Jaké schéma zvolit pro očkování hexavakcínou předčasně narozeného dítěte?

Zodpovězené
23. dub 2019

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, syn se narodil předčasně ve 32+6tt, po 12 hodinách od porodu podstoupil operaci na trávicím traktu. Chodíme do rizikové poradny pro nedonošené děti, na kontroly do Motola a na rehabilitační cvičení do Centra léčebné rehabilitace. Všude jsme dostali doporučení čekat s očkováním minimálně 7 týdnů dle regulovaného věku. První očkování čeká malého tedy 30. dubna a další očkování naplánovala dětská doktorka ve schématu 3+1 vždy po měsíci, tedy v květnu a červnu. Má otázka zní, jestli to není krátká doba mezi očkováním a proč se malý nemůže očkovat ve schématu 2+1? Mohu na tomto schemátu trvat? Byla bych raději, kdyby nemusel mít 4 injekce, když ta možnost tady je.

Dále pak syn trpí na zánět spojivek, táhne se mu už minimálně 2 měsíce, ve středu 24. dubna jedeme na kontrolu na oční, protože už mu nezabírají ani antibiotické kapky, a čeká ho proplachování kanálků. Navíc odsáváme ráno a večer lehce nazelenalé nudle, není to důvod pro odložení první dávky? Syna určitě chceme nechat očkovat, ale nerada bych něco zanedbala, aby pak neměl nějaký špatný průběh.

Moc Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,
pro děti, původně středně nezralé novorozence, existuje oficiální dokument o způsobu jejich očkování. Očkuje se vakcínou Infanrix Hexa ve schémetu 3+1, čili přesně tak , jak navrhuje Vaše paní doktorka. Dříve to bylo běžné schéma očkování pro všechny kojence, nyní je ponecháno pro specifické případy. U nezralého dítěte je imunitní odpověd' jiná, může být slabší, proto dostává o 1 vakcínu více. Navíc prodělaná operace též snižuje protilátkovou reaktivitu a výkonnost.
Co se týče zahájení imunizace - je dobré zahájit ji u dítěte za plného zdraví, tj. v případě Vašeho synka po průplachu slzných kanálků doléčit zánět spojivek, zárověň přeléčit respirační infekt ( kapat do nosánku např. Pamycon ) a očkovat po řádné rekonvalescenci.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová