Alergie na sóju

Alergie na sóju je imunitní rekce organismu na některou z bílkovin sójových bobů3. Může se projevovat jedním nebo kombinací více příznaků z široké škály kolika25, bolesti břicha4, průjem1, zácpa3, zvracení3, gastroezofageální reflux4, hleny ve stolici3 či krev ve stolici1, ekzém23, kopřivka, otoky, astma3, nechutenství4, nepřibírání, chudokrevnost, neklid, poruchy spánku, poruchy chování.
Alergie na sóju

Alergie na sóju je světově jednou z nejčetnějších potravinových alergií, postihuje až 5% malých dětí (dětí do 3 let). V souvislosti s množstvím zkonzumované sóji je alergie na sóju nejběžnější potravinovou alergií v Asii, u nás její výskyt roste a v současnosti zaujímá čtvrtou příčku mezi alergiemi na potraviny.

Diagnostika alergie na sóju

Alergie na sóju může být typu IgE (kdy se v těle tvoří specifické IgE protilátky), nebo typu non-IgE (alergická reakce probíhá jinými mechanismy imunitního systému). Non-IgE typ nelze dokázat krevnímy testy, nemusí se projevit ani reakce při kožních testech. Testy specifických IgE protilátek jsou, obzvlášť u malých dětí, spolehlivé nanejvýš na 50%. Mohou vycházet falešně pozitivně, kdy se v krvi nachází specifické IgE protilátky proti sóje, ale reálně k alergické reakci na ni nedochází. Mohou ale vycházet především falešně negativně, kdy se v krvi specifické IgE protilátky nenachází, k alergické reakci po požití sóji dochází jinými mechanismy imunitního systému (non-IgE alergie), jedná se zpravidla o pozdní reakce (v řádech i dnů po snězení sóji). Jedinou spolehlivou diagnostickou metodou je tedy eliminačně-expoziční test (více o něm naleznete ve článku o potravinových alergiích6).

Souběh alergie na sóju s alergií na jiné potraviny

Poměrně častý je souběh alergie na sóju s alergií na živočišná mléka (kravské, kozí1, ovčí, z důvodu podobnosti bílkovin), ve většině případů i na sóje příbuznou luštěninu3 karob (moučku z lusků svatojánského chleba neboli také rohovníku).
Alergie na sóju

Reakce může nastat i na bílkoviny z rohovníkových klíčků - jako např. kaše Nestlé Sinlac a kaše Nutrilon allergy care, obě tyto kaše jsou, nejen pro alergiky, nevhodné i pro vysoký obsah cukru), v některých případech je možná i reakce na karubin (vlákninu svatojánského chleba, může totiž obsahovat rohovníkové bílkoviny, karubin obsahují AR umělá mléka a Nutriton1).

Možný je i souběh s reakcemi na jiné luštěniny3 včetně arašídů, arabskou gumu a gumu guar.

Léčba alergie na sóju

Léčba spočívá v dodržování bezsójové diety, kdy na pití a vaření lze používat jiná rostlinná než sójová mléka1 a nebo živočišná, ale ty vzhledem k častému souběhu alergií vhodná příliš nejsou. Pokud je dítě kojeno70, dietu často musí držet i maminka (pokud dítě reaguje i přes mateřské mléko). Pokud dítě dostává umělé mléko, jsou obvykle běžná HA UM kontraindikována (kromě bílkoviny kravského mléka obvykle obsahují i sójový lecitin), je třeba přejít na UM49 s plně štěpenou bílkovinou kravského mléka (Nestlé althéra, Nestlé alfaré, Nutrilon14 allergy care, Nutrilon allergy digestive care) nebo UM vyrobené z volných aminokyselin (Alfamino, Neocate2).

Alergie na sójuBílkoviny sóji jsou termostabilní alergeny - jejich alergenní potenciál se varem snižuje jen minimálně. Doporučeno je, stejně jako u ostatních alergiků, každý den podávat probiotika6 a dbát na zdravá střeva (omezit živočišná mléka1 i pokud na ně není osoba alergická), sladké a lepek.

Během diety je třeba vyhýbat se sóje3 ve všech jejích formách - bílkoviny se nalézají v sójových bobech a bobech edamame jako takových a veškerých sójových výrobcích - sójovém mléku, sójových jogurtech, "sýrech" a pomazánkách, sójovém "mase" (texturované sójové bílkovině), sójových klíčcích, sójovém "tvarohu" okara, tofu, tempehu, natto, miso a sójové omáčce (včetně shoyu a tamari).

Sójové bílkoviny můžeme nalézt ale i v ostatních potravinách, je proto nezbytně nutné číst složení všech potravin a kosmetiky (i ta totiž může obsahovat sóju či její složky). Stopy sójových bílkovin je možné vzhledem k výrobnímu postupu nalézt i v sójovém lecitinu, glutamátu sodném a sójovém oleji, tyto složky se velmi často vyskytují v potravinách, kosmetice, léčivech a potravinových doplňcích.

Více o alergii na sóju na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. MUDr.Pavel Frühauf: Revidovaný doporučený postup při diagnostice, léčbě a prevenci alergie na bílkovinu kravského mléka
  2. MUDr. Martin Fuchs: Alergie číhá v jídle a pití
  3. http://en.wikipedia.org/wiki/Soy_allergy
  4. http://en.wikipedia.org/wiki/Soybean
  5. http://www.fao.org/fileadmin/templates/agns/pdf...
  6. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition 2002 May;34(5):496-498

Copyright © 2002 Lippincott Williams & Wilkins Used with permission.

  1. http://journals.lww.com/jpgn/Fulltext/1999/1000...
  2. http://www.jiaci.org/issues/vol21issue01/13-16.pdf
  3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Rohovník_obecný
  4. http://www.proalergiky.cz/diskuze/tema/3295
  5. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2011/0...

Hodnocení a zkušenosti s alergií na sóju

Máš zkušenost s alergií na sóju?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce