Dítě odmítá jedno prso. Proč?

Zodpovězené
14. zář 2019

Dobrý den,

chtěla bych se poradit ohledně mého 11 týdenního děťátka, které odmítá jedno prso. I když je hladový, tak přes den z něj nechce vůbec pít. V noci v polospánku z něho trochu potáhne a pak pláče.

Prso vypadá být v pořádku, nebolí mě a ani nesvědí. S druhým prsem problém nemá. Dítě je plně kojeno.

Proč dítě odmítá jedno prso?

Za odpověď děkuji!

Dobrý den,

preference jednoho prsu je velmi častý jev.

Zpravidla je spojen s nižším tokem mléka, někdy může být způsobena anatomickým rozdílem tvaru bradavky, či rozdílným počtem mlékovodů či jejich šíří. Prostě to druhé prso miminku vyhovuje více.

Situaci lze do určité míry pozměnit tím, že daným neoblíbeným prsem budete vždy kojení začínat i končit, prso můžete odsávat mezi kojením a tím více podpořit laktaci.

I kdyby se nezadařilo, buďte klidná, miminko můžete výlučně kojit i jen z jednoho prsu a mléko mu bude stačit. Potíž je jen v estetické nerovnoměrnosti prsou, která se po odstavení opět srovná.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová