• Přihlas se
 • Registrace nového člena
 • Získej PLUSPRO
 • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
 • Přihlas se
 • Registrace nového člena
 • Získej PLUSPRO

1. měsíc vývoje dítěte

Děťátko je na světě teprve pár minut a už mu začal 1. měsíc vývoje, který je náročný jak pro maminku, tak pro novorozené miminko. První dny a týdny jsou pro maminku a dítě nejdůležitější k odpočinku a nabrání síly do nové etapy života, ve které se budou navzájem poznávat, objevovat nový svět, učit se a bavit.

Po příchodu domů z porodnice by měla maminka kontaktovat pediatra, který obvykle během 2 dnů přijde k mamince a dítěti domů, kde dítě prohlédne, projde zaslanou dokumentaci z porodnice, poradí s případnými dotazy a domluví se s maminkou na následující návštěvě u lékaře v ordinaci ( 1. poradně).

1.měsíc vývoje

Dítě a jeho výška a váha

Váha

V prvních dvou dnech dítě ztratí zruba 5 - 10 % ze své porodní hmotnosti. Od 3. dne začíná pomalu přibírat a během 2 týdnů je na své porodní hmotnosti. V prvních 3 měsících dítě příbírá kolem 700 g za měsíc.

pohlaví váha spodní hranice (kg) optimální váha (kg) váha horní hranice (kg)
chlapeček 3,0 4,3 5,6
holčička 2,9 4,0 5,0

Výška

pohlaví výška spodní hranice (cm) optimální výška (cm) výška horní hranice (cm)
chlapeček 49,9 54,6 59,2
holčička 49,2 53,5 57,9

Video: Jak správně držet a koupat miminko:

2. měsíc vývoje dítěte>>

Dítě a jeho fyzický vývoj

V 1. měsíci vývoje má dítě všechny reflexy - sací, uchopovací, Moorův (tzv. reflex překvapení)

Hrubá a jemná motorika:

 • na bříšku - hlavičku dá na stranu, ale nezvedne ji, zadeček je zdvihnutý do výšky,
 • na zádech - otáčí hlavu, paže a dolní končetiny jsou ohnuté, ruce drží v pěst a kope nožičkama,
 • přitahování, sezení a stoj - do sedu dítě nezvedat, hlavička je příliš těžká a padá dozadu.

Smysly:

 • zrak: pokud se dítě bude dívat na předmět vzdálený zhruba 30 cm, na pár vteřin na něm zachytí pohled, vidí pouze černobíle a jeho zrak je velice citlivý na silné a ostré světlo.
 • sluch: od narození má dítě výborný sluch. Zvuky jej začínají zajímat a otáčí se za nimi. Silné zvuky jej ale děsí.
 • čich: dokáže rozeznávat vůně.
 • chuť: rozezná základní chutě.
 • hmat: dítě má ručičky zatnuté v pěst.

Dítě a jeho duševní vývoj

Dítě si výborně pamatuje hlas a vůni matky. Při ukázání předmětu zkoumá jeho hrany a rohy. Při prohlížení obličeje se bude dívat na oči, obrysy vlasů a pokud má pozorovací osoba brýle, bude ji dítě vnímat intenzivněji. Na konci 1. měsíce začínají děti plakat se slzami. Průměrná doba spánku se pohybuje mezi 15 - 18 hodinami, v této době si mozek dítěte třídí zkušenosti a vydává povely k růstu. Dítě se budí v noci zhruba co 3 hodiny na kojení nebo přebalování, noční kojení mamince usnadní společné spaní s dítětem, tomu navíc dodává pocit bezpečí. Jsou ale i takové děti, které prospí celou noc. Některé děti po 2 týdnech života začínají trpět kolikami, které trvají zhruba 3 měsíce.

Dítě a sociální vývoj

Dítě hledá oční kontakt a při mluvení na něj se uklidní. Při mluvení mají děti raději slova obsahující velké množství samohlásek. Mimo pláč začínají vydávat zvuky. Některé děti na rozhovor mezi dospělým a novorozencem reagují vrtěním nebo úsměvem.

Dítě a lékaři

Potřebná výbavička pro dítě v 1. měsíci

Pro novorozence je nutné pořídit nezbytnou výbavičku. Co vše miminko potřebuje na spaní, na koupání, do lékárničky? Víe se dozvíte v samostatném článku: Výbavička pro miminko.

Maminky by se měly kromě povinné výbavičky poohlédnout také po nepovinné výbavičce, která bude dítě postupem času rozvíjet a motivovat k dalším činnostem. Takovými pomocníky jsou např.:

2. měsíc vývoje dítěte>>

Související články

Více o 1. měsíci vývoje dítěte na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
 2. http://www.mimina.cz/
 3. http://www.jaknamiminka.cz/1-mesic-miminka-a16.html
Wiki Modrý koník je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám.
Změň nebo doplň článek
Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (lékaře, právníka a pod.)

Má osobní zkušenost s 1. měsícem vývoje dítěte

 • Neznáme jej plakat

   •  leniluki
  2.9.2015 ve 13:15 To se mi líbí
  První měsíc života byl maličký velmi hodné miminko, většinu dne prospal u nás na pohovce, vystřídala se u něj nějaká ta návštěva a já si užívala to krásné spící miminko, které potřebuje pouze maminku u sebe, čistou plínku, místo na spaní a mlíčko. :slight_smile: První měsíc života byl maličký velmi hodné miminko, většinu dne prospal u nás na pohovce, vystřídala se u něj nějaká ta návštěva a já si užívala to krásné spící miminko, které potřebuje pouze maminku u sebe, čistou plínku, místo na spaní a mlíčko. :slight_smile:
 • Spavé miminko

   •  christtyna
  7.4.2015 v 10:49 To se mi líbí
  Byl tu první měsíc života našeho prvorozeného. Z porodnice nás pouštěli třetí den po narození a bohužel po 2 dnech doma jsme se spolu do nemocnice museli vracet. Malý měl žloutenku. Už od narození byl neuvěřitelně hodné a spavé miminko. Probudil se pouze na kojení, které bohužel trvalo jen 14 dní, a když měl prdíčky nebo něco nebylo v pořádku. Byl tu první měsíc života našeho prvorozeného. Z porodnice nás pouštěli třetí den po narození a bohužel po 2 dnech doma jsme se spolu do nemocnice museli vracet. Malý měl žloutenku. Už od narození byl neuvěřitelně hodné a spavé miminko. Probudil se pouze na kojení, které bohužel trvalo jen 14 dní, a když měl prdíčky nebo něco nebylo v pořádku.