Kraniální ortéza

Kraniálna ortéza je individuálně vyráběná ortéza na léčbu deformit lebky. Používá se na léčbu středních a těžkých polohových deformit. Má remodelační účinek umožňující usměrněný růst lebky. Je určena pro děti od 4. do 14. měsíců věku. Zabezpečuje kontakt s hlavičkou ve vyklenutých oblastech a poskytuje expanzivní prostor ve zploštělých místech.

Proces ortotické léčby zahrnuje vstupní a výstupní vyšetření dítěte.

Vyšetření

Při vstupním vyšetření se vykonává základní vyšetření dítěte a zjistí se míry pro hodnocení deformity a výrobu ortézy. Stejné míry se potom odeberou při každé kontrole a sleduje se růst a vývoj lebky. Určuje se obvod, šířka, délka a diagonální rozměry. Na základě výpočtů z těchto měr se určí typ a stupeň závažnosti deformity. Následně se určí způsob léčby.

Pro zhotovení ortézy je nutné získat model hlavičky dítěte. Jednou možností je zhotovení sádrového odlitku hlavičky a nebo prostorového skenu.

  • skenování hlavičky je o hodně rychlejší než sádrování,
  • skenování je čistá metoda,
  • skenování je jednoduché a velmi přesné,
  • skenování není pro dítě traumatizující.

Na základě získaného skenu se vyrobí ortéza. Následuje výstupní vyšetření, kde se určí míry hlavičky, udělá se kontrolní sken hlavičky a zhodnotí se klinický přínos ortotické léčby.

Popis ortézy

Ortéza umožňuje usměrněný růst lebky, zajišťuje plný kontakt přes prominující oblast lebky. V místech zploštění zůstávají expanzní prostory, které umožňují postupný růst lebky.

Ortéza je individuálně vyráběna podle hlavičky dítěte. Je zhotovena z vnitřní pěnové výstelky a vnější pevné plastové skořápky. Má jednoduchý způsob aplikace, lehkou údržbu a nízkou hmotnost.

Nošení ortézy

Pro nošení ortézy se doporučuje následující režim:

  • nutnost nošení 23 hodin denně,
  • na začátku terapie se využívá pozvolný nástup režimu pro adaptaci dítěte na ortézu,
  • od pátého dne se ortéza nosí celých 23 hodin,
  • jedna volná hodina se dá rozdělit na 2 půlhodinové přestávky, které slouží pro hygienu a denní ošetření dítěte.

Ortéza se nenosí při:

Délka terapie

Závisí na věku dítěte před začátkem terapie, na stupni závažnosti deformity a na rychlosti růstu dítěte. Pohybuje se od 3 do 6 měsíců.

Kontraindikace léčby ortézou

Existují i případy, kdy se deformita ortézou neléčí:

  • věk dítěte do 3 měsíců (deformita se řeší polohováním)
  • věk dítěte nad 18 mesíců,
  • hydrocefalus3
  • kraniosynostóza.

Více o kraniální ortéze na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://plagiocefalie.cz/lecba_deformit-kranialni_orteza.html
  2. http://www.protea.sk/download/kranialne_ortezy.pdf

Hodnocení a zkušenosti s kraniální ortézou

Máš zkušenost s kraniální ortézou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
alpa1  12. črc 2015

Nelituji a šla bych do helmičky znova

Malého jsem samozřejmě polohovala, dávala mezi polohovací válečky, natáčela ke světlu, točila s postýlkou, všemožně motivovala, dokonce jsem mu televizi pouštěla...
Ale raději se koukal na bílou zeď, než aby se otočil na stranu, která mu nebyla příjemná.

V jeho čtvrtém měsíci jsem si začala všímat, že se mu viditelně hlava slehává a začala jsem hledat, co se s tím dá dělat.

V pátem měsíci jsem podle rad dál polohovala a motivovala, ale také jsem už věděla o protetice ve Frýdku - Místku. Stále jsem věřila doktorce, že se to samo spraví.

Na začátku šestého měsíce, kdy se hlava furt horšila, jsem poslala mail do Frýdku, včetně fotek a s dotazem, zda si myslí, že se to samo zlepší, nebo je čas na helmičku. Obratem mi přišla zpráva, že máme dorazit. Výsledkem byla velmi těžká deformita (brachycefalie s pravostrannou plagiocefalií). Aby toho nebylo málo, měl posunuté čelo i ucho.

Na začátku června jsme začali s navykacím programem, zrovna když byly takové pařáky (teplota kolem 33°C). Takže utrpení, pro mě i pro prcka. První týden mu čůrky potu tekly z pod helmy po všech stranách. Navíc v tu dobu trpěl na atopický ekzém v obličeji, takže to byla síla. Ale po týdnu přestalo pocení a po 14ti dnech už byly vidět na hlavě první výsledky. Přelom července a srpna jsme už plně jeli v režimu 23h/den.

Na kontroly jsme jezdili cca 1x za měsíc.

Každopádně nelituji toho a šla bych do toho znovu, jen o něco dřív!!! Největší skok byl znát během prvního měsíce nošení (tedy v jeho 6.-7. měsíci). Pak už to byl boj o každý milimetr. Když jsme tam jeli na kontrolu v jeho 11ti měsících, ptali se, jestli chceme ještě měsíc, nebo už ukončit. Vzhledem k tomu, že čerstvě začal chodit, říkala jsem si, že ten měsíc mu ji ještě nechám. A tak helmička plnila i ochrannou funkci. :-) Byl mu rok a jeli jsme na poslední kontrolu. Už nám ani moc nenabízeli další nošení. Že prý po jednom roce je to tak pomalý postup, že v jeho případě (ekzém) by to bylo zbytečné trápení.

Často jsem si říkala, že jsem se dlouho rozmýšlela, začít o měsíc dřív, mohl to mít mnohem lepší. Na druhou stranu, kdybych se rozmýšlela o měsíc déle, mohl to mít mnohem horší.

Nakonec malej nosil helmičku 24 týdnů. Z velmi těžké deformity se dostal někam do půlky stření deformity.
Ten kdo neví, nic nepozná. I když já to tam pořád vidím. :-)

Kdyby měl někdo zájem, na svém profilu mám fotoblog na toto téma...
3 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce