Sterilizátor

Sterilizátor je zařízení používané k tepelné dezinfekci (sterilizaci) kojeneckých lahviček41, dudlíků85 (saviček) a pomůcek pro přípravu mléka3. Sterilizovat je možné jednoduše i v hrnci s horkou vodou, ale sterilizátor může tuto práci velmi usnadnit.
Sterilizátor

Ačkoliv je pro miminko nejlepší stravou mateřské mléko7, mnohdy se kojení70 i přes dodržování správné techniky kojení5 a pomoc laktační poradkyně10 nedaří a je potřeba sáhnout po umělém mléce49. K dokrmování by měl být používán suplementor4, neovlivňuje totiž negativně přisátí miminka jako lahvička jakékoliv značky.

Proč je sterilizace důležitá

Novorozená miminka7 a kojenci jsou díky nevyzrálé imunitě2 velice náchylní k různým infekcím, proto je velmi důležité veškeré pomůcky pečlivě oplachovat, omývat a sterilizovat. V čistém domácím prostředí si miminka poradí s mikroby, které vdechují nebo s nimi přijdou jinak do kontaktu, např. ožužláváním různých předmětů nebo hraček, proto může mnohým lidem připadat sterilizace zbytečná.
Sterilizátory na láhve

Jedná-li se však o stravu, zvláště o mléko1, které je přímo živnou půdou pro množení mikrobů, je na místě pomýšlet na zvýšenou hygienu používaných pomůcek na krmení. V lahvičce mléka ponechané v teplé místnosti může vzniknout takové množství mikrobů, které může u miminka způsobit zvracení3 a průjem1. Jednou z nejčastějších příčin hospitalizace maličkých dětí bývá právě průjem, který je nebezpečný zejména tím, že děťátko ohrožuje následnou dehydratací.

Do jakého věku dítěte je nutná sterilizace

Obecně je doporučováno sterilizovat pomůcky na krmení jeden rok. U většího děťátka, které už leze8 a leccos ochutnává, to není se sterilizací jistě nutné přehánět, ale samozřejmě stále platí, že je nutné dodržovat určité hygienické zásady a sterilizátor i nadále využívat. Pravdou však zůstává, že zvláště lahvičky, ze kterých děťátko pije mléko, by se měly čas od času sterilizovat bez ohledu na věk dítěte.

Možnosti sterilizace

Současný trh nabízí hned několik možností sterilizátorů.

Elektrický parní sterilizátor

Tento sterilizátor je samostatný elektrospotřebič. Pomůcky na krmení určené ke sterilizace se naskládají dovnitř s potřebným množstvím vody, který uvádí výrobce v návodu. Poté se sterilizátor uzavře a spustí. Doba sterilizace trvá cca 10 minut. Po ukončení procesu se přístroj sám automaticky vypne. Je však nutné ponechat přístroj zavřený ještě další tři minuty, kdy dochází k vychladnutí, při dřívějším otevření by hrozilo opaření. V zavřeném sterilizátoru vydrží vysterilizované předměty ještě zhruba tři hodiny, záleží ovšem na modelu. Některé parní sterilizátory uchovávají předměty vysterilizované až 24 hodin.

Elektrické parní sterilizátory nevyžadují žádné chemikálie nebo další mytí. Stačí je pouze zapnout do elektřiny. Bakterie se ničí pomocí tepla, které vychází z páry. Tyto typy sterilizátorů patří mezi nejpohodlnější způsob sterilizace, obzvláště, je-li potřeba sterilizovat více předmětů a maminky nemají k dispozici mikrovlnnou troubu.

Digitální parní sterilizátor

Digitální parní sterilizátor je opět samostatný elektrospotřebič, který funguje na bázi dezinfekce vodní párou. Navíc je vybaven displejem ukazujícím zbývající čas sterilizace. Bývá také vybavený akustickým signálem ukončení sterilizace. I v tomto sterilizátoru, zůstane-li zavřený, jsou veškeré předměty vydezinfikované ještě další tři hodiny.

Parní sterilizátor do mikrovlnné trouby

Tento sterilizátor je vlastně taková přepravka, do které se vejde cca pět lahviček, které se ukládají dnem vzhůru, někdy obsahuje také různé přihrádky na ostatní pomůcky při krmení, dudlíky, savičky a ostatní malé části. Parní sterilizátor do mikrovlnné trouby Sterilizátor se poté naplní 150-200 ml vody a vloží se do mikrovlnné trouby cca na 8-10 minut. Je nutné se přesvědčit, zda-li jsou všechny předměty určené ke sterilizaci vhodné do mikrovlnné trouby. Vysterilizované pomůcky vydrží sterilní opět tři hodiny. Záleží na typu sterilizátoru a některé z nich mohou zanechat předměty sterilní až 24 hodin po uzavřeným víčkem. Parní sterilizátor do mikrovlnné trouby nevyžaduje žádné chemikálie nebo oplachování výrobků, které právě prošly sterilizací. Bakterie jsou zabíjeny pomocí tepla, které vychází z páry.

Výhodou sterilizátorů do mikrovlnné trouby je jejich cena oproti sterilizátorům elektrickým. Před nákupem je však vhodné změřit rozměry mikrovlnné trouby. V dnešní době je již možné pořídit sterilizátor i pro menší mikrovlnné trouby. Maminky by neměly zapomenout, že do mikrovlnné trouby nepatří žádné kovové předměty.

Sterilizace za studena

Sterilizace za studena je vhodná alternativa tam, kde není možný jiný způsob sterilizace - dovolená, návštěva atp.. Sterilizační tablety Předměty určené ke sterilizaci ponoříme do nádoby naplněné studenou vodou a přidáme sterilizační roztok nebo tablety. Je nutné, aby všechny pomůcky byly ponořeny pod hladinou, jinak nedochází ke správné sterilizaci.

Samotný proces sterilizace trvá přibližně 15-30 minut, dle návodu od výrobce. Předměty ponořené v roztoku zůstanou sterilní po dobu 24 hodin. Vysterilizované pomůcky z nádoby vyndáme za pomoci hygienického klipu nebo čistých kleštiček. Přesto, že vyjmuté pomůcky stačí nechat okapat, je vhodnější lahvičky ještě opláchnout vychladlou převařenou kojenou vodou. Po 24 hodinách je nutné sterilizační roztok obměnit. I po opláchnutí dětských láhví nebo jiných pomůcek ke krmení může sterilizační roztok vydávat zvláštní vůni nebo chutě, což může být pro dítě nepříjemné.

Samosterilizující láhev

Tato samosterilizující lahvička slouží současně jako láhev na krmení a sterilizátor. Po použití lahvičku rozšroubujeme, všechny díly se umyjí v teplé vodě a osuší se. Poté do víčka nalijeme potřebné množství převařené kojenecké vody, nasadíme těsnící a šroubovací víčko a nakonec savičku. Lahvičku vložíme do mikrovlnné trouby, kterou nastavíme na maximální výkon a spustíme na dobu, která bývá uvedena na víčku lahvičky. Po ukončení procesu ponecháme lahvičku ještě tři minuty v mikrovlnné troubě vychladnout. Poté je lahvička opět připravena k dalšímu krmení miminka. Příjemná je i cena této lahvičky, která se pohybuje od 100 - 200 Kč.

Vyvařování

Sterilizaci je samozřejmě možné provést i v obyčejném nerezovém hrnci, který naplníme studenou vodou, vložíme do něj předměty určené ke sterilizaci, přikryjeme poklicí a uvedeme do varu. Je však nutné, aby byly všechny předměty ponořené pod hladinou. Poté vaříme 3-5 minut. Vysterilizované předměty pak necháváme chladnout v hrnci a vyjmeme je teprve tehdy, budeme-li je potřebovat. I zde vydrží zakryté předměty sterilní cca 3 hodiny. Ačkoliv je tento způsob nejlevnější, nevýhodou vyvařování je brzké opotřebení lahviček.

Jak velký sterilizátor pořídit?

Sterilizátory mají různou kapacitu, od dvou po osm láhví. Při jeho koupi by maminky měly pamatovat na to, že láhve s širokým hrdlem vyžadují více místa než standardní užší láhve. Pokud maminky nebudou dítě z jakéhokoliv důvodu kojit a budou mu připravovat umělé mléko49, budou požívat sterilizátor velmi často. Děti, které jsou pouze krmeny umělým mlékem, vyžadují zhruba 6 láhví denně. Maminky by se proto měly poohlédnout po sterilizátoru, který pojme minimálně stejný počet láhví. Bude-li maminka kojit, nemusí sterilizátor ze začátku vůbec potřebovat, začne-li ale své mléko odsávat pomocí odsávačky mléka25, bude nutno odsávačku i láhve sterilizovat. Sterilizovat lze také hračky pro nejmenší5, například chrastítka, kousátka aj.
Výběr sterilizátoru

Některé sterilizátory mají také další funkce, jako například:

  • alarm, který upozorní na ukončení sterilizace,
  • automatická sterilizace každých několik hodin nebo po odebráni nebo přidání láhve,
  • součástí balení mohou být také další láhve nebo sběrné pohárky,
  • signál, který upozorňuje, že je sterilizátor18 horký,
  • vodní filtr pro kontrolu vodního kamene,
  • odkládací přihrádka,
  • kleště a kartáč na láhve.

Něco málo hygienických zásad, které stojí za bezpečnost děťátka dodržovat

Doplňky ke sterilizátoru

  • vždy si umyjte ruce před manipulací s dětskými lahvičkami,
  • sterilizujte veškeré příslušenství, které používáte na přípravu mléka,
  • rychle mléko zchlaďte, pokud je ještě horké, např. uložením do lednice nebo ponořením spodní části lahvičky do misky se studenou vodou,
  • připravené mléko udržujte v chladu, dokud jej nebudete děťátku podávat,
  • mléko, které miminko nevypije, vylijte.

Více o sterilizátoru na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.novesluzby.cz/nase-deti.205/kojenecke-lahve-a-savicky-vyber.21772.html
  2. https://web.archive.org/web/20170222093534/http://www.novakuchyne.cz/2008/11/16/sterilizace-kojen...
  3. https://web.archive.org/web/20131006073637/http://www.nutriklub.cz/articles/view/potreby-pro-krme...
  4. https://web.archive.org/web/20160815010820/http://www.babyrenka.cz/krmime-miminko/sterilizatory/b...
  5. http://www.babycentre.co.uk/a562825/buying-a-steriliser (ENG)

Hodnocení a zkušenosti se sterilizátorem

Máš zkušenost se sterilizátorem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
veroushek  3. bře 2016

Avent parní sterilizátor

Tahle věcička mi už pár měsíců pěkně ulehčuje život a šetří čas. Pro mě je téměř nepostradatelný. Měla jsem tu čest vyzkoušet i parní sterilizátor do mikrovlnky a můžu říct, že by mi nestačil. Je moc malinký.
miru001  8. dub 2015

Pozor na rozměry ;-)

Určitě to bude dobrý pomocník, nicméně oměřte si mikrovlnku, nám se do ní nevešel. ;-)
cervenejablko  7. dub 2015

Sterilizátor do mikrovlnky

Je neocenitelný pomocník. Šetří nám čas a můžu se spolehnout, že lahvičky budou čisté a sterilní.
rituska88  7. únor 2015

NUK

Od narození syna používáme pravidelně sterilizátor do mikrovlnky NUK. Ze začátku jsem sterilizovala několikrát denně všechno - lahvičky, dudlíky, odsávačku mléka. Později jsme přestali dokrmovat z lahvičky, takže už sterilizuju jen dudlíky a hrníček, ze kterého syn pije a to cca obden. Někdy to střídám s vyvařováním v hrnci, podle toho jak se mi chce.
vlci_mak  23. led 2014

Parní sterilizátor do mikrovlnné trouby Avent

Parní sterilizátor do mikrovlnky Avent jsem pořídila v rámci zvýhodněné sady s lahvičkami, ale i samostatně je sterilizátor finančně dostupný, cca kolem 500,- Kč.

Vejde do mikrovlnky o objemu 24 l, což jsou jedny z nejmenších mikrovlnek (dále jen MW). Doba sterilizace závisí od výkonu MW, já mám MW s výkonem max. 700 W, takže doba sterilizace trvá 6 minut.

Vejde mi do ní najednou až 6 lahviček o objemu 260 ml. Výrobce uvádí, že je kompatibilní se všemi výrobky Avent, což nemohu posoudit, lahve 330 ml nemám, ale v pohodě se dá vysterilizovat samostatně i ruční odsávačka + několik dudlíků.

Po sterilizaci zůstává ve flaštičkách (dnem vzhůru) na stěnách voda. Já to neřeším, jen před použitím vyklepnu. Voda zůstává v kapičkách i zevnitř na víku, nejprve vodu "sleju" a vyleju do dřezu, abych si při následných otevíráních nepocákala sektorku. :-D

Sterilizátor je z plastu, velmi snadno omyvatelný, lehký, jednoduchý na použití, vypadá objemný, ale pojme nejvýše 6x260ml lahví. Po vylití vody ze steriizátoru ho lze použít jako "přepravku" na lahve při cestování.

Za sebe mohu jen doporučit. Určitě je to rychlejší a praktičtější, než vyvařovat lahve v hrnci (tedy pokud vlastníte MW). :-)
ichbinich  7. led 2014

Skúsenosť so sterilizátorom do mikrovlnky

Synovi som asi 4 mesiace mlieko odsávala a dávala z fľašky (pokiaľ mi fľašku zrazu začal odmietať), tak som mala aj sterilizátor.

Pre mňa najjednoduchšia varianta: sterilizátor do mikrovlnky. Sterlizovala som fľašky aj časti odsávačky po každom použití. Cumle z počiatku každý deň, neskôr každých pár dní. Sterilizované fľašky a príslušenstvo som mala v umelohmotnej veľkej dóze, vyloženej ozehlenou utierkou. Tu som tiež menila, ale asi iba raz za 2 týždne alebo tak. Od kedy začal loziť, sterilizáciu cumľov som ešte viac redukovala. V tom čase už mlieko nepil z fľašky, pil z prsníka, tak som sterilizátor odložila.

Dcére som cumle sterilizovala v tak, že som kúpila cumle, ktoré majú ako obal box na sterilizáciu v mikrovlnke :-) To bolo najjednoduchšie riešenie.

Mne spôsob so sterilizátorom do mikrovlnky vyhovoval najviac, pretože máme v kuchyni málo miesta a extra sterilizátor by mi zavádzal.
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce