Těhotenská cukrovka

Těhotenský diabetes, gestační diabetes mellitus či lidově řečeno těhotenská cukrovka postihuje přibližně 2-6 % nastávajících maminek.


Video: "S blížícím se porodem se frekvence kontrol zvyšuje"

říká vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc, MUDr. Štěpán Machač

V rozhovoru s MUDr. Štepánem Machačem najdete odpovědi na tyto otázky:

  • 00:36 Jak žena zjistí, v jakém týdnu těhotenství se právě nachází?
  • 01:58 Jaké jsou nejdůležitější fáze/týdny těhotenství pro vývoj dítěte?
  • 03:04 Je strava v těhotenství opravdu tak důležitá?
  • 04:07 Co vše “může” žena v těhotenství a co není naopak není vhodné?
  • 06:32 Emoce v těhotenství, únava anebo náladovost. Proč tomu tak je?
  • 07:58 Proč nemá každé těhotenství vždy ideální průběh?
  • 08:23 Jaké jsou komplikace v těhotenství?
  • 10:35 Jaká vyšetření čekají ženu v těhotenství?
  • 15.30 Co mít připraveno před narozením dítěte?
  • 15.30 Výbava pro těhotné. Existuje ideální, zaručeně praktická a vhodná?
  • 16:45 Jak se vypořádat s potratem a úmrtím plodu v děloze?

Jedná se o metabolické onemocnění, které způsobuje zvýšenou hladinu cukru v krvi (glykémii). Toto onemocnění přetrvává po celé těhotenství24 a po porodu29 zpravidla vymizí. Je však vědecky prokázáno, že 50% žen trpících těhotenskou cukrovkou je přibližně do 10 let postiženo diabetem klasickým.

Ženu s těhotenskou cukrovkou obvykle nenechávají v porodnici přenášet. V některých zařízeních vyvolávají porod už ve 38+0, někde čekají do 40+0. Při dobré kompenzaci dokonce čekají i déle.

Příznaky těhotenského diabetu

Příznaky těhotenského diabetu většinou nejsou žádné (kromě vysoké hladiny cukru v krvi), protože cukrovka se během těhotenství nestihne většinou rozjet natolik, aby pacientka nějaké příznaky pocítila. Časté močení a silný pocit žízně jsou znaky klasické silné cukrovky a u gestačního diabetu se vyskytují jen ojediněle.

Riziková skupina maminek

  • výskyt diabetu v blízké rodině
  • věk nad 30 let
  • kouření4
  • nadváha a obezita
  • vysoký krevní tlak
  • ženy, které porodily mrtvé miminko
  • ženy po několika spontánních potratech13
  • ženy, které porodily v předchozím těhotenství dítě7 s porodní váhou nad 4 000 g
  • ženy, které trpěly těhotenským diabetem již v předešlém těhotenství

Test oGTT

Tento orální glukózový toleranční test28 se provádí těhotným ženám za účelem zjištění zvýšené hladiny cukru v krvi. Podstupuje se mezi 24.27-28. týdnem těhotenství14.

U těhotných s vyšší rizikem výskytu těhotenského diabetu by měl být tento test proveden již v I. trimestru37. V případě negativního výsledku tento test zopakovat ve II.17 a i ve III. trimestru13.

Postup vyšetření

  1. Test se provádí nalačno, nejméně 10 hodin před těhotná nesmí jíst ani pít.
  2. Test nemá být prováděn při nemoci nebo po úraze, výsledky by mohly být zkreslené.
  3. Doba trvání testu je minimálně 2 hodiny.
  4. Během testu žena kromě roztoku glukózy nic nejí ani nepije.
  5. V průběhu testu je třeba se vyvarovat fyzické aktivitě, těhotná žena by měla v klidu sedět, jinak by mohlo dojít ke zkreslení výsledků z důvodu poklesu hladiny cukru vlivem fyzické aktivity, test by mohl vyjít falešně v normě.
  • odběr krve ze žíly, je-li hladina cukru v pořádku, lze pokračovat v testu dál, je-li hladina vyšší než 5,1 mmol/l, vyšetření je třeba následující den zopakovat, je-li i pak výsledek nad limitem, další vyšetření se neprovádí a ženu je třeba odeslat na diabetologii
  • vypití roztoku s glukózou (75g) - (tento roztok je možno dochutit půlkou citrónu, čímž dojde ke zmírnění sladké chuti)
  • po hodině opětovný odběr krve ze žíly
  • za další hodinu následuje třetí, poslední odběr krve

Poté je možné, aby se nastávající maminka napila a najedla.

Výsledky testu

Normální krevní hodnoty testu u těhotných žen:

  • do 5,1 mmol/l - 1. odběr na lačno
  • do 10,0 mmol/l - po 1 hodině od vypití roztoku
  • do 8,5 mmol/l - po 2 hodinách od vypití roztoku

Je-li glykémie zvýšena už při prvním odběru, test je přerušen a opakován následující den.
Jestliže i po opakovaném testu nalačno je hodnota cukru v krvi zvýšena, je stanovena diagnoza gestační diabetes bez dalších odběrů.

Pozitivním výsledkem je bráno byť i mírné překročení hodnot.

Hodnoty glykémie neurčují tíži těhotenského diabetu, test pouze ukazuje, zda nastávající maminka trpí či netrpí těhotenskou cukrovkou. Při pozitivním výsledku se tento test již během těhotenství neprovádí. Kontrolní testy je vhodné provést nejdříve 3-6 měsíců po porodu.

Je-li těhotné ženě zjištěna těhotenská cukrovka, léčba by měla být zahájena co nejdříve. Nastávající maminku čekají pravidelné kontroly v diabetické poradně a sledování hodnot hladiny cukru v krvi před a po jídle.

Rizika, která přináší těhotenská cukrovka

Zvýšená hladina cukru v krvi u těhotné ženy má velmi nepříznivý vliv na cévní systém, zvláště pak cév oční sítnice, ledvin a srdce.
Včasné zjištění těhotenské cukrovky je důležité i pro plod. Zvýšená hladina cukru v krvi maminky, znamená zvýšenou glykémii i v krvi miminka, dítě pak rychleji přibývá na váze a porodní hmotnost54 může překročit 4 000 g.

Rizika u těhotné

  • Preeklampsie18 - závažné onemocnění druhé poloviny těhotenství, které se vyznačuje otoky, vys. krevním tlakem a bílkovinou v moči
  • Polyhydramnion - zvýšené množství plodové vody
  • riziko vysokého krevního tlaku
  • infekce močových cest
  • zánět ledvin
  • porodní poranění

Rizika pro mimiko

V případě neléčené cukrovky můžou dítěti hrozit:

  • vývojové vady
  • horší poporodní adaptace
  • dýchací potíže
  • nedostatek vápníku
  • novorozenecká žloutenka11 s těžším průběhem
  • dítě po porodu může upadat do hypoglykemických šoků, při vážnějším průběhu i do komatu
  • riziko úmrtí plodu v děloze

Více o těhotenské cukrovce na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.tehotenskacukrovka.cz
  2. http://www.naseporodnice.cz/tehotenska-cukrovka.php
  3. http://www.maminkam.cz/test-na-tehotenskou-cukrovku-ogtt
  4. Foto: ©Depositphotos.com/[Kzenon]

Hodnocení a zkušenosti s těhotenskou cukrovkou

Máš zkušenost s těhotenskou cukrovkou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
nataliehanikyrova  17. zář 2019

Těhotenská cukrovka

Při OGTT v 25. týdnu mi zjistili těhotenskou cukrovku, i když co jsem si četla na stránce od paní doktorky z Apolináře, u mé doktorky ty testy dělali trochu jinak a prý jen ta jedna metoda je správná, tak nevím úplně, co si o tom myslet. Nicméně v první hodině mi vyšly hodnoty 11,1 a v druhé 9,2 . Takže jsem se objednala na diabetologii, kde jsem si koupila za symbolickou cenu glukometr a pokyny s brožůrkami, jak se stravovat. Byla jsem nebo pořád jsem z toho trochu nešťastná, protože mám sladké ráda. Mám za sebou první týden a měřím si glykemii častěji než mám napsaný plánek. Hlavně, když si říkám, že jsem asi snědla něco nebo množstv,í co bych úplně neměla, tak abych vedela jak na to reaguje moje tělo.
Cílové hodnoty dané před jídlem mám 5,4/ 5,6 a po jídle 7,6/ 7,8, a to jsem ještě ani jednou nenaměřila, vždycky mám nižší. Moje nejvyšší hodnotou jednou byla 7,5 po jedné večeři. Na lačno vždycky 4,1 nebo 4,2, a pak ty další kolem 5-ti nebo 6-ti.
Jím tak nějak všechno jen teda to sladké ne, kromě vysokoprocentní čokolády a holandského kakaa, a to jen proto, že ty hodnoty mám dobré. Na cukry koukám na všech výrobcích, aby nebylo víc než 5g cukru na 100g. Občas mám chuť vyzkoušet si dát schválně něco normálního- sladkého a zkusit, jestli se mi to zvýší, ale zatím jsem se k tomu neodvážila. Jsem zvědavá, co mi řeknou na příští kontrole a po krevních testech, které mě ještě čekají. Každopádně musím pořád myslet na jídlo, i když porce nemusím mít velké, ale asi to budou spíše chutě mezi jídly. Jo a taky tím, že jsem zjistila své těhotenství v Anglii, kde bohužel testy na začátku na cukrovku nedělají, tak doufám, že po porodu mi ta cukrovka zmizí ! :)
trpaslicek19  24. dub 2019

Cukrovka 2.stupně

Mám cukrovku 2.st už asi 3 možná 4 roky, nevím přesně. Nemám žádné velké problémy, ale teď jsem otěhotněla a mám trochu strach z toho co mě čeká. Podle toho co tu čtu mě čeká hlídání se. Z toho radost nemám ani trochu. Ale uklidnil jste mě, že se ne vždy musí narodit obří dítě.

Moc vám děkuji za vaše příspěvky.
jusinka  18. dub 2019

A zase cukrovka..

Jsem těhotná počtvrté, cely test, tedy s vypitím roztoku jsem měla jen poprvé v roce 2010. Hodnoty si nepamatuju, ale prostřední byla zvýšená a potom snížili limit pro hodnotu lačné glykémie (na 5.1) a cukrovku mám od 12 tt (teď naposledy glykémie 5.12 a už se řeší :) ), když se dělají standartni odběry krve ještě na gynekologii. Hlavně si ale myslím, že takový limit pro lačnou glykémii, musel zvednout počet GD, protože je vždy narvaná čekárna :(. Pro netěhotné je limit 5.6, nechápu..

Nicméně, dá se to zvládnout, ale je to opruz! Pravidelné jidlo, vše vážit. Hodně to omezuje.
Děti narozené s hmotnosti 2.420-3.080g, takže žádný strach z velkých dětí. :)
2 lidé považují za užitečné
elisfera  12. únor 2018

Test na cukrovku byl pro mě sporný...

Myslím, že bychom my ženy měli sdílet zkušenosti ze systému, který dle mé zkušenosti moc nefunguje a tím jej postupně měnit :) , a proto sdílím...

Jsme velice šťastní, že jsme otěhotněli a čekáme miminko, pro nás takový zázrak! :) Tím chci jen říci, že jsme chtěli být pozorní a svědomití k tomu, co nám v porodnici sdělují. Když mi v 11. týdnu z krevního testu zjistili, že mám zvýšený cukr 5,1, tak jsem jim důvěřovala a poslechla si o testu, který jsem měla absolvovat ve 12. týdnu, den po screeningu. Mezitím udělali ještě jednou krev, kde byl cukr v normě. Neměla jsem z toho vůbec dobrý pocit a přesto, že jsem v tu dobu o tom nic nečetla a nic nevěděla, má intuice mi napovídala, že je to riziko. Bohužel jsem ale spíše začala pátrat co je vlastně první screening, co je jeho účelem a cílem - a to, co jsme postupně zjišťovali, nás vyděsilo dostatečně tak, že jsme úplně zapomněli na glukózový test.

Samozřejmě chápu, že je určité riziko mít těhotenskou cukrovku. Každopádně těsně před testem udělali zase krev a zase O.K., tak jsem moc nechápala, proč vlastně jdu pít tu modrou tekutinu. Test byl nehezký zážitek, tedy pro mne, velice propojené bytosti na přírodu, která má ráda přívětivé prostředí a lidskost - modrá tekutina chutnala odporně, sladce ale chemicky, můj organismus to odmítal a trochu se mi to vracelo zpátky. Po druhém kalíšku mi bylo vážně špatně od žaludku, nehledě na to, že jsem měla i tak nevolnosti a na to se mě vůbec nikdo nezeptal. Čekali jsme na chodbě, kde byla strašná zima, byla jsem stočená u kamen a sestra byla zázračně lidská a přinesla mi polštář a deku. Trochu divné ležet schoulená s dekou na chodbě nemyslíte? Každou hodinu kalíšek, moč, krev. Nakonec jsem běžela na záchod s důsledkem akutního průjmu a nezastírám, že jsem měla obavy o mimi. Když prý nezavolají, testy byly negativní. Tak snad byly! :D

Každopádně jsem se pak dočetla, že je to neuvěřitelná zátěž pro tak malinkatý ještě velmi zranitelný plod ve 12. týdnu a začala jsem od té doby prověřovat vše, co je mi předkládáno jako samozřejmost. Nejsem ráda, že jsem podstoupila takové riziko a jsem si dnes, po rozhovoru s kamarádem lékařem jistá, že jsou méně náročné způsoby jak udělat takový test. Navíc věřím, že kdyby se udělaly další tři testy na krev a byly by v pohodě, bylo by přece jasné, že se jednalo o nějakou dietní chybu. A ptal se mě někdo, jestli jsem den před prvními krevní testy jedla hodně sladkého? Samozřejmě že ne. Je to tedy zase lobby nějaké farmaceutické firmy, která potřebuje prodat své produkty na testování nebo prášky na cukrovku? Je to nějaké vzbuzování strachu, abychom šlapaly v předem určených kolejích?

A co se změnilo od dob, kdy se žádné z těchto testů nedělaly? Jak jsem později zjistila, toto testování je velice kontroverzní téma a dělá se mnohými způsoby, což je velice závažné a prověření-hodné. Dále jsem zjistila, že by se testy mohly spíše týkat žen, které mají rodinou anamnézu nebo již s cukrovkou problémy měly, což já v ani jednom případě neměla. A tedy bych radila, ptát se, hledat, dotazovat a důvěřovat své intuici. U mě to našetěstí dopadlo dobře, ale vůbec si neumím představit, co bych dělala, kdyby takovýto test ovlivnil ten náš zázrak.

Snad toto sdílení pomůže eliminaci nesmyslných kroků v našem zdravotním systému.

S požehnáním všem budoucím a stávajícím maminkám :) , zdravím.
5 lidí považuje za užitečné
bajjunka  6. bře 2017

Gestační diabetes

Že bych mohla mít i já těhotenskou cukrovku mě ani nenapadlo, pár dní jsem to i obrečela. Ale čemu se divit, měla jsem nadváhu, asi 10 kg, když jsem si nechtěla zahrávat s dietami, když jsme se už o prcka snažili, dlouhou dobu jsem kouřila a alkohol jsem si taky ráda dala.

Většinu dospívání a dospělosti jsem byla na slané, v těhotenství jsem obrátila své chutě na sladké. Vedle domu, kde jsme bydleli, byla cukrárna, venku úporná vedra a kvůli kočky v bytě okna otevřená jen na ventilačku.

Nakonec jsem se s cukrovkou smířila, bylo to i fajn se omezovat v jídle. Do 26tt, kdy mi na cukrovku přišli, jsem měla nahoře asi 17kg. Z měření glukometrem jsem si udělala zábavu. Z tabulek, co jsem nosila do dia poradny s výsledky cukru, byla doktorka přímo nadšená. Měla jsem velké problémy se spaním, takže ráno měla napsáno, v kolik jsem se měřila, popřípadě kolik hodin jsem spala, občas to byly jen dvě hodiny. Měla napsáno, co za jídlo mi dělalo problémy, když jsem měla ráno nízkou hodnotu, byla u toho poznámka, že jsem měla večer třeba sklenici kakaa. :-D

Pečivo jsem vysadila všechno, většina je dobarvovaná a ta co není, mi množstevně nestačila na zahnání hladu. Takže jsem jedla jen různé suché chleby. K tomu šunku, sýr a hromady zeleniny. Hodně jsem se naučila pít mléko nebo kyšky, které mi cukr nezvedaly. Občas na chuť padla kostka kvalitní čokolády, taky dýňová semínka, která mi také pomáhala na zažívání. Občas jsem teda, asi jako každá jiná, zhřešila o dost víc, především, když byl přítel na noční směně. To jsem pak měla hrozné výčitky, když jsem šla na kontrolu.

Hodnoty cukru jsem měla naštěstí zvýšené jen když jsem si vědomě dala větší porci hlavního chodu.

Šampióna jsme museli nakonec vyvolávat. Narodil se 40+6, 3430g, 51cm. Co jsem byla ale dost zklamaná, tak to z chování sester na novorozeneckém oddělení. Na porodním sále jsem se setry ptala asi třikrát, jestli malému cukr měřily, že je ještě čas. Nakonec mu ho změřily až následující den ráno, (narodil se v 15:34), a to jen na mé naléhání - no a on v kartě neměl napsáno, že mu cukr měly změřit.
1 člověk považuje za užitečné
klotylda01  5. pro 2016

Nervy navic

Moje zkušenost je taková, že mi byla zjištěna těhotenská cukrovka. Jen jediná hodnota byla překročena o 1 stupeň. A fíha! Dle tabulek jsem ta s těhotenskou cukrovkou. Dietu jsem dodržovala, pravidelně jsem si kontrolovala cukr glukometrem. Nejezdila jsem však na specializované pracoviště, ale jen na obyčejnou diabetologii. Cukr jsem měla po týdnu srovnaný, tedy snížila jej dieta. Stejně si dodnes myslím, že to byl vliv stresu kvůli úmrtí tchána. Říká se, že během těhotenství se nemá měnit stravovací návyk, já to díky cukrovce udělala, ale po porodu jsem se vrátila zpět ke svým zvykům. Dítě mám zdravé a žádnou cukrovku ani poruchu nemá. Ani se nenarodilo přerostlé a nevyvinuté.

Pokud bych měla další děti, tak na žádný test na cukrovku nepůjdu. Zbytečný stres.
3 lidé považují za užitečné
cizinkaa  18. lis 2016

Naše testování OGTT

Popravdě nechápu, kolik toho ohledně OGTT některé budoucí matky v diskuzích nadělají. 😣

Testovat jsem se nechala už ve 24. týdnu pro podezření (vysoký váhový přírůstek, větší miminko, cukrovka v rodině). 10 hodin předem na lačno, v sedm večer jsem ale ještě zbouchala celý pudink.

Ráno kontrolní testování do prstu, vypití glukózy v černém čaji (hotovo asi za minutu, normálně nesladím, tak to byl takový nezvyk), a pak dvoje testování vždy přesně po hodině. Odešla jsem normálně po svých, nezvracela jsem ani se mi nechtělo a ani jsem nepotřebovala nutně během testu pít...
Ještě jsem si udělala na lačno výlet k zubařce a pak na jídlo. Sečteno podtrženo, klidně znovu, o nic nešlo. Hysterie ale ohledně OGTT enormní. 😣

Výsledek: 3,9 - 4,1 - 2,9 = hypoglykemie.
4 lidé považují za užitečné
2caroli  17. říj 2016

Moje zkušenost s gestačním diabetem

U prvního těhotenství, mi byla zjištěna druhá hodnota (tedy po hodině od vypití roztoku) o asi 1 desetinu zvýšená hodnota glukózy. Byla mi nařízena dieta. Pak jsem byla asi 2x na kontrole ráno na lačno a vždy byla hodnota normální.

Porodila jsem 37. týden těhotenství a malá měla 2590 g a 48 cm, takže žádný přerostenec, navíc jsem měla v době porodu a po porodu cukr na 2 a rvaly do mě glukózu horem, spodem... ]-(

Teď jsem podruhé těhotná a opět mi testy OGTT dopadly hraničně. 1. 4,38 (ok), 2. 10,25 (vyšší), 3. 9,24 (vyšší). Nyní jsem sledována jinde, tam mi dali glukometr, ať si 2x týdně dělám měření přes den nalačno a hodinu po jídle. Ani jednou jsem nařízenou hranici nepřekročila, a to jsem si "dovolila" dát i nějaký ten zákusek a sladké ovoce, jako jsou banány a hrozny.

Po měsíci jsem šla na kontrolu a předložila jsem výsledky, doktorka mě pochválila, že se nám to daří udržet, tak jsem jí řekla, že jsem se v jídle nijak neomezila a že ty výsledky mám pěkné i když si dám třeba zákusek. Na to ona, že teda zákusky bych měla rozhodně vynechat. ]-(

Už zase se vidím, jak budou v porodnici kolem mě běhat, až jim tam budu kvůli nízké hladině cukru odpadat... ach jo. :-(
2 lidé považují za užitečné
jepice1  6. zář 2016

Medila OGTT

Čau,

já byla na vyšetření v Brně v Králově poli (od Medily) a můžu jen doporučit. Medila má spoustu poboček po Brně a jsou tam fakt super. Roztok byl ochucený, takže to chutnalo jak sladší fanta bez bublin a pak člověk měl vlastní lůžko, takže jsem si i pěkné 2 hodiny schrupla. Byli děsně míli.

Jinak dobré zkušenosti nemají kámošky na Obilňáku a někde na Kouničce. Přístup arogantní, na Kouničce kámošku vyhodili i s čekárny, ať nezavazí, na Obilňáku zas druhá kámoška lítala po lékárnách a sháněla glukózu, za kterou ji sprdli, že ji vypila a nedonesla. U Medily nic takového ale nehrozí.

Janča
jancasz  5. zář 2016

Test na cukrovku

Po přečtení některých zkušeností maminek jsem z testu měla docela obavy. Pro jistotu jsem si domluvila po testu odvoz domů. Ale po testu, který jsem absolvovala ve 24. týdnu, musím říct, že to bylo snad nejpříjemnější vyšetření, které jsem zatím absolvovala (a která mě a další maminky ještě čekají).

Nevím, jak to chodí na jiných pracovištích, ale v laboratoři Medila v Brně - Lesné to bylo opravdu úplně pohodové. Příjemný personál vše vysvětlil, každá maminka si vybrala lůžko v místnosti vyhrazené právě pro tyto testy. Krásné nové prostředí, časopisy, wifi. Na výběr byly tři příchutě glukózy, zvolila jsem limetku a nevím, jestli jsem divná, ale roztok mi chutnal, byl jako sladší voda se sirupem. Tři odběry proběhly ze žíly, s předepsanými časovými odstupy (za sebe mohu říct, že je víc nepříjemný opakovaný odběr krve z jedné žíly, než vypití glukózy). Mezi nimi jsme si s maminkami i zdřímly a ani jedna ze šesti přítomných neměla žádné nevolnosti.

Takže za mě úplná pohoda a doporučuji zbytečně se nestresovat a nevolnosti si nepřivolávat, myslím, že u tohoto testu hraje velkou roli i psychika a zbytečné obavy. ;-)
baajo  28. črc 2016

Falešný plach

Na začátku 28. týdne jsem šla na OGTT. Brala jsem to jako formalitu, vždyť za celých šest měsíců zatím žádný problém. Po 1. odběru krve mě však rovnou poslali na dietologii s hodntou 5,2. Dostala jsem dietu a žádanku na další týden. Během toho týdne jsem nastudovala jídelníček, držela dietu, stresovala se, že nebudu smět přenášet.

Dnes však proběhl test celý a diagnóza těhotenské cukrovky je vyvrácena. Moc nechápu.
blaablaablaa  4. led 2016

Gestační diabetes

Na diabetologii jsem byla odeslání asi v 16. týdnu. Měla jsem hraniční hodnoty nalačno z krve, kontrolní odběry ještě mírně vyšší, takže to doktor nenechal náhodě a frčela jsem rovnou.

Mezi těmi těhotnými s břichy jsem si připadala jako simulant. Nicméně jsem dostala glukometr a jídelníčkové školení.

Zprvu jsem si měřila profil třikrát týdně, poté se vždy upravovalo podle hodnot. Je fakt, že jsem si občas zahřešila, ale glykemie byly stále ok. Taky jsem se naučila pravidelně jíst. A když mi někdo nutil jídlo se slovy "to můžeš, jíš za dva", tak jsem měla super výmluvu, že nemůžu, to si nikdo nedovolil zpochybňovat. :-)

Okolo 30. týdne mimčo dost nabralo, tak jsem byla odeslaná na test glykovaného hemoglobinu, kde bylo vše v pořádku. Nicméně syn byl i tak odhadován jako větší miminko, takže jsem si dost hlídala, aby to všichni doktoři věděli. Bála jsem se, aby nebyl obří - jeho táta měl 4,6 a to jsem tedy rodit nechtěla. Nakonec tedy 3,99. :-)
V těhotenství jsem se vyhnula testu s glukózou, ale dala jsem si to po třech měsících od porodu, půjdu ještě jednou za rok.

Za sebe jsem ráda, že jsem byla hlídaná. Radši se párkrát bodnout do prstu, než něco podcenit a pak si to vyčítat.
jhhd  23. lis 2015

Dá se v pohodě zvládnout, pokud nestresuje doktor

Těhotenská cuktovka se u mě objevila až ve 27tt druhého těhotenství při OGTT, kdy jsem měla lačnou hodnotu poprvé 5,2 a za dva dny při opakování testu, kdy už jsem z toho byla nervozní a snažila se cukr vynechat, 5,4. Ten den, kdy mě doktorka odeslala k diabetoložce mi navíc řekla, že se začínám trochu otevírat, předepsala magnezium a klidový režim, takže jsem byla strašně vynervovaná a vlastně tím vším začalo peklo následujících 3 měsíců, kde gestační diabetes byl ve výsledku ten nejmenší problém a návštěvy u diabetoložky spíš uklidňující a podporující balzám na duši. Ale zpět na začátek.

Ve 27tt před odesláním k diabetoložce mi má gynekoložka vylíčila všechny hrůzy, které může nekompenzovaný těhotenský diabetes způsobit a oznámila, že teď se miminko bude pravidelně každé 3 týdny kontrolovat ultrazvukem. Paní diabetoložka byla skvělá ženská, uklidnila, vše mi vysvětlila, dala kontakt na sebe pro případ problému a svěřila mě do rukou své milé sestřičky, která mě zasvětila do tajů diety a práce s glukometrem. Doma jsem si na dietu zvykla a měření nebyl problém, i když mě to strašně stresovalo.

Ve 30tt další návštěva u gynekoložky, ultrazvuk, oznámení, že máme disproporční plod s hlavičkou o 5 týdnů větší než tělo, a odeslání na konziliarní ultrazvuk do fakultní nemocnice, kde shledali, že je vše v pořádku a žádný problém.

Ve 32tt další návštěva u gynekoložky, ultrazvuk a odběr krve. Ultrazvuk už paní doktorku netrápil, protože jí ve FN posvětili, že je to ok, ale nehodlala se vzdát a dál hledala problém. V krvi objevila lehounce zvýšenou hodnotu jednoho z parametrů jaterních testů (AST 0,91). A pravé peklo začínalo. Byla mi kromě diabetické diety nasazena i jaterní a byla jsem odeslána na sono jater, ledvin atd. Opět sono nic nenašlo, vše v pořádku. To ovšem nijak nebránilo tomu, aby mi paní doktorka brala krev teď již každý týden a dělala ultrazvuk nejdřív po 14 dnech, pak i po týdnu. Jaterní testy sice s postupujícícm těhotenstvím nepatrně rostly, ale cukrovka se držela dietou v předepsaných mezích. Jen já už skoro nic nejedla, jelikož to, co jedna dieta povolovala, druhá zakazovala.

Vše vyvrcholilo ve 36t., kdy mě paní doktorka opět po ultrazvuku odeslala do fakultní nemocnice, že hodnoty AST stále rostou ( v ten den byly 1,32) a plod je velmi disproporční s hlavičkou o sedm týdnů větší než tělíčko, které prý neroste. Byla jsem s nervami téměř v koncích a mazala do FN, kde bylo opět vše v pořádku - miminko zcela standartních rozměrů s ukázkovými průtoky. Jen mi řekli, že paní doktorka svou péči přehání, že ultrazvuk se má dělat 1 x za 3 týdny a krev brát 1 x za 14 dní, ať jsem v klidu, že jaterní testy jsou jen malinko zvýšené a cukrovka je dobře kompenzovaná dietou, čímž mě uklidnili a já si zase začala užívat své těhotenství.

Raději jsem však kontaktovala porodnici, kde jsem chtěla rodit, abych zjistila, zda to nebude problém. Paní doktorka z porodnice si mě pozvala na návštěvu (37.tt.), při které zkoukla miminko, které bylo i dle ní zcela v pořádku, ujistila mě, že můj zdravotní stav není žádný problém a domluvily jsme se, že do porodu už budu chodit na kontroly k ní. Byla jsem šťastná a opravdu si těhotenství zase užívala. Bohužel už ne moc dlouho. Ve 37+3.tt. mi praskla voda a jelo se rodit, takže žádná další kontrola se už nekonala.

Narodil se nám krásný zdravý kluk. Oba jsme měli cukr po porodu v pořádku. Malému asi den měřili hladinu cukru glukometrem a asi půl dne po porodu dostal jednou olíznout stříkačku s glukozou, protože měl lehce sníženou hladinu cukru, toť vše. Mé jaterní testy se pozvolna vracejí do normy (v den porodu jsem měla AST 1,78 - takže žádná tragédie).

Těhotenská cukrovka, obzvlášť pokud je dobře kompenzovaná jen dietou, se dá zvládnout. Člověku chvíli trvá než si zvykne, ale když si zvykne, tak zjistí, že to vlastně není tak špatné. Naopak se naučí zdravěji jíst a zkoumat, co vlastně jí. Navíc nejspíš během těhotenství příliš nepřibere. Já přibrala 5 kg. Celým mým problémem byla přehnaná péče mé gynekoložky, která se snažila za každou cenu najít problém. Bohužel to odstartovala právě těhotenská cukrovka.
adinka_k  7. lis 2015

Moje těhotenská cukrovka

Moje těhotenství probíhalo poklidně, měla jsem návaly štěstí a bylo mi vyloženě slastně. O to víc mě překvapilo, že mi byla diagnostikovaná těhotenská cukrovka (lačná hodnota 5,59 - tedy podle starého testování, kdy byla hranice 5,6, bych jim tam ani nespadla).

Objednala jsem se do dia poradny v Podolí a zjistila, že navrhovaná dieta není daleká tomu, jak jsem se stravovala já, jen jsem začala víc jíst ráno a večer. :D Můj gynekolog při každé návštěvě sledoval velikost dítka a přibíralo a rostlo úplně běžně. V Podolí mi řekli, že mě nenechají rodit po termínu, musela jsem poprosit doktorku z diabetologie, aby napsala do zprávy, kvůli jaké hodnotě jsem tam "spadla" a že není důvod vyvolávat porod po vypršení termínu. Nakonec jsem rodila v Neratovicích, kde byli v klidu i s tou "cukrovkou".

Ať jsem dietu dodržovala, nebo si dala k večeři lívance a v deset večer sladké kakao, stále jsem měla ranní lačnou hodnotu na glukoměru 5,9. Co tuto hodnotu změnšilo na 5,6 - 5,7 bylo paradoxně červené víno. Dieta na to opravdu neměla vliv, ať jsem se stravovala, jak jsem se stravovala (tedy buď doporučená dieta nebo moje normální stravování - a ani když jsem měla nějaký úlet, nic se nedělo).

U dalšího dítěte toleranční test podstoupím (už kvůli tomu, že jsem měla hodnoty vyšší) a jsem ráda, že jsem ten test podstoupila nyní, protože mi to přineslo takovou pokoru a možnost se sledovat na glukometru. Miminko se narodilo den po termínu s mírami 3 850g a 52 cm, což jsou klasické míry v naší rodině. ;)

Krevní test miminka po porodu jsem odmítla, měla jsem prostě pocit, že je vše v pořádku.
2 lidé považují za užitečné
petulka22  7. lis 2015

Cukrovka v druhěm těhotenství

V prvním těhotenství se cukrovka neobjevila, v druhém bohužel ano.

Musela jsem do diabetologické poradny, vyfasovala jsem dietu a glukometr a snažila jsem se to zvládnout. Naštěstí dieta zafungovala a na léky nedošlo. Miminko se narodilo v 39tt, s váhou 3800g, mělo už v porodnici asi třikrát odběr z prstíku, pak asi ještě dvakrát u dětské doktorky, ale naštěstí je v pořádku. Já jsem musela po porodu na opakování ogtt testu, jestli diabetes trvá, ale naštěstí se vše upravilo. :-)
darkness  4. zář 2015

Těhotenská cukrovka? U mě žádné překvapení...

Na oGTT jsem šla se sevřeným žaludkem (nejenom díky hladu a žízni). Oba moji rodiče mají diabetes, jsem tedy v rizikové skupině, a to nejenom jako těhotná, takže jsem už s dietou i inzulínem počítala. Hodnoty nebyly nikterak dramatické, zprvu stačilo ke korekci dodržování diety. Ve 39tt už ale hodnoty stoupaly, takže jsem si 2x denně píchala inzulín až do porodu. S tím byly samozřejmě spojené i pravidelné kontroly glykémie z prstu.

Syn se narodil ve 42tt (4400g, 54cm), porod byl nekonečný, dlouhý, vyvolávaný. Doteď nechápu, proč mě, jako "diabetičku" nechali tak dlouho trápit. Nakonec proběhla akutní SC.

Dia kontrola po porodu - hodnoty již v normě.
mmirunda  12. črc 2015

Můj gestační diabetes

Celé těhotenství jsem neměla žádné problémy, proto mě velmi překvapilo, že mě zjistili gestační cukrovku. Sice u nás v rodině cukrovka byla, ale děti se rodily s normální porodní váhou. Moje hodnota měření po dvou hodinách byla o jednu desetinu vyšší než měla být. Někdo by neřešil, můj lékař ovšem ano, neb se jednalo o těhotenství po IVF, tak nechtěl nic zanedbat. Odeslal mě tedy do diabetologické poradny.

Plná strachu jsem tam tedy šla. Hodnoty tam dopadly v pořádku a přesto mi domů dali glukoměr a absolvovala jsem i poradnu s dietoložkou. První měsíc jsem vše dodržovala, jídlo si odvažovala, přece jen jsem měla trošku strach. Hodnoty ale dle glukometru byly stále v pořádku. Na UTZ bylo vše v pořádku, jen malá moc nepřibírala a já vlastně taky ne. Byla jsem tedy přesvědčená o tom, že cukrovku nemám a že to na testu OGTT bylo jen zkreslené a ta jedna desetina nic neznamená.

Dietu jsem tedy držet přestala, na kontrolách vždy říkala, že poctivě dodržuju a hodnoty byly stále v pořádku. Malá se narodila 39+2 s 3000g a 49cm, takže normální malé miminko. Na kontrolní OGTT po šestinedělí už jsem nešla. A při dalším těhotenství bych tento test odmítla.
1 člověk považuje za užitečné
miru001  9. bře 2015

Poprvé ne, podruhé ano

U prvního těhotenství vyšel test v pořádku.

U druhého vyšel špatně - těhotenská cukrovka. Naštěstí se dařilo udržet cukry pouze dietou. Chodila jsem co 14 dní do dia-poradny a několikrát denně kontrolovala stav cukru glukoměrem. Všechno dobře dopadlo, i když mi říkali od cca 20.tt , že je mimčo hodně velké ( o 2-3 týdny) a bude mít při porodu minimálně 4kg, nakonec se chlapeček narodil ve 39+3tt s 3560g. :-)
ljonas  9. led 2015

Těhotenská cukrovka není tragédie

Diagnóza cukrovka mne doslova rozbrečela, začala jsem číst všechny informace a všechny hrozné scénáře, ale hlavu vzhůru, mne i miminku to jen "prospělo".

Na doporučení gynekologa jsem byla odkázána na poradnu k Apolináři, kde jsem absolvovala vstupní přednášku glukometr žádanku na krev a odešla plná informací.

Díky cukrovce jsem zásadně změnila svůj jídelníček - zdravěji a věřím, že jsem se tak zamyslela nad svým stravováním. V prvním trimestru jsem dost přibrala, a po nasazení diety jsem celkem byla na 10 kg. Kdybych nezměnila svoje stravování, tak bych byla jako koule. Takže pro mne to bylo otevření očí. Začala jsem jíst pravidelně každé 4 hodiny a hlavně zdravě. Cukr byl v normě a já jsem se každý týden pochválila novým oblečkem pro prcka. ;-)
vendy_em  9. led 2015

Cukrovka = velké dítě? U mě ne...

Když jsem měla podstoupit zátěžový test, tak jsem se docela hodně bála. Jednak jsem se od začátku těhotenství děsně cpala sladkým - bylo to silnější než já, jednak mám nadváhu a pak taky cukrovku v rodině.

Samotné testování pro mě byl očistec, protože se mi z toho "nápoje" strašně zvedal žaludek - byl teplý a strašně sladký a u toho na mě sestra v laboratoři křičela, ať to koukám rychle vypít a nehraju na ni divadlo.

Jak jsem předpokládala, tak mi byla zjištěna těhotenská cukrovka.

Byla jsem v péči diabetologa, dostala jsem glukoměr a docházela jednou za 14 dní na kontroly a kontrolní odběry na glykovaný hemoglobin.

Vždy před kontrolou jsem musela den měřit tzv. profil, kdy jsem se nalačno a po každém jídle musela měřit a výsledky předávat doktorovi. Ač mé výsledky občas byly malinko vyšší, tak stačilo kompenzovat pouze dietou.

Dcera se narodila ve 38.tt a vážila 2920g.

Díky cukrovce jsem přibrala necelých 10 kg, což bylo velmi příjemné. :-)

Chtěla bych povzbudit všechny maminky, kterým test OGTT ukáže nepříznivé výsledky. Ač jsem byla naprosto nešťastná, když jsem to zjistila, tak se to dalo zvládnout celkem bez problémů.

Po porodu nás pediatrička poslala s malou na kontrolní vyšetření srdíčka, aby se zjistilo, zda cukrovka nezpůsobila nějaké potíže na srdci. Měla jsem velký strach, ale všechno dobře dopadlo. Každopádně jednoznačně doporučuju dodržovat pokyny lékařů.
1 člověk považuje za užitečné
mochenkaa  3. pro 2014

Záhadné hodnoty OGTT

Při obou těhotenstvích jsem měla při ogtt hodnoty po 2 hod kolem 12mmol.
Při prvním těhotenství jsem neměla glukoměr a dodržovala to tím pádem velmi poctivě. Hodnoty dlouhodobého cukru se držely kolem 28. Syn se narodil v 38tt s 2,85kg.
U druhého těhotenství jsem dostala glukoměr a mohla si to sama hlídat. Najednou jsem zjistila, že ono to zas až tak pravda není. Hodnoty mi vyletěly jen párkrát a to jsem dietu neřešila. Dlouhodobý cukr se tenkokrát držel kolem 25. Dcera se narodila v 40tt s váhou 2,63kg.
snajluska  8. lis 2014

Gestační diabetes a předčasný porod

Po testu OGTT jsem měla hladinu cukru po dvou hodinách od vypití roztoku pouze o 2 desetinky zvýšenou. Přesto jsem do dia poradny šla, myslela jsem si, jak se to vše vyřeší dietkou a vše bude v pořádku.

Na diabetologii mě zpražila nepříjemná lékařka, že jestli chci svoje dítě zabít, ať dál jím 4 zákusky denně. Nevím, kde k tomuto závěru došla, ale já zákusky nejím. U sester jsem dostala glukometr a papírky na měření ketonů v moči, u nutričních poradkyň jsem dostala rozpis diety. Kontrola byla za 14 dní. Jaké bylo ale moje zjištění doma, kdy jsem striktně každé sousto vážila a hladina cukru rapidně rostla. Po čtrnáctidenním měření a stresování mi sestřičky v jídelníčku půlku porcí vyškrtaly, na druhou stranu jsem směla více zeleniny, tedy kromě té sladší jako paprika atd. Po dalších 14 dnech hladina pořád neklesala, dostala jsem tedy inzulín, na začátek jen na noc, abych neměla první lačnou hodnotu vysokou, ta se sice snížila, ale hodnota po obědě vzrostla. Dostala jsem tedy inzulín i před snídaní, obědem i večeří.

Začátky s inzulínovým perem byly celkem perné, bála jsem se jen ho vůbec natáhnout. Naštěstí je manipulace velmi jednoduchá a v podstatě se jen mění jehličky a natahují jednotky. Časem jsem si zvykla a věděla, jaká jídla mi cukr zvyšují a jaká naopak ne. Velice mi chybělo ovoce, měla jsem sice povoleno k dopolední svačině 100 g jablka, ale po snídani složené z vody, 35 g chleba a půl plátku šunky jsem měla takový hlad, že jsem dala přednost tvarohu či zelenině s jogurtovou zálivkou. A hlavně jsem se bála vysokých hodnot a že můžu ublížit miminku.

V 33 tt jsem musela být kvůli tvrdnutí břicha a zvýšené dráždivosti dělohy hospitalizována. Byla jsem velmi mile překvapena, když jsem ke snídani a svačine dostala asi tunu chleba, spoustu šunky a celé jablko, kupodivu se hodnoty moc nezvyšovaly, ale mě to bylo beztak už jedno. Lékaři na porodním mě ujistili, že během těch pár posledních týdnů už miminko o 2 kg nevyroste a nic se mu nemůže stát. Věděli totiž, že do termínu stejně nevydržím.

Trošku problém byl samotný porod a skloubení s inzulínem. Voda mi praskla v neděli v noci, ráno mě převezli na porodní sál, kde už jsem zůstala. Porodila jsem až v úterý po vyvolání, ale celé pondělí už jsem si inzulín nepíchala. Kdybych totiž porodila moc brzo po aplikaci inzulínu mohlo by u mě i u dítěte dojít k hypoglykemii. Nic takového se ale nestalo. Syn se narodil 36+0, zcela zdráv, míry 2500 g a 45 cm. Já hodnoty hodinu po porodu v pořádku a syn také. Velkou výhodou bylo, že jsem během těhotenství téměř nepřibrala.
Po šestinedělí jsem znovu absolvolala test OGTT a hodnoty v normě.

Nyní jsem podruhé těhotná a čeká mě test na cukrovku o něco dříve, jinak zatím nemám žádné jiné "zvláštnosti". Tentokrát jsem na boj s cukrovkou připravená a rozhodně nebudu tak ve stresu jako předtím.

Ostatním maminkám doporučuji být hlavně v klidu, a pokud se jim cukrovka nevyhne, nebát se píchání do prstu ani inzulínu. Ti prcci za to stojí a na všechno to trápení po porodu ihned zapomenete. :-)
medi_ivca  8. lis 2014

Tak trochu jsem to čekala

V rodině máme diabetes II. typu, trpěla jím babička a mají ho i matčiny sestry a jeden strýc. Jsem ze tří dětí a všichni jsme měli porodní váhu okolo 4 kg. Modlila jsem za váhově menší dítě. :-D Přeci jen, rodit čtyřkilové dítě nebude jen tak.
Šla jsem tedy na test oGTT, výsledky 4,7 mmol/I nalačno, 10,2 mmol/I po prvním odběru ( druhý odběr mi nedělali).
Byla jsem odeslána do diabetologické poradny v Podolí k paní doktorce Andělové. Dostala jsem instrukce, dia plán, glukometr. Měřit jsem se měla 3x denně. Dietu jsem v rámci možností dodržovala, měřila jsem se a všechny výsledky jsem měla vždy v normě. Přibrala jsem 10 kg, i přesto bylo miminko váhově větší a porodní váha byla 4000 g (rodila jsem v 39+6 tt).
Porod byl dlouhý, a i když mi praskla voda, museli ho lékaři částečně vyvolávat. Malá měla novorozeneckou žloutenku, nižší hodnoty glykémie a adaptace trvala hodně dlouho. :-(
1 člověk považuje za užitečné
kakamisek  8. lis 2014

Hraniční hodnoty

To, že mám těhotenskou cukrovku, mě velmi překvapilo. Celé těhotenství jsem ujížděla spíš na zelenině a sladké jsem moc nevyhledávala. Jediná moje velká "neřest" bylo každodenní pití šťávy místo vody (vodu prostě nezvládnu pít ani teď).

Byla mi naordinována cukrovková dieta, dostala jsem reagenční papírky na testování z moči a přístroj na měření z krve. Papírky jsem se měřila jen ráno, ale píchala jsem se do prstu malýma jehličkama 3x denně nějaký čas po jídle (to už si přesně nepamatuji). Celý den byly hodnoty v pořádku, dokonce i tehdy, když jsem si dala nějkou tu sladkost po obědě (ano, sladkosti mi začaly chybět až v okamžiku, kdy jsem zjistila, že je vlastně vůbec nesmím). Jediná část dne, kdy byly hodnoty hraniční nebo trochu nadlimitní, bylo ráno. To jsem tedy striktně dodržovala doporučené jídlo i pití (housku se šunkou a neslazený čaj). Panu doktorovi jsem na kontrole slíbila, že se pokusím ještě lépe jíst (respektive jíst míň), abych si nemusela píchat inzulin. I když mi říkal, že by to bylo jen maličko, i tak jsem si prostě nechtěla nic píchat. Docela se to dalo ovlivnit, a tak jsem to do porodu nějak doklepala.

V těhotenství jsem přibrala 17 kg, syn měl porodní váhu 3910 g. Díky těhotenské cukrovce stále kontrolovali jeho velikost, a když mi v 38+0 řekli, že porodní odhad má na 4500 g, šla jsem málem do kolen, ale naštěstí se paní doktorka takhle moc spletla! Porod mi díky vysokému odhadu vyvolávali.
ameliejulliette  6. lis 2014

Všechno zlé je k něčemu dobré

Ráda bych dodala optimismus maminkám, které prožívají těhotenství znepříjemněné těhotenskou cukrovkou. Při prvním dítěti bylo u mě po této stránce vše v pořádku, ale u druhého mi byla vzhledem k výsledkům OGTT doporučena dieta a sledování v diabetologické poradně v ÚPMD v Podolí.

Zpětně to vidím jako celkem pozitivní zkušenost. Dodržet dietu nebylo pro mě až tak těžké, v zásadě stačilo jíst menší porce a snížit podíl příloh. Nejvíce mi hodnotu cukru zvedala jídla, která přímo obsahovala cukr, jinak jsem mohla jíst vlastně normálně to, co jsem byla zvyklá, jen méně. Díky této životosprávě jsem v těhotenství přibrala jen 13 kg (v prvním to bylo 16kg).

Kontroly v DIA poradně v Podolí byly časově a organizačně náročné. Paní doktorka Andělová objednává prostě všechny na "dopoledne" a často musí i odbíhat či konzultovat po telefonu, takže se člověk načeká (s rozverným batoletem ten čas v čekárně neutíká nijak zvlášť rychle), ale jinak byly rozhodně přínosné. Paní doktorka je velmi pečlivá a podle mě má velice přiléhavé příjmení. Byla to teprve ona, kdo se začal opravdu zajímat o mé přetrvávající těhotenské nevolnosti, poslala mě na dodatečná vyšetření, aby se vyloučilo nebezpečí pro mě i miminko. Vše dopadlo dobře a i hodnoty cukru v krvi se vrátily do normálu hned po porodu.

Při třetím těhotenství jsem byla kvůli své DIA-historii více hlídaná. Tak nějak jsem počítala s tím, že ačkoli jednoduché odběry žádný problém s cukrem nepotvrdily, OGTT už jasně ukáže, že mám cukrovku zase. Všude jsem totiž četla, že když už ji jednou člověk v těhotenství má, bude ji mít velmi pravděpodobně znovu, a tak jsem negativním výsledkům skoro nemohla uvěřit. Možná by mi však byla bývala dieta prospěla - přibrala jsem totiž pro mě neskutečných 20 kg (samozřejmě jsem se na tuto hmotnost jen nevyjedla, ale bylo to způsobeno i jinými okolnostmi). Dobrovolně jsem nebyla schopná se jakkoli omezovat, zvlášť když se mě nevolnosti opět držely až do konce těhotenství.

Těhotenská cukrovka v mém případě neměla vliv ani na velikost miminek, porodní hmotnosti se lišily v řádu desítek gramů.

Přeji maminkám s těhotenskou cukrovkou, aby i u nich měla jen charakter dočasné nepříjemnosti bez následků a naopak s tím benefitem, že budou ony i jejich miminka pod odborným dohledem. A těm, kdo se obávají, že se bude v dalších těhotenstvích cukrovka opakovat, předávám optimistickou zprávu, že skutečně nemusí.
luthien.k  5. lis 2014

Překvapení jménem gestační diabetes

Na úvod - jsem štíhlá, stravuji se zdravě, sladkému příliš neholduji, nikdy jsem nekouřila. Ovšem bylo mi při zjištění GD 32 let a v rodině ale máme tzv. stařeckou cukrovku, čili diabetes 2. typu, ale jen s mírným průběhem (u mé babičky). OGTT jsem absolvovala ve svých dvou předchozích těhotenstvích a vždy byl výsledek v pořádku (test prováděn správně, tj. s glukózou a krev odebírána ze žíly). O to víc mě překvapilo, když u třetího těhotenství se objevila mírně zvýšená hodnota glykémie po 2 hodinách. Byla jsem samozřejmě odeslána do diabetologické poradny, kde jsem dostala glukometr a pokyny k dietě. Dietu jsem si ale samozřejmě nastudovala i na internetu.

Ačkoli jsem zvyklá jíst zdravě a (snad) vyváženě, přísná dieta bez jakýchkoli sladidel mě zpočátku trochu z míry vyvedla (a to jsem už kvůli atopickému ekzému držela dietu nízkoalergenní, která je také celkem náročná) a chvíli trvalo, než se mi hladina glykémie ustálila na hodnotách, které byly v pořádku. Nejvíc mi asi chyběly moje oblíbené kaše na snídani, na ty jsem nemohla ani pomyslet. A pak donutit se jíst v pravidelných intervalech, to též byl trochu boj.

Velkým pozitivem diety ovšem bylo zmizení nepříjemných kvasinkových infekcí, kterými jsem do té doby trpěla. Jak tělo dostávalo přesně tolik sacharidů, kolik potřebovalo, na kvasinky zřejmě žádné nezbývaly :-) Přes dobré glykémie jsem ale celý konec těhotenství měla cukr v moči. Nicméně podle mého gynekologa to s GD nesouviselo, souvisí to prý s větší propustnostní ledvin na konci těhotenství.

Porod proběhl normálně, bez komplikací, syn měl normální porodní váhu 3300 g a i jeho glykémie po porodu byly naštěstí v pořádku. Jsem ráda, že jsem test absolvovala a udržela tak své glykémie na uzdě a syn se narodil bez problémů a zdravý :-)
nininka23  28. únor 2014

Gestační diabetes

Těhu cukrovku mi zjistili ve 24.tt, kdy byly při klasické OGGT zjištěny vyšší hodnoty po 1.hodině. Můj gyneolog mě poslal do diabetoligické poradny, kde mi pan doktor dal dietu na 125g sacharidů denně a kontrolu za 3 týdny. O poskynutí glukometru atp.vůbec nebyla řeč.

Po několikadenním odhodlávání a na radu kamarádky tady z MK jsem se objednala na konzultaci do FN Plzeň, kde mě okamžitě převzali do péče. Jelikož se mi nedařilo hodnoty ustálit ani dietou, přišel ve 33.tt na řadu inzulín a doporučení k vyvolání porodu nejpozději ve 38 tt. Do porodnice jsem nastoupila ve 37 + 4 a Violka se narodila o den později po 10 hodinovém a velmi pohodovém porodu s váhou 2970g.

I přes to, že se vše jevilo jako bezproblémové a diabetes byl korigovaný, Violka měla drobné potíže ihned po porodu, kdy ji poklesla glykemie. Museli ji dát čajíček, aby se to vyrovnalo (s tím se počítalo) a 24 hodin byla na pozorování ve vyhřívaném pelíšku.
civet  8. led 2014

Gestační diabetes a následný prediabetes

Těhotenská cukrovka mi byla zjištěna ve 24.tt díky vysoké lačné glykemii dva dny po sobě, takže klasický zátěžový test mi ani nebyl prováděn (tak je to správně). Chodila jsem do poradny v Praze Podolí, dostala jsem glukometr s 300 testovacími proužky. Lačná glykemie se mi nedařila snížit ani velmi striktní dietou a tak jsem od 31.tt skončia na nočním inzulínu (nakonec na 14 jednotek). Přes den se mi dařilo být v normě, ale stálo mě to hodně úsilí. Jídelníček jsem měla do doktorů rozepsaný na 270 g sacharidů na den, ale reálně jsem jedla tak 180 g, když jsem jedla víc, glykemie po jídle stoupala vysoko.

Největší problém byly snídaně - po více než 30 g chlebu jsem měla vysokou glykemii, takže jsem to nakonec řešila 30g chlebu s máslem, šunkou, zeleninou, sýry a omeletou z jednoho vejce - vajíčko mě nasytilo a glykemie byla OK. Zkoušela jsem i snídani rozdělit na dvě části a druhou sníst až po hodině, ale měla jsem pořád pocit hladu (ale pro někoho to může být dobré řešení).

Samotné sledování sacharidů u mě nefungovalo, glykemie skákaly, takže jsem se zaměřila na glykemický index potravin a konečně našla řešení - brambory jen vařené ve slupce, rýže parboiled a nebo basmati, červená čočka a hodně bílkovin - maso, luštěniny, vejce, tvarohy, sýry. Návaly chutí jsem řešila neloupanými mandlemi a vysokoprocentní čokoládou LINDT 85% MILD.

Rok po porodu jsem šla na kontrolní zátěžový test a byl mi zjištěn prediabetes (jinými slovy porušená glukozová tolerance) s vysokou lačnou glykemií, doporučena diabetická dieta i mimo těhotenství.
2 lidé považují za užitečné
llluckaaa  28. lis 2013

Moje těhotenství s gestačním diabetem

Až do chvíle, kdy jsem se posadila na židli v diabetologické ambulanci, mě vůbec nenapadlo, že by mě těhotenská cukrovka mohla potkat. Ale výsledky OGTT mluvily jasně. Na diabetologii jsem byla poučena o nemoci, byla mi předepsána dieta a zapůjčen glukometr. Domácího měření glykémií jsem se hrozně bála, ale nakonec to není tak hrozné - píchnutí do prstu ani moc nebolí a na pohled na krev si člověk časem zvykne.

Při slově dieta si člověk obvykle představí, že se bude trápit hlady. V mém případě to rozhodně nebylo. Dostala jsem rámcový jídelníček s 325 g sacharidů a měla jsem spíš problém to všechno do sebe dostat. Samozřejmostí bylo, že až do konce těhotenství nesmím jíst nic, co obsahuje přidaný cukr. Sice nejsem na sladké, ale jak člověku něco zakáží, má na to mnohem větší chuť než jindy :-D

Dietu jsem se snažila poctivě dodržovat, ikdyž jsem si ve slabších chvílích i párkrát zahřešila :-N Glykémie se mi držely vyrovnané a doporučenou hodnotu překročily jen několikrát. Na inzulín nedošlo. I s dietou jsem nakonec přibrala 14 kg. Těhotenství proběhlo bez problémů a mimčo se mi narodilo zdravé, bez komplikací, ve 38+0, sekcí, s váhou 2960 g.
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce