exbordelar
27. bře 2019
667 

Co jste o trideni odpadu mozna nevedeli

Trideni odpadu - pro vetsinu domacnosti to znamena samozrejmou a rutinni zalezitost. Je ale par zajimavosti, ktere s tridenim velmi uzce souvisi a presto jste o nich dost mozna vubec neslyseli. Jednou z nich je spolecnost EKO-KOM. Tato firma stoji v pozadi celeho tridiciho systemu u nas a mimo jine zajistuje, aby se odpady z obalu radne vytridily a jako druhotna surovina prodala zpracovatelum, kteri z ni vyrobi nove produkty. Ziskane penize za prodej zpetne vyplaci mestum a obcim. A nejedna se o zadne drobne! V mensich obcich jde o statisicove castky, ve velkomestech dokonce o miliony, ktere putuji zpet do obecni kasy. Takze cim vice tridite, tim vice sve obci vydelavate penize a ta na zaklade odmen od EKO-KOMu muze snizovat pausalni poplatky za vyvozy popelnic, coz obce take delaji a tam, kde se tridi opravdu efektivne, plati za komunalni odpad nekolikanasobne mene nez tam, kde to s tridenim neni tak zhave. A rozdily mezi jednotlivymi mesty jsou opravdu velike. Napr. v Sitiboricich na Breclavsku, kde maji system “plat, kolik vyprodukujes” cini u tech nejlepsich tridicu 130Kc/os/rok.

Za to v Neratovicich u Prahy cini pausalni poplatek 720Kc/os/rok. A to je teda hodne velky rozdil!

Takze tridte tridte a tridte, a to predevsim do kontejneru vaseho bydliste. A take se o odpadove hospodarstvi ve vasi obci zajimejte - jsou to vase penize!

A uz jste slyseli o tom, ze od r. 2024 zacne platit novela zakona o “zakazu skladkovani”? Tj., ze nic z komunalniho odpadu nesmi prijit na skladku? Za to, co bude vyhozeno do cerne popelnice, draze zaplatite. Ale o tom si povime zase priste.

  @exbordelar pracuji na obci a potvrzuji. Navíc letos nám EKO KOM přidá peníze za tříděné tetrapaky🙂
  27. bře 2019
  to jsem ani netušila,že díky třídění se vracejí peníze zpět do obce,poptám se na to,tad yse sice platba za popelnice nesnižuje(třídí se tu dost) ale věřím,že je obec využívá jinak
  27. bře 2019
  Ten systém “plať kolik vyprodukuješ” se mi moc líbí, ale obavám se, že my Češi na něho ještě nejsme připravení 😕 aby pak lidé neházeli vše do tříděných popelnic nebo zase nepálili v kamnech..
  27. bře 2019
  @jittuli prave ze se v mnohych obcich skvele osvedcil, lide vytridi mnohem vic a zaroven plati podstatne min. I cerne skladky v tech mistech zmizely. Je treba ze strany zastupitelstva neustale lidi motivovat ucinnou osvetou, aby pochopili, jak ten system funguje a proc je to pro ne vyhodne.
  Problem s odpady je velky a lide i staty po celem svete si to zacinaji postupne uvedomovat. Myslim si, ze je jen otazka par let, kdy zmizi pausaly uplne a kazdy bude zodpovedny za svou produkci.
  27. bře 2019
  @exbordelar souhlas. Mě třeba nepřijde hodně ani těch 600 ročně co platíme teď. Co mě mrzí víc, že my třídíme fakt veškerý plast a nedávno jsem se dozvěděla, že se efektivně recykluje jen zlomek (velké pevné plasty), protože o ten zbytek není zájem.. na druhou stranu o důvod víc plasty nekupovat vůbec 😀
  27. bře 2019
  @jittuli presne tak, co nejvice omezit kupovani jakehokoliv plastu. Recyklace bohuzel nestaci. Myslim, ze by i vlada mohla v tomhle pomoci a podporovat vice bezobalovy prodej.
  27. bře 2019
  Moje mamka nedávno vyhazovala odpadek do koše u nádraží v Blanska. Byly tam takové ty barevné koše vedle sebe, každý na něco jiného. Ona vyhazovala plastový obal od něčeho, vedle ní týpek vybíral (rukou v rukavici, po jedné) plechovky z koše na plechovky... Jak viděl mamku vyhazovat ten odpadek, seřval ji: "Proč to házíte tam? Proč mi to nehodíte sem? Nevidíte, že to tu zrovna vyklízím?" Mamka na něj, že snad se to třídí a on vybírá plechovky... A on, že prý by mu to trvalo ještě o mnoho dýl, kdyby to měl ještě třídit a že prostě se to sype do jednoho pytle a nazdar. Stalo se to cca před 3 týdny, vůbec nechápu, že se ještě někde dějí takové praktiky. Co s tím?
  Jinak u nás na ulici mají jedni, jedno dítě (už školkové) a mají při svozu 2 plné popelnice odpadků + ještě pytel k tomu navíc u těch popelnic. Co dělají, že mají tolik odpadu, mi není jasné. My máme 3 děti a máme sotva půlku popelnice a to ještě velkou část tvoří bioodpad (kompost snad zřídíme letos, už se na něj těším 🙂). Svoz je u nás teda jen 1x za 14 dní.
  28. bře 2019
  @verdos blbci budou vzdy zastupovat zecite procento populace a s tim asi nic neudelame 😅
  A ty plne popelnice - netridi 🤷🏼‍♀️ Ale od tohi r. 2024 vyjde netrideni strasne draho. Chystam o tom samostatny clanek.
  28. bře 2019
  @verdos tak to je síla a to jsem si tak pochvalovala, jak je skvělý, že na nádražích i v těch nových vlacích už jsou koše na třídění 😕 snad to byl jen exces jednoho pracovníka a nefunguje to tak všude. Jinak taky se chystáme založit kompost letos 😀 teď máme popelnici na bioodpad, který sváží město zdarma, ale kompost bude lepší.
  28. bře 2019
  @jittuli U nás jsou kontejnery na bioodpad jen půl roku (od jara do podzimu), chci nějak vykrýt i ten zbytek a moc už se těším, až budeme mít vlastní 🙂.
  28. bře 2019
  Třídíme,ale přesto denně vidím v komunálu naházené plasty. Naše sousedka je úplně proti třídění, prý na to nemá doma místo, aby měla tři koše... No comment.
  Před lety jsem byla v Těšínském divadle na jednom semináři. Rozdávali tam Rajec a na všechen odpad měli jeden koš. Když jsem se ozvala, že v kulturní institucibbych očekávala koše na plasty, ještě měli blbé řeči. Snad už se polepšili, je to už pár let, co jsem tam byla...
  13. dub 2019
  @jittuli U nas zacal platit letos tento system a najednou min. dvoji sousede nepotrebuji dve popelnice? My zacali dost tridit, ano vice se nabeham k popelnicim na trideny odpad, ale nase popelnice je plna tak z poloviny az dvou tretin (mame 120l).

  @petaov Taky jsem myslela jak nemam misto, ale stacilo jen trochu prerovnat spíž a hned mam misto na plast, papir, sklo. 😏🙃
  13. dub 2019
  @m.e.l vždycky je místo, když se chce. Ale to některým nevysvětlíš.
  13. dub 2019
  My máme jeden jediný koš na smíšený odpad, plast, velký papíry (kartony) a sklo skladujeme u mikrovlnky, příp. rovnou za dveře a průběžně vyhazujeme - kdo jde zrovna ven, vezme s sebou tříděný odpad, co jezdím s kočárem, tak to často hážu rovnou pod kočár. Je to teprve pár měsíců, co jsme začala třídit fakt i kelímky od jogurtů, okoukla jsem to od ségry a že u nás se těch jogurtů sní, tak si myslím, že to smysl přece jen má. Manžel to zpočátku dost bojkotoval a i teď dost často kelímek vyhodí automaticky do koše místo do dřezu na vymytí. Kolikrát spíš mně navzdory. Přitom i děcka už si zvykly a ví, že kelímek od jogurt NEpatří do koše 😃
  @exbordelar To s tím netříděním od r. 2024 jak se to jako bude dělat?? Pořád je přece spousta věcí, které prostě nedám ani do plastu, ani do papíru, ani do skla, dokonce ani do železa (kdybychom takový kontejner tu měli, jako že nemáme). Třeba takový pos... plínky, kam chceš hodit jinam než do smíšenýho???
  13. dub 2019
  Zákaz skládkování byl posunut asi na rok 2030, do toho roku 2024 by se to prý nestihlo. A je to o tom @ninive211 , že jako stát nebudeme moct odpad skládkovat, ale budeme s ním muset nakládat jinak (třídění a recyklace, spalování).
  13. dub 2019
  @melanitta Jo tak, že by se to spalovalo (což už teď v těch větších městech, jako je Brno, kde žiju, je dávno zavedeno), tak to jo. Pak s tím teda plně souhlasím.
  13. dub 2019
  * a protože je spalování dražší než třídění a následný prodej toho vytříděného (pokud to někdo bude chtít kupovat/zpracovávat), tak se teoreticky může stát, že pokud nebudeme dostatečně třídit (v konkrétní obci), tak si připlatíme - ale to platí i dneska.
  13. dub 2019
  @melanitta Problém je právě v tom, že třeba Čína loni (nebo předloni?) přestala vykupovávat plasty, teď je spousta tříděného platu a nikdo ho moc nechce. Tak na jednu stranu si pak člověk říká - má to teda vůbec smysl, třídit i takový ty kelímky od jogurtu, obaly od šunek...když to stejně v konečném důsledku skončí zpátky ve směsném odpadu, protože to nikdo nebude chtít dál zpracovávat?🙄 Viděla jsem reportáž v TV z třídírny plastů tady někde v ČR - z kontejneru s plastem pak k další recyklaci jde sotva polovina vytříděného odpadu.
  13. dub 2019
  @m.e.l a jak to prosím konkrétně funguje? Podle čeho se platí? Podle toho kolikrát dám popelnici vyvézt?
  13. dub 2019
  @jittuli U nas podle velikosti popelnice a jak casto mame vyvoz 7/14 dni. My teda zustali u 120l a za 7 dni - asi by nam stacila 80l ale rozdil v platbe je 400 za rok. Vlastne nam se to zlevnilo -i tak, predtim jsme platili na osobu 800.
  14. dub 2019
  @ninive211 jo, vidíme to úplně stejně. My takhle měli konferenci (jsem ucitelka) kde nám říkali, že naše třídírna některý plasty vytřídit neumí, takze jdou do spalovny. Nutno dodat, že třídírna není automatizovaná,ale dělají to lidi ...
  14. dub 2019
  @verdos toto je veľký problém, ja osobne si myslím, žeby to mala byť zodpovednosť zamestnávateľa, takže ja osobne keď som minule toto videla v obchodaku, tak som sa sťažovala managerovi a riešili to, len neviem jak poctivo. Podľa mňa keď sa budú viacerý sťažovať, najmä v súkromnej sfére (vo firmách, práve v nákupných centrách a tak ďalej), tak to budú viac kontrolovať 😃 možno....
  14. dub 2019
  @melanitta Ano, taky jsem to teď pár dní zpět četla - že třeba plasty ručně vytřiďují lidi, že se de facto třídí jen PET flašky x zbytek, přičemž PET flašky jsou jediné, co ještě občas někdo vykupuje a dále se to zpracovává a zbytek se přidává ke komunálnímu odpadu, který mimochodem prý sám o sobě špatně hoří, takže se to s tím lépe spaluje...
  14. dub 2019
  @ah1234 No ale u nádraží - to může být třeba i město, ne?
  14. dub 2019
  @verdos Právě, tím i taky argumentoval manžel, proč třídit i ty kelímky, když to pak pravděpodobně nikdo stejně dál zpracovávat nebude
  14. dub 2019
  Plať kolik vyprodukuješ by se nám líbilo. Jsme čtyřčlenná rodina, máme dvě malé děti, za jedno už platíme, takže nám to dělá 3 X 800 Kč a popelnici máme "zaplněnou" z jedné pětiny. Téměř vše vyřídíme.
  14. dub 2019
  @ninive211 a muzes mi konkretne popsat, jak vymyvas ty obaly od jogurtu a balene sunky? Mi tohle prijde jako zbytecne plytvani pitnou vodou, ktere v cr rapidne ubyva, zvlast pokud v panelaku jina, nez pitna voda netece. Balenou sunku nekupuju, jogurty idealne ve skle, nebo alespon kupovat pullitrova baleni. A co treba premyslet o jogurtovaci?
  14. dub 2019
  @bledulka84 vymývat se to snad nemusí, já dám do dřezu a když pak myju např. ovoce, tak se tím kelímek sám vypláchne. O jogurtovači jsem přemýšlela, jelikož u nás je fakt velká spotřeba, ale odradila mě náročnost přípravy.
  15. dub 2019
  @bledulka84 já to házim do myčky, místo se tam.vzdycky na těch pár kelímku najde. Taky mi to přijde jako platvyni vodou...
  Maximálně to nyní studenou, když čekám než potece tepla. Bydlíme na baráku, tak nám to chvilku trvá
  15. dub 2019
  @lucie_j Já jsem jogurt dělávala tak, že jsem dala trošku kvalitního jogurtu (obvykle hollandia) do skleničky (poměr už si nepamatuju, už je to delší dobu), zalila teplým mlíkem a strčila do peřin. To jsem udělala ráno a večer byl jogurt hotový 🙂. Bylo to jednoduché a bez jogurtovače. Tak předpokládám, že s jogurtovačem to musí být maximálně stejně náročné, ne-li jednodušší... 🙂.
  15. dub 2019
  @bledulka84 Normalne vymyju v rychlosti proudem vody, kdyz už umyvam nadobi,s nanosem zbytků jogurtu bych to prostě do trideneho nedala,to můžu rovnou hodit do smíšeného.Jogurty ve skle též kupuji, když jsou v akci, ale i tak jsou dost drahé.A prostě máme rádi i jiné jogurty-hollandia, Müller, řecké, skyr...nejsem eko maniak, abych kvůli tomu přestala kupovat jogurty v kelímku, když nám chutnají🤦‍♀️Tohle FAKT neřeším.Obaly od sunek nevymivam. A my naopak z 90%kupujemejen bale šunky v Lidlu, kde si můžu přečíst konkrétně složení a vím, CO kupuju
  15. dub 2019
  @ninive211 U nás máme skvělý obchod s krájenými uzeninami, kde mají větší výběr než v supermarketu, super kvalita a složení si mohu přečíst, mají volně přístupné v šanonu. Když si koupím šunku, tak je dobrá ještě za 3 - 5 dní. Když jsem koupila balenou na dovolené , přišla mi druhý den od otevření taková blé.
  15. dub 2019