AMH

AMH neboli anti-Müllerův hormon je hormon, který nám ukazuje počet zbylých vajíček, které jsou ještě v našem životě k dispozici. Pomocí vyšetření z krve, které je běžně dostupné u vašeho gynekologa nebo v jakékoli laboratoři, si můžete ověřit, jaká je vaše vaječníková (ovariální) rezerva a tedy určit, kolik vám zbývá času na rozšíření rodiny.

AMH a vývoj folikul ve vaječníku
Popis obrázku: Vývoj folikul ve vaječníku

Co je AMH

Hormon AMH sehrává svou důležitou roli již v při vývoji budoucího miminka v děloze. Při vývoji embrya je produkován z genu Y a tak podporuje vznik varlat a mužského pohlavního systému - přítomnost tohoto hormonu tak způsobuje nevyvinutí dělohy3 a vaječníků a určuje tak, že budoucí miminko bude chlapec.

Důležitý je však hlavně v budoucím životě ženy a má velký vliv na její budoucí mateřství.
Trendem posledních dvaceti let v evropských zemích je odklad mateřství20 do pozdějšího období po 30. roce věku ženy. Mnohé ženy si však neuvědomují, že pravděpodobnost početí může být podstatně snížena, i když pravidelně menstruují2. Nejistota vyplývá z množství vajíček, která od narození zanikla.

Hormon AMH je produkován v závěrečném stadiu vývoje vajíčka před ovulací podpůrnými granulózovými buňkami, které pak tvoří i vnitřní obal vajíčka. Jsou to nezralá vajíčka, která čekají na vzbuzení – hormonální impuls, aby v budoucnu dozrály. Jejich počet nám ženám byl dán již v době, kdy jsme samy byly embryi v maminčině bříšku. Vaječníky novorozené holčičky obsahují asi 700 000 až 2 miliony primárních oocytů, samičích pohlavních buněk, ze kterých se vyvinou zralá vajíčka. Na počátku puberty3 jich však je pouze cca 400 000. Nakonec jich pouze několik stovek během vašeho života dozraje a účastní se ovulačního cyklu6 souvisejícího s uvolněním vajíčka do vejcovodu3.

Žena nemůže vytvářet po porodu nová vajíčka a také není terapie, která by tuto rezervu nějak zvýšila. Pokud se obáváte, že své mateřství nestihnete, jedinou efektivní pomocí je znalost ovariální rezervy a podle aktuálních výsledků přistoupit k založení rodiny včas. Skutečný věk totiž u mnohých žen nekoresponduje s věkem ovariálním - vaječníkovým. Proto některé ženy po vypotřebování vajíček vstupují do předčasné menopauzy a jsou odkázány na dárcovský program. S přirozeným úbytkem zásoby oocytů se také kontinuálně snižuje AMH. Tento hormon nám tedy správně ukazuje počet zbylých vajíček a je možné si toto množství jednoduše ověřit.

Jaké jsou možnosti vyšetření ovariální rezervy

Lékaři dosud posuzovali rezervu vajíček na vaječníku podle ultrazvukového obrazu. Pokud vám takové vyšetření bylo nabídnuto, není třeba se na něj nijak připravovat, probíhá jako standardní ultrazvukové vyšetření břicha. Lékař v něm hledá počet tzv. primárních folikulů a sleduje objem vaječníků.

Ovariální rezervu lze určovat také dále podle bazální hodnoty FSH z 3. dne menstruačního cyklu , hormonu zvaného inhibin a také podle tzv. clomifenového testu .

Všechna tato vyšetření jsou však nepřesná, často závislá na dni menstruačního cyklu, nebo osobě, která vyšetření provádí. Revolučním objevem je vyšetření AMH = Anti–Müllerian Hormone, který spolehlivě, jen za pomoci odebrání malého množství krve, dokáže vyčíslit vaši ovariální rezervu.

Hormon se měří z odebrané krve a provádějí je běžné laboratoře. K vyšetření není třeba se objednávat a i pokud nebudete mít doporučení lékaře, lze ho provést kdykoli. Pokud řešíte neplodnost a na vyšetření vám váš gynekolog napíše poukaz, test pro vás bude hrazený vaší zdravotní pojišťovnou. Pokud vás vaše ovariální rezerva z nějakého důvodu “jen” zajímá, test stojí kolem tisícikoruny.

AMH hormon a úspěšnost těhotenství

Mám si nechat vyšetřit hodnoty AMH?

Vyšetření hormonu, který by vám odpověděl na otázku, zda máte dostatek vajíček, zvažujte hlavně v případě, že budete odkládat těhotenství do vyššího věku. Získáte tak jistotu, že máte dostatek vajíček i do budoucnosti. Zároveň se také zeptejte maminky a babiček, v kolika letech ve vaší rodině přicházejí ženy do menopauzy. Pokud je to dříve než v pětačtyřiceti letech, je vyšetření na místě. Zjišťování ovariální rezervy se také využívá u pacientek po operaci vaječníků, u žen s těžkou endometriózou6 či po chemoterapii.

Test a případnou léčbu neplodnosti3 by měla podstoupit každá žena, která se o početí neúspěšně snaží déle než rok.

Optimální hodnoty AMH (ovariální rezerva)

Optimální hodnota AMH značí dostatečný počet zdravých vajíček, při takovéto naměřené hodnotě je pak možné v případě neplodnosti vyloučit příčinu v ovariální rezervě. Při nízkém AMH je naděje na přirozené otěhotnění malá, ale stále je zde možnost otěhotnění za využití některé z metod umělého oplodnění24. V případě, že je vaše hodnota AMH velmi nízká, je pak k úspěšnému početí miminka zapotřebí využít dárkyně vajíčka1.

U hodnot AMH je vždy nutné vědět, v jakých jednotkách je výsledek uveden.

...pmol/lng/ml
Optimální28,6 - 48,54,0 - 6,8
Dostatečné15,7 - 28,62,2 - 4,0
Nízké2,2 - 15,70,3 - 2,2
Velmi nízké0,0 - 2,20,0 - 0,3

Ilustrační video (ENG): AMH - co je AMH, Test, Dopady, Léčba, Rizika, Úrovně

Více o AMH na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20180211155850/http://www.arleta.cz/ew/6ed0df77-8146-4d4c-98cc-644f21...

Použité zdroje obrázků

  1. https://pixabay.com/cs/těhotná-břicho-břichem-baby-měsíce-1597889/

Hodnocení a zkušenosti s AMH

Máš zkušenost s AMH?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
zikinka  24. říj 2019

Reakce na dotaz

A jak vysoké AMH máš? Můžes ho mít nižší, ale nemusí se hned jednat o tragédii. Pokud máš aspoň nějakou hodnotu, zkus zařadit nějaké doplňky na zlepšení kvality vajíček - tzn. Inositol (buď čistý nebo obsažený ve vitamínech) a přidej určitě koenzym Q10. Předpokládám, že bereš lístovku, také je dobré brát C a E. Máš jinak cyklus pravidelný? Dobré jsou také kapky Gynex. Nevím, zda máš předchozí 2 děti se stejným partnerem, se kterým chcete 3. mimi nebo se jedná o jiného partnera. Také tam může být problém.
denimarie  20. říj 2019

AMH

Jak se dá poznat málo vajíček a jak je zvýšit? Asi to je můj případ, je mi 36, dvě děti mám, ale s přítelem chceme společné miminko, které se nedaří kvůli plodnosti. Léčím se se štítnou žlázou.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce