Stres mi vyvolává většinu zánětu močových cest. Co preventivně užívat?

Zodpovězené
12. lis 2019

Dobrý den,

zjistila jsem, že většinu mých zdravotních problému vyvolává právě stres a hlavně záněty močových cest, kdy tyto záněty prodělám několikrát do roka.

Prosím, co mohu preventivně užívat? V reklamách dávají hodně různých přípravků. Na urologii jsem již byla a museli poslat vzorek moči na rozbor, tak uvidíme.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v případě opakovaných zánětů (více než 3 krát do roka) se doporučuje podrobné urologické vyšetření, ze kterého je možné navrhnout nějaký další postup. Pokud byste trpěla i na jiné záněty, je vhodné ještě doplnit vyšetření u specialisty imunologa.
Každopádně plně rozvinutý zánět je nutné obvykle léčit antibiotiky. V době mimo zánět lze preventivně užívat brusinkové extrakty - např. Urinal nebo prostředky na stimulaci imunity močových cest - obvykle jsou na lékařský předpis, případně lze kombinovat obojí. Důležité jsou také režimová opatření - tekutiny, pravidelné močení, nepřenášet plný močový měchýř, vyvarovat se prochladnutí a ideálně také stresu...

Přeji Vám vše dobré,
MUDr. Jan Pokorný, FEBU, MBA, urolog