Inseminace

Inseminace je umělý způsob oplodnění24. Je to proces, při kterém se zavádí spermie do pochvy, děložního hrdla, dělohy3 nebo do vejcovodů3, za účelem oplodnění, pokud mají partneři problém s otěhotněním8. Cílem je uměle dopomoci spermiím, aby se dostaly k vajíčku. Je to tedy technika, která pomáhá léčit některé druhy neplodnosti. Je to jednoduchá a rychlá procedura, která není finančně náročná oproti jiným metodám umělého oplodnění5.


Video: Dokážeme pomoci až 90% párů na cestě za dítětem ...

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Štěpán Machač

  • 00:00 Úvod
  • 00:25 Jak na to?
  • 02:10 Ovulace, plodné dny, měření BT, ovulační testy aj. Používat anebo jen přirozeně plánovat?
  • 02:34 Vitamíny, doplňky, sport, omezení kouření… Jsou to nezbytné “zákazy a příkazy” na cestě za miminkem?
  • 02:53 Jak rychle zjistit, že to vyšlo a jsem těhotná?
  • 03:40 Jakmile zjistím, že jsem těhotná, kdy je vhodné navštívit gynekologa?
  • 04:09 Po jak dlouhé době neúspěšného snažení se o dítě by se měl pár obrátit na lékaře?
  • 05:05 Co je v CAR čeká?
  • 05:48 Jaké jsou metody léčby neplodnosti?
  • 06:23 Jaká je úspěšnost pomoci? A dá se řícit, jaká metoda je nejjistější?
  • 07:04 Co znamená spojení hormonální stimulace?
  • 08:45 Je u každé ženy v případě umělého oplodnění nutná?
  • 09:24 Jak se vyrovnat s neplodností a faktem, že to prostě přirozeně nejde?
  • 10:11 Je vhodné využít služeb psychologa při neplodnosti páru?
  • 10:38 Adopce a náhradní rodina
  • 11:18 Náhradní mateřství, náhradní matka
  • 12:00 Rady a doporučení na závěr

YouTube Modrý koník

Pro více video rozhovorů s odborníky klikni na YouTube kanál Modrého koníka.


Inseminace může být umělá nebo přirozená. Přirozená je vlastně pohlavní styk. Umělá je proces, kdy se spermie vkládají do ženských pohlavních orgánů pomocí katetru, poté, co se získá vzorek spermií od partnera nebo dárce. Inseminace3 se využívá při léčbě neplodnosti3 u lidí a je to také běžná praktika, která se využívá při chovu zvířat, při oplodnění samice pomocí zmrazených spermií od samce.

Celý výkon se provádí během ovulace6, pacientka může být hormonálně stimulována2.

Typy umělé inseminace

Nejznámějším typem je intrauterinní inseminace9 (IUI), která je známá jako umělé oplodnění. Kromě této procedury jsou známy ještě další tři typy, které se již nevyužívají tak často jako intrauterinní inseminace.

ICI

Intracervikální inseminace (ICI) je metoda, která se používá při léčbě neplodnosti, kdy se spermie vkládají do nitra děložního čípku, sperma následně putuje do dělohy a do vejcovodů. Je to rychlá a jednoduchá metoda.

Nejprve se odebere vzorek spermií od partnera nebo dárce. Zákrok se provádí těsně před ovulací, kdy přijde žena k lékaři. Lékař (gynekolog) si pomocí gynekologických zrcadel zpřístupní a odhalí děložní čípek. Lékař vkládá spermie do děložního hrdla přes katetr. Celý proces trvá asi 5-10 minut. Po zákroku se před děložní čípek umístí zátka, která zabraňuje úniku spermií ven. Tato zátka je v pochvě přibližně 6 hodin.

Intracervikální inseminace je často využívána u párů, které si nemohou dovolit dražší procedury umělého oplodnění. IUI je už o něco dražší než ICI. ICI je také indikováno párům, u kterých má partner problém s ejakulací při pohlavním styku, přitom jeho spermie jsou v pořádku, bez žádné patologie.

ICI není vhodné pro páry, kde je příčinou neplodnosti příliš hustý cervikální hlen nebo špatná kvalita spermií. Pokud je cervikální hlen příliš hustý, spermie nemohou spontánně projít přes děložní čípek.

Průměrná míra úspěšnosti intracervikální inseminace je přibližně 10% na jeden cyklus. Úspěšnost se zvyšuje zejména u zdravých a silných spermií jakož i tehdy, když se procedura zopakuje během jednoho cyklu ženy dvakrát.

ITI

Intratubální inseminace (ITI) se provádí méně často než IUI a ICI, protože je dražší a invazivnější - tedy více zasahuje do organismu ženy. Proces procedury je podobný jako při IUI a ICI, rozdíl je však v tom, že se spermie vkládají přímo do vejcovodů. Spermie mají výhodu v tom, že nemusí putovat přes děložní čípek a přes dělohu k vajíčku, ale jsou přímo pomocí katetru dopraveny k vajíčku. Spermie jsou tedy umístěny přesně na místo oplodnění.

ITI je možno provést dvěma způsoby:
Inseminace a následné těhotenství

  • Intracervikálně - intracervikální metodou lékař vloží plastový katetr přes děložní hrdlo do nitra dělohy a dále až do vejcovodů. Spermie se pak vloží do katetru a jsou vloženy přímo k vajíčku.
  • Laparoskopicky - při laparoskopické operaci4 lékař musí nejprve najít vejcovody. Je to invazivnější metoda jak intracervikálně vložit spermie do vejcovodů. V dolní části břicha se provede drobný řez, přes který se zavede kamera (optika) do břišní dutiny, která pomůže najít vejcovody. Následně se provede drobný řez na vejcovodu kam se vloží katetr se spermiemi.

ITI se provádí u párů, u kterých měli partneři problémy s oplodněním nebo selhaly metody ICI a IUI. Přímé vložení spermií do vejcovodů pro spermii znamená, že nemusí vynaložit velkou námahu, aby se dostala k vajíčku.

Míra úspěšnosti se pohybuje přibližně od 5 do 30 procent na jeden cyklus. Očekávalo se, že míra úspěšnosti bude vyšší než 30%, ale není to tak. Tato procedura je dražší než předchozí.

IVI

Intravaginální inseminace (IVI) je nejméně využívaná forma umělého oplodnění. Partnerovy spermie se vkládají do pochvy ke krčku dělohy. Celý proces je velmi podobný pohlavnímu styku. Je to nejméně invazivní metoda inseminace. Partneři si celý proces mohou udělat sami v domácím prostředí.

IVI se dělá v nemocnici nebo i doma. Pokud se provádí doma, partner po ejakulaci shromáždí ejakulát ve sterilní nádobě, celý vzorek se pak nasaje do stříkačky a partner nebo samotná žena si vzorek vstříkne ke krčku dělohy. Spermie pak začnou putovat k vajíčku. IVI se také často nazývá vlastní inseminace.

IVI se provádí u párů, kde má partner problém s ejakulací během pohlavního styku, a to je příčinou proč žena nemůže otěhotnět.

Léčba je nejúčinnější u žen, které mají pravidelnou ovulace a muž má zdravé spermie. Úspěšnost intravaginální inseminace je 10 až 30 procent, šance se zvyšují v případě, že se celý proces uskuteční v klinickém prostředí, protože spermie v ejakulátu se v laboratoři upraví a pročistí a až pak se použijí na proces IVI. Úspěšnost rovněž závisí na konkrétním problému, který je příčinou neplodnosti.

IUI

Intreuterinná inseminace (IUI) se ze všech uvedených metod využívá nejčastěji. IUI je považována za nejméně náročnou metodu asistované reprodukce11. IUI znamená zavedení spermií pomocí katetru přes děložní hrdlo do děložní dutiny. Je to jednoduchý a bezbolestný výkon, který se doporučuje párům, které mají problémy s početím.

Více informací o intrauterinní inseminaci naleznete v samostatném článku IUI9.

Inseminace a vzorek spermií

Inseminace se může provést pomocí partnerových spermií nebo spermií od dárce. Inseminace se nejčastěji provádí u pacientů s mužským faktorem neplodnosti nebo u pacientek s malým stupněm endometriózy6, neobjasněnou neplodností6 a při problémech s ovulací3. Spermie mohou být od partnera nebo od dárce.

Oplodnění spermiemi od partnera

Partner1 přinese v den zákroku vzorek k lékaři. V laboratoři se vzorek vyšetří, analyzuje se a vylepší. Spermie se oddělí od semenné plazmy a tak se zvýší jejich aktivita. Spermie se v laboratoři upravují přibližně dvě hodiny. Samotný zákrok oplodnění se provádí v ambulanci lékaře.

Oplodnění spermiemi od dárce

Sperma od dárce si obvykle žádají páry, kde je neplodný muž. O spermie dárce může požádat i svobodná žena, která touží mít dítě.

Dárce spermií se vybere ještě před zahájením celého procesu. Žena má přístup k informacím o věku dárce, jeho fyzických a psychických vlastnostech, zaměstnání a o rodinné anamnéze. Neméně důležitým kritériem je také krevní skupina dárce.

Všichni dárci musí vyplnit dotazník, jehož cílem je zjistit, zda se nevyskytuje v rodině genetická porucha nebo onemocnění, které by mohlo ovlivnit budoucí potomky. Kromě toho je nutné provést podrobnou analýzu spermií. Po vyšetření se spermie zamrazí a zajistí tak, aby byly funkční i po rozmrazení.

Dárcům spermatu se provádí testy na HIV, žloutenku, cytomegalovirus a na přítomnost pohlavních chorob.

Více o inseminaci na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.sanatoriumhelios.cz/darcovstvi-spermii
  2. http://www.parentingweekly.com/preconception/preconception_information/artificial_insemination_ty...
  3. http://en.wikipedia.org/wiki/Artificial_insemination
  4. http://www.fertilityfactor.com/types-of-insemination.html

Hodnocení a zkušenosti s inseminací

Máš zkušenost s inseminací?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
mishacerna  15. led 2016

IUI

U nás proběhla hned první IUI úspěšně. Přitom jsme zkoušeli s pomocí gynekologa Clostilbegyt i injekce Pregnylu cca 2 roky a nic. Předtím ještě folikulometrii a načasování. Až v CARu se hned zadařilo ☺ .

Svoji roli hrála psychika, protože už jsem rezignovala a manžel naopak začal spolupracovat ☺ . Gynex jsem uživala a injekce Ovitrelle, jinak žádná stimulace. Sliznice byla nižší a také probíhaly stále nějaké záněty pochvy. Ovulace jeden cyklus ještě před IUI nebyla vůbec. Inseminaci jsem snášela špatně, bylo mi pak nevolno, ale bylo to úspěšné a to je hlavní ☺ . Prostě mimi hned od začátku zlobilo, tak čekám, jestli bude vše ok, zatím je a jsem v 6 tt+3.

Držím všem palce a nebojte se.
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce