Kojení dvojčat

Kojení dvojčat může být stejně úspěšné a trvat stejně dlouho jako kojení "mono dítěte" a to i v případě předčasně narozených dětí10. Při maminku, která očekává dvě děti je příprava na kojení70 už během těhotenství24 nesmírně důležitá, kontaktování laktační poradkyně10 ještě během těhotenství lze jen doporučit. Zde opravdu platí, že čím lépe je připravena budoucí maminka, tím vyšší je pravděpodobnost, že kojení bude úspěšné.
Dojčenie dvojčiat - bočné futbalové držanie

Na kojení má žena dva prsy, takže může kojit i obě děti současně a mohou se obě děti plně živit mateřským mlékem7. Mateřské mléko, pokud nejsou používány náhrady bradavky (láhev41, kloboučky12, dudlík85) se vytváří na principu poptávky a nabídky, čím více miminka mléka vysají, tím více mléka se podle jejich potřeb vytvoří. Při kojení dvojčat se tedy tvoří najednou mateřského mléka víc, aby postačovalo pro obě děti. Protože většina mléka se tvoří během kojení, miminka lze tedy u prsů střídat dle potřeby. I při kojení je třeba myslet na to, že každé dítě je samostatný člověk a má své individuální potřeby, které musíme respektovat. V rámci režimu dne je výborné dělat mnoho věcí při péči o dvojčata najednou. Společný režim vytváříme citlivě a postupně. A i při společném režimu se vždy najdou rozdíly a každý den bude trochu jiný. Miminka nejsou stroje, nechovají se jako automat.

Základem úspěšného kojení70 je co nejdřǐve po porodu zajistit miminkům kontakt s matkou kůži na kůži, bonding33, ideálně tak, že jsou miminka ponechána na hrudi matky, aby mohla dospět k samopřisátí. Nicméně toto je možné zkusit i kdykoliv později. Kojení podporuje i pozdější co nejužší a nejčastější fyzický kontakt17 maminky s dětmi, protože maminka může současně věnovat pozornost oběma dětem, při kojení jednoho dítěte sledovat vedle spící druhé a pokud se vzbudí, ihned se mu věnovat, také ho nakojit. Společné kojení a společné spaní29 pomáhá harmonizovat spánkové cykly dětí a šetří čas, který může maminka věnovat jiným aktivitám a také jedno z dětí nebude muset čekat, až na něj přijde řada.

Dojčenie dvojčiat a odgrgnutie po nadojčení

Polohy při kojení dvojčat

Kojit dvojčata lze v různých polohách, maminka se musí sama rozhodnout, která poloha vyhovuje jí a jejím dětem. Najít si vhodnou a pohodlnou polohu vyžaduje trochu cviku. Pomoci s kojením může i speciální polštář na kojení17 dvojčat, který bývá delší než běžné typy. S rostoucím věkem se můžou preference poloh při kojení měnit.

Boční fotbalové držení

Děti jsou obrácené břichem na vaše boky. Matka drží hlavičky a tělíčka podpírá předloktími. Nejlepší je dát si polštář na kolena matky a dva pod ruce. Jinak se ramena rychle unaví a také děťátko nebude klouzat dolů .

Poloha do kříže

Matka sedí vzpřímeně a drží děti v kolébce. Děti leží na matce, hlavičky mají přímo na její hrudi. Nohy dětí směřují proti sobě, navzájem se protínají v lůně matky a tvoří písmeno V. V této poloze má matka i oční kontakt s dětmi.

Paralelní poloha

Jedno dítě leží v kolébce, druhému podpírá matka zádíčka. Obě děti leží v jednom směru.

Miminka leží paralelně k tělu matky

Téměř vleže, miminka leží paralelně k tělu matky

Více o kojení dvojčat na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://dojcenie.wordpress.com/
  2. http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/dvojicky/
  3. http://www.hallofamilie.de/
  4. http://files.laktacni-poradna4.webnode.cz/200000038-7505875fd8/VÝBĚR DVOJČÁTKA.pdf

Externí linky - zkušenosti maminek s kojením dvojčat

Hodnocení a zkušenosti s kojením dvojčat

Máš zkušenost s kojením dvojčat?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
herminka  6. srp 2015

Kojení dvojčat

Moje dvojčata se narodila v 39+1 tt, s váhou syn 2950 g a dcerka 2850 g. Věřila jsem, že je budu kojit stejně jako jejich staršího bratra, který byl kojený do 23 měsíců (a 5. měsíce těhotenství s dvojčaty - přestávka v kojení tedy trvala jen necelých 5 měsíců).

Hned v porodnici jsem se chtěla naučit kojit tandemově, obě děti najednou, je to přece jen úspora času oproti tomu, kdybych měla kojit každé dvojče zvlášť. Porodnice mi vyšla vstříc, měla jsem z novorozeneckého oddělení půjčený obrovský kojicí polštář (domů jsem si předem žádný nekupovala, protože jsem nevěděla, jak tandemové kojení půjde), a protože nemocniční postel byla úzká a polštář vratký, chodila jsem vždy za dětskými sestřičkami, aby mi s přiložením dětí pomohly. Byly vždy ochotné a i díky tomu se mi kojení pěkně rozjelo a děti začaly přibírat. Kojila jsem vždy ve fotbalové poloze.

Vzhledem k tomu, že jsem si v porodnici vyzkoušela "klasický" kojicí polštář, jsem věděla, že není ideální, ke správnému přiložení dětí byly potřeba ještě jedny ruce. Proto jsem usoudila, že mnoha dvojčatovými matkami opěvovaný polštář My Brest Friend má opodstatnění, a pořídila jsem si ho. Polštář je z pevného molitanu s trochu zvýšeným okrajem, takže se ně něj dají děti pohodlně položit a člověk nemusí mít strach, že se skutálejí dolů. Dá se s ním také po připnutí na tělo chodit, proto jsem si mohla postupně donést děti na gauč a hned začít kojit. Kojení bez něj jsem si dlouho nedovedla představit, odložila jsem jej až v 10 měsících dětí.

Během kojení dvojčat jsem několikrát prodělala nepříjemnou retenci mléka s horečkou, ale jiné potíže jsem nezaznamenala a kojím úspěšně už 26 měsíců.

Všem maminkám dvojčat doporučuji se o kojení aspoň snažit, o jeho přínosnosti asi není třeba diskutovat, a velká finanční úspora je jen příjemným bonusem. V porodnici je dobré se nenechat odbýt a sestry klidně i trochu "otravovat", věřit si (kojení je z velké části v hlavě), mít dobrý polštář a v záloze kontakt na dobrou laktační poradkyni.
3 lidé považují za užitečné
lesni_vila  26. kvě 2015

Kojení až od 3. měsíce

Kojení mi vždy přišlo jako samozřejmost. Nikdy jsem si ani nepřipustila, že by to nešlo nebo s tím mohly být nějaké problémy.

Kluci se narodili předčasně akutním císařem v celkové anestézii. Takže o nějakém přiložení hned po porodu jsem si mohla nechat jen zdát. Navíc se přidaly další poporodní komplikace, a tak jsem kluky viděla až 4. den po porodu. Aby toho nebylo málo, měla jsem léčbou tak nateklé prsty na rukou, že jsem neudržela hrnek. Takže odstříkat kolostrum mi nešlo.

Naštěstí obětavá laktační sestřička mě chodila každé 3 hodiny „podojit“. Po 3 dnech jsem začala používat elektrickou odsávačku. Přikládat jsme začali až když jsem se dala do pořádku, a to už bylo klukům 14 dní. Ze začátku vůbec neměli sílu sát. Takže jsem každé 3 hodiny odsávala a krmila z flašky.

Když byl klukům měsíc, tak nás z porodnice propustili domů. Smířená s tím, že kojit v pravém slova smyslu už nebudu a kluci zůstanou na flašce. Zkoušela jsem i doma stále přikládat a začalo se dařit. Jenže se objevila další komplikace v podobě přehlcení a následného blinkání. Vrátila jsem se opět k odsávačce a flašce, kde jsem měla přesnou zprávu o tom, kolik toho kluci vypijí. Odmítala jsem se vzdát, a tak jsem klukům při přikládání začala regulovat délku přisátí. Nechávala jsem je jen cca 5 minut. Okolo 3. měsíce kluci sami začali zvládat regulovat množství a já je tak mohla nechávat bez omezování sát, jak dlouho chtěli. Kojila jsem je každého zvlášť až skoro do 1 roku. Potom se bohužel pomalu začali odstavovat.

Ráda bych touto zkušeností povzbudila všechny maminky, které chtějí kojit, že se dá i dítě na flašce ve 3 měsících převést „zpět“ na kojení.
2 lidé považují za užitečné
krabice1983  11. únor 2015

Kojení dvojčat

Kojení, pro mě nezapomenutelné téma, asi jako pro každou mamku. Byl to pro mě neuvěřitelné, byla jsem šťasná za každou kapku, kterou kluci vypili, za každé přisání jsem byla na větvi.

Nikdy jsem nevěděla, jaké mohou být problémy s kojením. Mě se netýkaly, mléka jsem měla jak pro celou porodnici a kluci byli malinkatí a neuměli se přisát, to byl zázrak.
Po propuštění domů z nemonice jsem plně kojila dvojčata, vydrželo mi to cca 4 měsíce. Vím, žádný zázrak, ale pro mě jako matku předčasně narozených dvojčátek to zázrak byl.

Jen mě mrzelo, že jsem je nemohla kojit oba zároveň. Jako šlo to, ale přišlo mi, že si to ani jeden z kluků "kojení" neužil, byli takoví nevrlí, zato když jsem kojila každého zvlášt, byli spokojení, hltali o100 šest. Podotýkám, kojila jsem je s kloboučkem. A jde to. :-)

I když jsou to někdy nervy, za ten krásný pocit a zázrak to stojí. Jsem ráda, že jsem svoje dvojčata mohla kojit, alespoň chvíli.
4 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce