Kvasinková infekce u dětí

Kvasinková infekce u dětí (přemnožení kvasinek Candida albicans neboli kandidóza) se stejně jako u dospělých může projevovat různými způsoby, v ústech jako moučnivka11, na genitáliích, hýždích a v kožních záhybech, kterými jsou hlavně třísla, podpaží, podkolenní jamky, ohbí loktů, za ušima a krční kožní řasa, jako zapařeniny a opruzeniny38 (nejčastěji je jejich příčinou právě kandidóza), ve vlasech a jejich okolí jako zarudlá seboroická dermatitida11, na ostatní kůži jako zarudlá, často kruhová (numulární), někdy i olupující se či svědící ložiska a v trávicí soustavě např. jako ublinkávání, průjmy1, zácpa3 či koliky25 nebo i jako záněty močových cest.

Kvasinková infekce u dětí

Příčiny kvasinkové infekce u dětí

Kvasinky jsou běžnou součástí lidské mikroflóry, vyskytují se prakticky u každého. Problémy se objeví, pokud dojde k přemnožení kvasinek, hlavně se jedná o druh Candida albicans. K přemnožení dochází primárně v travicím traktu, kožní mikroflóra je jen odrazem té střevní. Střeva jsou základním kamenem imunitního systému, stav trávení a střevní mikroflóry má tedy vliv i na rozvoj a léčbu kvasinkové infekce.

Kvasinková infekce u dětí

Ihned po narození se začínají střeva miminka osidlovat, dítě při vaginálním porodu29, časném kontaktu kůži na kůži33 a kojení70 přejímá mikroflóru matky (a to včetně právě kvasinek). U miminek ve zdravé střevní mikroflóře převažují bifidobaktérie. Negativní vliv na stav mikroflóry má porod císařským řezem81 a také podání umělého mléka - i jen jedna dávka může způsobit předčasnou a nežádoucí změnu od kojeneckého složení mikroflóry směrem k mikroflóře dospělého. U plně i částečně kojených dětí dětí má zásadní vliv strava a stav střevní mikroflóry maminky, u dětí plně či částečně krmených umělým mlékem49 pak právě toto umělé mléko.

Málo vhodný příkrm - vařená mrkevPomnožení kvasinek u přikrmovaných miminek a malých dětí často způsobuje vařená mrkev, jednoduché sacharidy (včetně některých druhů kojeneckých kaší22, sušenek, piškotů a instantních čajů) a nadbytek složitých sacharidů (kaše, přílohy, pečivo), mléko a nezakysané výrobky a při větší konzumaci i zakysané mléčné výrobky (včetně umělého mléka - kromě těch s plně naštěpenými bílkovinami nebo těch vyrobených z volných aminokyselin).

Střevní mikroflóru také narušuje očkování38 a nebo užívání antibiotik1 a jiných léků (a to i kojící maminkou, zde pak má negativní vliv i hormonální antikoncepce16). Očkovat se má pouze zdravé dítě, rozhodně ne dítě s kvasinkovou infekcí. Je na rodičích, zda a kdy dítěti nechají vakcínu aplikovat a kterou vakcínu zvolí. Pokud rodiče očkovat chtějí, pak nejlépe jen povinnými vakcínami, v co nejdelších rozestupech mezi dávkami, nikdy nedávat více vakcín současně a jako prevenci nasadit kvalitní probiotika.

Kvasinky se snadněji přemnoží u dětí předčasně narozených, u dětí se sníženou funkcí imunitního systému a při léčbě steroidy, či imunosupresivní terapii. Větší pole pro své působení získávají kvasinky i při nemocech, růstu zubů4 a podobných zátěžích imunitního systému.

Důležitá je i hygiena potřeb pro děti a kojicích pomůcek, kojicí kloboučky12, savičky kojeneckých lahví41, dudlíky85 i hračky mohou být místem přebývání kvasinek, je třeba je řádně umývat a podle potřeby a možností i dezinfikovat. Kvasinky se nejsnáze množí v místech, kde je teplo a vlhko, např. v kožních záhybech, při používaní olejů do koupele či po koupeli.

Léčba kvasinkové infekce u dětí metodou Věry Zíkové

Jedná se o metodu odkvasinkování vyzkoušenou již na stovkách dětí i dospělých, u silnějších případů bývají potřebné i denní konzultace stavu, jídelníčku a dalšího postupu. Metoda stojí především na úpravě stravy a napravení střevní mikroflóry pomocí prebiotik , případně i probiotik6. Dle věku je možné ve vážnějších případech vnitřní užívání antimykotických látek (např. extraktu z grepových semínek, oregána, lichořeřišnice či kyseliny kaprylové, která se nachází i v za studena lisovaném kokosovém oleji6).

Zhoršení kvasinkové infekce na sledkem ovesné vločkové koupelePři výskytu kvasinkových ložisek na kůži se metoda snaží jít cestou bez používání antimykotických mastí, konvenčně předepisovaných kožními lékaři.

Kortikosteroidní nebo dokonce imunomodulační masti jsou vyloženě nevhodné. Pro děti do 10 let jsou z důvodu možné intoxikace nevhodné přípravky obsahující bór (borová voda, Jarischův roztok, Pityol, Holtův krém). Jako nepříliš vhodné se jeví ovesná neboli vločková koupel, často po ní (pravděpodobně působením škrobů) dochází ke zhoršení kvasinkové infekce, většímu zarudnutí.

Na praní je ideální používat prací prostředek28 bez parfemace a aviváži se úplně vyhýbat, na změkčení prádla je možné dát do prostoru na aviváž 2 až 3 lžíce octa nebo 5% roztoku kyseliny citrónové (prodávají ji v drogériích, které mají v sortimentu i chemikálie, roztok se připraví rozpušením krystalů kyseliny citrónové v poměru 5 g na 95 g vody).

Při výskytu moučnivky (sooru) se ústa dítěte podle potřeby vytírají genciánovou violetí či extraktem z grepových jadérek.

Ukázkový proces hojení kvasinkové infekce

Ukázkový proces hojení kvasinkové infekce

Strava

Úprava jídelníčku

Protikvasinková dieta v podstatě není nic jiného než zdravá strava. Její hlavní zásadou je co nejvíce se vyhýbat konzumaci jednoduchých cukrů, omezit konzumaci složitých sacharidů a také bílkovin kravského mléka. V naprosté většině případů je vhodné nadále dítě kojit5, nicméně je u plně i částečně kojených dětí nutné současně upravit stravu i u kojící maminky.

Některá z umělých mlék vhodných při kvasinkové infekci u dětíDětem i jen částečně krmeným umělým mlékem (dále jen UM) je ve většině případů třeba (obvykle dlouhodobě) podávat UM s plně naštěpenými mléčnými bílkovinami (Nutrilon14 allergy care, Nestlé althéra), pozor, nejedná se o HA (hypoalergenní neboli částečně štěpená) umělá mléka. V případech velmi silného zakvasinkování je nutné UM z volných aminokyselin (Neocate2, Alfamino). Vzhledem ke složení UM je žádoucí, dle ochoty dítěte jíst od ukončeného 4. až 6. měsíce nemléčné příkmy, aby UM bylo odbouráno (i před rokem života dítěte) a nahrazeno pestrou a vyváženou stravou.

Změna mléka se samozřejmě týká i kaší. Nejvhodnější je, pokud už jsou kaše podávány, vařit je kojeným i nekojeným dětem bezmléčné - ale ne druhy obsahující cukr, karob, aromata, přidané vitamíny a minerály. Pokud se maminka rozhodne i přesto nekojenému dítěti připravovat kaše mléčné, je třeba zvolit nemléčný druh kaše podle uvedených podmínek a k tomu některé z výše uvedených UM vyrobených z plně štěpených mléčných bílkovin či volných aminokyselin. Kojené dítě nepotřebuje kravské mléko v jakékoliv formě, tedy ani jako UM v mléčných kaších.

Čím silnější je kvasinková infekce, tím více je potřeba omezit potraviny z horních tří pater následující tabulky a přidat potraviny z jejího nejspodnějšího patra. U ryb, vajec, ořechů, semínek a luštěnin velmi záleží na individuální snášenlivosti, jestli a jak moc množení kvasinek jejich konzumace podporuje. Nepříliš vhodné bývá bezlepkové pečivo, protože obvykle obsahuje hodně škrobů, mléčné bílkoviny a nebo sóju (sójovou mouku, sójovou bílkovinu).

Potraviny bohatší na sacharidy (např. obilniny, brambory, ovoce) je vhodnější konzumovat spíše ráno a dopoledne, fyzická aktivita pomůže rychleji vyrovnat hladinu cukru v krvi. Pokud dítě nebo jeho kojicí maminka proti upravené stravě "zhřeší", je třeba následně sacharidy nebo mléčné bílkoviny vykompenzovat vyšší konzumací protikvasinkové zeleniny uvedené ve spodním patře následující tabulky.

potraviny velmi nevhodné (včetně výrobků je obsahujících)
nezakysané mléčné výrobky kromě másla a živočišná mléka, v našich končinách tedy hlavně mléko kravské, kozí1 a ovčí (náhradou jsou pak neslazená a nesójová "mléka"1 rostlinná)
jednoduché cukry - bílý i tmavý cukr, hroznový cukr, fruktóza, maltodextrin
bílá pšeničná mouka
nefermentované sójové výrobky a celé boby včetně sójového mléka
umělá aromata a barviva
multivitamínové přípravky
potraviny na počátku diety nevhodné, později konzumovatelné jen velmi omezeně
zakysané mléčné výrobky a velmi tvrdé sýry (oboje dohromady nanejvýš 2 až 3 porce týdně)
přírodní tekutá nerafinovaná sladidla7
klasická pšenice
mrkev
potraviny konzumovatelné od začátku diety omezeně
vejce1
ryby a mořské plody
ořechy4 a semínka3
fermentované sójové výrobky
ostatní luštěniny3 (kromě bílkovin obsahují i poměrně hodně sacharidů)
obilniny3 - bezlepkové druhy (oves, rýže, kukuřice, jáhly, pohanka, quinoa, amarant) nebo alespoň staré odrůdy pšenice (špalda, jednozrnka, dvouzrnka, kamut či durum - semolina)
brambory, batáty, škrob
sladší druhy zeleniny - např. dýně, kukuřice, červená řepa
ovoce - vhodnější je ovoce spíše kyselejší, ale ne exotické
káva - lépe preferovat kávovinové nápoje, např. Caro, Karo, Meltu, Vitakávu a jiné nápoje z pražených obilnin či čekankového kořene neboli cikorky
potraviny doporučené, velmi vhodné
maso
zdravé tuky a oleje2
zelené druhy zeleniny (nejlépe syrové) - košťálová (brukvovitá) a listová zelenina3, okurky, cuketa, avokádo
rooibos

V případě, že se nejedná pouze o kvasinkovou infekci, ale o kvasinkami infikovaný atopický ekzém23, pak je dietu potřeba upravit i jako hypoalergenní a vysledovat eliminačně-expozičním testem potravinové alergie6.

Protikvasinkovou dietu samozřejmě mohou kromě dětí a kojících maminek držet i jiní dospělí, pak není třeba (s výjimkou alergiků na tyto potraviny) omezovat konzumaci vajec, ryb, mořských plodů, ořechů a semínek.

Prebiotika a probiotika

Probiotika jsou živé mikroorganismy, které jsou převážnou součástí zdravé střevní mikroflóry. Jedná se o bakterie mléčného kvašení rodů Lactobacillus a Bifidobacterium a některé další druhy bakterií, jako je např. Streptococcus thermophilus. Problematické bývá najít probiotika s vhodným složením, bez aromat, bez přítomnosti mléčných a sójových bílkovin a nadbytku sacharidů. Proto vždy čtěte složení probiotik, zda neobsahují stopy alergenů.

Vhodné je probiotika střídat vždy po nějakém čase. Je dobré ale vždy dokončit užívání jedné značky probiotik, pokud vyhovují a přejít na jiné.

Probiotika dostupná v lékárnách jsou vždy spíše kompromisem a tudíž budete muset zkoušet, která budou vyhovovat právě vám nebo vašim dětem.
Ze známých značek dostupných v ČR a SR uvádíme např. Biopron IB-symbio + Sacharomyces Boulardi, Dr. Mercola, Bio-kult infantis nebo Biokult 14, Bioprom9 Premium, Garden of life, Lepicol, Gut PRO Powder, Now Probiotic 10 apod.

Péče o pokožku

Koupání

Dítě koupejte pouze v čisté vodě, je možné do ní přidat odvar z řepíku lékařského. Koupel by měla být co nejkratší, u kojenců a malých dětí se doporučuje koupat i jen jednou za 3 dny po dobu 3 minut a dítě poté pořádně osušit. V žádném případě nepoužívejte olej do koupele, kvasinky by se pomnožily ještě víc.

Kosmetika

Kvasinková ložiska nikdy nepromašťujte, vadí i předčasná hydratace, způsobí to zpomalení hojení nebo dokonce i zhoršení stavu. Na i jen lehce zarudlá kvasinková ložiska se maže ve velmi tenké vrstvě 2 až 3x denně zinková mast. Ideální je domácí, na kterou budete potřebovat zinc oxid čistý prášek (seženete v lékárně nebo na webech, nechte si odvážit do kelímku cca 30-50g) + vhodné oleje, nebo bambucké máslo, vepřové sádlo, převařenou vodu, hydrolát či bylinkový odvar. Smícháním těchto dvou složek vznikne tužší nebo řidší konzistence. Sami uvidíte, co vyhovuje více. Pokuste se vyhnout hotovým, už namíchaným zinkovým mastem v lékárně, nemívají vhodná složení.

Zinková mast

Pokud zinková mast nepomáhá nebo není dobře snášena, je možné použít např. zinkový olej (zinci oxidi 30,0 + helianthi oleum ad 100,0), taninový pudr, chladivý Synderman (Synderman + calcii hydroxidi solutio aa ad 100,0) či masti obsahující ichtamol (Ichtyo Care, I-Care, Vitella ictamo).

Kvasinková ložiska by měla začít odrudávat, zasychat a olupovat se. Pokračujte v dosavadní péči, začít promašťovat nebo hydratovat suchou, ale zarudlou, či olupující se kůži by byla hrubá chyba, která by narušila proces hojení.

Hydratační krémTeprve pokud jsou ložiska téměř odrudlá, je vhodné začít používat hydratační krém typu olej ve vodě nebo pleťové mléko - lotio (Eucerin AtopiControl, A-derma Exomega, Bioderma Atoderm PP, Ambiderman, Cutishelp mimi balzám, Altermed, Linola krém, Excipial U Hydrolotio, Rossmann Alterra Sensitiv), je možné je mazat i na celé tělo, kde nejsou ložiska. Hydratační prostředek nejprve vyzkoušejte alespoň den až tři na nezasaženém místě kůže. Pokud je snášen, natřete ho na jedno témeř odrudlé ložisko a přetřete zinkovou mastí nebo její alternativou. Je možné také zkusit mast Rybilka obsahující menší množství zinku. Po jednom dni zhodnoťte stav, pokud takové ložisko zrudlo více, je třeba používat samotnou zinkovou mast či její alternativu delší dobu (do světlejší barvy ložisek), pokud kombinace s hydratací pomohla, použijte ji i na ostatní ložiska v podobném stavu.

Odrudlá a oloupaná ložiska pak pouze hydratujte, na samotnou hydrataci přejděte předchozím postupem (vyzkoušením jeden den na jednom ložisku).

Genciánová violeť

Pokud je kvasinková infekce silná (velmi zarudlá až mokvající místa), případně na ni nasedají baktérie (např. impetigo, tedy Streptococcus pyogenes či Staphylococcus aureus - zlatý stafylokok), je třeba použít silnější prostředky než zinkovou mast a její alternativy. Jedná se o genciánovou violeť, neboli tmavě fialový 0,5% vodný roztok barviva hexamethylpararosanilinchloridu. Genciánová violeť má významné antimykotické a antibakteriální účinky. Dříve byla podezřelá z karcinogenity, což bylo ale aktuálními výzkumy vyvráceno.

Genciánová violeť Postižené místo se natře genciánovou violetí, dobře to jde v roztoku violeti smočenou vatovou tyčinkou na čištění uší, po zaschnutí se nechá působit tak dlouho, dokud se neodšupinkuje, neoloupe, trvá to i několik dnů. Poté je, podle potřeby, možné aplikaci violeti opakovat. Pokud se stav po nátěru výrazně zlepší již do druhého dne, ložisko se přetře zinkovou mastí.

Nevýhodou genciálnové violeti je, že barví, a tak je lepší během jejího používání dávat spíše starší oblečení, pravděpodobně se ale během několika praní violeť odstraní.

Prostředky proti svědění

Proti svědění by mělo pomoci použití zinkové masti, jejích alternativ nebo dle potřeby genciánové violeti. Je možné pít silný rooibos, zkusit lze i Fenistil kapky. Proti škrábání se pro dítě používají bavlněné rukavičky.

Při metodě Věry Zíkové nedoporučované přípravky

Antimykotika

Mezi masti s obsahem antimykotik patří např. Nystatin, Canesten, Imazol a Pevaryl (v kombinaci s kortikosteroidy také Imacort), ale i s jejich použitím se kvasinková ložiska hojí dlouho, někdy dochází i ke zhoršení. Antimykotika mají své nežádoucí účinky a pokud nebyla provedena preventivní opatření ve stravě k nápravě střevní mikroflóry nebo dojde k jejímu narušení (antibiotika, očkování), kvasinková infekce se obvykle rychle vrací. Alternativou je potírání poměrně bezpečnou genciánovou violetí.

Antibiotika

I při používaní mastí s obsahem antibiotik (Fucidin, Bactroban, Framykoin, v kombinaci s kortikosteroidy pak Belogent, Pimafucort, Fucidin H a Fucicort) se baktériemi, nejčastěji zlatým stafylokokem, sekundárně infikovaná kvasinková ložiska hojí dlouho a navíc to s sebou nese riziko nežádoucích účinků antibiotik, recidivy a vzniku rezistence baktérií, případně současně i rizika používání kortikosteroidů. Antibiotické masti bez kortikosteroidů by se měly předepisovat až poté, co se provede stěr z kůže, kultivace a vyhodnocení přítomných mikroorganismů. Poměrně bezpečnou a účinnou alternativou je používání genciánové violeti.

Kortikosteroidy

Masti s obsahem kortikosteroidních hormonů (např. Locoid, Beloderm, Afloderm, Advantan, Triamcinolon, v kombinaci s antibiotiky pak Belogent, Pimafucort, Fucidin H a Fucicort, v kombinaci s antimykotiky Imacort) mají sice rychlý protizánětlivý a protisvědivý účinek, ale tento efekt je pouze dočasný, zklidnění se objevuje obvykle pouze během mazání těchto mastí. Lidově řečeno - kortikosteroidy zatlačí zánětlivou reakci kůže hlouběji a pokud není odstraněna příčina jejího vzniku, po skončení mazání reakce obvykle vzplane znovu a vrátí se často tzv. i s úroky. Použití kortikosteroidů na kvasinková ložiska je vyloženě nevhodné, infekce kvasinkou se po skončení mazání stane ještě masivnější a je mnohem obtížnější ji zdolat.

Navíc mají kortikosteroidy závažné nežádoucí účinky jak lokální v místě mazání, tak i systémové (v celém organismu), protože se jich 1 až 10% z masti vstřebá. Používání kortikosteroidních mastí vede ke změnám na kůži, více ohrožena je kůže jemná - dětská, na obličeji, krku a v kožních záhybech (tříslech, podkolenních a loketních jamkách, podpaží). Kortikosteroidy snižují obranyschopnost kůže vůči infekcím, způsobují nemizející bílé nebo barevné skvrny na kůži a atrofii (ztenčení a poškození) kůže, mohou být také příčinou akné, zvýšeného ochlupení, svědění, vysušení kůže, puchýřků, zčervenání, zánětu, brnění, mravenčení, prasklin, celulitidy, strií, otoků či červených nitek v kůži. Jejich používání může vést ke vzniku glaukomu (zeleného zákalu), potlačení imunitního systému a rozvoji Cushingova syndromu.

Imunomodulanty

Imunomodulační masti (Elidel, Protopic) mají podobné zásady použití, účinky i nežádoucí reakce jako kortikosteroidní masti, navíc jejich používání zvyšuje riziko infekcí kůže a také kožních nádorů a lymfomů.
Kůže narušená používáním imunomodulační masti

Dětem do dvou let by se neměli předepisovat vůbec. Jedná se o relativně nové přípravky, jejich dlouhodobý vliv na organismus (a ani imunitní systém), hlavně u dětí, tedy neznáme. Fungují na principu potlačování (suprese) imunitního systému, protože zastavují množení T-lymfocytů (bílých krvinek zodpovědných za nespecifickou buněčnou imunitu) a uvolňování cytokinů (signálních bílkovin imunitního systému) z nich.

Více o kvasinkové infekci u dětí na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Candida_albicans
  2. Věra Zíková: Kvasinka
  3. http://www.celostnimedicina.cz/kvasinka-vyzaduje-cukr.htm
  4. https://web.archive.org/web/20170422000142/http://mohendzodaro.cz/vylecte-se-z-kvasinkovych-onemo...
  5. http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?kod=0009158
  6. http://files.gastroped.cz/200000163-4a2514c70f/doporuceni-vyziva-kojencu-a-batolat-2014.pdf
  7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0001883/
  8. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3684604/
  9. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15688774
  10. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12068745
  11. http://www.edukafarm.cz/data/soubory/casopisy/10/kys-borita.pdf

Hodnocení a zkušenosti s kvasinkovou infekcí u dětí

Máš zkušenost s kvasinkovou infekcí u dětí?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kaja2016  30. led 2019

Hylak, omezit koupání, ekzém mazat non toxic oleji, bio strava a non toxic domácnost.

Dcera se poprvé osypala po umělé výživě (nemohla jsem kojit), na tvářích ošklivým mokvavým ekzémem. Lékařka to ignorovala, na vlastní pěst jsem dceru objednala na imunologii, kde předepsali bezlaktozové UM a ekzém do pár dnů zmizel. Změnila jsem následně i peditra a nebyl problém s předepisováním této výživy dál. Zhruba v půl roce s příkrmy se dcerka začala osypávat znovu, tentokrát nohy a ruce. Ale tentokrát suchý ekzém nebyl skoro vidět, ale dcera se hodně škrábala, horšil se vždy po koupeli i jen v čisté vodě. Po mnoha pokusech jsme našli řešení, omezili jsme koupání na jednou měsíčně, mazali jen při výsevu čistými oleji (oliva, kokos, mandle), neomezovat stravu, nesladit, jednou ročně moře. Takto se nám ekzém od dubna do listopadu přestal vyskytovat i při koupání jednou týdně. Nyní jsem chtěla odstranit i ten zimní výsev, nasadila jsem Hylak a po pěti dnech přišlo skoro úplné zahojení ekzému.

Nejsem zastáncem eliminačních diet, pokud se dítě nedusí nebo neosypává celé a hrozí sepse. Souhlasím se studiemi, které potvrzují, že děti vystavené pestré stravě i s alergickými příznaky mají v dospělosti méně příznaků než ti, u kterých se elimnovalo. Často jsem četla, že olej není pro atopický ekzém vhodný, protože vysušuje. Ono je potřeba ale s olejem umět zacházet, jednak se lije do koupele, jednak se maže na vlkhou pokožku a jednak se maže "fázově". Namažu jednou, počkám 10 minut, namažu podruhé, obléknu, aby se olej prohřál na pokožce, prvních pár dní po výsevu mažu až 10x denně, pak zmenšuji a pak pár dní nechám. Pokožka někde zaschne a tento ekzém se pak sám promastí nebo odloupne. Suchá kůže má také svůj význam, stejně jako například u zmíněné metody se zinkovou mastí, která nám tedy nevyhovovala, vysušovala až moc.

Chtěla jsem se podělit o mazání olejem, třeba někomu také pomůže. Navíc jeho další výhoda je absolutní netoxičnost.
4 lidé považují za užitečné
radovanky  8. říj 2017

Díky za skvělý článek/rady o kvas. infekci

Naše zkušenost je oproti těm ostatním v diskuzi trochu jednodušší (zejména z hlediska času výskytu a léčby), nicméně jednoho našeho chlapečka (12m, jedno z dvojčátek) jsme se při přebalování nemohli už ani dotknout - měl zadeček opruzený až do krve. Bylo to v době, když mu rostly zoubky a celé to trvalo cca měsíc, než jsem našla tento článek a přizpůsobila jídelníček. Stačilo vyloučení sladké zeleniny (mrkev, dýně a řepa) a už je zahojený a zase spokojený.
1 člověk považuje za užitečné
kachlik  11. bře 2017

Jak zelenina na ekzém vyzrála :-)

Ve třech měsících malého naočkovali hexacimou (ještě, že jsme si určili neočkovat zároveň s Prevenarem, jak je běžná praxe, mohlo to být ještě horší), do druhého dne se objevil první výsev ekzému na zádech. Jako dítě jsem byla atopik, takže všem bylo "jasné", že to má po mě. Naštěstí máme internet a narazili jsme na tento článek, podle fotek jasná kvasinka.

Vyzkoušeli jsme kupu mastiček, probiotika, colostrum na zvýšení imunity...no nic nezabíralo. Jediné, co mělo trochu smysl, bylo koupání v černém čaji, později na radu naší pediatry, které jsem sdělila podezření na kvasinku, jsme přidávali i dvě lžičky jedlé sody - krásně malému ekzém zbledl (kvasinka nemá sodu ráda).

Byli jsme doporučeni ke kožní lékařce, kde jsem odmítla kortikoidy a nechala si namíchat zinkovou mast s ichtamolem a obyčejný masťový základ k promazávání (sudocrem sice zabíral, ale malý už to měl na cca 60 % těla a docela to leze do peněz, na promazávání nám doporučovali bepanthen, který nám to zhoršoval, byl příliš mastný, nouzově nám pomáhal olivový olej). Vysadila jsem sladké, malý byl plně kojený. Ekzém se zastavil, ale nelepšil. To bylo asi 2 měsíce po prvním výsevu.

Protože už jsem nevěděla co dál, odhodlala jsem se k držení protikvasinkové diety v její striktní podobě. Vysadili jsme cukr, bílou mouku, bílou rýži, brambory, tučnější maso, uzeniny, ovoce, mléčné nekvašené výrobky, škrobovou a sladkou zeleninu (kukuřice, mrkev, hrášek, červená řepa)...prakticky jídelníček byl ráno ovesné vločky s kyškou, na oběd zelenina s kuřecím nebo rybou vařené v páře s celozrnnou rýží nebo celozrnnými těstovinami a na večeři žitný chleba se šunkou...výsledek se projevil do 3 dnů (téměř zázrak po 2 měsících boje). Ložiska pomalu bledla a začala se zmenšovat. Tvrdou dietu jsem držela 4 týdny, stále jsem kojila a k tomu zaváděla malému "zelené" příkrmy (ze zelené zeleniny). Příkrmy se mu posílila střevní mikroflóra a pomáhal si v boji s kvasinkou i sám. Každý večer jsme promazali masťovým základem a na to překryli zinkovkou. A světe div se, malý je čistý! Sice má místy sušší kůži, ale to taky pomalu mizí.

Zinkovku už jsme mohli vypustit, opatrně po jedné zavádíme do jídelníčku nás obou rizikové potraviny a čekáme co nastane až dostane další dávku hexy. Budeme doufat, že nic. :)

Za celou dobu žádný lékař nechtěl slyšet, že je to reakce na hexu (i když vliv hexy na střevní mikroflóru je pro mě jasný, do "papírů" to taky nikdo nechtěl napsat) a na to, že se dle mého jedná o kvasinku se tvářili přinejmenším nedůvěřivě. Na kožním pak doktorka žasla nad rychlostí uzdravení, vlivu protikvasinkové diety a zavedení příkrmů malému nechtěla věřit.

Co říci závěrem? Nebýt internetu, tohoto článku a skupiny pro atopický ekzém tady, asi bychom s ekzémem bojovali dále, možná by nás "ukecali" po pár měsících na kortikoidy. Všem bojujícím maminkám hodně štěstí, pevnou vůli a nedejte se...i když to znamená stanovit si vlastní léčebný postup a vybojovat si jej s lékaři. ;) Intuice matky je nejlepším rádcem!
25 lidí považuje za užitečné
hamat27  11. únor 2016

Boj s ekzémem a zdravotnictvím

Dcera má od narození suchou kůži. Dětská doktorka nejprve radila nic nedělat, nemazat. Maximálně prý olej (např. slunečnicový). Souhlasila jsem s ní a po radách z předporodního kurzu přidávala do koupele a někdy i po koupeli 100% mandlový olej (jediný prý na miminka už od narození). Nepoužívali jsme jinak nic, ani vlhčené ubrousky (ty jsou prý také do 3 měsíců nevhodné).

Během 2. měsíce věku už jsme měli problémy se seboreou a dětská dr. začala psát dělané masti z lékárny a vyzkoušeli jsme také Lipobasi a Linolu do koupele. Stav se nelepšil, takže nás poslala ke kožní lékařce. Ta nám na konci 2. měs napsala také dělanou mast, dále Jarische k omývání a krém s pontinem. Po 14 dnech nám napsala kortikoidy.

V té době už jsem surfovala po internetu a hledala informace. Kortikoidy jsem dát nechtěla, i když přítel je sám ekzematik a nedá na ně dopustit. Při další kontrole (malá 4,5 měsíců) nám kožařka řekla, že bez kortikoidů se nehneme. Prý za 2 dny budeme mít od atopického ekzému pokoj, je to nejmenší zlo. A do konce měsíce bychom mohli směle očkovat (nyní nedoporučuje).

Mezitím jsem dostala několik osobních rad ohledně kvasinek či jiné vnitřní poruše. Kvasinky jsem konzultovala s dětskou sestrou (dr. byla nemocná), gynekologem a magistrou lékárnicí. Všichni shodně tvrdili, že o kvasinky nejde.
O 3 týdny později, kdy jsme už 2x aplikovali místně kortikoid Advantan, nám napsala jiný druh - Locoid. Prý se toho nemáme bát. Ale pokud se to nezlepší, máme jet do fakultní nemocnice na dětskou kožní ambulanci. I podle ní to prý nejsou kvasinky.

To už jsem ale měla načteno https://www.modrykonik.cz/atopicky-ekzem/ a https://www.modrykonik.cz/kvasinkova-infekce-u-... a další a rozhodla se zkusit léčbu podle Věry Zíkové. Jde o pročištění organismu, nemám co ztratit. Podle dostupných informací se léčba příliš neliší - jen v první fázi se u kvasinek nepromašťje, ale spíše vysušuje zinkovou mastí (příp. genciánovou violetí).

V pondělí jsme navštívily další 2 lékařky. Je velmi zajímavé, v čem se shodly a v čem se fatálně rozcházejí.

Nejprve jsme šly do fakultní nemocnice na kožní ambulanci za dr. Komorousovou, kam nás doporučila kožní lékařka z Třemošné a také známá z porodnice, jejíž sestra ve FN pracuje. Prý je to odbornice a i s dětmi to prý umí. Vzhledem k tomu, že jsme měly průvodku od kožařky z Třemošné, už se vezlo téma atopického ekzému. Dostala jsem k němu brožuru a řadu rad. Léčba by spočívala v dietním opatření (hlavně nekonzumovat nezakysané mléčné výrobky) a zevně velmi častým promašťováním. Kortikoidy prý v této fázi nejsou k ničemu, když kůže není ekzematická, ale suchá. Doporučuje kortikoidy pouze na případná mokvající místa - klasicky 3 dny kortikoidy, 3 dny vynechat atd.

S touto doktorkou bych souhlasila v tom, že kortikoidy dávat nechce. Ovšem s promašťováním si myslím, že pokud nyní nepovažujeme kůži za ekzematickou, ještě bych s oleji počkala. Po zkušenostech, kdy od 2. měs. mažeme a mažeme, od 100% mandlového oleje přes dělané masti a také kupované mastičky z lékárny (Lipobaze, A-derma emolient atd.) po sádlo, a ekzém se pouze zhoršoval a rozšiřoval, to nepovažuji za správnou léčbu. Takže konstatování, že "kůže teď nevypadá jako ekzematická, ale hodně vysušená", považuji vlastně za kompliment. :-) Zvláště, když se řídím léčbou kvasinek podle Věry Zíkové, kde léčba probíhá bez předčasného promašťování. Kvasinkám se totiž v teplém a vlhkém prostředí velmi daří.

Druhá lékařka je alergoložka. Udělala nám testy na alergii na bílkovinu kravského mléka (ABKM). Od V. Zíkové i z jiných stránek vím, že tato alergie je u miminek zdaleka nejčastější. Nyní už mám výsledky testů - pozitivní. Takže léčba V. Zíkové se opět ukazuje jako správná cesta (u nealergiků na BKM doporučuje mléčné výrobky, a to pouze zakysané či tvrdé sýry, jen 2x týdně), takže omezení se u nás určitě vyplatilo, jen po tomto testu musíme mléčné vyloučit zcela - i stopy.
Léčba alergoložky spočívá tedy ve vyloučení mléčné stravy a zevně v podávání kortikoidů. Je přesvědčena, že v kůži je zánět, který je způsoben špatným hospodařením kůže s tukem a vodou. Touto nerovnováhou jsou vyplavovány histaminy, které kůži dráždí a z toho vzniká zánět. (Popisuji přibližně, nejsem lékař.) Prý nemůže souhlasit s dětskou kožařkou z FN - nepomůže promazávání, ale jedině léčba zánětu pomocí kortikoidů. Její doporučení zní aplikovat kortikoid Locoid (který je prý umělý a tudíž neškodný) týden každý večer, poté týden obden a další týdny do zahojení již jen v neděli. Za měsíc si máme zavolat, jak to vypadá a co dále..Tento postup je prý novým trendem používaným v Praze. Prý klasická léčba 3 dny ano - 3 dny ne atd. je zbytečně zdlouhavá.

K této léčbě mám zásadní výhradu. Dle mého názoru jsme s léčbou V. Zíkové již po necelých 2 týdnech zaznamenaly zlepšení. Souhlasím s tím, že je kůže vysušená - ale myslím, že ne s akutním ekzémem. Ano, máme červené tvářičky a čelo, občas záhyby a sem tam se dočasně objeví ložisko, které ale většinou za chvíli zmizí. Ale aplikovat kvůli tomu kortikoidy?

S vyloučením mléčných produktů samozřejmě souhlasím, ale jinak budu pokračovat v léčbě V. Zíkové!


Když se tak zpětně zamýšlím nad vývojem našeho ekzému:
Co všechno bylo špatně?
V porodnici dávají "obyčejné" počáteční mléko (ne s naštěpenými aminokyselinami). Nejsem lékař, ale řekla bych, že bez jistoty, že dítě nemá alergii na kravské mléko (ABKM), by se tato podávat neměla. Maminky se obyčejně do pár dnů rozkojí a další umělé mléko pak již není potřeba.
Bohužel se stává, a to velmi často, že maminky jsou domů poslány dřív, než se rozkojí. Je jim pak doporučeno v "zajetém" umělém mléku pokračovat. Maminky také většinou nejsou lékařky a neví, že jeho používáním mohou svému miminku škodit, pokud se mu projeví sklony k alergii.

Alergie je mnohdy záludná. U někoho se projeví blinkáním, u jiného průjmy. V našem případě to začalo seborhoickou dermatitidou, suchou kůží a postupjícím ekzémem.

Dětská lékařka věděla, že jsme ze začátku přikrmovaly umělým mlékem. Až s neúspěšnou léčbou ekzému nás objednala na alergologii, a to až v půl roce věku (kdy se prý dají dělat testy na ABKM).

O přístupu kožařky jsem již psala v článku Ekzém. Její odmítání toho, že by ekzém mohl být spojen s alergií, mi v dnešní době připadá neuvěřitelné. Všude čtu a všichni vědí, že tu souvislost je a nejčastěji právě s mlékem, a ona mi řekne: "To je úplně jedno, co jíte, v čem perete. Malá k tomu má prostě sklony. Ono to zmizí. Dáme kortikoidy..."

Neznalá věci jsem asi před 2 měsíci koupila další umělé mléko - naštěstí jsem ho použila jen 2x, při hlídání (bohužel i maminka někdy musí k lékaři...).
Takže - trochu se mi teď otevírá nůž v kapse, když přemýšlím o našem zdravotnictví.

Mám v plánu poslat pár e-mailů, třeba to zdravotnickému personálu otevře oči. Aspoň propříště: Opravdu je správné dávat novorozencům umělé mléko s kravskou bílkovinou, na kterou si mohou vypěstovat alergii? Nebylo by lepší podávat speciální mléko? Pokud je dražší, myslím, že by si řada maminek jistě sama připlatila. Já například při dalším porodu si ho vezmu rovnou s sebou!

Kdo se ke mně přidá???
13 lidí považuje za užitečné
amuskaberuska  5. led 2016

Kvasinková infekce po Antibiotikách

Dcera prodělala v pěti měsících zápal plic, na které brala velmi silné antibiotika a hned 2x za sebou.

Do měsíce se jí po celém těle objevila kvasinková infekce, o které pediatr tvrdil, že je určitě atopický ekzém.

Promašťující koupele od doktora to celé jen zhoršovaly a dceru to velmi svědilo, ani spinkat nemohla.

Přihlásila jsem se tady na MK do skupinky Atopický ekzém, kde jsem zjistila, že se jedná o kvasinku - podle fotografií miminek a dětí.
Okamžitě jsem změnila léčbu. Koupila jsem si pro sebe hylac forte a změnila celé své stravování na několik měsíců - protože jsem dceru plně kojila.

Omezila jsem hlavě bílou mouku, mléčné produkty a cukr.

Koupila jsem zinkovou mast, která červené fleky nádherně vysušovala až se jí kůže začala loupat a už nebyla červená a poté jsem promazávala Biodermou atoderm, která kůži už nevysušovala, ale hydratovala.

Dnes má dcera 16 měsíců a kvasinkovou infekci už na těle nemá. Stále však musím dávat pozor, aby nejedla moc sladkého nebo čokoládu, protože například o Vánocích jedla u babičky hodně cukroví a kvasinka se jí začala opět rozjíždět na bříšku, takže jsme cukr omezili a hned se vše zlepšilo. :-)
5 lidí považuje za užitečné
lulusha92  4. led 2016

Kvasinková infekce , velké dík Katyxq

Kolem 2a půl měsce mé dcery se mi udělal po klíštěti flek jak hrom, borelioza se neprokázala, ale přeléčit se to muselo. Dostala jsem silná ATB na 21dní. Koupila jsem si probiotika, dávala jsem probiotika i malé, ale za pár dní se jí udělala silná vyrážka ze zadu na krku, zádíčkách, ručičkách a hlavně obličeji. Doktorka mi řekla, že je to ekzém a že ho zatím mám řešit promazáváním Sebamedem. No dělala jsem to asi 3dny, ale vyrážka už byla 3x větší.. Poradila jsem se tedy na MK, protože mi nešlo do hlavy, že se to stupńuje. Tehdy mi hnedka poradila Katyxq, že by to mohla být kvasinková infekce. Nejdřív se mi tomu nechtělo věřit, ale pročetla jsem si pár věcí na internetu a bylo mi jasné, že má pravdu.

Hned jsme zajeli do lékárny, koupila jsme pro sebe (kojila jsem) Hylac forte a pro dceru Zinkovou mast.

Mazala jsem dokud se kvasinka nevyloupala a po té, kdy jsem si byla jistá, že je vše pryč, suchou kůži jsem začala promazávat Sebamedem a za týden bylo po problému. A doktorka se do teď diví.
3 lidé považují za užitečné
apacheee  4. led 2016

Na kvasinkovou infekci pomohl Modrý koník

Když bylo Eliáškovi zhruba 5 měsíců, objevily se mu pod bradičkou a na hrudníčku nepěkné červené flíčky. Dr. absolutně nepoznala oč se jedná a neustále radila promašťovat. Všimla jsem si, že po namaštění je to ještě horší, a tak jsem naopak zkusila namazat sudocremem. Ten to pěkně vysušil a lepšilo se to.

Pátrala jsem na internetu, zda má někdo podobnou zkušenost a dostala jsem se do skupinky tady na MK. Přečetla jsem vše možné a zjistila, že to bude kvasinková infekce - naštěstí docela lehká forma. Eliášek byl v té době plně kojené miminko, takže jsem musela na nějakou dobu upravit svoji stravu - vysadit cukry, mléčné výrobky, atd. Bylo to pro mě těžké, ale opravdu to pomohlo. K tomu jsem postižená místa mazala ještě zinkovou mastí a po poměrně krátké době byly kvasinky pryč. Postupně jsem začala do své stravy opět navracet vysazené potraviny a od té doby už jsme s tím problémy neměli.
11 lidí považuje za užitečné
fides_helvetica  25. črc 2015

Boj trval měsíc

Syn se narodil s hlavičkou plnou seborey, která se ale postupně rozlézala - tvářičky, nohy, záda, atd. Dva měsíce jsem jen koukala, jak je moje miminko čím dál polezlé ekzémem a nevěděla jsem co dělat. Kamarádka pak někde našla tento článek, svitlo mi, že jde o kvasinku.

Pak už šlo všechno ráz na ráz - přes FB skupinku Poradna pro atopický ekzém jsem se dostala do kontaktu s Věrou Zíkovou, vysadila jsem mléko, mazala zinkem, koupala dle návodu a brala homeopatika, která mi Věra doporučila.

Po měsíci léčby už není po kvasince skoro ani stopy a já se raduju z heboučkého miminka.

Držím palce všem spolubojovníkům!
1 člověk považuje za užitečné
aeonium  4. čer 2015

Protikvasinkové prostředky

Proti candidě zabírá výborně i přátelská Saccharomyces Boulardii, máme s ní výbornou zkušenost. Naopak bych chtěla varovat před oregánovým olejem, který je proti kvasince vynikající, ale je třeba dávkovat velmi opatrně a opravdu dávat spíše méně než více - je třeba mít vždy odpovídající dávku probiotik - oregánový olej je přírodní antibiotikum a chová se podobně, jako klasická antibiotika, vybíjí i tu "hodnou" střevní mikroflóru. Zásadní věc při boji s kvasinkou je dieta - vyloučení cukru, sladkého ovoce, polysacharidů atp.
4 lidé považují za užitečné
88nela88  9. bře 2015

Bez MK by vše špatně dopadlo...

Několik měsíců byl malej (6m) léčen na Atopický ekzem. Chodili jsme pořád na kožní a vždy jsme odcházeli domů buď s plno mastnými mastičkami či dokonce kortikoidy. :-( Malej měl vyrážku na tvářičkách. Nic nepomáhalo, spíš naopak, vše se zhoršovalo a já začínala být v koncích...

Naštěstí jsem zde na MK dostala kontakt na p. Věru Zíkovou, se kterou jsme se společně pustily do boje! Opravdu za krátkou dobu bylo znát zlepšení! Sice ještě stále nemáme dobojováno, ale víme, kudy vede cesta. Vždycky budu p. Zíkové vděčná!
6 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce