Ledvinové kameny. Co mě čeká po porodu?

Zodpovězené
7. lis 2019

Dobrý den,

jsem ve 36. tt a mám ledvinové kameny a od 29. tt zavedený stent v levé ledvině. Celé to poměrně špatně snáším (opakované uroinfekce, ATB, močení krve a trvalá bolest močového měchýře, kvůli které nemohu spát ani nic dělat během dne). Mám naplánovanou sekci ve 38. tt. Vyjmutí kamenů prý provedou urologové až po šestinedělí. Zatím mi ale nikdo neodpověděl, zda moje potíže (bolesti a celková neschopnost) se trochu zlepší po porodu. Vůbec nevím, jak v šestinedělí zvládnu péči o dítě. Sekci už jsem měla dvakrát a hojila jsem se dobře, toho se nebojím. Spíš nevím, jak to celé zkomplikuje zavedený stent, který mě opravdu hodně paralyzuje.

Takže moje otázky:
Zmírní se po porodu bolest močového měchýře? Nelze vyjmout kámen již v šestinedělí? U minulého porodu mi kámen pomocí URS vyjímali 13 dní po porodu z důvodu akutní koliky. Neměla bych pak nárok na lázně? Cítím se už teď velmi zesláblá, chybí mi fyzická aktivita. Dá se s kojencem jet do lázní? Manžel by jel s námi a vše si samozřejmě platil.

Předem děkuji.

LT

Dobrý večer,

jedná se o problém relativně častý, Vaše situace je jasná, vezmu otázky postupně. Jen krátký vstupní komentář. Vaše obtíže s největší pravděpodobností vyvolává stent, který se zavedl kvůli kameni, jinak byste mohla být ohrožena i na životě. Před porodem se výkony provádí jen z důvodu záchrany života. Zhruba třetina pacientů o stentu vůbec neví, třetina toleruje, ale má nějaké obtíže a třetina netoleruje a má závažné obtíže.
Ad 1. Po porodu se nejspíše bohužel nic nezmění - problém je stent a primárně kámen.
Ad 2-3. Výkon v šestinedělí lze provést, ale je náročnější s ohledem na stále výrazně zvětšenou dělohu, tedy se nedoporučuje. Ale je třeba vždy rozvážit rizika a možný přínos. Osobně bych teoreticky zvážil výkon provést nejdříve 2-3 týdny po porodu, ale upozornil bych pacientu na vyšší rizika výkonu. Dále je třeba dobře rozvážit péči o novorozence, když budete hospitalizována a třeba půl dne mimo po narkóze - kojení atd.
Ad 4.-6. O lázních rozhoduje praktický lékař na základě zprávy od specialisty a schvaluje je revizní lékař zdravotní pojišťovny. Tedy Váš praktický lékař by Vám spíše sdělil, zda to splňuje nebo nesplňuje kritéria. Ale osobně se spíše domnívám, že bohužel nikoli. Pokud by Vám lázně vyšly, pak ze zkušenosti vím, že není problém domluvit pobyt rodinného příslušníka, když si vše uhradí, je to ale vždy na dohodě s konkrétní lázeňskou léčebnou, až schválí případně lázně Vám osobně. Kojence podle mého názoru vzít s sebou lze, kdyby se o něj staral manžel v době Vašich procedur, ale také záleží na regulích konkrétních lázní.

Prakticky bych to provedl tak, že bych Váš případ zkonzultoval s praktickým lékařem, pokud by se domníval, že je možné o lázně z této indikace žádat, domluvíte se, do kterých lázní budete žádost posílat - obvykle se volí hlavní a náhradní a ještě před posláním žádosti bych do nich zavolal a zeptal se na možnost kojence jako doprovodu a teprve pak bych definitivně poslal přes praktického lékaře žádost.

Snad jsem Vám alespoň trochu pomohl. Držím palce.

Přeji Vám vše dobré,
MUDr. Jan Pokorný, FEBU, MBA, urolog