Lněné semínko

Lněné semínkoLněné semínko je plodem lnu setého, což je vysoká štíhlá jednoletá bylina s modrými květy, která se pěstuje v mírném podnebném pásu. Len setý byl jednou z prvních zemědělských plodin a důkazy o jeho pěstování lze nalézt v oblasti Úrodného půlměsíce (údolí Nilu, východní Středomoří a údolí řek Eufrat a Tigris) již v době před 7000 lety. Konzumují se semínka a vlákna ze stonků se používají k výrobě textilních vláken, látek.

Lněná semínka jsou charakteristická svou hnědou či žlutou (zlatou) barvou a vejcovitým plochým tvarem. Celá semínka jsou pro člověka téměř nestravitelná, proto je nutno je vždy před konzumací dobře rozkousat, rozdrtit či rozemlít. Sliz ze lněného semínka lze používat při pečení jako náhradu vajec při alergii na vejce9 nebo ve veganské stravě.

Složení lněného semínka a jeho vliv na zdraví

Lněné semínko obsahuje přibližně 42 % tuku. Mastné kyseliny lněného oleje jsou ze 47 až 71% tvořeny omega-3 mastnou kyselinou α-linolenovou, z 10 až 22,5% kyselinou olejová (omega-9), z 12 až 24% kyselina linolovou (omega-6), z 4 až 7% nasycenou kyselinou palmitovou a z 2 až 4,5% nasycenou kyselinou stearovou. Lněně semínko dále obsahuje okolo 20% bílkovin a 29% sacharidů, z toho 27% je vláknina. Mezi další složky patří fytoestrogeny, fenolické látky (především lignany), slizy, vitamíny B1, B6, B3, kyselina pantothenová, hořčík, zinek, železo a vapník.

Látky obsažené ve lněném semínku mohou zabraňovat nebo snižovat riziko vzniku některých onemocnění. Vliv mají hlavně omega-3 mastné kyseliny, vláknina, antoxidanty a lignany. Doporučená denní dávka jsou přibližně 2 polévkové lžíce lněného semínka. Výhodou užívání lněného semínka je i fakt, že dosud nebyly zjištěny vedlejší účinky, pouze při velmi nadměrné konzumaci lněného semínka se může negativně projevit neurotoxický vliv obsaženého linamarinu a imunosupresivní vliv cyklických nonapeptidů.

Balení lněného semínka

Lněné semínko konzumované s dostatkem tekutin má projímavé účinky, při nedostatečném zapití naopak může způsobit zácpu3. Vazký hlen uvolněný po namočení lněného semínka přilne po pozření asi na 2 až 3 hodiny na sliznici a umožnuje trávicímu traktu dostatek času na regeneraci, což přispívá ke zmírnění mnoha problémů, jako je např. pálení žáhy19, pocit plnosti, tlak, křeče, nevolnosti8, nechutenství4, bolest žaludku, vředová onemocnění žaludku a dvanácterníku, záněty žaludku a střec nebo i bolest v krku a jiné problémy se sliznicemi.

Omega-3 mastné kyseliny, lignany (mají antioxidační účinky a blokují některé enzymy, které hrají důležitou roli v metabolismu člověka a narušují tak růst a šíření nádorů) a další složky lněného semínka napomáhají při zánětlivých onemocněních střev, např. při Crohnově chorobě6 nebo při ulcerózní kolitidě. Dále jsou prevencí a možnou součástí léčby jiných zánětlivých nemocí, obezity, kardiovaskulárních chorob a nádorových onemocnění (např. rakovina prsu, prostaty či tlustého střeva). Konzumace lněného semínka může snižovat krevní tlak a je prevencí a pomocí při zmírňování příznaků cukrovky2.

Lněné semínko může pomáhat také při syndromu suchých očí. Je možný i pozitivní vliv při mírnění příznaků menopauzy2 a PCO4, při bolestech prsou2 a při zvětšené prostatě. Lněné semínko u pacientů s revmatickou artritidou může snižovat otoky či nehybnost končetin a kloubů. Vnější i vnitřní užívání lněného semínka a lněného oleje může napomáhat při kožních onemocněních, např. lupénce2, ekzému1 a jiných kožních problémech.

Omega-3 mastné kyseliny hrají důležitou roli také při stresu, ADHD1 a při různých duševních poruchách, jako jsou deprese (včetně poporodních), maniodepresivní psychóza (neboli bipolární porucha) a chronický únavový syndrom. Konzumace omega-3 mastných kyselin může zvyšovat odolnost mozku vůči toxinům, snižovat toxicitu některých léčiv, zvyšovat účinnost léků proti srážlivosti krve (wargarinu, heparinu, kyseliny acetylsalicylové).

Jak konzumovat lněné semínko?

Sliz ze lněného semínka

  • přírodní (nedrcené): je však důležité lněné semínko velmi dobře rozkousat, jinak hrozí, že projde organismem téměř beze změn
  • naklíčené: po namočení semínka scedíme a ve vlhku necháme klíčit
  • drcené: lněné semínko umeleme a přidáváme do pomazánek, jogurtů, polévky, pečiva apod.. Nadrcená lněná semínka je nutno co nejdříve konzumovat nebo správně uchovat, protože rychle žluknou (při pokojové teplotě i dříve než do týdne). Drcená lněná semínka lze uchovávat v dobře uzavíratelné nádobě v lednici až několik měsíců nebo při průmyslovém zpracování zabalit do ochranné atmosféry, takto vydrží i řadu měsíců při pokojové teplotě.
  • odvar: připravíme ho z čajové lžičky lněného semínka, kterou zalijeme 0,5 l horké vody a ponecháme 15 minut louhovat
  • nálev (sliz): připravuje se zalitím lžičky lněného semínka 0,5 l studené vody, které necháme přes noc louhovat. Druhý den se nálev konzumuje i se semínky a vytvořeným slizem, semínka je ale i tak potřeba dobře rozkousat. Nálev lze použít i do jogurtu či ochutit některým z přírodních sladidel7.
  • lněný olej: pro dospělé se doporučují 1 až 2 lžíce nebo kapsle denně, lněný olej je ale nezbytně nutné ihned od vylisování skladovat v lednici a brzo spotřebovat, protože velmi rychle žlukne

Lněné semínko v těhotenství a při porodu

Mnoho těhotných24 žen začne konzumovat lněné semínko a jiné bylinky4 ve třetím trimestru13 s vidinou snadnějšího a rychlejšího porodu29. Díky vazkému hlenu, které buňky lněného semínka obsahují, se stává stolice měkčí a zvyšuje se také množství hlenu v porodních cestách, což může přispívat k usnadnění porodu. Lněné semínko je doporučeno konzumovat v jakékoliv formě od 35. týdne těhotenství43, mírně snižuje riziko předčasného porodu20.

Více o lněném semínku na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.rodicka.cz/lnene-seminko-jak-konzumovat/
  2. https://web.archive.org/web/20140218002542/http://www.lnenyolejleci.cz/lnenyolejleci/1-PANENSKY-L...
  3. http://bylinky.zdrave.cz/lnene-seminko-proti-zacpe/
  4. http://www.lnenaseminka.cz/
  5. http://www.uspesna-lecba.cz/lnene-seminko/
  6. https://web.archive.org/web/20190404223351/https://www.webmd.com/diet/features/benefits-of-flaxseed (ENG)
  7. http://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/flaxseed-and-flaxseed-oil/evidence/hrb-20059416
  8. http://en.wikipedia.org/wiki/Flax
  9. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24126178
  10. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3594941/

Hodnocení a zkušenosti se lněným semínkem

Máš zkušenost se lněným semínkem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
mery96  2. kvě 2016

Lnene seminko a ucinky

Užívala jsem pravidelně 2 lžíce denně od 34 tt. Působili i proti zácpě. Myslím, že u porodu mi pomohlo, byl rychlý! :)
cervenejablko  9. led 2015

Lněné semínko - super na zácpu

V rámci přípravy na porod jsem začala koncem těhotenství jíst lněné semínko - dávala jsem si asi 2-3 lžičky do jogurtu každé odpoledne ke svačině. Na průběh porodu to žádný vliv nemělo, ale rozhodně se mi tedy mnohem lépe chodilo na velkou. :-D
dora13  6. lis 2014

Nepocítila jsem účinek

Lněné semínko jsem jedla od 36 tt, ale upřímně jsem žádný efekt nepocítila, ani v pozitivním, ani negativním smyslu. Jsem toho názoru, že se tím rozhodně nic nezkazí, chutnalo mi to a měla jsem pocit, že pro usnadnění porodu dělám maximum :)
apacheee  5. lis 2014

Lněné semínko

Lněné semínko jsem začala užívat od 36. tt - každé ráno jsem zalila lžíci semínek horkou vodou a nechala vychladnout. Poté jsem celý obsah rozkousala a spolkla (musí se i se slizem). Moc mi to nechutnalo, ale na druhou stranu mi to nečinilo ani žádné potíže. Po pravidelném užívání se tělo začalo opravdu pročišťovat a u porodu syn vyklouzl jako po másle (a to jsem rodila KP). Určitě do něho jdu i příště. :)
2 lidé považují za užitečné
tynka23  3. lis 2014

Lněné semínko k usnadnění porodu

Lněné semínko jsem začala užívat cca 3 týdny před termínem. 2-3 lžičky denně jsem rozkousala a hodně zapila. Těžko říct, zda to bylo právě tím, ale porod jsem měla hladký, bez poranění a při příštím těhotenství do něj jdu určitě zas!
2 lidé považují za užitečné
lucie777  30. lis 2013

Lněné semínko

Na svůj druhý porod jsem se chtěla připravit lépe, takže zhruba od 34.tt jsem si dávala drcené lněné semínko denně ke snídani na chleba, na lučinu či něco podobného, 2-3 lžičky.
Nevím, jestli pomohlo semínko, maliník nebo jsem sama o sobě pružná a porodní asistentka nedělala rutinně nástřih, ale při porodu mě nenastřihli, jen jsem měla malou trhlinku, kterou spravil jeden steh a já byla hned po porodu jak rybička.

Určitě se lněným semínkem nic nezkazí!
2 lidé považují za užitečné
evelinka2  29. lis 2013

Nemám pocit, že by mi pomohlo

Lněné semínko jsem také užívala.
Jednu polévkovou lžíci jsem zalila horkou vodou a potom co nejvíce rozkousala.
Pila jsem i čaj z maliníku, ale nemám ale pocit, že by mi to nějak výrazně pomohlo. Je ale pravda, že se po semínku chodí pěkně na stolici.
První dvě děti jsem porodila snadno a rychle a semínko jsem neužívala, u třetího jsem měla porodní bolesti 24 hodin, samotný porod už potom šel dobře.
1 člověk považuje za užitečné
martinka_1  28. lis 2013

Lněné semínko a jeho účinky

Lněné semínko jsem pila jako odvar.
Od 13.týdne těhotenství na radu své sestřenky. Prokázané účinky rychlejšího a snažšího porodu. Odvar jsem dělala tak, že jsem do hrníčku nalila horkou vodu a nasypala tam dvě lžičky lněného semínka. Nechala jsem louhovat do rána přikryté a ráno jsem scezenou vodu bez semínek vypila. Někdy jsem zamíchala se lžičkou medu.
Určitě vyzkoušejte.
2 lidé považují za užitečné
katysekk  28. lis 2013

Lněné semínko

Jedla jsem nedrcené semínka od začátku těhu, už kvůli zácpě, páč nic jiného mi nepomáhalo, ale semínka ano. Ke konci těhu asi od 36.tt jsem začala jíst drcená semínka a k tomu jsem pila maliník.
Jestli bych díky tomu měla rychlejší nebo pohodovější porod nevím, šla jsem nakonec císařem:-)
Při druhém těhu to budu jíst určitě taky.
1 člověk považuje za užitečné
kateczka  27. lis 2013

Lněné seminko

Lněné semínko jsem jedla jen tak ze sáčku, strašně moc mi chutnalo. Zkusila jsem si ho nechat i louhovat, ale to bylo opravdu nechutné. Porod byl téměř bez natržení, jestli to bylo díky semínku nevím, ale příště ho jím zase ;-)
3 lidé považují za užitečné
bellaver  27. lis 2013

Lněné semínko - asi pomohlo :-)

Lněné semínko (drcené) jsem užívala od cca 34.tt, dvě lžíce denně do jogurtu.
Moc mi chutnalo, chodila jsem pravidelně na wc :-) a přestože jsem týden přenášela a dlouho se pak neotevírala, Natali jsem porodila na 3. kontrakci a ani o tom nevím :-)
Takže za mě ano, kdyby nic, je to zdravá věc ;-)
3 lidé považují za užitečné
kalkulantka  27. lis 2013

Pro ulehčení porodu

Semínko jsem konzumovala drcené spolu s bílým jogurtem a müssli (občas jsem jogurt neměla, tak jsem prostě semínka rozkousala a zapila - je to trošku hořké, ale šlo to). Dávala jsem si 2 lžičky.
Bohužel nemůžu říct, jestli mi to k lehkému porodu pomohlo nebo ne. Porod jsem těžký neměla, ale jestli to bylo díky semínku ví Bůh :-) Na zácpu jsem nikdy netrpěla, takže jestli pomáhá proti ní také nevím.
2 lidé považují za užitečné
myska_jaja  27. lis 2013

Lněné semínko

Lněné semínko jsem jedla asi od 34 -35.týdne. Nejdřív jsem ho jen zalévala horkou vodou, později jsem ho jedla přímo v čaji z maliníku, takže to bylo takové 2v1 :-)
Nevím, zda mi to pomohlo, ale porod trval 4 hodiny, bez nástřihu, s minimem vnitřních poranění.
Určitě ho budu jíst i při dalším těhotenství ;-)
2 lidé považují za užitečné
buterfree  27. lis 2013

Lněné semínko nic moc

Lněné semínko jsem jedla od 36.tt.
Koupila jsem si BIO a dávala si jej do jogurtů, jinak mi to nechutnalo. Zůstávalo mezi zuby a drtit sem si ho byla líná :-)
Nicméně myslím, že k rychlému porodu to nepomohlo. I podle MUDr.
Ale pro ten pocit, že něco dělám, aby to byl lepší porod, to fungovalo.
1 člověk považuje za užitečné
mykolaapsi  27. lis 2013

Bez efektu

Poctivě jsem si každý den vařila 2 šálky odvaru z maliníku a vyráběla sliz ze lněného semínka od 34.tt.
Měla jsem ze sebe fakt dobrý pocit, že dělám vše pro hladký a rychlý porod. Jinou variantu jsem ani nepředpokládala. Nakonec jsem porodila 14 dní po termínu po několikahodinovém neúspěšném vyvolávání porodu akutní sekcí.
1 člověk považuje za užitečné
merlini  27. lis 2013

Lněné semínko

Má zkušenost se lněným semínkem nebyla až tak velká.
Na radu PA jsem si ho koupila až před porodem. 2 lžičky jsem zalila hrnkem vody a pak vařila, jakmile vznikl sliz, vypla jsem a vypila. Ale bylo to dost nechutné složení. :-( Asi je opravdu lepší ho rozmixovat, jak už tady bylo zmíněno. Ale účinek nedokáži až tak posoudit, opravdu jsem ho dlouho neužívala.

Ale každopádně mi pomohlo aspoň psychicky!!! Pila jsem taky maliník.
Myslím, že když člověk věří, že mu to pomůže, tak vždy to nějakým způsobem zapůsobí :-)
Každopádně doporučuji!
2 lidé považují za užitečné
redrosse  27. lis 2013

Pomoc při porodu

Lněné semínko jsem konzumovala od 34. týdne těhotenství.
Nejdříve jsem ho pila uvařený ve vodě, později ráno a večer velkou lžíci přímo do pusy.
Věřím, že díky němu jsem měla jen mírný nástřih hráze, i když jsem drobnější postavy a měla na sebe větší miminko. Dle porodních asistentek jsem byla skvěle zahleněná a miminko pěkně klouzalo :-)
1 člověk považuje za užitečné
valea  27. lis 2013

Lněné semínko mohu doporučit

Pila jsem maliník a baštila lněné semínko (+ trénink epi-nem) a porod od první kontrakce trval cca 3,5h (jsem prvorodička). A ani moc nebolel :-)
3 lidé považují za užitečné
arinikac  27. lis 2013

Užívání lněného semínka v těhotenství

Lněné semínko jsem užívala od 36.tt. Kupovala jsem půlkilové balení, protože v těch menších byly často droboučké kamínky.
2 lžíce semínka jsem zalila hrnečkem vody a povařila - vznikne sliz, který jsem rozmixovala a vypila (snědla - dle konzistence).
1 člověk považuje za užitečné
venduliii  27. lis 2013

Lněné semínko k usnadnění porodu :oD

Lněné semínko jsem užívala k usnadnění porodu. Vařila jsem si ten slizký odvar a dvakrát denně jsem pila, nebo přidávala do jogurtu.
Závěr je takový, že porod byl bolestivý jako nikdy nic. Takže mě teda nepomohl.
2 lidé považují za užitečné
barunkaberu  27. lis 2013

Díky lňenému semínku super porod

Lněné semínko (drcené) jsem jedla od 34.tt, denně dvě velké lžíce. Chutnalo mi jak samotné, tak jsem si ho míchala do jogurtu. Nejen že jsem chodila pravidelně na záchod jako nikdy, ale porod šel jak po másle a já věřím, že tu hlavní zásluhu na tom má právě lňené semínko a pití maliníku.
Pokud ještě někdy budu těhotná, určitě budu užívat zase :-)
7 lidí považuje za užitečné
svoba  27. lis 2013

Lněné semínko mi chutnalo

Lněné semínko jsem používala od zhruba 35.tt každý den ráno v bílém jogurtu. Moc mi to chutnalo. Zda to pomohlo při porodu nedokážu posoudit, ale porod jsem nijak těžký neměla.
Rozhodně vyzkoušejte!
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce