Chci přestat kouřit. Jak začít?

Zodpovězené
18. zář 2019

Dobrý den,

mohla bych se zeptat, co udělat proto, abych přestala nebo omezila kouření?

Mohla byste poradit nějaké první kroky...

Děkuji!

Dobrý večer,

prvním krokem by mělo být rozhodnout se, zda přestat, nebo omezit.

Pokud se rozhodnete přestat, můžete zjistit, že to půjde poměrně snadno, nebo že to opravdu "nejde". Není to pouze o vůli, ale o typu nikotinových receptorů (existuje několik druhů, každý máme v mozku nějaké a každé mají jiný potenciál závislosti). Někomu to prostě nejde a je dobře vyhledat ambulanci pro léčbu závislosti na tabáku, psychologa či adiktologa.

Jestli to chcete zkusit sama, jako první krok si zkuste ujasnit svou motivaci - proč vlastně přestat a třeba si to napište na papír a ten si dejte viditelně (třeba na ledničku). A jelikož se nedoporučuje snižovat, ale přestat naráz, stanovte si ztv. "den D", ten si tam napište červeně a začněte se na něj připravovat...

Co budete dělat v okamžicích kdy běžně kouříte? Jak zaměstnáte ruce? S jakými rituály máte kouření spojené? Které z nich můžete vynechat, nebo aspoň změnit...?

Co nejlépe si vše naplánujte, včetně toho na koho se můžete během prvních dnů obrátit, když se nebudete cítit dobře. Cigarety se doporučuje vyhodit, nemít je doma...

Ještě doporučuji Vaší pozornosti tento web http://www.slzt.cz/home

Držím palce.

Přeji Vám vše dobré,
Marika Michajlovičová