Používáme cookies. Více informací zde. OK
denny27
23. črc 2019
266 

Pěší výlet na KOZÁKOV - jen pro odvážné!

Ptáte se proč pro odvážné? No, už jenom ten nápad vzít naše děti tak daleko je celkem odvážný. Ale o tom více v článku.

Kozákov (744 m n. m.) je nejvyšší hora Kozákovského hřbetu a Českého ráje. Vrch byl už od pravěku vyhledáván jako naleziště drahých kamenů, z nichž pravěcí lovci vyráběli jednoduché nástroje. 

S rodinou jsme se včera rozhodli, že na onu horu dnes vystoupáme. Děti zajásaly, s vidinou, že si koupí turistickou známku a vyjdou si rozhlednu, se na výlet těšily.

Naše trasa započala v Tatobitech, kam jsme přijeli autobusem.

Mohli bychom z Turnova přes Klokočské skály, ale vzhledem k tomu, že máme 9 měsíčního Tobiaska, volili jsme tu snažší a rychlejší cestu. A stejně ani ta se neobešla bez nervů, pláče a hádání.

Naší první zastávkou byla Otakarova farma Samotoč. Už samotný název napovídá, že si zde můžete natočit nejen pivo/limo, ale dokonce i upéct buřt, ugrilovat hermelín, nebo ochutnat jiné dobroty z volně dostupné ledničky. Je to opravdu krásné místo. Navíc doplněné o herní prvky pro děti, takže ani oni nepřijdou zkrátka.

Jak se ale později ukázalo, tak dětské radovánky na trampolíně se nám trochu vymstily. O to horší to bylo, že odteď se ke Kozákovu šlo po hlavní silnici a pořád do kopce. Děti začaly bolet nohy, cesta pro ně byla dlouhá, nudná, jeden potřeboval pít, druhý čůrat, do toho se nám samozřejmě ozýval i Tobis, který se snažil z kočárku dostat a všemožně se tam kroutil. Opravdu cesta záživná.

Já se jen modlila, ať už konečně dojdeme ke křižovatce, odkud je pak už silnice klidnější a nejezdí tam tolik aut.

Prošli jsme vesnicemi Komárov, Bačov a konečně se blížili k našemu cíli. Chvílemi se mohlo zdát, že když už byla rozhledna na dosah, tak se nám za další zátačkou schovala a děti tak byly zpruzený ještě více. Ale po chvíli jsme se k rozhledně konečně příblížili.

Po příchodu na Kozákov je možnost si odpočinout  a občerstvit se u kiosku Kozáček. Prodávají tu pivo/limo/ledovou tříšť, zmrzlinu do kelímku nebo kornoutku, k jídlu pak tradičně párky, klobásy, hranolky, hermelín aj. Ceny, řekla bych, mají adekvátní.

Nebo je možnost si dát jídlo přímo v místní restauraci, která je součástí Riegrovy chaty na Kozákově, nabízející i ubytování ( www.chata-kozakov.cz )

Po odpočinku jsme si šli koupit lístky na rozhlednu.

Pro jednoho dospěleho je za 25kč, pro děti od 3-15let za 15kč.

A tady se dostáváme opět k tomu, proč je tento výlet pro odvážné. Pokud trpíte závratěmi a dělá se Vám špatně při pohledu z ptačí perspektivy na zem, tak si pro jistotu vstupenku ani nekupujte 😀

Ale.....ten pohled, který se Vám pak naskytne, ten je nádherný. I dětem se moc líbil. Díky železným mapám (vůbec si nemůžu vybavit jejich správný název) si člověk může po očku projít celý Český ráj. Kde jinde se naskytne taková možnost? 

Na závěr bych chtěla dodat, že podle chlapova krokoměru jsme od našeho domu až po Kozákov, tam a zpátky ušli asi 17km, s dětmi!

Po cestě zpátky jsme se ještě stavili u moji babičky, tam si pořádně odpočinuli, načerpali síly a vyrazili opět k domovu. 

Kdybych měla ten výlet nějak zhodnotit, tak byl celkem pěkný, ale plný nervů, mých spálených rukou a obličeje, takže jestli se tam ještě někdy vydáme, tak rozhodně za přívětivějšího počasí a se staršími dětmi. Možná tak za dalších 5let !! 😀 😀

#lassig_letoplnezazitku

  Čtyřleťák ušel 17 kiláků? To je pořádná frajeřina!

  24. črc 2019

  Ja si pamatuju, jak jsme šli s našimi na rozhlednu hned, jak ji otevreli. Tehdy tam byli jeste vojaci. Ehm, ja mam takovy strach z výšek, že na.zebrik vylezu na druhou sprucli a dal ani za zlate prase.... Vubec si nepamatuju, co se delo.... Maminka vypravela, ze jsem se někde uprostred chytila tyce a byli radi, ze me dostali dolu 😁😁😁😁 bylo.mi asi 14... Od te doby jsme tam byli jeste parkrat, ale na rozhlednu jsem to uz nezkousela 😁😁😁

  24. črc 2019

  Klobouk dolů. My už jsme tam byli xkrát, ale vždy jen autem😁

  24. črc 2019
  denny27
  autor

  @rebe ten právě řval nejvíc 😃

  24. črc 2019

  @denny27 Tož to chápu. I tak je to frajeřinka!

  24. črc 2019

  Jestli to počítal už od vašeho domu, tak je to pořádná porce. Ale v článku píšeš, že túru jste započali v Tatobitech, kde jste dojeli busem. Ale i tak jste dobří s tak malými dětmi.

  24. črc 2019
  denny27
  autor

  @petaov jj,od našeho domu☺️
  Samozřejmě jsou v tom počítané trasy i od zastávek. My jsme zvyklí hodně chodit, ale tady byla špatná kombinace vedra a kopců, takže to bylo víc náročný 😃

  25. črc 2019