Odstavení dítěte

Na odstavení dítěte a ukončení kojení70 existují různé názory. Průměrný věk přirozeného odstavení je 3 až 5 let, že se takto "staré" děti chtěji kojit, není závislost, ale fyziologický a normální stav.

Do kdy kojit?

Světová zdravotnická organizace (WHO), po zvážení dostupných vědeckých důkazů, vydala doporučení následujícího znění: "Doporučujeme výlučné kojení do 6 měsíců6 a poté s postupným zaváděním příkrmů10 do 2 let a pak dále tak, jak to matce a dítěti vyhovuje." Toto stanovisko k době kojení sdílí i Česká pediatrická společnost.
Odstavení dítěte

Výlučné kojení znamená, že dítě kromě mateřského mléka7 nepřijímá žádné jiné tekutiny či jinou potravu. Do přibližně šestého měsíce by tedy dítě mělo být jen kojeno. Nepotřebuje nic jiného, ani pár lžiček čaje nebo vody, a to ani v nejžhavějších letních měsících. Dítě však musí být kojeno tzv. na požádání5, v horkých měsících opravdu nestačí dítě nakojit každé 2 hodiny a spoléhat se, že nebude dehydrované, protože by mu výlučné kojení mělo stačit.

Pak přichází čas přibližně šestého měsíce života dítěte, kdy dítě začne projevovat zájem o potravu, např. upřeně hledí na dospělého člověka, který si nabírá sousto do úst, slintá, natahuje se po jídle ostatních lidí. Je připraveno na zavádění příkrmů10, přǐjem tuhé nemléčné stravy. Světová zdravotnická organizace hovoří o tom, že období, kdy se dítě učí přijímat tuhou potravu, trvá přibližně do 2 let. Období od 6-ti měsíců do 2 let života dítěte je tedy obdobím, kdy se ke kojení, tak jak probíhalo do 6. měsíce6, přidává jiná potrava34, minimálně do roku je základem stravy mateřské mléko, kojení by nemělo být nahrazováno příkrmy, ale příkrmy by měly být podávány jako doplněk ke kojení.

Přirozené odstavení nebo bojkot kojení?

Pokud dítě do zhruba 2 až 2,5 roku věku odmítá kojení, nejedná se o přirozené odstavení, ale o bojkot kojení8 jako reakce na nízký tok mléka (špatná technika kojení5, příliš rychlé zavádění příkrmů, používání kojenecké láhve41, kojicích kloboučků12, dudlíku85, dokrmování umělým mlékem, užívání hormonální antikoncepce, ukončení nočního kojení20 nebo jiné příčiny snížení laktace), který lze obvykle zvládnout, vhodnou volbou je kontaktování laktační poradkyně10.
Odstavení staršího dítěte

Po 2. roce života dítěte Světová zdravotnická organizace doporučuje pokračovat v kojení tak, jak to matce a dítěti vyhovuje. Výzkumy dokazují, že pokud by si mohlo vybrat dítě, vybere si prs a kojení a dále, že pokud ponecháme rozhodnutí o délce kojení na dítěti a nezasahujeme do kojení rušivě, kojí se obvykle 2,5 - 7 let, nejčastější přirozené odstavení nastáva po 3. až 4. roce.

Dítěti tedy s největší pravděpodobností bude kojení vyhovovat i po 2. roce života. Pokud tato situace vyhovuje i matce, dlouhodobé kojení posílí i její duševní a fyzické zdraví a není důvod v něm nepokračovat. Překážkou kojení staršího dítěte obvykle nebývá ani těhotenství (ale obvykle se laktace během těhotenství snižuje, někdy maminku mohou bolet bradavky) nebo kojení dalšího miminka.

Předčasné odstavení miminka

K předčasnému odstavení miminka by vždy měly existovat vážné důvody. Měly by to být silné reálné důvody, které skutečně neumožňují mamince v kojení pokračovat. Kojit je možné i při užívání většiny léků a onemocnění. Pokud se však maminka přece jen rozhodne kojení ukončit, mělo by to proběhnout citlivě, bez stresů, pláče či bolavých prsou, s ohledem na fyzické i psychické potřeby miminka.

Od šesti měsíců až roku, pokud již dítě jí dostatečně pestře, zdravě i dostatečně množstevně a maminka trvá, přes všechny negativní dopady tohoto rozhodnutí (na zdraví dítěte, na zdraví svoje, vznik stresových situací), na ukončení kojení, není třeba mateřské mléko nahrazovat UM ani kravským mlékem v jakékoliv podobě, vše potřebné ke svému vývoji dítě získá z vhodné stravy a nápojů. U mladších dětí je třeba použít umělé mléko49.

Jak v případě nutnosti miminko citlivě odstavit?

Je třeba se snažit napodobit situaci jako při přirozeném odstavování staršího dítěte, nadále kojit na požadání, ale prsy aktivně nenabízet. Zároveň je třeba snížit produkci mléka pomocí méně častého vyprazdňování prsů, miminko obvykle poměrně rychle na slabý tok mléka zareaguje a začne preferovat jiný způsob krmení, např. láhev. Dítě i v tomto čase potřebuje nadále, ba dokonce ještě více, velmi úzký kontakt s maminkou17, společné spaní29, kontakt kůže na kůži, nošení49, krmení umělým mlékem49 z láhve na požádání, a to ve stejné poloze, jako se kojí, s pohledem z očí do očí. Není dobré přenechávat krmení jiné osobě, stále by to měla být, pokud je to možné, soukromá doba maminky a děťátka. Většinou se takto podaří miminko odstavit během jednoho až dvou týdnů.

Ke snížení laktace lze použít i několik postupů naráz. Postupně maminka začne kojit z jednoho prsu víckrát po sobě, nejdřǐve 2 kojení po sobě, jakmile se laktace upraví, že nevznikají zatvrdliny, tak 3 kojení po sobě, počet za sebou jdoucích kojení z jednoho prsu se stále zvyšuje, poté maminka kojí půl dne z jednoho prsu a půl dne z druhého prsu, následuje nabízení jednoho prsu jeden den a druhého prsu druhý den. Jakmile miminko při kojení zareaguje rozčilováním se a odtahováním od prsu, maminka mu nabídne láhev nebo hrneček, aby miminko nezůstalo hladové. K omezení laktace lze také pít odvar ze šalvěje. Důležitá je i prevence vzniku retencí mléka a zánětů, je třeba při bolestivém nalití prsů odsát nebo ručně odstříkat mléko, ale pouze do úlevy, protože nalitá prsa tělu signalizují, že vyrábí nadbytek mléka a je potřeba jeho tvorbu omezit. Prsy je také pro zmírnění nepříjemných pocitů možné chladit, např. zábalem z chlazeného tvarohu, přiložením sáčku mražené zeleniny zabaleného v látce nebo studených kapustových listů, masáží chladným olejem s vyluhovaným oregenem, mátou nebo meduňkou. Někdy jsou prsy méně bolestivé při spaní v polosedě, v případě nutnosti lze užívat ibuprofen , který má i protizánětlivé účinky a lze ho při kojení užívat. Nevhodné je prsy stahovat.

Více o odstavení dítěte na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://dojcenie.wordpress.com/
  2. http://mamila.sk
  3. http://kojim.cz
  4. http://babatocko.blogspot.sk/2011/06/prirodzene-odstavenie.html
  5. http://files.gastroped.cz/200000163-4a2514c70f/doporuceni-vyziva-kojencu-a-batolat-2014.pdf

Hodnocení a zkušenosti s odstavením dítěte

Máš zkušenost s odstavením dítěte?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
laktyna  10. pro 2016

Kojení do 2,5 let

Od začátku druhého těhotenství jsem se dcerky ptala, jestli nechce zkusit usnout bez mlíčka. Vysvětlovala jsem, že k nám přijde miminko, co bude chtít taky pít mlíčko a že ho bude hodně potřebovat. Jednou večer souhlasila, že zkusí spát bez. Zkusila a povedlo se. Neměla jsem v plánu definitivně přestat a samotnou mě to překvapilo, ale jakmile dva večery nepila, cítila jsem, že se mléko přestalo tvořit. Od té doby párkrát brečela, že chce mlíčko od maminky, tak jsem jí nabídla, ať zkusí, že tam žádné není. Zkusila, přesvědčila se a spokojila se "jenom" s náručí.

Až na pár těchto situací se to obešlo bez křiku a pláče. A také začal uspávat manžel a přišel čas na jeho tatínkovské pohádky. Já jsem ráda, že si můžu dopřát několik měsíců bez kojení, i když jsem to poprvé obrečela. Další dítko bych ráda kojila také minimálně do dvou let.
2 lidé považují za užitečné
ivanatomas  11. lis 2016

Absolutní vyčerpání a závislost

S mojí nejmladší dcerkou jsme začaly končit s kojením ve 12m. Bohužel dostala febrilní křeče a k tomu těžký zánět průdušek. Přestala jíst a postupně i pít, takže jediná možnost jak ji udržet dál od infuzí bylo kojení. Dobře, to jsme zvládaly celkem dobře. Jenže po uzdravení se začala projevovat závislost. A to doopravdy.

Absťáky jak u alkoholika. Když jsem si dovolila odejít z domu na 2 hodiny, tak manžel si to vyžral na 100%. V noci mě Anna nepustila ani z postele, když jsem chtěla jenom na záchod. Řvala, nebo šla se mnou. Neusla jinak než na prsu (a to jsem ji nikdy předtím neuspávala při kojení). V noci kojení téměř po dvou hodinách. A to před spaním vždy pěkně napapaná. Vždy, když jsem znova zkoušela odstavit a odešla na večer z domu přišly buď vysoké teploty, nebo silná rýma, nebo neutíchajíci řev až do vyčerpaní. Manžel nešťastný, já nešťastná a vyčerpaná.

Téměř ve 20m. jsme odstavily úplně, a to díky tomu, že moje prsa byla v tak bolavém a žalostném stavu, že to kojení bylo mučení. A nic by mě nepřesvědčilo, že to bylo špatnou technikou, protože Anně stačilo moje prsa jenom žvejkat, jen aby mě měla u sebe. Tak když jsem natvrdo řekla Anne, že mě bolí hodně prsa, trvalo asi dva dny než to vstřebala a pochopila. Teď je klid. Prospí noc pokud v noci nemá žízeň. A já si konečně mohu s manželem večer v klidu popovídat, špitat :wink: a nebo být jen tak spolu, nebo dělat si svoji práci. Naše dvě starší děti jsem odstavila v 10m. kvůli těhu, ale tohle je nová zkušenost a to psychické a fyzické vyčerpání už nechci zažít. Trpěli jsme u toho všichni.

Když se teď v 20m. Anny zeptám, jestli chce prso, řekne, že prso bolí, a to mě těší, že je citlivá i k bolesti jiných. :slight_smile: . Jo a ještě jsem si vzpoměla, že spoustu trápení jsem léčila kojením, a to byl průšvih i v případě těch febrilních křečí. Když přestala jíst a pít a jen sem ji plně kojila, zhubla za dva týdny půl kg, takže když mi zase někdy řekne, že kojení je pro dítě to úplně nejlepší i po půl roce života, tak se budu smát.

Kdyby bylo nějaké příště, tak v prvním řadě budu myslet na to, že musím být odpočatá a spokojená a hlavně zdravá já a potom bude v pořádku i moje rodina.
6 lidí považuje za užitečné
elekthra  8. kvě 2016

Odstavení - můj pláč a těhotenství

Přesně 2.2.2016 jsme nakráčela ke gynekologovi s tím, že mám strašně rozhozený menstruační cyklus (velmi rychle za sebou a strašně dlouho trval). V té době jsme kojila už skoro rok a půl.

Vzal mi krev a prý mám velmi málo železa a dalších látek a doporučil mi ukončit kojení. Byla jsem velmi unavená, podrážděná a navíc malý dokázal předvést úžasný hysterák, když prso okamžitě nedostal (kdekoliv: například na cvičení, v tramvaji, ...).

Vůbec jsem na takovou radu nebyla připravená, ale řekl mi, že abych otěhotněla (říkali jsme si, že by bylo super otěhotnět tak do půl roku, nechtěli jsme mezi dětmi velký rozdíl), tak se prvně musí srovnat cyklus a prý to znamená přestat kojit.

Přišla jsem domů už z města se zalepenými bradavkami. Jakmile mě malý uviděl, hned se sápal do výstřihu a když viděl zalepené bradavky, tak nevěřícně koukal. Řekla jsem mu po pravdě, že pan doktor řekl, že už mlíčko dávat nebudeme, že je velký kluk. Od té doby se do výstřihu sem tam podíval, aby zjistil, jaká je situace (stále zalepeno - trvalo to asi 5 dní, pak to přestal kontrolovat). Prakticky IHNED!!! začal spát celou noc a strašně rychle si odvykl. Já jsem byla ale stále podrážděná a ještě jsem si asi 3x pobrečela, že jsme to tak utli (malý to snášel naprosto skvěle - ale rozhodl se, že žádné UM pít nebude a jednou, když mu manžel dal ochutnat čerstvé kravské, tak se zamiloval a od té doby vypije klidně 300ml denně).

Za dva dny se i vysvětlila moje únava a podrážděnost, protože jsem byla TĚHOTNÁ!! :-D

Takže jsem šla k doktorovi "reklamovat" jeho hlášku "máte vaječníky v komatu, myslím, že tam neprobíhá ani ovulace". :-D :-D :-D

Za to mi dal zdarma sérii fotek z UTZ naší malé princezny. :-)

Takže ano, jak se píše na těhotenské průkazce (aspoň na té mojí): Kojení není antikoncepce. :-D
4 lidé považují za užitečné
cabadajovimah  2. únor 2016

Přirozené odstavení v 15-ti měsících

Syna jsem kojila plně od porodnice do cca deseti měsíců, pak jsem přidala místo uspávacího kojení Sunar, asi po měsíci přidala i místo vyžadovaného nočního kojení zase Sunar a ponechala ranní a pak denní náhodné kojení.

Postupně syn mléko přestal chtít během dne a před ukončených 15. měsícem jedno ráno odmítl ranní kojení. Od té doby prso nikdy nevyžadoval, nechtěl a vlastně ani odstříkané mléko nechtěl z flašky vypít. Bylo to tak pro nás příjemné a bezstresové období.
pisisvori  2. srp 2015

Fascinujici informace😉.

Fascinovala mne informace v textu, že dlouhodobé kojení pomáhá fyzickému i duševnímu zdraví matky.

Moje 13m dcera v noci vyžaduje prso i 10x za noc. Přes den se mi od 11m neustále sápe do výstřihu, zvedá mi tričko a vzteká se, což je v případě, že jsme mezi lidmi velice nepříjemné. Ale vrátím se ke zdraví. Jak může mamince pomoci absolutní vyčerpání z 13m dítěte, kdy nespí déle jak 2 hodiny v kuse? Toto vyčerpání má samozřejmě vliv i na psychiku maminky a tím i zpětně na dítě nebo děti (i to starší), na které nemá sílu ani náladu, aby se jim fyzicky a psychicky věnovala tak, jak by chtěla. Možná, že by mi světová zdravotnická organizace nebo laktační liga mohla zdarma poslat nějakou celodenní chůvu. 😉😉

Dcera okolo 9m prso po příkrmech odmítala a krásně jedla. Jsem přesvědčena, že nyní je to pouze závislost, tak jak u jiných dětí např. na dudlíku a tato potřeba nemá nic spolecneho s výživou. O tom, že děti, které se kvůli kojení budí x krát za noc i do 2 let a po odstavení okamžitě spí krásně, je tady toho opravdu hodně a může se o tom každý tady přesvědčit ve spoustě diskuzí a spoustě KZ, takže rozhodně nejsme výjimka. Navíc, takto kojené děti velmi často i špatně jí = jejich zdraví kojení ubírá nejen potřebný pořádný spánek, ale i potřebné živiny, které by z pestré a dostatečné stravy měly.
18 lidí považuje za užitečné
mmirunda  6. črc 2015

Odstavila se sama

Po narození dcery jsme trošku bojovaly s kojením. Dcera byla hodně spavá, papat se jí moc nechtělo a já měla čím dál míň a míň mlíčka. Bojovala jsem všemožnými způsoby a nakonec jsem si kojení vybojovala, byť to někdy bylo psychicky náročné.

Jelikož je dcera ale velký divoch, postupně zůstávalo u kojení pouze v noci a nad ránem, kdy ještě nebyla úplně probuzená a měla tedy o prso zájem. Přes den na něj neměla čas. Děsila jsem se dne, kdy mlíčko odmítne úplně, ale nechávala jsem to zcela na ni. Odstavila se úplně sama, bez větších problémů ve svých 14 měsících, kdy prostě na nabídnuté prso zakroutila hlavičkou a utekla mi z postýlky. Trochu mě to mrzelo, byly to totiž chvíle jen nás dvou, ale na druhou stranu jsem jí dala to nejvíc co jsem mohla po dobu, kdy ona sama potřebovala.
2 lidé považují za užitečné
jita27  10. dub 2015

Odstavení kvůli druhému těhotenství

Když se mi narodil syn, tak jsem si říkala, že budu kojit tak do 18 měsíců. Naštěstí jsme s kojením neměli problémy, spíše naopak, syn byl pořádný zavislák, já mu dávavla mlíčko na požádání.

V 18 měsících se tedy odstavení nekonalo, nebyla jsem s tím ani já sama psychicky smířena a odložila jsem to na léto (cca za 4 měsíce). Poté jsem to odložila do dvou let (cca 2 měsíce), ale odstavení se pořád nekonalo, neměla jsem to srdce mu to mlíčko odepřít.

Pak jsem otěhotněla, a tak jsem si říkala, že když tak budu kojit tandemově. Ale asi kolem pátého měsíce mlíčko došlo a syn se ze dne na den odstavil.
2 lidé považují za užitečné
rudovap  11. bře 2015

Někdy je potřeba i trochu štěstí

Nadepsala jsem to takto proto, že nyní s odstupem času mohu říci, že jsem opravdu měla štěstí. Mám dvě děti a obě se narodily císařským řezem. Naštěstí se laktace spustila výborně a kojení začalo velmi dobře u obou. Samozřejmě, že nebylo vše ideální, přišly i problémy - bolavé bradavky, praskliny, mykóza... nakonec jsme to zvládli.

Měla jsem opravdu štěstí, neprošla jsem žádným kurzem na kojení, maminka je z generace, kdy své děti vlastně nekojila, a v okolí jsou to občas "zaručené" rady. Snažila jsem se hodně dát na svoji intuici, pocity a spokojenost dětí. Obě jsem kojila do téměř dvou let a obě se odstavily de facto přirozeně, prostě řekly "už neci". Ano měli jsme štěstí... :-)
1 člověk považuje za užitečné
beponka  10. bře 2015

Je to prostě podle povahy...

Jak jsem již uvedla v titulku, odstavení odpovídá povaze dítěte. Jen při tom odstavení ji stejně ještě pořádně neznáme. Mám dvě dcery a obě jsem kojila do dvou let. I ve dvou letech jsem obě kojila hodně a uspávání po obědě i večer bylo jedině s prsem v puse. Pár dní před druhým rokem první dcery, byla malá tak unavená, že usnula bez kojení. Tak jsem to brala jako šanci odstavit a už jí nedala. Ráno když se dcera chtěla napít, jsem prostě řekla že mlíko není. Bez jediného pláče si ještě párkrát sama potom zopakovala, že mlíko není a bylo to. Je totiž pohodářka a umí vše hodit za hlavu.

Po takové zkušenosti jsem se vůbec nebála odstavení u druhé dcery. Tam vhodná chvíle nastala až dva měsíce po druhém roce. A bylo to psycho!!!! Řev asi týden, musela jsem chodit v roláku a dodnes prsa miluje. Povahou je takový poctivec co nic svého neopustí. Už jsou jí tři pryč a do vany musím mít podprsenku a když náhodou vidí prsa, tak je chce hladit a pusinkovat. A pokud nás skolí vysoká horečka tak usne jen s prsem - naštěstí v ruce. :-)
Takže má zkušenost je, že pohodář konec kojení vezme v klidu a citlivka se bude trápit.
3 lidé považují za užitečné
lenjii  9. bře 2015

Odstavení ze dne na den

Kojení mě bavilo. Byla to radost až do doby, že jí narostli zuby a začala kousat. Odstavení bylo jednoduché a rychlé, protože jsem ihned našla chutné UM, které jí chutnalo. Je to 5 měsíců co nekojím a mléko mám pořad. ]-(
1 člověk považuje za užitečné
ginnevra  9. bře 2015

Odtavila jsem syna v 16 měsících

Byla jsem rozhodnutá kojit tak dlouho, jak dlouho v kojení uvidím přínos pro syna. Myslela jsem, že dva roky budou optimální. Jenže syn se v noci velmi často budil a nakonec jsem připustila, že je to prostě jen ze zvyku. Odhodlala jsem se tedy a jeden den prostě řekla synovi, že mlíčko došlo a jestli má žízeň, dám mu něco jiného. Měla jsem obavy, jak to zvládne, a pokud by to nešlo dobře, prostě bych jej kojila dál. On mě ale velmi překvapil a ačkoli byl stále zvyklý na mé mléko třikrát denně a dvakrát v noci, zvládl to v pohodě. Víc jsme se tulili, stále jsem ho nosila, nabízela jiné pití, které má rád a za dva dny už si na mléko ani nevzpomněl. :-)
betka20  9. bře 2015

Naše kojení nekojení

Od začátku jsem měla velké problémy s kojením. Malý nechtěl sát, pak mi rozkousal bradavky - no, bylo to spíš utrpení než hezký pocit. I tak jsem se rozhodla vytrvat. Kojila jsem plně 4 měsíce a pak mu mlíko přestalo stačit, často plakal a já měla prsa prostě prázdná. Prý spurt, no 3 týdny těžko... Takže se začalo dokrmovat nutrilonem a spokojené miminko bylo zpět. :)

V 5 měsících se boban rozhodl, že se odstaví sám, jelikož to samozřejmě z lahve lépe teče. I tak jsem brala jako úspěch, že jsem vůbec kojila. Doufám, že u druhého syna to půjde lépe a déle. Ale zase jsem ráda, že jsem nemusela odstavovat nějak násilně kvůli práci nebo zánětu apod. Že si to malý krásně rozhodl sám. :)
1 člověk považuje za užitečné
katyxq  11. led 2015

Odstavení skoro ve třech letech

Malá se krátce před svými třetími narozeninami odstavila sice sama, úplně přirozené odstavení to nebylo, ale z mého popudu také ne, spíš to byl důsledek několika negativních vlivů. Kdyby jich nebylo, pravděpodobně by se kojila o několik měsíců déle, možná by došlo i na tandemové kojení.

Po čtvrtém měsící jsem jí vlastní něvedomosti pokazila přisátí občasným dudlíkem podstrčeným v polospánku místo prsa, ne vždy to prošlo, přesto to ale bylo dost na to, aby se technika kojení plíživě (a to je na tom to zrádné) zhoršovala. Kolem 9.-10. měsíce dudlík odmítla, ale přisátí už nikdy pak nebylo idéalní, zlepšilo se jen částečně.

Pak kolem druhého roku další pokažení přisátí, tentokrát brčkem. Ve dvou a čtvrt letech dospěla k tomu, že se skoro přestala kojit v noci, následkem toho mi ale dost poklesla laktace. Takže tohle, plus sem tam moje bolest bradavek, opravovala jsme ji, že se má přisát lépe, ji to štvalo, já kojení utínala. Do toho manželovi řeči k ní, jak je na kojení velká a že je to hnusné (hm, hnusné mi spíš přijdou takovéhle řeči), že je mimino, pokud pije mlíko z prsa, ale ona se už miminem necítila.

Vyřešila to po svém - když jsme otěhotněla, tak mléka ještě ubylo a začalo se hůř spouštět, tak se kojit přestala chtít. Přišlo mi tohle odstavení vlastně líto, protože na to nebyla připravená ona ani já.
2 lidé považují za užitečné
kate987  17. pro 2014

Odstavení v roce - ráz na ráz.

U nás byl průběh odstavení nad moje očekávání dost v pohodě. :)

Prcek ode mne pil poměrně hodně často, v noci se navíc budil několikrát na kojení. Když jsem chtěla některé noční kojení oddálit nebo mu nedat, nastala scéna a třeba 2 hodiny beze spánku.

V roce jsem musela přestat kojit, takže když jsem na to "měla nervy", tak jsem místo kojení dala Sunar. Začala jsem ráno, to dostal první lahev Sunaru, celý den jsem ho musela zabavovat, aby nemyslel na prso, ale bylo to v pohodě.

Večer, místo usínání u prsa, dostal zase láhev a já mu šla číst pohádku a zpívat písničku. Usnul za půl hoďky bez breku, přišlo mi jakoby naprosto pochopil, že už mlíčko nebude. :) V noci se vzbudil asi jenom dvakrát a nechal se poměrně rychle uspat v postýlce, když jsem ho hladila a broukala mu. Ráno v 5 hodin dostal lahev a spal až do 9 hodin, na což byl zvyklý.

Je to asi 14 dní od odstavení a skoro každou noc prospí až do první lahve, kterou dostane okolo 6. hod. a spí dál.

Navíc musím říct, že je mnohem klidnější, než v době, kdy byl kojený, protože mám pocit, že to prožíval jako opravdový závislák a když náhodou hned neměl ode mě, tak bylo zle.

Toť moje zkušenost. :)
3 lidé považují za užitečné
kamino  18. srp 2014

Odstavení dvouletého závisláčka

Nedá mi to a popíšu svou zkušenost s odstavením dvouletého závisláka :-)

Ačkoli jsem rodila akutním císařským řezem, laktace se rozjela nad očekávání dobře, na JIP už malý ocucával mlezivo a na normální pokoj už jsem šla s tím, že mléko opravdu bude. A za další dva dny už ho bylo tolik, že bych ukojila snad i trojčata :-) Díky sestřičkám na Vinohradech za zapůjčení odsávačky :-)
Hladké kojení probíhalo po celou dobu, prcek krásně přibíral, byl do půl roku kojený plně, příkrmům nikdy moc nedal, radši ci cucnul.

Od roku a půl do dvou let ovšem jeho váha stagnovala, v noci se hodně často budil na prso, normální jídlo nevyhledával, tak jsme se s přítelem dohodli, že kojení ukončíme. Po dobrém to nešlo, protože v mé přítomnosti prcek prso opravdu tvrdě vyžadoval, bylo jako dudlík, uklidňovalo ho při vztekacích záchvatech i při bolístkách. Tak jsme se domluvili s mou mámou, že tam přítel s malým na 3 dny odjedou, aby mě Bobeš neměl na očích a že to zkusí.

Já mezi tím vyfasovala Dostinex, což jsou prášky zastavující laktaci, protože jsem byla opravdu chodící mlékárna a měla jsem strach ze zánětů.

Nastal den D a kluci odjeli. Bylo to poprvé, kdy jsme od sebe byli delší dobu, tak jsem byla na měkko a hlavně jsem měla obavy, aby to pro něj nebyl hodně velký šok. Večer mi přítel volal, že Bobeše uspal po půlhodinovém jekotu, což jsme brali jako celkem dobrý začátek, čekala jsem to horší. V noci pak prý plakal také jen 30 minut a usnul a spal až do 8,30. Celý den si na prso nevzpomněl, měl zajímavý program, když náhodou chtěl, tak mu táta řekl, že mám AU a že jsem v práci ( tomu rozumí - největší starost měl, abych neměla EE ruce jako táta :-) ) a před spaním už byl brekot jen 10 minut a v noci vůbec a třetí den už usínal krásně sám bez breku. Takže maximální úspěch - nikdy bych to nečekala, že to půjde takto snadno.

Já jsem si Dostinex vzala ve 22 hodin, bere se každých 12. Kluci odjeli kolem 18, naposledy jsem kojila v 17hodin a kolem 23 jsem myslela, že mi prsa prasknou. Odstříkala jsem 200ml a šla spát. Přes den jsem se stáhla, ledovala a večer odstříkala jen 180 a třetí den už nic. Dostinex opravdu zabírá.

Před návratem domů mi přítel volal, že jedou, já si namazala prsa genciánkou - prcek je čistotný a bylo jasné, že ta fialová ho hodně odradí, což na 100 % zafungovalo. Takže jak mě uviděl, hned chtěl cůca, ovšem jak jsem mu ukázala ty fialové ošklivosti, tak jen řekl opět EE a šel si po svých :-) Takže opět jsem byla nadšená z hladkosti průběhu.

Já z toho měla strach obrovský a budu se opakovat, nikdy bych nečekala, že to půjde tak hladce. :-) Bobeš se navíc krásně rozjedl a začal spát skoro celou noc v kuse, až jsem se první dny stále budila, zda vůbec dýchá :-)

Takže dámy, které máte strach z odstavení už větších dětí - nebojte se, jde to... :-)
1 člověk považuje za užitečné
sauvinex  15. čer 2014

Jak se mi dcera odstavila

Dcera se narodila 19.3.2008, první přisátí proběhlo v pohodě. Potom nastal kojící maraton, protože zřejmě díky slabší žloutence byla u kojení brzy unavená, takže mi u toho usínala a následně chtěla pít častěji. V čemž jsem neviděla žádný problém - byla jsem tu přece pro ni :-).

Přicházely i růstové spurty, bolení bříška, vše jsme vždy řešili k plné spokojenosti nás všech, hlavně však našeho malého bezbranného tvorečka.

Cca po dvou měsících měla dcera šílené stolice - zelené - ale tmavě zelené a vodnaté. Setkala jsem se v tu chvíli s různými radami - jako třeba - to je hladová stolice, dej jí umělý mlíko a budeš mít klid. Dala jsem na svůj zdravý rozum a po troše pátrání a zjišťování jsme odhalili alergii na bílkovinu kravského mléka. Vadilo i malinké množství (syrovátka v obyč Floře, v sušenkách,...). Takže jsem si nařídila přísnou bezmléčnou dietu, dál plně a často kojila a do dvou týdnů bylo zase kakání "jak má být". Kojila jsem kdykoliv, kdekoliv a tak dlouho, jak malá potřebovala. Žádné kojení dle rad zdravotníků " nejdřív po dvou hodinách" - to by mi dcera asi tenkrát umřela hlady a nebo "kojit max dvacet minut a dost" - to by dopadlo úplně stejně. Prostě všechno v klidu, vždyť nám nic neuteklo.

Po dvaceti měsících se nám narodila druhá dcera a v kojení jsme přestat ani jedna nehodlaly, takže před přicházejícím porodem jsem večer na dobrou noc nakojila, dcera mi usnula u prsu, přišel hlídací dědeček a s manželem jsem si odjela porodit druhou dcerku. Její první přisátí bylo taky ok, jen mnohem snadnější než po prvním porodu, protože byly "protažené trubky". Hned ráno si starší dcera přijela pro svoji posnídaňovou dávku a dál jsem holky kojila tanděmově. Opět k maximální spokojenosti všech.
Před obdobím porodu jsem ještě měla "rozumnou" poradu s dcerkou, že se bude spinkat až do rána a že mlíčko bude večer a potom až ráno se sluníčkem. K mému milému překvapení to stačilo (párkrát se v noci sice vzbudila, ale stačilo říct "až ráno, ano" a spinkalo se dál) a kojilo se tedy vždy ráno.

Když byly starší dceři čtyři roky a osm měsíců, začala se mi od kojení sama přirozeně odstavovat - nabídka byla stále, poptávka už chtěla ale zprvu dvakrát denně, potom jednou a občas se stalo, že "nebyl čas" - bylo cvičení, plavání, návštěvy, tak se tu a tam i vynechalo úplně. Ve čtyřech letech a devíti měsících mi jednoho dne oznámila, že "už ne, už je přece velká holka" a i přes občasné znovu nabídnutí si už víc prostě nedala...

Takže mi "zbyl" už jen mladší kojenec :-) - právě jí byly čtyři a půl roku a jsem sice zvědavá, kdy ona sama přijde, že už dost, ale já ji k ničemu rozhodně tlačit nebudu. Jsem pro přirozené odstavení ze strany dítěte ;-)

UM ani láhve a cumílky dcery nikdy nepoznaly (leda na hraní až jako větší pro jejich panenky a to říkávají - chudinko, dej si z lahvičky, když tě maminka nekojí... :-D )
11 lidí považuje za užitečné
heaven_angel  19. led 2014

Jak jsem odstavila 15m dceru

Rozhodla jsem se napsat svoji zkušenost s odstavením, protože možná hodně maminek řeší, jak odstavit dítě tak nějak "bezbolestně", takže popíšu, jak se to povedlo mně.

Malá byla vždycky mlíkožrout, do roka byla převážně jen na MM, nic moc nesnědla, po roce se to mírně zlepšilo, ale taky žádná sláva. Kolem toho 15.měsíce začala ale vyžadovat kojení strašně často, přes den klidně každých 15 minut, v noci po dvou hodinách, po hodině a k ránu už i po půl hodinách. Pro mě jako těhotnou už to bylo neúnosný, byla jsem unavená, prsa díky citlivosti v těhotenství celkem bolela a hlavně se malá pořád spoléhala většinou jen na mé mléko, místo aby se něčeho trochu najedla nebo napila.

Koumala jsem na internetu, jak tedy odstavit. Zkusila jsem to ráz naráz, jak se radí a vydržet pláč, ale nevydržela jsem pochopitelně nikdy, hlavně byla malá zvyklá usínat u prsa, při každé bolístce se utišovat kojením, když se jí snažil uspat tatínek, bylo to absolutně marné, takže tudy cesta nevedla.

Vynechala jsem teda nejdřív kojení přes den a nechala jen kojení na odpolední spaní, večerní usínání a noc. Přes den jsem prostě řekla, že "míko" není, nabídla pití nebo nějaké jídlo. Malá občas plakala, zkusila jsem to převést v legraci a v jejím výstřihu taky hledala "míko", jako to dělala ona mě a většinou to zabralo, smála se a pak si dala něco jiného. Takhle jsme to praktikovali několik dnů a pak jsem zkusila dát lahev na večerní usínání, kterou vzala. V noci jsem kojila, ale budila se pořád celkem často, podle mě jí už mléko nestačilo, takže jsem lahev dala i mezi tou třetí až pátou ráno a pokud se probudila dřív, tak jen dudlík. Naposled jsme odbouraly kojení na odpolední spaní a to šlo už úplně samo..

Teď se budí v noci max. dvakrát, jednou na dudlík, podruhé na lahev, spí mnohem klidněji, déle, víc jí i pije.
4 lidé považují za užitečné
venuss  9. pro 2013

Ukončení kojení dvojčat

Holčičkám je 10. měsíců a nyní končíme s kojením. Nejdříve jsme odbouraly noční kojení. Dvě noci byly strašné, spala jsem u staršího syna v pokoji a manžel vstával k holčičkám, nemusím dodávat, že holčičky plakaly a plakaly, ale třetí den spaly celou noc. Po pěti dnech ale začaly opět plakat a já podlehla a prsa jsem jim zase dala.:-( Asi po týdnu jsem si řekla, že stačí a že budu muset odstavit ze dne na den.

V noci už jsem jim prsa nedala a přes den taky ne, strašně se mi tedy nalívaly, bolelo to a 3x za den jsem si musela odsávat do úlevy a i přesto mi prsa tvrdla. Měla jsem strach ze zánětu. Přes den už je to lepší, ale v noci mám prsa ještě nalitá a holkám jsem je dávala tedy ještě vypít, ale dnes jsem rozhodlá prsa v noci nedat.

Prsa chladím tvarohem, beru homeopatika a vařím si šalvějový čaj, který mi teda vůbec nechutná, ale zdá se, že pomáhá.:-) Gynekoložka mi ještě doporučila stahovat prsa a málo pít. Myslím, že do týdne to dotáhneme do konce a doufám, že zánět již nedostanu.

Musím ještě dodat, že holčičky nemají problém přijmout umělé mléko z lahvičky, ale mají alergii na bílkovinu kravského mléka, tak potřebujeme speciální mléko neocate a ten je bohužel na předpis a alergoložka nám ho píše málo (pro obě), tak sháníme jiného doktora, který by byl ochotný nám napsat více plechovek umělého mléka.
Všem přeji úspěšné ukončení kojení bez komplikací.
timbouctou  31. říj 2013

Odstavila jsem dva kluky :-)

Prvního syna jsem kojila 15 měsíců a to v té době pil MM už jen v noci. Nevadilo mi to, stejně spal se mnou v posteli, tak by to nebyl problém nechat. Ale najednou jako by se zbláznil a začal se budit i po 20 minutách a že chce pít, no vodu a čaj plival a hrozně řval. Takže jsem se prostě rozhodla, že konec a jak se vzbudil, řekla jsem mu, že mlíčko není. První noc pokňourával, druhou se vzbudil už jen jednou a pak spal celou noc.
Druhý syn se prakticky odstavil v 10 měsících sám, chutnala mu víc Beba a pak v roce Nestlé Junior, takže to bylo snadné.
pejtho  31. říj 2013

Odstavení bez nervů :-)

Odstavení první dcery jsem plánovala zhruba v jejich 9-ti měsících, když jsem byla ve 13.tt s druhým miminkem. Kojení pro mě bylo utrpení, protože se navalily těhotenské nevolnosti a kojit po 30-ti minutách v noci bylo neúnosné. Krom toho dcera odmítala veškeré UM. Já byla ve stresu, v křeči, co budu dělat...apod.
Nakonec jsem se k celé věci postavila tak, že jsem zanechala raní a večerní kojení, ale noční jsme odstavily.
A to tak, že jsem se přestěhovala na 3 dny do volného pokoje. K malé vstával manžel, kdykoliv se vzbudila, pochoval, nabídl lahvičku s vodou a zase položil. Za 3 dny jsem se mohla vrátit do ložnice a po nočním kojení ani vidu, ani slechu :-)

Dcera se nakonec sama odstavila ve 12m. Mě se již tvořilo mlezivo a mléko malé nechutnalo. Jednoho rána se vzbudila a prso vyplivla a od té doby byl s kojením konec. UM jsem nedávala, protože odmítala.

Ale přešli jsme ihned na kravské mléko. Nejdříve ho pít nechtěla, ale lehce jsem přisladila medem.
Je to tip pro maminky, které se kravskému mléku a medu u dětí nijak nebrání. Po čase jsem přestala med dávat a dodneška (27m) pije neslazené kravské mléko - teplé, studené - pije cca 1l denně a jsem za to ráda :-)

Druhou dceru jsem odstavila v 8m. Hrozně mě kousala, že jsem se bolestí už nemohla na nic soustředit. Takže jsme postupně ubíraly. Zachovaly kojení ráno a večer, až přestaly úplně. 2 měsíce jsem poté dávala Sunar a v 10ti měsících opět přešla na kravské mléko s medem. Med jsem cca po měsíci opět přestala dávat. Dceři je teď rok a pije také 1l mléka denně.
katy28  9. říj 2013

Moje zkušenost s odstavením 10m dcery

Dceru jsem kojila 10 měsíců téměř na den a odstavení proběhlo až překvapivě hladce.

Kojení jsem si musela vybojovat, nešlo to hladce, mám ploché bradavky a dcera byla neklidná a nedařilo se jí přisát, takže z porodnice odcházela napůl kojená = ze stříkačky dostávala moje odstříkané mléko a napůl na nutrilonu. Dvě návštěvy laktační poradkyně pomohly a já mohla po asi třech týden volat huráá, kojím, bez kloboučků a plně. velká úleva a hrdost :)

Od cca 4,5 měsíce jsme začaly s příkrmy a postupně navyšovaly jejich množství, až vždy jednotlivá dávka nahradila to kojení. V noci jsem kojila 2-3x.
V létě jsem kojení velmi ocenila, měla jsem jistotu, že má dcera dost tekutin. Od asi 7.měsíce jsem kojila jen ráno, večer a v noci, následně jsem vyřadila ranní kojení, pak jsme zkusili v noci dávat čaj nebo vodu a jako poslední jsme odbourali kojení před spaním.
Tím, že to byl velmi pozvolný proces, tak jsem ani neměla problémy se zastavením laktace, koupila jsem si homeopatika, ale po týdnu byla prsa úplně v normálu. Nemusela jsem odstříkávat, svazovat, sprchovat, nic.

Dcera odmítá UM z lahve, takže ho dostává v kaši a má ji 2x denně, abychom měli aspoň do roka jistotu, že má mléka dost.
A v noci spí téměř bez buzení, max. jednou jdeme dát napít vody.
4 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce