Yal

Yal je lék ve formě rektálního roztoku, který slouží k pročištění střev před malými chirurgickými zákroky nebo před porodem29. Výdej gelu Yal je vázán na lékařský předpis, který může žene předepsat ošetřující gynekolog.
Yal

Popis a určení

Použití přípravu umožní vyprázdnit střeva, aniž by musel pacient nebo pacientka držet nějaké diety nebo jiná zdravotní opatření. Yal zabere do 30 minut a střeva důkladně vyčistí. Díky jeho rychlosti působení je jej možné použití i před rychlými a neplánovanými operačními zákroky.

Přípravek Yal je vhodné používat před vyšetřením:

  • tlustého střeva
  • konečníku
  • ledvin
  • močových orgánů
  • pohlavních orgánů

Yal se používá také před endoskopickým nebo rentgenovým vyšetřením či při léčbě zácpy. Přípravek smí používat děti od 3 let.

Účinné látky

  • dokusát
  • sorbitol

Generická substituce

Pro tento lék neexistuje generická substituce.

Jak použít Yal

Vždy používejte Yal podle instrukcí Vašeho ošetřujícího lékaře. Pokud si nejste jistí, zeptejte se na radu svého lékaře nebo lékárníka. Obvyklá dávka se u dospělých skládá z 1 - 2 lahviček přípravku Yal a u dětí od 3 let a mladistvých je dávka stanovená na jednorázovém užití 1 lahvičky Yalu.

Před použitím Yalu by se mělo s lahvičkou krátce zatřepat, aby z roztoku vznikla pěna. Po odejmutí uzávěru se trubička "klystýru" zavede do konečníku. Pomalu se stlačuje lahvička přípravu, dokud nedojde k jejímu úplnému vyprázdnění. Přípravek Yal se používá jednorázově.

Užití přípravu je totožné jako při zavedení klystýru. Člověk se musí snažit udržet stolici co nejdéle a poté si zajít na "velkou". Po 30 minutách od užití přípravu jsou střeva vyčištěna a pacient je připraven k vyšetření nebo k chirurgickému zákroku.

Nadměrné užití Yalu

Při nadměrném užití Yalu nebo při jeho předávkování nebo dokonce užití Yalu dítětem by se měl člověk poradit s ošetřujícím lékařem. Během předávkování může dojít u pacienta k dehydrataci, při které je narušena také hladina minerálu v organismu člověka.

Nežádoucí účinky

Stejně jako veškeré léky, může mít Yal také své nežádoucí účinky, které se nemusí objevovat u každého pacienta. Objeví-li se u pacienta nežádoucí účinky, měl by o nich informovat lékárníka nebo ošetřujícího lékaře.

Přípravek Yal je pacienty dobře snášen. Nežádoucí účinky se objevují hlavně při špatném užívání přípravu nebo při jeho častém používání.

Při dlouhodobém nebo častém používání Yalu může u pacienta dojít, stejně jako v případě užívání jiných projímadel, ke ztrátě vody a minerálních látek (např. draslík či hořčík), což vede k zácpě. U některých pacientů může přípravek Yal způsobit poruchy srdeční funkce, únavu a bolesti svalů.

Kontraindikace

Užívání přípravu Yal by se měli vyhnout lidé, kteří:

  • jsou alergičtí na léčivé složky obsažené v přípravku
  • mají diagnostikován ileus, čili neprůchodnost střev
  • mají vrozenou intoleranci fruktózy
  • zvrací3 nebo mají pocit na zvracení
  • trpí na hemoroidy
  • jsou příliš malí, např. kojenci nebo batolata2, u těchto pacientů je vysoké riziko nesnášenlivosti fruktózy daleko pravděpodobnější než u dospělého člověka

Užití Yalu by se měli vyhnout také lidé s bolestmi břicha, s krvácením kolem konečníku, při perforaci střev nebo při akutních zánětech střev a žaludku. Přípravek není vhodné užívat také, když mají lidé podezření na neprůchodnost střev nebo mají poruchy hospodaření organismu s vodou a minerály.

Použití toalety

Zvláštní opatrnosti při používání Yalu

Přípravek Yal je možné používat nepravidelně a opakovaně, ale krátkodobě. Při dlouhodobém užívání přípravu lze očekávat, stejně jako u jiných projímadel, sklon k lenivosti střev.

Užívání jiných léků

Užívá-li pacient (pacientka) jiné léky, i ty, které jsou bez lékařského předpisu, měla by tuto skutečnost sdělit ošetřujícímu lékaři, který jí Yal předepíše nebo lékárníkovi. Účinné látky obsažené v jednotlivých lécích se mohou navzájem ovlivňovat.

Během užívání přípravku Yal by pacienti neměli zároveň užívat jiná projímadla, která obsahují glycerin, polyvinylpyrrolidon nebo parafinový olej. Tyto látky znečišťují optiku endoskopu a pacient čekající na endoskopické vyšetření tak může znesnadnit lékařský zákrok.

V případě dlouhodobého nebo nesprávného užívání přípravku může u pacienta dojít ke ztrátě hořčíku a draslíku. Ztráta těchto látek způsobuje zesílení citlivosti pacienta na srdeční glykosidy, což jsou léky používané během srdeční nedostatečnosti.

Používání Yalu s jídlem a pitím

Před použitím přípravu Yal nemusí pacient držet žádné diety ani nemusí dbát žádných režimových opatření.

Těhotenství a kojení

Dříve než začnete užívat jakýkoliv lék, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Užívání Yalu během těhotenství nebo kojení nemá na žena nebo na plod žádné škodlivé účinky. I když nejsou škodlivé účinky během těhotenství či kojení známy, rozhoduje o jeho vydání lékař, neboť přípravek Yal je vázán na lékařský předpis.
Těhotenství

Yal nebo klystýr?

Použití klystýru nebo Yalu bývá v českých porodnicích rutinní záležitostí. Záleží na rodičce, zda je pro ní lepší, když si přípravek Yal může zavést sama ještě v klidu v domácím prostředí než odjede do nemocnice nebo zda si nechá klystýr zavést porodní asistentkou až v porodnici. Rodičky mohou cítit psychické narušení při již probíhajícím porodu, když musí na porodní asistentku "vystrčit" zadeček a nechat si klystýr zavést.

Na druhou stranu je použité klystýru z přírodního hlediska šetrnější, neboť v něm nejsou obsaženy žádné chemikálie, jak je tomu u Yalu a klystýr navíc prohřeje i ženskou dělohu. Klystýr ani Yal nezaručí ženě, že se při tlačení u porodu neobjeví žádná stolice.

Yal je vhodnější použít když má žena zácpu, které se lze ale předejít také konzumováním potravin bohatých na vlákninu.

Více se můžete dočíst v samostatném článku na téma: Zácpa3.

Naopak užívání klystýru napomáhá k vyvolání porodu při přenášení7. Teplá voda, kterou se klystýr provádí prohřívá střeva i dělohu a může "rozpohybovat" jejich činnost.

Více rad k vyvolání porodu si můžete přečíst v samostatném článku na téma:: Jak vyvolat porod16.

Možnosti přírodních projímadel

Pokud drží (většinou) ženy diety nebo mění svůj životní styl, narušuje se jim změnou stravy1 pravidelná stolice a vzniká zácpa. Proti zácpě lze bojovat také přírodními projímadly, např.:

  • Ricinový olej je nejrychlejší a nejlepší přírodní projímadlo. Díky zápachu a slizké konzistence je dobré jej míchat s pomerančovým džusem nebo mléčnými koktejly.
  • Pitný režim - při zácpě je důležité dbát dostatečné příjmu tekutin, neboť příjem malého množství vody během dne neumožní žádným prostředkům proti zácpě, aby správně fungovaly. Pitný režim je dobré během dne obohatit ovocnými nebo zeleninovými šťávami, které zajišťují dobrou funkci pro tlusté střevo.
  • Konzumace nezdravých potravin - lidé by měli dbát, aby snížili příjem nezdravých potravin, protože ty způsobují zpomalení práce střev, např. bílá pšeničná mouka.

Více o Yal na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20150915175929/http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/detail/yal-29044....
  2. https://web.archive.org/web/20150915175929/http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/detail/yal-29044....
  3. http://www.porody.net/2013/04/18/klystyr-holeni-na-zacatku-porodu/
  4. http://www.lekarna.cz/yal-sol-2x67-5ml/
  5. http://www.ceskaordinace.cz/domaci-projimadla-ckr-1059-7304-0qpřírodní+projímadlo.html

Hodnocení a zkušenosti s yalem

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost s yalem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
jarcca  9. lis 2015

Nelze koupit

Tak u nás je nyní již několik měsíců v lékárnách nedostupný. :(

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce