11. měsíc vývoje dítěte

11. měsíc vývoje dítěte je převratným měsícem, kdy se dítě začíná velice rychle pohybovat. Záleží na jeho schopnostech a dovednostech, zda to zvládá v lezení po čtyřech, při plazení nebo už samostatnou chůzí.

Důležité pro rodiče v tomto období je odstranit z dosahu dítěte veškeré nebezpečné předměty, kterými by si dítě mohlo ublížit. Rodiče by měli odstranit i takové věci, které by dítě mohlo rozbít či jinak zničit. Měli by zkontrolovat květiny, které nejsou jedovaté a nemohou mu při olizování či jakékoliv manipulaci jakkoliv ublížit (pořezat se, spadnout na něj apod.).

TIP - Dobrou radou je, aby si rodiče sami vyzkoušeli lézt po čtyřech a sami uvidí, co je dobré schovat do skříní nebo vyhodit.

Schodiště by mělo být zabezpečeno speciálními vrátky, šuplíky s nevhodnými předměty (např. s noži) by měly být zabezpečeny zástrčkami a skříně, například s úklidovými prostředky by měly být zamčeny nebo také zabezpečeny zástrčkami, aby je dítě nemohlo otevřít. Z dětského dosahu by měly být přesunuty i hrnce na sporácích, a to na zadní vařiče, aby na ně dítě nedosáhlo a nepřevrhlo je zespoda na sebe. Zkontrolovat by měli rodiče také zásuvky na elektřinu a určitě je zakrýt chrániči.

Druhou možností je dítě postupně, dle jeho rozumových a motorických schopností, seznamovat s potenciálně nebezpečnými věcmi a naučit ho, že tyto předměty může prozkoumávat pouze s rodiči. Pokud ale dítě projevuje zájem o elektrické zásuvky, je třeba právě je opatřit záslepkami, protože zde nebezpečí není vidět ani cítit.

11. měsíc vývoje dítěte

Dítě začíná v 11. měsíci také rádo napodobovat okolí. Podle maminky vaří, podle tatínka zase opravuje. Děti začínají rády pomáhat s domácími pracemi. Rády dávají věci do pračky, uklízí myčku nebo utírají prach. Rodiče by měli dětem tuto radost z pomoci dopřát a zapomenout na to, že tato činnost bude trvat jedenkrát tak delší dobu.

Dítě a jeho výška a váha

Váha

pohlavíváha spodní hranice (kg)optimální váha (kg)váha horní hranice (kg)
chlapeček8,09,911,9
holčička7,39,2,11,2

Výška

pohlavívýška spodní hranice (cm)optimální výška (cm)výška horní hranice (cm)
chlapeček69,974,979,9
holčička67,873,178,3

Dítě a jeho fyzický vývoj

Hrubá a jemná motorika:

  • lezení po čtyřech - zvládá dítě velice rychle a rádo si hraje s rodiči nebo prarodiči na honěnou. Děti zvládnou vylézt na zvýšenou plochu, např. schod nebo sedací soupravu,
  • sed a stoj - v poloze ve stoje vydrží dítě delší dobu a zvládne se držet i jednou rukou a druhou si hrát nebo se krmit,
  • chůze - děti rády obchází nábytek a hrají si s neznámými věcmi, na které dosáhnou. Šikovnější děti začínají pomalu chodit. Chůze je kolébavá a ruce jsou doširoka roztažené.

Smysly

  • zrak a hmat: dítě dokáže rozpoznat své části těla a ukazovat na ně (očička, ušička, nos, pusa aj.),
  • hmat: dítě udrží v ruce lžičku a snaží se trefovat do pusinky a krmit se.

Dítě a sociální vývoj

Dítě si uvědomuje své potřeby a přání. Pokud není po jeho a někdo mu odporuje, snaží se svého dosáhnout pištěním, pláčem, vztekáním se.

Dítě chápe, kdy je chváleno a kdy je káráno. Důležitou informací pro dítě je, že i když je pokáráno, musí vědět, že ho mají rodiče rádi.

Když rodiče na dítě hodně mluví, začne pomalu rozumět jednoduchým úkolům, např. dones si ponožky, přines mi noviny apod.

Děti rády opakují slabiky, které se jim dobře říkají a opakují je pořád. Osvojují si slovní zásobu, kterou zatím jen uchovávají v paměti, ale ví, jak vypadá hrníček, talířek, boty a jiné věci, se kterými se denně setkávají. Časem se dítě rozmluví a bude vědět, jak danou věc nazvat. Na věci začínají ukazovat a časem zjistí, že když na ně ukáží, rodiče mu je podají, a tak si osvojují způsob, jak se k požadované věci dostat.

Video: 11. měsíc vývoje dítěte - Kubík

Výbavička vhodná pro dítě od 11. měsíce věku

Děti začínají pomalu chodit a osvojovat si první krůčky. Rodiče by se měli poohlédnout po prvních botičkách13. S prvními krůčky je spojená také rovnováha, kterou dítě můžu zdokonalovat na odrážedle14, popř na tříkolce3 s vodicí tyčí nebo na houpačce.

Jsou-li děti narozeny na jaře či v létě, může být novou hrou stavění báboviček na pískovišti. Více o výběru vhodného pískoviště na vlastní zahrádku, či balkón se dočtete v samostatném článku: Pískoviště1.

Děti se učí pít samostatně z otevřeného hrníčku, je tedy vhodné koupit nerozbitný hrníček nebo hrníček s brčkem.


<<10. měsíc vývoje dítěte3 / 12. měsíc vývoje dítěte>>2

Více o 11. měsíci na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
  2. http://www.mimina.cz/
  3. Pediatrie pro praxi

Hodnocení a zkušenosti s 11. měsícem vývoje dítěte

Máš zkušenost s 11. měsícem vývoje dítěte?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
luckavivi  22. čer 2018

Dcera 11 měsíců

Moje druhá dcerka začala chodit na 10. měsíci, teď na 11. už je velmi sebevědomá a přestala lézt. Na všechno ukazuje, napodobuje starší tříletou sestřičku, snaží se oblékat botičky, umí dát kostku na kostku a dávat kolečka na tyč. Ráda si hraje s kuchyňkou, hadříkem, do pračky dává a vyndává oblečení...akorát z hrníčku pít neumí, to ji musím držet, má ráda ovoce na kousky, ale jídlo chce vše na kaši, rybu plive, maso i pastu. Jen to ovoce a i občas zeleninu jí tak, že ji kouse.

V noci se budí hodně na kojení, spí chvíli dopoledne a hoďku po obědě.

Jinak je to veselá holčička a má 8 zubů.
veverice27  6. lis 2015

11. měsíc u nás :-)

I u nás se nese 11 měsíc Pavlíkovo života v duchu velkých změn. Naučil se obcházet nábytek, občas má i světlou chvilku, kdy se pustí úplně a čeká, co z toho bude. :-D Konečně tím pohybem začíná shazovat ty buřtíky, které si po čas plného kojení nastřádal :-D a nyní má 10,7 kg a 75 cm. Je to kus.

Naučil se paci paci, papá, šiju boty, tik tak, pozná více členů rodiny, napodobuje našeho pejska. Více si začíná hrát sám a v jídle už také není tak vybíravý. Je to s ním už pěkně veselé. :-D

Jen to noční buzení by mohl ještě prodloužit. Vstává co 3-4 hodiny..

Celkově si ale teď už více pohrajeme. Nejvíc nás to oba baví na kurzu plavání, kam docházíme jednou týdně. Mohu jen doporučit, za nás je to paráda! :-D
1 člověk považuje za užitečné
jennyska  15. kvě 2014

Z každého trochu :-)

11. měsíc přinesl mnoho nového a i s manželem jsme si všimli, že v tomto měsíci byl Matúško zatím nejvnímavější, co se týče nových dovedností a znalostí.

Co se týká jeho hrubé motoriky, tak na kolenou doslova řádí o 106! Když se spolu naháníme, tak svou radost a zároveň napětí projevuje pištěním a hlasitým smíchem, a to hlavně na větu Mám tě, nebo Tady jsem, Utíkej! :)

Pár sekund dokáže i postát sám, bez opory, ve volném prostoru, ale jakmile ho něco zaujme, hned jde do sedu, na čtyři a čáááára za objektem :-) Bez problémů zvládne vylézt i schody - ale to už od 10.měsíce. Jen je stále problém je znovu slézt - tomu budeme muset ještě dlouho pomáhat. Také se naučil vylézt na botník, sedačku (s mírnou pomocí) a párkrát se mu podařilo slézt z postele, sedačky a botníku nožkama napřed - to jsou hlavně důležité body pro nás, rodiče, že nejde střemhlav dolů :-D No a konečně i obcházení nábytku malinkými krůčky je na světě!

Jeho hmat se zdokonalil asi natolik, že si dokáže uchopit lžičku, vařečku a jiné kuchtíkovské předměty a míří si s něma nejdříve do své pusinky a pak nabídne i ostatním :-) Při přihození kastrůlku umí vařečkou dělat kolečka a "vařit".

S hraním je to asi tak, že si vyhraje velmi dobře sám, se vším, co je na okolí - nejlíp s věcma, které nejsou přímo hračky (ovladač, hrnce, kartáček na zuby, vysavač atd.). Pokud postavíme z kostek komín, velká zábava je ho co nejdříve zbourat a mrskat při tom rukama nahoru a dolů.

Jeho vyjadřovací schopnosti jsou na takové úrovni, že dokáže kouknout, kde jsou hodiny (tik tak) a jak dělají (začne kývat ručkou zleva doprava jako kyvadlo) a podívá se nahoru, když se ptáme, kde je světlo. Na otázku: Jak dělá pejsek, začně hafat - ha, ha (f ještě chybí). Také dokáže mávat a říkat Ahooo. Ví, že já jsem mama, táta je tata a dokáže už rozeznat i babičku (baba) :) Dědečka ještě stále dolazuje :-D Když mu řekneme, ať udělá Moje ... (maminka, tatínek, babička,atd.), tak nás obejme a umí už také simulovat telefonování, že si přiloží telefon k oušku a říká: Haooo, Haooo.

No a protože jsem češka a manžel slovák, učíme vše dvojmo. Takže na "požádání" dokáže udělat paci paci anebo ťapi ťapi ťapušky :) - zkrátka to nerozlišuje a vždy ví, co se po něm chce.

Jestli ale rozumí jednoduchým úkolům typu: Dones si... Podej mi.. a nebo To nedělej, Tam nechoď...tak to zcela jistě ještě ne, protože vždy se, hlavně zákazům, strašně směje :-D

Toliko tedy k našemu Matýskovi a jeho vývoji v 11-tém měsíci :)
13 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce