Postpunkční bolest hlavy

Nežádoucím účinkem spinální anestezie10 je postpunkční bolest hlavy (též postpunkční cefalea nebo PDPH). Bolest se také může objevit po lumbální punkci. Při epidurální analgezii22 se tato bolest objevuje jen výjimečně.

Postpunkční bolest hlavy

Příčiny a rizikové faktory PDHP

Vznik postpunkční bolesti je komplikací propíchnutí tvrdé pleny. Za hlavní příčinu vzniku je považován únik mozkomíšního moku do epidurálního prostoru, což vede k poklesu tlaku mozkomíšního moku.

Velikost uniklého množství je do značné míry ovlivněn průměrem použité jehly a tvarem jejího hrotu. Při jehlách s menším průměrem hrozí menší únik moku. Tyto jehly jsou však technicky náročnější při aplikací a také vykazují větší možnost nezdařeného zavedení. Erudovanost anesteziologa je tak významným faktorem.

Vyšší výskyt PDPH byl zaznamenán u pacientů s nízkým věkem a u žen. U těhotných24 žen je riziko výskytu 2x vyšší než u běžné populace. U těhotných žen a žen po porodu29 klesá objem krve v těle a jsou také náchylné k dehydrataci, což vede k pomalejší regeneraci mozkomíšního moku.

Charakteristika postpunkční bolesti hlavy

Postpunkční bolest hlavy bývá lokalizovaná v záhlaví, obvykle se šíří symetricky frontálně. K výraznějším bolestem dochází při vertikálních polohách těla (stoj, sed). Vleže naopak dochází k úlevě. Většina žen popisuje bolest slovy, že podobnou bolest hlavy5 ještě nikdy předtím nezažily.

Nástup bolesti

V 90% se bolest objeví do 3 dnů. V 66% dochází k nástupu bolesti do 48 hodin.

Délka trvání bolestí a jejich intenzita

Délka trvání bolestí je individuální. Může se jednat o několik hodin až několik měsíců. V 72% případů bolesti ustoupí do 7 dnů.

Nejvyšší intenzita bolesti bývá zpravidla 4 dny, pak se bolest postupně zmírňuje, až úplně vymizí.

Léčba

  • uložení pacienta do vodorovné polohy,
  • intravenózní (nitrožilní) a perorální hydratace,
  • analgetika2 na zmírnění symptomů.

Podle některých studií je účinné i ovázání břicha pevným obvazem na 24 hodin. U žen v šestinedělí10 se však téměř nepoužívá.
Pokud nenastane úleva do 2-3 dnů, aplikuje se tzv. epidurální záplata (angl. EVP - epidurál blood patch). Při zákroku se do epidurálního prostoru aplikuje 20-30 ml krve bez protisrážlivých činidel. Úspěšnost zákroku je udávána v rozmezí 70 - 98%. K úlevě dochází okamžitě a bývá trvalá. Jen výjimečně je nutné zákrok opakovat.

Více o postpunkční bolesti hlavy na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.lubusky.com/clanky/37.pdf
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/Post-dural-puncture_headache

Hodnocení a zkušenosti s postpunkční bolestí hlavy

Máš zkušenost s postpunkční bolestí hlavy?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kami1984  12. únor 2020

Lumbálku už nikdy...

05/2019 jsem dostala pozdější postpunkční syndrom. Lumbálku jsem měla v pátek, v úterý jsem odcházela z nemocnice domů, vše v pořádku. Ve středu absolutně zatuhlý krk, neskutečné bolesti, po 10 sekundách vestoje jsem se kácela. Během čtvrtku jsem už i zvracela, v pátek jsem skončila znovu na kapačkách v nemocnici a nechali si mě do pondělí. Dalších cca 14 dnů jsem byla ještě mimo. Vydržela jsem na začátku sedět 3-5 min, po 3 týdnech od 2. hospitalizace. Měsíc od první jsem byla v pořádku.
06/2011 jsem měla epidurál při porodu na zmírnění bolestí. Absolutně žádné vedlejší účinky a napíchnuté napoprvé.
zuzajulie  12. únor 2020

7 dní

U posledního porodu jsem měla epidurál, nešlo jinak, ač jsem po 2 výživných lumbálkách už nic do "páteře" nechtěla. Zpětně jsem si četla, že je tam cca 1% riziko postpunkčních bolestí. Holky si braly Algifen nebo čípek na šití, já na hlavu a záda. Nebyla úlevová poloha, bolela i záda. Po týdnu to naštěstí vymizelo, ale měla jsem zároveň ATB na zánět prsu, který se objevil 4. den. Byla jsem šťastná, že to zmizelo. Ještě, že jsem měla u sebe rodinu.
iriskaj  9. únor 2020

Lumbální punkce

Dobrý den, před pár dny jsem prodělala lumbální punkci. Bolesti hlavy, zad, mám už 4 dny. Mám ochromenou levou nohu, opravdu pomáhá jen vodorovně ležet.
Děkuji za článek, trochu mě uklidnilo, že vím, jak na tom jsem.
aninkas1  1. pro 2014

Migréna jak blázen

Při prvním porodu jsem dostala epidurální anestezii, ovšem nikde jsem se předem nedočetla, že k migréně může po epidurálu dojít a ani mě na to speciálně nikdo neupozornil.

No upřímně, nebyl moc čas - dostala jsem EPI a do 10-ti minut porodila. :-D Akorát to stačilo zabrat. :-D Ale vzhledem k tomu, že na bolesti hlavy poměrně trpím (jak se změní počasí, jsem jasná) a jsou to bolesti ochromující, tak jsem si vybrala svou daň i po porodu. U druhého porodu jsem EPI nestihla, ale druhý den mě po "výkonu" hlava třeštila také. Takže nedokážu přesně určit, zda u prvního porodu byla migréna následkem podání EPI nebo celkovým výkonem organismu. Jen mohu potvrdit, že jsem bolest hlavy měla a pořádnou. :-o

Ovšem to samé po porodu druhém, bez EPI. A teď "babo raď". :-o :-D
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce