Odtok plodové vody

Asi každá prvorodička se během těhotenství ptá, jestli pozná, až jí praskne plodová voda. Pokud tě zajímá, jaký pocit budeš vnímat a kdy můžeš tento moment očekávat, čti dál. Dozvíš se zde například i to, co dělat, když ti plodová voda odteče předčasně.

Odtok plodové vody

K odtoku plodové vody obvykle dojde před nebo během nástupu kontrakcí.

Co je plodová voda

Plodová voda je tekutina, ve které miminko plave během celého těhotenství. Slouží k tomu, aby tlumila nárazy z vnějšího prostředí, regulovala teplotu jeho těla, poskytovala mu sterilní prostředí a v neposlední řadě – pomáhá děťátku trénovat činnost jeho orgánů, konkrétně plic, žaludku a ledvin.

Plodová voda

Miminko si v ní spokojeně plave, ale zároveň musí být chráněno před jejím dlouhodobým působením. Objem, který má, zvyšuje tvůj hmotnostní přírůstek během těhotenství a dřívější odtok může způsobit problémy. Řeč je samozřejmě o plodové vodě. Pojď s Modrým koníkem zjistit, jaká je funkce plodové vody, co obsahuje a jak se v průběhu těhotenství měří její množství.


Co se děje, když plodová voda „praskne?“

  • Když nastane čas porodu, tělo udělá vše pro to, aby se přizpůsobilo a umožnilo průchod miminka porodními cestami. Plodová voda, která se během těhotenství nachází v plodových obalech, začíná přirozeně odtékat právě v momentě, kdy plodové obaly prasknou.
  • Některé nastávající maminky cítí v této chvíli jemné bezbolestné puknutí nebo pocit tepla v kalhotkách, jiné nevnímají vůbec nic. Jen zpozorují, že jim z pochvy vytéká čirá tekutina, kterou mohou mít v první chvíli problém identifikovat. Především tehdy, když plodová voda odtéká po kapkách, nemusí si být jisté, zda se jedná o výtok, nebo dokonce o moč.
  • Odtok plodové vody totiž téměř nikdy nevypadá jako scéna z filmů. Rozhodně nemusíš vnímat výrazné šplouchnutí a nemusí ti po nohou během vteřiny stékat litr vody. Intenzita odtoku plodové vody závisí na tom, jaké plodové obaly se v danou chvíli naruší.
  • Zjednodušeně by se totiž dalo říci, že plodové obaly jsou tvořeny ze dvou blan – z vnější (chorion) a vnitřní (amnion). Na základě toho, zda se naruší oba vaky, nebo pouze jeden z nich, může plodová voda buď odtékat po kapkách, nebo stékat proudem.

Jak poznáš odtok plodové vody?

Pokud plodová voda vytéká opravdu intenzivně, žádné pochybnosti o tom, co se děje, mít nebudeš. Avšak tehdy, když bude vytékat po malých množstvích, můžeš se ptát, zda se jedná o výtok, případně o moč. Protože ano, mnohé maminky v těhotenství trpí inkontinencí – buď stresovou inkontinencí, nebo v důsledku předchozích porodů, nejsou-li prvorodičky. V tabulce níže najdeš detaily, jak plodovou vodu, vaginální výtok či moč odlišit.

TekutinaZnaky
Plodová vodaŽádný zápach, čirá tekutina, která má vodnatou konzistenci a okamžitě se vsákne do látky kalhotek či vložky. Není možné její únik zastavit pomocí svěračů a stahováním svalů pánevního dna.
Vaginální výtokGelovitá nebo řídká konzistence, bílá až slabě žlutá barva, hmota zůstává na povrchu kalhotek nebo vložky, absorbuje se jen minimálně.
MočNažloutlá až žlutá barva, vodnatá konzistence s typickým zápachem močoviny. Únik moči slábne nebo se úplně zastaví, pokud stáhneš svěrače nebo svaly pánevního dna.

Důležité: Odteče-li plodová voda, je třeba myslet na to, že roztržené plodové obaly již nechrání miminko před infekcemi. Proto se vyhni těmto činnostem:**

  • Nedávej si tampon – k zachycení plodové vody použij vložku a na cestu do porodnice si pod sebe dej například ručník.
  • Vyhni se koupeli – během toho, jak plodová voda odtéká, si už nedávej vanu, sprchovat se však můžeš bez omezení,
  • Sexuální styk – začíná-li odtékat plodová voda, ale kontrakce nenastupují, mnohé maminky se je snaží vyvolat. Pohlavní styk sice může skutečně porodní činnost rozjet, ale po odtečení plodové vody se už pro riziko zanesení infekce rozhodně nedoporučuje.
  • Cvičení s Aniballem – pokud jsi před porodem cvičila s Aniballem nebo jinou pomůckou, určitě ji už nepoužívej poté, co zaregistruješ byť jen slaboučké odtékání plodové vody.

Další příznaky blížícího se porodu

Jelikož je každý porod jiný, i každá nastávající maminka může vnímat jiné příznaky. Odtok plodové vody nemusí být prvním signálem, že se děťátko chystá na svět. Mezi další příznaky patří například odchod hlenové zátky a kontrakce, které se ale velmi snadno zamění s poslíčky.

  • Odchod hlenové zátky

Hlenová zátka chrání děložní čípek v průběhu celého těhotenství. Díky ní se k plodovým obalům nedostanou bakterie. Těsně před porodem se z těla vyloučí ven, přičemž zátka může odcházet po částech nebo vcelku. Poznáš to tak, že se po močení, velké potřebě nebo zkrátka během dne na kalhotkách objeví gelovitá čirá hmota, na které může být patrná příměs krve. Pokud jsi už před těhotenstvím mívala čirý hlen během ovulace, pak to jistě poznáš, protože konzistence hlenové zátky je velmi podobná.

Hlenová zátka

Hlenová zátka (lat. Operculum) je zátka, která se vytváří během těhotenství. Tato zátka vyplňuje a utěsňuje cervikální kanál děložního čípku a ochraňuje plod v děloze před bakteriemi. Nepropustí dovnitř žádné bakterie, infekce a ochraňuje děložní čípek před poraněním. Spolu s plodovými obaly tak tvoří ochranu proti inkfekci plodu.

  • Kontrakce vs. poslíčci

Tvrdnutí bříška, pocity jako před menstruací a diskomfort v podbřišku některé maminky ve větší či menší míře zažívají už na přelomu druhého a třetího trimestru. Těsně před porodem se mohou poslíčci, tedy falešné kontrakce, objevovat i několikrát za den.

Jak odlišit poslíčky od porodních kontrakcí?

PoslíčciKontrakce
Mírná intenzita bolesti, která se časem nestupňuje.Bolest se časem stupňuje.
Během koupele odezní.Teplá voda kontrakce vystupňuje.
V klidu se zmírňují.V klidovém stavu neodeznívají, při pohybu a námaze se stále stupňují.
Nebolestivý interval je nepravidelný.Nebolestivý interval mezi fázemi, kdy vnímáš bolest, se postupně zkracuje.

Kontrakce

Kontrakce se dělí na dva druhy, a to na pravé - porodní a nepravé - tzv.poslíčky. Zatímco pravé kontrakce naznačující neodkladně blížící se porod, nepravé prokrvují dělohu a děložní hrdlo, čímž se připravují porodní cesty k porodu samotnému.

Poslíčci

Poslíčci, odborně zvané Braxton-Hicksovy kontrakce, se projevují jako občasné tuhnutí bříška, které se však nevrací v pravidelných intervalech a nenabírá na intenzitě, tak jako je tomu u kontrakcí pravých - porodních. Poslíčky je také možno vidět na monitoru. Tyto cvičné kontrakce nejsou určeny k tomu, aby miminko vypudily z těla, jedná se o přípravu dělohy k porodu a miminku nijak neškodí.


Kdy vyrazit do porodnice?

  • O tom, co máš dělat po odtoku plodové vody, si promluv se svým gynekologem na posledních těhotenských poradnách. Kromě toho, že ti poskytne nejrelevantnější informaci a zohlední tvou anamnézu, rovněž tě upozorní na specifické situace, které mohou nastat.
  • Miminko by se mělo narodit do 48 hodin od okamžiku, kdy ti začne odtékat plodová voda. Je to zejména z důvodu, aby se k němu nestihla prostřednictvím přetržených plodových obalů dostat infekce.
  • Prvním signálem, že je třeba vyrazit do porodnice, je právě odtok plodové vody, kterou zakrátko budou doprovázet i kontrakce. Může však nastat i opačná situace – kontrakce jsou již pořádně citelné, ale plodová voda neodtéká. Tehdy je třeba jet do porodnice ve chvíli, kdy jsou kontrakce pravidelné a nebolestivý interval mezi nimi je přibližně 10 minut.
    • Samozřejmostí ale je také zohlednění vzdálenosti mezi tvým domovem a porodnicí. Pokud máš porodnici za dvěma zatáčkami, není důvod spěchat. V případě, že však plánuješ rodit v porodnici, která je vzdálená, řekněme, 70 km, vyraz hned, jak si budeš jistá, že se jedná o kontrakce a ne poslíčky.

V porodnici na příjmu nezapomeň říct:

  • kdy začala odtékat plodová voda,
  • jaká je intenzita plodové vody – zda ​​odtéká po kapkách nebo proudem,
  • zda je bezbarvá, zakalená nebo zelená – je to důležitý ukazatel,
  • pokud plodová voda zapáchala, určitě to zdravotnímu personálu řekni – vždy by totiž měla být bez zápachu,
  • kdy nastoupily první kontrakce a jak často se nyní objevují.

Amniotomie – propíchnutí plodových obalů

  • Může nastat i situace, že se porodní činnost již rozjela, nastoupily kontrakce, ale plodové obaly stále nepraskly. Tehdy lékař v porodnici přistoupí k rozhodnutí, že je naruší manuálně. Pomocí hrotu praskne vnitřní plodový obal, díky čemuž plodová voda začne odtékat.
  • Laicky tomuto úkonu maminky říkají i „puštění“ nebo „prasknutí vody,“ přičemž někdy se amniotomie provádí i na rozjetí porodu či jeho urychlení. Samotný zákrok není bolestivý, ale často vede k zesílení kontrakcí.

Amniotomie

Přestože amniotomie, tedy manuální propíchnutí plodových vaků, dokáže urychlit porod a tím i zkrátit jeho bolestivou etapu, množství maminek se tohoto úkonu bojí. Proč k amniotomii lékaři přistupují a kdy ji nejčastěji volí? Pojď si o tom přečíst víc.


Předčasný únik plodové vody

  • Množství komplikací v průběhu těhotenství může vést k předčasnému úniku plodové vody. Tato situace si žádá okamžitý zásah lékařů, protože v čím dřívější etapě těhotenství předčasný únik plodové vody nastane, o to závažnější problém to je.
  • Plodová voda může předčasně unikat z těchto důvodů:
    • narušení plodových obalů – po amniocentéze nebo důsledkem úrazu,
    • nadbytek plodové vody – polyhydramnion,
    • tenké nebo příliš slabé stěny plodových obalů,
    • zánět plodových obalů.
  • Žena je ve většině případů hospitalizována a v závislosti na příčině narušení plodových obalů může absolvovat i zákrok, který se nazývá amniopatch – zalepení plodového vaku. Snahou lékařů je udržet těhotenství co nejdéle, avšak často pro přidružené komplikace vede předčasný únik plodové vody k předčasnému porodu20.

Předčasný odtok plodové vody

„Prasknutí“ plodové vody známe z filmů jako velkolepý moment signalizující blížící se porod. Ve skutečnosti však plodová voda ve většině případů odtéká postupně a rozhodně to nevypadá, jako by někdo vylil na podlahu kbelík vody. A to nejdůležitější – plodová voda může začít odtékat i předčasně. Proč se to stává a jaké mají lékaři možnosti při řešení této komplikace? Pojď si o plodové vodě a jejím předčasném úniku přečíst víc.


Video: Vše, co potřebuješ vědět o fyziologickém porodu

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Vaginální porod

Bez ohledu na to, jestli jsi prvorodička nebo už máš nějaký porod za sebou, tě možná ohledně vaginálního porodu napadá spousta otázek. Kdy vyrazit do porodnice? A co tě čeká během první, druhé a třetí doby porodní? I to se, kromě jiných informací, dozvíš v našem článku.

Epidurál

Epidurální analgezie či také epidurální anestezie je tlumení porodních bolestí podáním malé dávky znecitlivující látky a léku proti bolesti. Epidurál je zaveden do páteřního kanálu a tam se rozmístí kolem míšního vaku. Tímto zabrání nervovému vzruchu, aby vystoupil z míšního vaku. Epidurál působí na senzitivní, sympatické a motorické nervy.

Týdny těhotenství

Každý týden těhotenství s sebou nese něco nového. Některé události sice nejsou navenek vidět, ale rozhodně probíhají. Aby také ne, vždyť během 40 týdnů se ze shluku buněk stane miminko. Podívej se, co tě v jednotlivých týdnech čeká a na co bys neměla zapomenout. Stačí kliknout na týden, který tě zajímá.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi
    • Zdarma a také s možností anonymity
    • Zeptej se v Poradnách.

Hodnocení a zkušenosti s odtokem plodové vody

Máš zkušenost s odtokem plodové vody?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
bonulinka  14. zář 2016

Pokaždé to bylo jinak

1. porod - při nálezu na 8 cm mi PA provedla dirupci. Pak už jsem musela jen ležet připoutaná k monitoru a různě se natáčet, aby miminko sestoupilo. Bylo to sice jen půl hodiny, ale dost mi to vadilo. Do té doby to byl téměř bezbolestný porod.

2. porod - při stejném nálezu mi chtěla PA opět udělat dirupci, ale rázně jsem odmítla. Voda začala odtékat až těsně ke konci 1. doby porodní a za pár minut na to se malá narodila. Byla krásná, nepomačkaná.

3. porod - voda odtékala postupně, vždy jen slabý pramínek při pohybu. Porodila jsem až za 37 hodin od prvního úniku vody. Za 24 h od prvního úniku vody jsem dostala preventivně ATB, ale nic neurychlovali, protože vše bylo ok ( moje krevní testy, teplota, ozvy miminka, barva a vůně plodové vody ).
modejkun  13. zář 2016

Postupný odtok plodové vody

Tři dny před termínem porodu jsem byla na kontrole, udělali mi ultrazvuk a všechno bylo v pořádku. V den termínu beze změny, ale UTZ mi tentokrát nedělali, pouze klasické vyšetření. Na další kontrole po třech dnech opět bez UTZ (nález na hrdle stejný). Za další 3 dny jsem byla objednána znovu (pokud by se nic nezměnilo) a plánovalo by se případně vyvolání. Další den jsem ještě cvičila s aniballem a vyteklo ze mě trochu tekutiny - množství bylo ale poměrně malé. Pár hodin na to mi ale začalo být dost bídně - ovšem spíš jako chřipka než jakýkoliv náznak kontrakcí. Navečer jsem si změřila teplotu a zjistila, že už se vyšplhala na 38, takže jsme volali do porodnice co a jak. Nahlásila jsem, že mi možná odtekla část plodové vody (což bych ale z toho množství vůbec neřekla a nedostat horečky, zůstanu doma). Na příjmu mi udělali ozvy a tentokrát i UTZ (!), načež jsme dostala vynadáno, že téměř žádná voda už tam není a proč jsem nepřišla dřív. Necvičit s balonkem, nezjistím vůbec, že mi voda postupně odtékala už zřejmě několik dnů někde z vyšších partií obalu. Rovnou jsem tedy byla přijata, dostala antibiotika kvůli horečce (dostala jsem kvůli odtoku infekci) a ráno mi byl porod vyvolán.
monikairsko  6. led 2016

Vytiekla mi plodová voda v 33 + 3

Som už 4. deň v nemocnici Írsku. Plodová voda zo mňa stále vyteká. Niekedy bezfarebná, niekedy jemne ružová. Bábätko a ja sme v poriadku. Dostala som hneď antibiotiká a dve injekcie na vývoj pľúc malého. Dali mi ešte jednu tabletu Canesten, lebo mi zistili slabý zápal. Čakáme. Doktori chcú počkať do 37. týždňa. Modlím sa a prajem si nech to len dopadne najlepšie a drobček bude úplne v poriadku. Doktori povedali, že sú prípady, keď odtiekla plodová voda už 25. týždni a mamička vydržala do 37. A bábätko bolo úplne v poriadku. Na nete nie je veľa takýchto príspevkov, tak verím doktorom tu. Myslite na nás. Ďakujem.
1 člověk považuje za užitečné
katyxq  6. pro 2014

Velký šplouch hned po miminku

Amniotonii jsem odmítla v porodním plánu a bylo to dodrženo. Nelituju. Voda mi pravděpodobně prasknula až sama těsně před tlačením. Odteklo jí ale jen trochu a zbytek udělal velký a slyšitelný šplouch (fakt si pamatuju, jak to znělo) poté, co vyklouzla malá. Manžel v tu chvíli pochopil, na co byla ta „řeznická zástěra", kterou si před tím PA oblékla, sám jen tak tak stihnul uskočit před tou zátopovou vlnou. Plodové vody bylo opravdu ještě hodně, jak mi jí před tím odtekla jen troška (i když PA odhadovala, že odteklo hodně).

Možná právě proto sice porod postupoval pomaleji, ale dal se zvládat, malá pak nebyla skoro vůbec pomačkaná. A kdyby mě dr. nenastřihla (pravděpodpbně zbytečně, jako důsledek předchozího zasahování do porodu, nejspíš stačilo, jen abych změnila polohu), neměla bych ani žádná poranění (možná kromě té hráze, ale po těch zkušenostech, co mám s hojením nástřihu, raději se natrhnout), vnitřní žádná, čípek naprosto v pořádku.
zana09  2. pro 2014

Vodni luzko :)

Porod mi začal kontrakcemi a téměř do poslední chvíle mi nedocházelo, že mi vlastně ještě ani nepraskla voda. Když jsem už nebyla schopna pohybu a v kontrakcích ležela na lůžku na sále, chtěla mě PA s pomocí manžela mermomocí ještě dostat do vany, aby mi ulevila, protože jsem ještě nebyla dostatečně otevřena. Jenže jakmile jsem se pohnula, ucítila jsem najednou všude pod sebou mokro, a to množství vody mě hrozně překvapilo. Jen jsem ze sebe dostala, že mi praskla voda. PA prohlásila, že vanu teda ne a že teď kontrakce budou silnější, a v tu chvíli to teda byl opravdu mazec :).
2 lidé považují za užitečné
andrejka_86  1. pro 2014

Kýbl vody na podlaze v porodnici

Když jsem se začala během porodu hezky rychle otevírat, ptala se mě porodní asistentka, zda mi už odtekla plodová voda. No, jak já to mám vědět, když rodím poprvé? :-N V hlavně mi běželo, zda mi nemohla odtéct během doby, co jsem byla schovaná ve sprchovém koutě a kontrakcím ulevovala horkou vodou.

Porodní asistentka tedy řekla, že se na to podívá a že když tak mi ji bude muset prasknout, že začínáme rodit. Šla jsem kolem sesterny a najednou se ze mě vylil snad kýbl vody. PA se zasmála, že tedy nemusíme nic praskat, že mi plodová voda právě odtekla. A já jsem to chtěla po sobě málem ještě vytřít :-D
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce