Antikoncepce při kojení

Po porodu29 miminka se mnoho maminek začne zajímat o vhodnou antikoncepci při kojení. V dnešní době si může kojící70 maminka vybrat hned z několika možností antikoncepce16. Není vhodné spoléhat na to, že kojení jako takové, je samo o sobě spolehlivou antikoncepcí, ačkoliv je toto tvrzení hojně rozšířené. Vždy je lepší pro vyhnutí se nechtěnému otěhotnění sáhnout po účinném antikoncepčním prostředku. V současnosti existuje na trhu řada hormonálních3 i nehormonálních antikoncepčních metod.

Při kojení není vhodné používat symptotermální metodu nebo metodu přirozeného plánování rodičovství, neboť v důsledku hormonálních změn se nelze úspěšně orientovat bazální teplotou3, která má v průběhu kojení tendenci kolísat.

Hormonální antikoncepce během kojení

Hormonální antikoncepce je prodejná pouze na lékařský předpis. S výběrem té vhodné pomůže novopečené mamince lékař-gynekolog. Může snižovat laktaci70, v takových případech by měla být vysazena.

Minipilulka

Tato minipilulka bývá první volbou antikoncepční metody při kojení, zvláště pro její složení, které obsahuje pouze gestagenní složku. V České republice jsou v současné době na trhu k dostání tyto preparáty - Desogestrel 75 mikrogramů, Azalia a Cerazette. Hlavní výhodou minipilulky je, že neobsahuje hormon estrogen. Užívá se denně jedna pilulka, bez jakéhokoliv vynechání.

Kombinovaná estrogen-progesteronová antikoncepce

Tato hormonální antikoncepce není při kojení příliš vhodná, zvláště pro její účinky na tvorbu a kvalitu mateřského mléka7. Estrogen obsažený v této antikoncepci prostupuje do mateřského mléka a také ovlivňuje jeho tvorbu, která je působením látek nižší. Existují však zahraniční studie, které dokládají fakt, že je-li obsaženo v jedné tabletce méně než 30 mikrogramů, nemá její užívání negativní dopad jak na tvorbu, tak i na kvalitu mléka.

Postinor, Escapelle - postkoitální antikoncepce

Tento druh antikoncepce může být použitý i při kojení. Doporučuje se však užít ji nejpozději do hodiny po nechráněném pohlavním styku, nejlépe po kojení a interval dalšího kojení co možná nejvíce oddálit. Tato pilulka obsahuje vysoké množství hormonu gestagenu.

Dlouhodobá aplikace antikoncepce vhodná pro kojící maminky

Může snižovat laktaci70, v takových případech je ovšem velmi problematické tuto antikoncepci vysadit.

Depo Provera a Sayana

Tyto antikoncepce, tzv.depotní antikoncepce je aplikována injekční formou do hýžďového svalu jedenkrát za tři měsíce. Funguje na principu postupného uvolňování účinných látek do organismu. Výhodami této antikoncepce je poměrně nízká cena a časová nenáročnost. Dalším příjemným bonusem je takřka vymizení menstruace2. Nevýhodou tzv. depotních antikoncepcí je pomalý návrat ovulačních cyklů6, což může být zásadní fakt při rozhodování u maminek, které v blízké době plánují další miminko.

Nitroděložní tělísko s obsahem progestinu

Účinnost této antikoncepční metody je velmi vysoká, vyšší než-li u hormonálních tabletek. Nitroděložní tělísko5 v kombinaci s levonorgestrelem (progestin), nebo-li nitroděložní systém (IUS) funguje na uvolňování účinných látek přímo v dutině děložní. Nitroděložní systém je zaváděn do dutiny děložní na dobu pěti let. U zhruba 20% žen se po zavedení tohoto systému nedostavuje pravidelná menstruace.

Antikoncepce formou podkožní aplikace

Zde se jedná o antikoncepci v podobě tyčinky - Etenogestrel, která je mamince aplikována vpichem do podpaží. Místo vpichu se lokálně umrtvuje.

Tento druh antikoncepce se aplikuje na dobu tří let, následně je potřeba tělísko odstranit. U této metody je opět vyšší účinnost ochrany než-li u hormonálních pilulek. Přibližně 40% žen nedostává pravidelnou menstruaci.

Bariérová antikoncepce

Bariérová nebo mechanická antikoncepce1 jsou antikoncepční metody, při kterých je mechanicky zabráněno splynutí spermie s vajíčkem.

Do této kategorie patří např. mužský kondom a ženský kondom, poševní pesar (diafragma) nebo spermicidní přípravky - přípravky které zabíjejí spermie. Existují ve formě gelů, krémů, pěn, tablet a aplikují se do pochvy těsně před pohlavním stykem

Sterilizace

Pod sterilizací rozumíme zabránění plodnosti bez odstranění nebo poškození pohlavních žláz osoby. Sterilizace jako antikoncepce je doporučována v některých velmi vážných případech, kdy by následné těhotenství mohlo významně ohrozit zdraví či dokonce život ženy. Sterilizaci je možno provést v krátké době po porodu, nebo, jedná-li se o porod operační - císařským řezem81, pak přímo při něm.

Pro výběr nejvhodnější antikoncepce je vhodná konzultace s gynekologem, který zná dobře zdravotní stav novopečené maminky.

Více o antikoncepci při kojení na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20150503204830/http://zdravi.e15.cz:80/news/check-pro?id=459009&seo_n...
  2. http://www.naseantikoncepce.cz/antikoncepce-pro-kojici-zeny-podkozni-aplikace.php
  3. http://antikoncepce.zdrave.cz/druhy-antikoncepce-pro-kojici-zeny/
  4. https://web.archive.org/web/20130306021553/http://www.fit-porod.cz/materstvi/kojeni/hormonalni-an...
  5. http://www.gynekologie.com/

Hodnocení a zkušenosti s antikoncepcí při kojení

Máš zkušenost s antikoncepcí při kojení?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce