Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
bachovyesence
14. únor 2012

Bachovy esence a týrané děti

Je smutný faktem, že některé děti se ve svém krátkém životě často setkávají s krutostí ze strany dospělých nebo jsou sexuálně zneužity. Fyzické týrání je cokoliv od fackování až po mučení. Emocionální deprivace je také forma týrání, i když nejsou vidět žádné fyzické stopy.

Důvody, proč jsou děti týrány, jsou pro většinu lidí naprosto nepochopitelné a přesto to často začíná celé celkem nevině. Matka, které nezvládá situaci se třemi předškolními dětmi a miminkem, může dojít na konec svých sil a příště až miminko začne plakat, s ním prudce zatřást nebo mu jinak ublížit. Bude toho litovat, ale to už dítěti nepomůže a situaci to nenapraví.

V takových situacích je důležitá prevence. Matka může potřebovat pomoc rodiny či psychologa a důležitou roli mohou sehrát i Bachovy esence. Například Jilm (Elm) ji pomůže uvědomit si, že situaci může zvládnout, Slíva třešňová (Cherry Plum) pomůže se ztrátou sebekontroly při náhlém pocity, že chce zranit své dítě a Cesmína (Holly) je vhodná na pocity zloby a zášti.

Sexuální zneužívání není jen fyzicky násilný jednorázový akt, často naopak začíná nenápadně u malého dítěte, agresor si získá důvěru dítěte, řekne mu, že je to hra. Nejčastějšími osobami, které zneužijí děti, jsou příbuzní, sousedé či osoby, které je hlídají.

Emocionální jizvy, které sexuální zneužití zanechává jsou hluboké a způsobují obrovské problémy v dospělosti. Bachovy esence podané co nejdříve mohou zmenšit psychickou bolest a pomoci znovu nastolit nějaký normální životní rytmus pro zneužité dítě.

Hrůza – vhodná esence je Devaterník (Rock Rose). Je to součást Krizové esence, která může být dobrou alternativou. Hrůza je jeden ze základní pocitů, které mají ti, kteří zažili jakoukoliv formu zneužití a může způsobovat noční můry.

Šok – vhodná esence je Snědek (Star of Bethlehem). Šok při (prvním) zneužití i při déle trvajícím zneužívání. Tato esence je také součástí Krizové esence.

Vina – velmi často dětí vinní z toho, co se stalo, sebe. V tom případě jim pomůže esence Borovice (Pine).

Zhnusení – pocit zhnusení vlastního těla často doprovázený pocitem viny. Dítě se cítí pošpiněné. V takovém případě pomůže Plané jablko (Crab Apple).

(Podle Growing up with Bach Flower Remedies by Judy Howard)