Optimální porodní poloha dítěte. Co pro to mohu jako vícerodička udělat?

Zodpovězené
24. bře 2023

Dobrý den,

vím, že se tímto zabýváte, nikoho jiného vhodného pro tuto otázku ani neznám, proto bych se Vás ráda zeptala.

Co mohu jako vícerodička (v létě mě čeká šestý porod) udělat pro to, abych zvýšila pravděpodobnost, že mé miminko zaujme optimální polohu k porodu?

Údajně právě u vícerodiček mají miminka fyzicky více prostoru "si vymýšlet", jak jinak to zkusit se narodit. Je tomu skutečně tak?

Sama jsem to nikdy neřešila, jednoduše věřila svému tělu, že dokáže porodit, i svému miminku, že se dokáže narodit. Navíc všechny děti byly hezky a stabilně dolů hlavičkou už dlouho před porodem a následně šly ven vyloženě jako po másle, ale páté miminko, ač bylo také takto hezky stabilně hlavičkou, šlo k porodu ze své hezky stabilní pravé zadní pozici (zádíčka při pravé ruce) - neřešila jsem, a porod to byl takový dost jiný (ač z velké části naprosto svobodný a bezzásahový), i díky Vám už chápu, proč dítko nedokázalo vhodné sklopit hlavičku a celé to prostě znatelně a dlouho drhlo...Zakončení porodu bylo naštěstí nakonec též fyziologické - v poloze na 4 jako předchozí porody (i když tentokrát byl i zásek raménky a pomoc na místě), ale právě tehdy jsem se hodně přiblížila k tomu, že takový druh porodu by mohl skončit velmi snadno úplně jinak.

Jsem fyzicky docela dost aktivní a nevím, co jsou bolesti zad ani v těhotenství, takže v tomto žádný problém snad nevidím, ale nevím, samozřejmě mi to celé teď krapet vrtá hlavou.

Předem moc děkuji za reakci.

Dobrý den,

optimální polohu je vhodné podporovat zavinováním v těhotenství. Můžete se inspirovat na mém YouTube kanále. Dále každodenní techniky spinning babies - www.spinning babies.cz a také rebozo technikami.

Jsou samozřejmě vhodné každodenní procházky, nesedět v záklonu, odpočívat v poloze na boku, zabránit vhodným jídelníčkem zácpě a v případě bolestivých stavů pánve vyhledat pomoc fyzioterapeuta nebo porodní asistentky.

Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová