Antibiotika

Antibiotika
Antibiotika jsou chemické látky produkované mikroorganismy. První antibiotikum - Penicilin, bylo objeveno v roce 1941. Dnes se používá více než 100 antibiotik. Díky nim bojujeme s bakteriemi, které antibiotika oslabují či zabíjejí. Proti virům či plísním jsou však neúčinná. Antibiotika předepisuje lékař, protože každé antibiotikum je určeno na jiný typ onemocnění.

Mezi antibiotika patří:

Antibiotika

  • penicilin
  • cefalosporin
  • gentamicin
  • tetracyklin
  • erytromycin
  • streptomycin
  • rifamyciny

Ročně spotřebujeme asi 8 milionů balení antibiotik a přitom jejich užití není vždy správné. Uvedeme dva hlavní důvody. První je ten, že naše tělo obývají i bakterie, které slouží v náš prospěch a jsou součástí našeho organismu. Nesprávné indikovanými antibiotiky je zabijeme, čímž narušíme rovnováhu organismu. To nám může způsobit řadu onemocnění. Druhým důvodem, proč bychom neměli užívat antibiotika při každém zakašlání je ten, že bakterie si vůči antibiotikům vytvoří odolnost, stanou se rezistentními. Ty při jejich léčbě později už nezaberou. Takto může vzniknout virus, který žádné antibiotika nezabijí, ale který zabije nás. Zbytečnému užívání antibiotik se dá vyhnout díky CRP testu1.

Pokud trpíte chorobou, která si antibiotika vyžaduje, spotřebujte je všechny, i přesto, že se již cítíte dobře. Pokud máte doma nějaké antibiotika, nepoužívejte je na samoléčbu, ale vraťte je do lékárny. Jen tak můžete pomoci vašemu organismu, kdy bude opět antibiotika potřebovat.

Více o antibiotikách na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://biocare.sk/eshop/produkt/crp-test

Hodnocení a zkušenosti s antibiotiky

Máš zkušenost s antibiotiky?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kamulin  5. únor 2014

Příliš dobrého najednou

Já osobně mám s antibiotiky bohužel bohatou zkušenost, jelikož odmalička trpím na angíny, ale upřímně se mi nelíbí, jak je teď v módě předepisovat antibiotika na všechno od bolesti hlavy až po slabé pokašlávání. Antibiotika sama o sobě jsou velmi nápomocná ve chvíli, kdy člověka trápí zánět v těle, o tom není pochyb, nicméně pokud jsou takto nadměrně zneužívána na prosté chřipky, tělo se vůči nim stane imunní. Navíc jsou to zabijáci bakterií a to i těch dobrých, které v těle potřebujeme, s čímž mám bohužel také bohatou zkušenost – jakmile si k antibiotikům zapomenu vzít biopron nebo jiné probiotikum, dostaví se mykóza nebo aspoň průjem a to je pak teprve radost.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce