Antikoncepce

Antikoncepce je souhrnný název pro všechny metody, které slouží jako ochrana před neplánovaným těhotenstvím, tedy zabránění mužským spermiím, aby se potkaly s ženskými vajíčky a oplodnily je. Ani jedna z antikoncepčních metod není 100% a může dojít u ženy k početí. Antikocepce zabraňuje také přenosu pohlavních nemocí.

Jakou antikoncepci zvolit?

Výběru vhodné antikoncepce je vhodné věnovat určitý čas, zvážit pro a proti každé metody se svým partnerem a gynekologem. V případě, že má být riziko otěhotnění co nejmenší, metody se mohou různě kombinovat. Každá antikoncepční metoda má ale své výhody i nevýhody. Používáním a dodržováním antikoncepčních metod se výrazně snížil počet interrupcí2, tedy umělého přerušení těhotenství.

Antikoncepční metody

  1. Přirozená antikoncepce - nejméně spolehlivá metoda (přerušovaná soulož, metoda plodných a neplodných dnů, přirozené plánování rodičovství)
  2. Bariérová antikoncepce1 - zabraňuje splynutí vajíčka a spermie (kondom, pesar, ženský kondom)
  3. Chemická antikoncepce - ničí spermie a znemožňuje jejich pohyb (spermicidy ve formě vaginálních čípků nebo gelu)
  4. Nitroděložní tělísko5 - působí mechanicky a chemicky a brání uhnízdění vajíčka
  5. Hormonální antikoncepce3 - zabraňuje dozrání a uvolnění vajíčka a spermiím ztěžuje průnik do dělohy. Jedná se o jednu z nejspolehlivějších metod (kombinovaná pilulka, minipilulka, nitroděložní hormonální systém, náplast, injekce, podkožní tyčinka, vaginální kroužek)
  6. Sterilizace ženy či vasektomie1 - chirurgický zákrok, při němž dojde k přerušení vejcovodů u ženy nebo chámovodů u muže

1. Přirozená antikoncepce

2. Bariérová antikoncepce

Bariérovou nebo mechanickou antikoncepcí může být:

  • pesar (cervikální klobouček, který je omyvatelný, opakovaně použivatelný až po dobu 2 let)
  • spermicidní přípravky
  • kondom - jediná antikoncepce chránící před pohlavními chorobami
  • poševní antikoncepční houba

Více o bariérové antikoncepci v hlavním článku: Bariérová antikoncepce1 .

Kondom je jediná antikoncepční metoda, která brání před pohlavními nemocemi

3. Chemická antikoncepce

Patří mezi ně např. želé, pěny, spermicidní krémy a globule, které obsahují látky, jež znehybňují a nebo přímo hubí spermie. Chemická antikoncepce se používá jako doplňková metoda k užívání pesarů, které se musí zavést do pochvy pár minut před pohlavním stykem.

4. Nitroděložní tělísko

Tělísko funguje v děloze jako cizí těleso, které v ní vyvolává reakci uvolňování látek, které působí proti oplodněnému vajíčku a spermiím. Přitahuje tedy velké množství bílých krvinek, které se v děloze vrhají na postupující spermie směrem vzhůru. Měděný drátek v nitroděložním tělísku pak tyto účinky násobí, protože měď, která se z drátku uvolňuje, má toxický účinek na spermie a spolu s krvinkami jim brání v cestě pohlavním ústrojím ženy.

Více o nitroděložním tělísku v hlavním článku: Nitroděložní tělísko5.

5. Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepční pilulka vznikla před zhruba 50 lety v Americe. Byla plná hormonů, které sice zabraňovaly neplánovanému těhotenství, ale způsobovaly také řadu vedlejších nežádoucích účinků (otoky, nespavost, náladovost, přibírání na hmotnosti aj.).

Současná hormonální antikoncepční metoda se používá hlavně za účelem chránění před možným těhotenstvím. Jejich způsoby užívání mohou ženám sloužit také ke zmírnění příznaků PMS2 (premenstruačního syndromu), bolestivé menstruaci5 nebo poruchám menstruačního cyklu1 nebo při problémech s pletí (výskyt akné aj.).

Hormonální antikoncepce je složena ze dvou hlavních hormonů, a sice estrogenu a gestagenu.

Druhy hormonální antikoncepční metody:

  • tabletky
  • náplasti
  • injekce
  • nitroděložní tělíska
  • vaginální kroužek
  • implantáty
  • tabletky podávané po styku

Více o metodách hormonální antikoncepce v hlavním článku: Hormonální antikoncepce3.

Hormonální antikoncepce také upraví a zpravidelní menstruační cyklus

6. Sterilizace

Chirurgické antikoncepční metody
Jsou možné jak u mužů - přerušení chámovodů, tak u žen - podvázání vaječníků.

Více o možnostech chirurgické antikoncepční metody v hlavním článku: Sterilizace.

Další antikoncepční metody

Spolehlivost antikoncepce

U každé antikoncepční metody je určité riziko jejího selhání. Spolehlivost antikoncepce se vyjadřuje Pearlovým indexem. Tento index zaznamenává a udává počet případů otěhotnění připadajících na 100 žen, které otěhotní během jednoho roku užívání určité antikoncepční metody. Čím je Pearlův index nižší, tím je metoda spolehlivější. Např. hormonální antikoncepce je velice spolehlivá (2 ženy ze 100 uživatelek otěhotní za 1 rok i přes používání hormonální antikoncepce).

Více o antikoncepci na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://sk.wikipedia.org/
  2. http://www.kassai-zbysek.cz/
  3. http://www.rodicovstvo.sk/pearlov_index.htm
  4. http://antikoncepce.zdrave.cz
  5. http://antikoncepce.zdrave.cz/druhy-antikoncepce-a-neco-z-jeji-historie/
  6. http://cs.wikipedia.org/wiki/Kondom
  7. http://www.ordinace.cz/clanek/antikoncepce/
  8. https://www.gynmedico.cz/zajimavosti/zakladni-metody-antikoncepce/

Hodnocení a zkušenosti s antikoncepcí

Máš zkušenost s antikoncepcí?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kackapolokq  31. pro 2019

Dobrý den, potřebuji poradit.

Dobrý den, chci se zeptat, jestli má někdo zkušečnost s antikoncepcí Azalia? Beru ji 7 dní a nevím, jestli jsem chráněna nebo ještě musím počkat. Budu ráda za každou radu.
Děkuji.
marky123y  5. dub 2017

Jsem bez HA a spokojená

HA jsem brala od cca 17 let. Ve 22 letech mi zemřela máma z nezjištěných příčin ve 44 letech. Měly jsme stejného gynekologa. Jakmile jsem mu to řekla vzal mi krev, která byla nejednoznačná a já šla na podrobnější testy do trombocentra. V trombocentru mi byla zjištěna Leidenská mutace a od té doby prášky neberu. Přiznám se, že jsem to nejdřív obrečela (ty, které ji berou/braly ví jak je to pohodlné), ale nakonec jsem za to ráda. Přeci jenom zdraví je pro mě přednější než pohodlné zobání HA.

Je škoda, že doktoři toto vyšetření nedělají rutině, ale až když se něco stane nebo když jsou k tomu rodinné dispozice a to ještě né všichni.

Momentálně mám 3 měsíčního syna a otěhotněla jsem plánovaně během dvou měsíců co jsme si přestali dávat pozor.
murynka  4. srp 2015

Ted už bez prášků....

Od 17 let jsem brala HAK. Přišlo mi to jako nejjednodušší řešení. Ve 23 letech po svatbě jsme si řekli, že zkusíme miminko. :-) V den svatby jsem si vzala poslední prášek.
Otěhotněla jsem na poprvé po 3 měsících od vysazení. V 10tt přišla rána. :-( Zamlklé těhotenství. Jelikož jsem zdr.sestra nabrala jsem si krev na nějaké testy. Tam se zjistilo, že játra jsou totálně v háji. :-( Podezření i na žloutenku typu C (napíchnuto v práci) nepotvrzeno. Začal kolotoč. V březnu jsem otěhotněla. V listopadu 2009 porodila.
Po porodu jsem měla zákaz cokoli brát. S manželem jsme provozovali 2 a půl roku přerušovanou soulož. A pak se stalo! :-D Já otěhotněla opět. Červenec 2012. Porodila jsem v lednu 2013.

Játra stále řeším, byla jsem na biopsii.

Jediná povolená antikoncepce tělísko, náplasti. Zvolila jsem mirenu. Zavedena březen 2014. ;-) Jsem s ní maximálně spokojená. ;-)
1 člověk považuje za užitečné
shak29  3. srp 2015

CAYA Diagragma

Po porodu třetí lásky jsem koukala po nehormonalni antikoncepci. Dr. mi nabízela tělísko, ovšem jen ta myšlenka se mi příčí. Narazila jsem na pesar. Cena je trošku šokujici, ale je možno ho používat po 2 roky, takže při zohlednění tohoto je celkem zanedbatelná. Zavedení je dá se říct jednoduché, není vůbec cítit a vyndávání díky jeho materiálu taky bez problémů. Takže u nás buď to a nebo úplně bez. :-D
1 člověk považuje za užitečné
nikolapomahacova  3. srp 2015

Lunafem už od 15-ti let :-)

Antikoncepci jsem začala brát v patnácti letech po prvním sex. styku. Bála jsem se neplánovaného těhotenství. Ona antikoncepce mi za pár let obrátila život naruby. Nějak nefungovala a během braní tabletek jsem otěhotněla. Začala jsem jí brát znova a teď si ovšem dávám s muži daleko větší pozor i tím, že se chrání také oni.
1 člověk považuje za užitečné
gracinka7  6. črc 2015

Nikdy více

Brala jsem prášky od 18-ti let nejen kvůli ochraně, ale také kvůli srovnání cyklu, který jsem měla od 12-ti let těžce nepravidelný. Jako ochrana to fungovalo spolehlivě, zlepšila se mi pleť a bylo příjemné vědět, kdy a na jak dlouho to příště přijde.

Po osmi letech užívání jsem se rozhodla prášky vysadit, ale cyklus vůbec nenaskočil. 3 měsíce se nedělo vůbec nic. Šla jsem na gyndu a dostala jsem další hormony na srovnání cyklu a podporu ovulace. Brala jsem je půl roku a výsledek se stejně nedostavil. Už jsem si nechtěla dál ničit tělo hormony, takže jsem všechno vyhodila a čekala.

Trvalo další půl rok než se tělo konečně srovnalo a začalo fungovat.

Všichni řeknou, že antikoncepce je dobrá ochrana, ale už vás nikdo nevaruje, co to s tělem udělá! :(
2 lidé považují za užitečné
mykolaapsi  8. dub 2015

Už nikdy nechci HA

Hormonální antikoncepci (Cilest) jsem brala cca od 17 do 25 let. Nikdy jsem neměla žádné významné nežádoucí účinky, fungovala spolehlivě. Když jsem jí ale vysadila, začala jsem se cítit mnohem lépe, vnímat své tělo, zvýšila se chuť na sex. Prostě jsem si připadala více žensky. :-) Proto jsem se rozhodla už se k jejímu užívání nikdy nevrátit. Akorát musím nyní po druhém porodu vyřešit způsob ochrany, protože metoda přerušovaného styku nám po 3 úspěšných letech selhala a za 14 dní čekáme její důsledek. :-D
1 člověk považuje za užitečné
lenjii  10. bře 2015

HA nemám ráda

Pár let když jsem měla vážnou známost jsem HA brala. Nebyla to žádná dlouhá doba. Zkoušela jsem prášky i náplasti.
S manželem jsme 7 let a nejlepší antikoncepce pro nás byla hlídat si plodné dny. Vycházelo nám to přes dva roky, než se na testu ukázaly nečekaně 2 čárky.
Po porodu mi sestra na gynekologii píchala jednou za čtvrt roku hormonální injekci Depo Proveru (430,-). Byla vhodá u kojení, žádný problém nebyl, ale po roce jsem vysadila.
Chtěla bych si nechat zavést nehormonální tělísko, jenže nemám menstruaci a nerodila jsem přirozeně, takže bude problém se zavedením. :-(
veroniquecz  13. únor 2015

HA už ne...

12 let jsem brala hormonální antikoncepci. Teprve po jejím vysazení jsem zjistila, že s těmito tabletkami moje tělo nekamarádilo. Hrozně se mi zhoršila pleť, nálady, rozhozený cyklus,... Dospěla jsem k názoru, že HA už ne. Jelikož se mi blíží porod, tak začínám uvažovat o antikoncepci po porodu a uvidíme, co nakonce vyhraje. Jen jsem si jistá, že HA to určitě nebude.
wrbka  13. únor 2015

11 let s antikoncepcí mi ublížilo

V patnácti letech mi gynekolog předepsal první antikoncepci. Trpěla jsem na silné menstruační bolesti, tak prý na srovnání cyklu. Byl to tuším Mercilon. Po několika letech mi přestala tato antikoncepce vyhovovat, tak mi byl předepsán yaz.

Přede dvěma lety jsme byli s přáteli na vodě a mně se po návratu doma udělalo zle od žaludku. Na pohotovosti mi dělali kontrolní ultrazvuk a úplně náhodou zjistili, že mám na játrech nádor o velikosti 5x7cm takže zhruba velikost buřtů. Vůbec jsem nechápala, kde se tam vzal. Paní doktorka vyslovila podezření, že tyto nádory často bývají vyrostlé z antikoncepce, což později můj gynekolog šmahem shrnul ze stolu, že to není možné. Paní doktorka mi poradila vysadit antikoncepci a nador sledovat. Po roce bez antikoncepce se zmenšil v průměru o 2cm. Takže já už antikoncepci nikdy brát nebudu. Gynekologa jsem změnila.
andrejka_86  12. únor 2015

Téměř 9 let nepřetržitého užívání anitkoncepce

V 16 letech jsem si nechala předepsat od lékaře vhodnou antikoncepci, kterou jsem užívala nepřetržitě téměř 9 let. Šlo o Trinovum, který se užíval 3 týdny a týden byla pauza. Antikoncepční pilulky mi vyhovovaly. Po svatbě jsem dobrala poslední pilulku a snažila se tělo od dlouhého užívání hormonů očistit. Poté jsem se s manželem začali snažit o dítě, což jsem povedlo téměř napoprvé.

Po porodu jsem si nechala napsat další hormonální antikoncepci (název si už nepamatuji). Tabletky mi měly pomoci také odvést vodu z těla a zlepšit pleť. Jenže jsem měla šílené bolesti během menstruace, takže jsem nakonec tablety vysadila a hodila je do koše. :-) .
ammmi  8. lis 2014

Nevyhovující HA

Od 15 let do 19 jsem brala tabletky, různé, vždy byl nějaký problém. Pak jsem je vysadila, rok si partner dával pozor okolo ovulace, pak se podařilo otěhotnět druhý měsíc snažení. Teď máme doma krém Pharmatex, použit asi 3x a leží v šuplíku, sice vyhovuje, ale jaksi se zapomíná používat, takže opět přerušovaná soulož.
Zkusila jsem zase hormonální tabletky, ale špinila jsem, byla jsem nervózní, takže hormonální antikoncepci nechci do smrti ani vidět. Cítím se bez ní prostě líp, ne každému hormony sednou.
zrzzynka  7. lis 2014

Nehormonální tělísko Novaplus - velká spokojenost

Již v těhotenství jsem byla rozhodnuta si hned po porodu nechat zavést tělísko. Moje mamka ho měla asi 10 let a byla moc spokojená. I to mi moc pomohlo při rozhodování. Prášky bych klidně brala, ale mám alergii na jednu složku, kterou obsahují téměř všechny prášky, takže pro ty jsem se nerozhodla.

Když jsem šla na kontrolu po šestinedělí, domluvila jsem se s mým lékařem, že bych chtěla tělísko. Podmínka pro mě byla, že chci mít i nadále MS (považuji to za přirozené a myslím, že to k životu ženy patří a že to pro ženské tělo má smysl, a tak jsem to nechtěla potlačovat). Nekojila jsem, a proto mi doporučil nehormonální tělísko. Na zavedení jsem šla za týden.

Zavádění jsem absolutně necítila, bylo to jako klasická prohlídka a trvalo to jen minutku (nutno podotknout, že chodím do soukromého centra, kde pracují největší špičky v oboru, takže zřejmě i proto jsem nic necítila). Po zavedení jsem také o tělísku ani nevěděla.

Negativum je, že samozřejmě logicky trvá, než si tělo na "cizí" předmět zvykne, to se projevuje silnější a delší MS. Já měla první 3 měsíce po zavedení MS silnou a trvala 14 dní. Poté se to uklidnilo a od té doby mám tělísko již dalších 6 měsíců a bez jediného problému. Doporučuji maminkám jako ochranu.
PS: Tělísko mám na 3 roky, poté mi lékař zavede nové. :-)
1 člověk považuje za užitečné
dogswoman  5. lis 2014

Náplasti EVRA

Antikoncepční náplasti EVRA jsou nizkohormonální a do krve se vstřebávají přes kůži což je oproti antikoncepčním lékum dost výhodou.
Jsou poměrně drahé (záleží na lekárně). Cena se pohybuje okolo 1100kč, ale hlavním problémem je, že na těle nevypadají vůbec hezky. Rohy náplasti jsou ušpiněné od prachu a mini chloupků z oblečení, pod náplastí je kůže podrážděná a červená. Po odlepení většinou místo svědí a je suché.

Výhodou je, že se lepý na týden, po týdnu se strhává náplast a lepí se nová. V balíčku jsou 3 náplasti a čtvrtý týden je bez náplasti, kdy se dostaví menstruace.
Neshledala jsem na sobě žádný nežádoucí účinek, váha je stále stejná, chuť na sex také stejná.
1 člověk považuje za užitečné
vikyt  4. lis 2014

Nuvaring - za mě ano

Každé může sednout jiná antikoncepce, ale já mám velmi pozitivní zkušenost s kroužkem Nuvaring.
Po problémech s HA - přibírání na váze, oteklé končetiny, nechuť k sexu, aj. jsem vyzkoušela Nuvaring a vše bylo naprosto OK. Je nízkohormonální a působí pouze lokálně, takže všechny tyto nežádoucí účinky odpadají.
Jedinou nevýhodou může být vyšší cena - cca 1000,-/3 měsíce, ale myslím, že pozitiva převáží.
Plánuji se k ní po kojení rozhodně vrátit.
leenulka89  3. lis 2014

Žádná antikoncepce

Skoro 7 let jsem brala HA, vysadila jsem ji 8m před plánovaným těhotenstvím, manžel si "dával pozor". Po porodu jsem brala HA pro kojící, protože jsem měla strach z neplánovaného otěhotnění, ale jelikož mi nesedla, musela jsem ji vysadit. Stále spoléhám na manžela, hlídá se a já bych se stejně druhátku nebránila :-N :-)
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce