Únik moči při sportu a pohybových aktivitách. Co to znamená?

Zodpovězené
30. říj 2019

Dobrý den, pane doktore,

jsem už 4. rokem po druhém porodu a všimla jsem si, že při aktivitách jako skákání s dětmi na trampolíně, anebo tancování či rychlý, výbušný běh mi uniká moč. Není to únik moči ve velkém množství, ale prostě cítím nepříjemný, mokrý pocit na spodním prádle, které je reálně i navhlé právě močí.

Co to pro mě znamená?
Mám začít nějak posilovat pánevní dno anebo na co se zaměřit?

Děkuji.

Dobrý den,

problém který popisujete se nazývá stresová inkontinence, jedná se o únik moči, který může být závažný i drobný při fyzickém stresovém manévru - skok, kašel, rychlá změna polohy těla atd. Nejčastější příčinou je změna pánevního dna po porodu nebo operacích v této lokalitě. Také se může jednat i o následek velkého nárůstu tělesné hmotnosti.

Jako první opatření je vhodné zahájit tréning pánevního dna, tedy jeho posilování, řadu cviků je možné volně najít na internetu. Pokud u Vás došlo k výraznějšímu nárůstu tělesné hmotnosti, je vhodné se pokusit ji snížit na původní hodnoty.

Pokud se tato opatření minou účinkem doporučil bych návštěvu specialisty lékaře, nejčastěji urologa, který Vás podrobně vyšetří a zváží vhodné řešení Vašeho problému, nejčastěji se volí minimálně invazivní operace pomocí "pásky" na zpevnění pánevního dna.

Mohu Vás i případně nasměrovat na konkrétního lékaře ve Vašem okolí. Každopádně se jedná spíše o problém sociální a kosmetický než vysloveně medicínský.

Přeji Vám vše dobré,
MUDr. Jan Pokorný, FEBU, MBA, urolog