Pravděpodobně se setkáš třeba i s názorem, že není vůbec potřeba, případně na internetu najdeš zvláštní rady a postupy. Pojď si tedy udělat jasno a přečíst si, jak opravdu správně ostříhat nehty miminku, kdy s tím začít a jaké pomůcky budeš potřebovat.

Šestinedělí

Šestinedělí nebo také puerperium je období, které nastává po porodu (nebo po spontánním potratu či umělém ukončení těhotenství). Během šestinedělí by se měla zhojit všechna poporodní poranění a organismus ženy dostat do téměř původního stavu, jako před těhotenstvím.

Očistky po porodu

Těhotenství zanechá na ženském těle řadu následků, se kterými se musí po porodu vyrovnat. Jedním z nich je poporodní čištění dělohy, kterému se také říká odcházení očistek. Jak dlouho budeš po porodu krvácet, proč se někdy můžeš setkat s termínem „lochie“ a jaké symptomy jsou znakem zánětu? To se dozvíš v našem článku.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s hemangionem

Máš zkušenost s hemangionem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kropacov  30. črc 2022

Hemangiom a jeho léčba v roce 2022

Po narození se mému dítěti udělal na ruce hemangiom. Na internetu jsem moc informací o možné léčbě nenalezla, ale naše dětská lékařka nám okamžitě dala doporučení na kožní oddělení v nemocnici Bulovka. Zde jsme po prvotní prohlídce byli předáni do péče na dětské oddělení. Vysvětlili nám, že již hemangiom lze léčit, a to užíváním sirupu dvakrát denně. První podání sirupu probíhalo v hospitalizaci po dobu tří dnů a následně již doma. V nemocnici tuto léčbu provádějí přibližně 10 let a její účinek je prakticky 100%. Léčba by však měla začít, co nejdříve. Ideální podání první dávky léku je mezi 3-4 měsícem věku dítěte. Již po 14 dnech jsme viděli obrovskou změnu. Náš syn měl vnější, ale i vnitřní hemangiom a po 14 dnech začala ručička celá měknout, vnitřní část zmizela a vnější se začala stahovat. Dnes jsme po cca 8 týdnech léčby a malej má hemangiom třetinový, velmi nízký a uprostřed již zcela světly. Léčba zabírá krásně a všem doporučuji. Vedlejší účinky dle lékařů prakticky nejsou žádné a u nás se mimo studený rukou, také žádné neobjevily. Kropacov@seznam.cz
bezejmena1234  10. pro 2016

Hemangiom

Ahoj, je mi skoro 23 let. Mám hemangiom kavernózní. Mamina ho zaznamenala údajně až v mých 2 letech, ale to vám přesně nepovím. S hemangiomem se od té doby léčím. Nu léčím. Údajně, co mi bylo řečeno je, že do mých asi 7 let se s tím nic nedalo dělat. Takže rostl, rostl a rostl.

Mám ho v bradě hned vedle nervů, který řídí pohyb dolní čelisti. Takže pro mě operace nepřipadá v úvahu, jelikož stačí jeden zásah a já nebudu hýbat s dolní čelistí. Léčili mě betablokátory, mrazením, speciálními lasery na alklepionu a naposledy nějakými podřadnějšími laserami.

Teď, po 22 letech, mi konečně nový doktor přestal dávat nesmyslné naděje na uzdravení a řekl mi, že už se toho nikdy nezbavím. Také mi bylo naznačeno, že zřejmě, když se to u mě našlo, když jsem byla malinká, nebylo to rozsáhlé až k tomu nervu. Tudíž, kdyby s tím něco tenkrát dělali, zřejmě bych to už teď mít nemusela. I když mi také bylo řečeno, že i kdyby se nějaká léčba podařila, je možnost, že se mi to do třeba 5-ti let znova vrátí. Je to strašná bolest a dost velké výdaje pravidelně dojíždět na injekce na zmenšení, a to ještě navíc, když víte, že se vám to vlastně jen zmenší, ale čeká vás to zas.

Ale jinak nezoufejte! Nikdy jsem s tím neměla žádné starosti, omezovalo mě to jen v tom, že jsem třeba na škole nemohla hrát míčové hry a podobně. Jinak už jsem si zvykla. :) Na jednu stranu si říkám: "Zaplať pánbůh, že jen nezhoubný nádor." :)
itchyx  1. pro 2016

Hemangiom jazyka

Bylo mi 6 let, když mi byl zjištěn hemangiom jazyka. Bohužel operace se mi nevyhla a od té doby jsem s jazykem měla stále problémy. Natekl a krvácel, kolikrát z ničeho nic. Teď po skoro 20-ti letech mě opět začal velice zlobit. Opět jsem hlídaná a jezdím na kontroly po měsíci. Při poslední kontrole mi bylo řečeno, že podstoupim vyšetření DSA (nebo tak nějak se to má jmenovat) a když to nepomůže, tak budu muset na operaci s tím, že přijdu o část jazyka.
tomkovam  4. črc 2016

Hemangiom u oka

Dceři se začal objevovat asi 14 dní po porodu, postupně se zvětšoval a tmavnul, je vystouplý. Kolem 3. měsíce se zdá, že už tak rychle neroste, já doufám, že už ani neporoste. Má cca 0,8 x 1 cm a asi 0,5 cm je vystouplý.

V Brně na dětském kožním nám nabídli Propranolol gel (nebo i mast), který si sami míchají v lékárně. Dr. říkala, že je to tak slabé, že to nemůže nic jiného ovlivnit, než hemangiom a protože je to tak slabé, tak ani vlastně ten. Spíš, že je to pro dobrý pocit, že s tím něco děláme. Říkala, že by to mělo max. zastavit tu fázi růstu, vstřebávání už to prý neovlivní. Ale že k ní už přijdou děti, které to mají vystouplé / vyrostlé hodně, takže moc neví. Takže je otázka, co by to s hemangiomem udělalo, pokud by se začal mazat hned jak se začne objevovat. (My jsme taky hned netušili, co to je.)

Laser mi ani tam doporučený nebyl, i když jsem psala mail do nějakých laser center - ve 2 mi to u oka nedoporučili, že hrozí vznik jizvy a z jednoho mi paní dr. napsala, že mi s tím může určitě pomoci, jen to nebude jednorázové ošetření. Pořád mi to vrtá hlavou a smířit se s tím moc zatím nejde, takže možná alespoň na konzultaci do laser centra pojedeme a uvidíme, co by nám nabídli.

Na kožním dr. říkala, že nejdůležitější je, aby se s tím srovnala maminka, že miminko vlastně ani neví co to tam má. To má tedy pravdu, ale vysvětlujte pořád okolí, co to tam má a poslouchejte, že si z toho nemáte nic dělat, že jsou horší věci na světě. To sice ano, ale....
maris  26. bře 2016

Hemangiom

Dcera se narodila s několika hemangiomy.
- mezi očičkama + na pravém víčku. Byly to spíš takové červené nevystouplé fleky. Zmizely brzy, tak kolem 1. roku byly fuč a objeví se jen při brečení nebo vztekání.

- na bříšku - kavernózni jaterní
Při narození byl velký asi jako padesátikoruna, vystouplý. Nyní ve 3 letech už je o hodně menší a světlejší. Mudr. říkala, že než půjde do školy bude úplně pryč.
duck09  23. bře 2016

Hemangiom záda/noha

Syn se narodil s hemangiomem na zádíčkách o velikosti cca 5 x 5 cm. Je plochý, dle teploty se různě barevně mění. Údajně do roka věku se měl zatáhnout a vyblednout tak, jak se syn obalí tukem. Syn měl před 14-ti dny rok a nic moc se myslím nezměnilo.

Další hemangiom se mu objevil na levém chodidle ve věku cca 4 týdnů. Také dosud beze změny, tak uvidím. Na podzim na to koukal plastický chirurg. Máme přijít letos na podzim znovu a uvidíme, co nám řekne, případně jak se hemanigomy do té doby změní.
majvik  5. pro 2015

Rychle mizí

Dcera se narodila s modrou bouličkou velikosti zhruba třešně na nožičce. V porodnice si to doktorka dlouze prohlížela, fotila, studovala knížky i internet, až došla k tomu že to je hemangiom. Netušila jsem, co to je, proto jsem si to vyhledala na googlu a slovo "nádor" mě dost vyděsilo!

Dětská doktorka říkala, že budeme doufat, že to zmizí a poslala nás na dermatologii. Tam doktorka jenom mávla rukou a řekla, že to má kde kdo a že to za chvíli zmizí. Po několika týdnech nervů jsem se konečně uklidnila a začala doufat, že to nic není. A opravdu, v půl roce je boulička vystouplá už jenom nepatrně, pořád trošku namodralá, ale zdaleka to již nevypadá tak děsivě a věřím tomu, že brzy zmizí nadobro. :-)
mirunka22  2. říj 2015

Hemangiom

Ja mám hemangiom od cca 5-ti let a rostl hodně dlouho. Dětská doktorka tvrdila , že je to oheň. Mám ho na pravém uchu a hodně velký :( a není to jen kosmetická vada, jak všichni říkají, málem jsem vykrvácela. Teď je mi 25 a stále nikdo neví co s tím. Proto bych to nebrala na lehkou váhu. :/
1 člověk považuje za užitečné
saraxct1  22. únor 2015

Hemangiom na hlavě

Jako malá jsem hemangiom měla, na břiše pod pupíkem, který postupně zmizel.

Když se narodila dcera, měla malý hemangiom na zádech v oblasti bederní páteře. Jsou jí tři roky, hemangiom je velikostně pořád stejný (cca 1 cm), postupně bledne. Syn se narodil s hemangiomem na hlavičce, ve třech měsících měl hemangiom asi 2x3 cm a na výšku 4 mm, postupně roste, v současné době (9 měsíců) má 3x3 cm a 7 mm na výšku. S pediatrem jsem domluvená, že v roce pošle malého k odborníkovi, kde budeme řešit, co dál. Hemangiom je velký a na "špatném" místě, musíme malého hlídat, aby se neuhodil nebo nenarazil hlavou. V současné době pomalu zarůstá vlásky.

Vzhledem k tomu, že se hemangiom vyskytl i v rodině manžela, jedná se patrně o genetickou predispozici.
hledice  12. únor 2015

Hemangiom na temeni hlavičky

Mám vnučku, které se udělal hemangiom na temeni hlavičky asi týden po porodu. Také nám bylo všemi doktory řečeno, že bude postupem času mizet, ale bohužel - naopak - rostl!

ve 2 letech jsme se objednali do lasercentra v Pardubicích, laser absolvovala asi 15 x, dnes byla naposledy - dr. to ukončila s tím, že už ji nebude trápit, protože to nemizí. Sice to zesvětlalo, ale nezmenšilo se to, jen trochu na výšku. ;-( Prý jsme s ní měli přijít dříve.

Co dál s tím dělat, nevíme.
1 člověk považuje za užitečné
pajab  22. led 2015

Hemangiom na spánku

Mám to podobné - 4. den po propuštění z porodnice se dcerce začala dělat červená skvrnka na hlavičce levého spánku. Utíkala jsme k Mudr. s tím, že mi bylo řečeno, že je to hemangiom.

Paní mě ted ale celkem zaskočila - moje malá byla narozena ve 39tt, ale byla taky celá bílá od mázku a už od začátku těhu byl problém vypočítat termín. Ukázala se hodně pozdě, bylo podezření na mimiděložní těhotenství. Takže ona musela být taky předčasně narozená.

Musím ale říct, že já to ze začátku hodně řešila, vím, že je to jen kosmetická vada a miluju jí i s tím, ale lidi jsou krutí a hnusní - už od narození chodí a koukají zkrz prsty co to je ??? a hnusně se dívají. :-( A to ještě není všechno, ve školce například jí to děti dají " sežrat".

Bojím se toho. Jde znát, že se něco děje a bělá to, ale tak strašně dlouho to trvá. Stále uvažuju nad leizrem. Malé je dnes 13 měsíců.
janapavlik  8. led 2014

Hemangiom

Asi 14 dní po porodu se u druhorozené dcerky vyskytla boulička na temeni hlavičky. Lekla jsem se a běžela s tím k dětské dr., a ta potvrdila, že se jedná o hemangiom, který se může různě měnit a vymizet by měl kolem předškolního věku.

Je pravda, že za nějakou dobu se u bouličky objevila červená skvrnka a ta i zůstala. Je to zatím malé a naštěstí je to ve vlasové části, tak snad s tím nebudou problémy. Píše se v článku, že se hemangiom může vyskytovat u předčasně narozených dětí. Dcera se sice považuje za donošenou, měla 3 kg, byla plánovaným císařem, ale jak ji vytáhli z bříška, tak byla úplně bílá, pokrytá mázkem (jakoby ji nám vymáchali ve vápně :-D ).

Myslím si, že jsem měla špatně spočítaný termín porodu, byla cca o 3 týdny dříve, i když oficiálně o týden :-N . Mázek mizí až kolem 38.tt, tak to by tomu odpovídalo. Nicméně dcerka je šikovná a ta boulička, jak tomu říkáme, je jen kosmetický problém.
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce