Sexuální aktivita a záněty močových cest. Souvisí spolu?

Zodpovězené
5. lis 2019

Dobrý den pane doktore,

zajímalo by mě, zda-li pak může častá sexuální aktivita zvýšit riziko zánětu močových cest. Je mi 18 let, půl roku mám partnera a začala jsem sexuálně žít. Jenže není měsíc, kdy bych neprodělala zánět.

Děkuji

Dobrý den,

bohužel může. Nejedná se o infekci od partnera, ale o mikroskopické poranění močové trubice, které může při sexuálním styku vzniknout a baktérie mají volnou cestu k infekci. Problém nemá jednoduché řešení. Jako první opatření je doporučení časně se vždy vymočit po pohlavním styku, aby se lidově řečeno baktérie časně "spláchly". Pokud toto opatření nemá efekt, pak je možné vyzkoušet volně prodejné doplňky stravy, které lehce posilují imunitu močových cest jako jsou brusinkové preparáty, Urinal Akut, Rowatinex a další. Dále je možno použít preparáty, které prokazatelně zesilují imunitu močových cest, jako je Uro-Vaxom a další, ale většina z těchto preparátů je pouze na recept a mělo by jejich nasazení předcházet podrobnější urologické vyšetření a indikace k léčbě. V krajním případě je nutné užívání jedné tablety antibiotik vždy po pohlavním styku, ale jedná se o krajní a poslední opatření, které by měl jasně indikovat pouze lékař po selhání jiných možností a opatření.

Přeji Vám vše dobré,
MUDr. Jan Pokorný, FEBU, MBA, urolog