Příspěvky pro registrované uživatele se ti nezobrazují.
    janyshka
    20. led 2019    Čtené 784x

    Proč jsem skončila s novoročním předsevzetím?

    Je to trochu nezvyklé, ale výjimečně nepíšu článek se zdravotnickým tématem...ale doufám, že vás minimálně pobaví nebo se mnou budete soucítit 🙂

    Novoroční předsevzetí si nikdy nedávám. Tak nějak mi to přijde nesmyslné. Když chci něco změnit, tak se do toho pustím hned, dokud jsem plná entuziazmu a neodkládám to až na nový rok...to má logiku ne?

    No jenže letos jdem udělala výjimku. CHYBA! Asi karma nebo co...

    Jelikož jsme se před Vánoci opět stěhovali, tak jsem už po několikáté zase skládala tu hromadu krásného oblečení z dob ,,před Míšou´´, které je mi prostě zoufale malé ☹

    No a tak se tak dívám na ty hadry a říkám si, že letos začnu nový rok detoxem a dietkou... Začalo to nevině. Koupila jsem Matchu a zelený oves. Upekla koláč ze špaldové mouky a měla jsem ze sebe super pocit... No a pak jsem vyrazila na obídek do vietnamské veganské restaurace...no protože budu taky trošku šetřit zvířátka že?

    No a pak to všechno začalo. To jídlo sice chutnalo fajn, ale bylo v něm i něco navíc...

    Tak úporné průjmy jsem v životě nezažila a doufám, že už ani nezažiju...Po týdnu jsem skončila s těžkou dehydratací v nemocnici na infuzích a přesně jsem věděla jak se cítili ti chudáci ve Vetřelci, protože mně taky něco trhalo vnitřnosti...

    Když jsem dorazila z nemocnice domů, tak jsem ve spodním prádle vlezla na váhu a ... 6 kg dole... a manžel na mně kouká a říká: ,,No vidíš, tos nečekala, že ti to půjde tak rychle..´´ A já jsem s těmi do krve rozpraskanými rty propukla v hysterický smích a v duchu jsem se zařekla, že novoroční předsevzetí už nikdy 😀 

    Pozn. tímto článkem nikterak neútočím na vegany ani restaurace, v podstatě mně překvapilo, jak to bylo dobré, ale asi mi bude chvilku trvat než zase seberu odvahu 🙂

    janyshka
    2. srp 2018    Čtené 1313x

    Těhotenskými vitamíny se miminko ,,nevyžere"

    Často se v ambulanci i na sociálních sítích setkávám s názorem, že těhotenské vitamíny způsobují vyšší hmotnost miminka i výraznější přibírání na váze u maminky. Tyto výroky nejsou nijak podložené žádnou studií a ani se nezakládají na žádných faktech a ani selském rozumu. Dítě vyživíme tuky, cukry, bílkovinami, ale ne kyselinou listovou a vitamíny. Je to podobné jako tvrdit, že budeme mít velké dítě, protože jíme hodně salátů.

    Oproti tomu jsou studie, které jasně potvrzují přínos užívání kyseliny listové a dalších látek obsažených v těhotenských vitamínech.

    V mém soukromém dotazníku, ve kterém odpovídalo 307 maminek nebyl žádný znatelný nárůst váhy novorozenců u maminek, které vitamíny užívaly. Ano. Není to žádný výsledek do studie, ale rozhodně nám říká víc než : ,,kamarádka mojí kamarádky říkala, že….´´

    Podívejme se, jak maminky přibíraly na váze. Na tomto grafu jsou výsledky u maminek, které těhotenské vitamíny užívaly:

    A tady maminky, které vitamíny neužívaly...výsledky opravdu téměř identické...

    Co se týče porodní váhy miminek, tak zde můžeme vidět váhy miminek maminek užívajících těhotenské vitamíny:

    Většina miminek měla porodní váhu do 3,5 kg. Miminek s porodní váhou vyšší než 4 kg bylo minimálně.

    Zde jsou porodní váhy miminek bez vitamínů:

    Závěr:

    Velikost miminka záleží na úplně jiných faktorech. Výživě a věku maminky, tělesné konstituci obou rodičů, četnosti těhotenství, rase, nemocech k těhotenství přidruženým atd...

    janyshka
    10. črc 2018    Čtené 1035x

    Plánujete miminko ? Buďte připravená 🙂

    Dnešní moderní ženy nenechávají nic náhodě. Chtějí být informované, připravené a mít vše pod kontrolou. Pravda, ne vždy v životě vše vychází podle plánů, ale stejně jako ve všem, i v plánování založení rodiny, platí staré dobré pravidlo: Štěstí přeje připraveným 🙂  Na druhou stranu, když mi v ambulanci některé ženy se zoufalstvím v očích vysypou z kabelky po prvním měsíci snažení hrst ovulačních a těhotenských testů, tak si zase říkám, že ,,Všeho s mírou´´…

    No ale pojďme se podívat na to, jak své tělo na početí ideálně připravit.

    První důležitá věc je: nestresovat se. Ano lehce se říká, hůř se dělá. Ale je důležité počítat s tím, že na první pokus se to pravděpodobně nepovede a nepovede se to asi ani na podruhé a možná ani na potřetí…a nehroutit se z toho.  Těhotnění může trvat klidně i rok aniž by se jednalo o problém.

    V době snažení se o miminko je ta pravá chvíle skončit s kouřením a snažit se dodržovat zásady zdravého stravování. To platí i pro pány 🙂

    Léky

    Pokud jste chronické uživatelky nějakých léků, hlavně antidepresiva, antiepileptika, antihypertenziva, tak je důležité informovat vašeho lékaře, že plánujete otěhotnět, aby eventuálně léčbu změnil na jiné k těhotenství šetrnější preparáty.

    Kyselina listová

    Zvýšit příjem kyseliny listové. Kyselina listová je velmi důležitá látka, jejíž nedostatek na začátku těhotenství může mít fatální následky pro plod.  Snížená hladina kyseliny listové je spojena s častějším výskytem vrozených vývojových vad plodu, spontánních potratů a předčasných porodů. Nejrizikovější období pro vznik vývojových vad plodu je úplný počátek, kdy se po splynutí vajíčka a spermie začínají buňky dělit raketovou rychlostí. Toto je období, kdy zárodek teprve putuje vejcovodem do dělohy a uhnízďuje se v její výstélce a žena vůbec netuší, že je těhotná. Z tohoto důvodu je ideální užívat kyselinu listovou již v období, kdy se začínáme o miminko snažit. 

    Mnoho žen také užívá kombinovanou hormonální antikoncepci. Estrogeny v ní obsažené však působí snižování hladiny kyseliny listové v těle. Což může být velmi rizikové, pokud žena ihned po vysazení antikoncepce otěhotní. Proto pokud plánujeme vysadit antikoncepční pilulky a začít se snažit o miminko, je na místě začít užívat doplňky stravy s kyselinou listovou již s posledním balením antikoncepce.

    A co dodat na závěr. Ano jistě je i ve vašem okolí mnoho žen, které kyselinu listovou nedoplňovaly a porodily zdravé dítě. Zkrátka měly štěstí a nevytáhly si pomyslného Černého Petra. Já osobně se kloním k tomu, že pokud můžu nějaké riziko snížit na minimum, tak to udělám. Proto doplňování kyseliny listové jednoznačně doporučuji 🙂

    janyshka
    5. led 2018    Čtené 1677x

    Kojení jde i bez těhotnění...

    Krasné páteční odpoledne,

    tento týden jsem na ambulanci řešila takový zajímavý oříšek 🙂

    Jak spustit laktaci bez těhotenství u maminky, které děťátko nosí náhradní matka.

    Zní to trošku jako sci-fi, ale jde to. Je to běh na dlouhou trať a chce to trpělivost a vytrvalost, ale jde to.

    A jak na to?

    Bylinky na podporu laktace, stimulace bradavek, odsávačka. Dalším stupeň je medikamentózní podpora laktace látkou Domperidon. Jedná se o látku, která se váže na dopaminergní receptory. Způsobuje rychlejší pohyb hladké svaloviny v trávícím traktu, a proto se i lék s Domperidonem jmenuje Motilium a je to primárně lék na zážívání. Je volně prodejný.

    Jeho vedlejším účinkem je zvýšení sekrece prolaktinu.

    Vzhledem k tomu, že použití Domperidonu k podpoře laktace je použití ,,off-label", tak nemáme žádné studie o přechodu do mateřského mléka a účincích na dítě.

    Je tedy potřeba užívat Domperidon s rozmyslem. Jeho vysoké dávky mohou u matky způsobit srdeční arytmie, průjmy či poruchy nálad.

    Dlouhodobé užívání může také způsobit závislost.

    Se svou klientkou jsme nyní začali s bylinkami a stimulací bradavek (i v noci, kdy je fyziologicky sekrece prolaktinu nejvyšší) a uvidíme...za 14 dní eventuelně přidáme Domperidon...

    Máte nějaké vlastní zkušenosti se spouštěním laktace bez těhotenství nebo použití Domperidonu? Podělte se 🙂

    janyshka
    11. pro 2017    Čtené 2555x

    Jak pomoci přirozenému otěhotnění?

    V dnešní uspěchané době často čekáme se snahami o prvního potomka velmi dlouho. Místo ve fyziologicky ideálních dvaceti letech plánujeme otěhotnění o deset i dvacet let později. Paradoxně čím déle čekáme na tu vhodnou chvíli, tím rychleji potom chceme, aby to ,"klaplo". Jsme nedočkavé, netrpělivé, a když to náhodou nevyjde hned v prvním cyklu, tak většina dam usedá k internetu a hledá zaručené recepty, jak co nejrychleji otěhotnět.

    Lékaře by měly vyhledat páry, které se již rok neúspěšně snaží o početí. Rok je však dlouhá doba a pokud při tom toužíte po miminku, je tento rok téměř nekonečný.  Naštěstí máme mnoho způsobů, jak si můžou snažící se páry sami pomoci.

    Jak můžete přirozené otěhotnění podpořit?

    Plodné dny

    Jedná se o období ovulace, kdy dochází k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. To putuje do vejcovodu a následujících několik hodin čeká na oplození. Pokud není vajíčko oplodněno, tak v očekávaném termínu přichází menstruace a začíná nový cyklus.  K ovulaci většinu dochází přibližně v polovině cyklu. Každá žena je však jiná a tak některá ovuluje časně a jiná zase o týden později. Vajíčko je oplození schopné v průměru dvanáct hodin (opět velmi individuální, čím starší žena je, tím se tato doba zkracuje). Spermie by v ideálním případě měly přežívat v těle ženy až 48 hodin.  Pohlavní styk obden v období plodných dnů by měl teoreticky zajistit, že se spermie s vajíčkem neminou.

    Díky ovulačním testům nebo měření bazální teploty můžeme přesně zjistit, kdy dochází k uvolnění vajíčka a naplánovat pohlavní styk v období největších šancí na otěhotnění.

    Bylinky

    Pro podporu otěhotnění můžeme užívat bylinné čaje. Jedná se většinou o již namíchané směsi bylin, které podporují správnou funkci ženských pohlavních orgánů.

    Cvičení

    Zlepšit prokrvení a zmírnit svalové napětí v malé pánvi pomůže cvičení podle paní Mojžíšové. Přirozenému otěhotnění také může pomoci hormonální jóga.

    Lubrikační gel

    Lubrikační gely, které jsou speciálně vytvořené pro snažící se páry, vytváří v pochvě příznivé prostředí pro životnost a pohyb spermií. Naopak běžné lubrikační gely mohou spermie poškodit. Ritex Kinderwunsch je lubrikační gel, který pomáhá přirozenému otěhotnění tím, že usnadňuje spermiím pohyb při jejich dlouhé cestě k vajíčku.

    Kvalitní sperma

    Kvalitu spermatu určí speciální vyšetření – spermiogram. Nicméně ani sperma jednoho muže není vždy stejné. Je důležité, aby bylo sperma čerstvé, ale ne moc, aby byly spermie dostatečně zralé. Ideální kvalitu má proto po 48 hodinách sexuální abstinence.

    -------------------

    Tento článek vyšel s podporou Mark Distri. Všechny informace o gelu Ritex Kinderwusch naleznete zde

    janyshka
    15. lis 2017    Čtené 744x

    Předčasňátka a jejich statečné maminky.

    Ráda bych vám zprostředkovala to, co jsem vyčetla z vašich zpráv s příběhy o předčasňátkách v kontextu toho, co jsem sama zažila, když jsem těmto drobečkům pomáhala na svět.

    První šok je, že je všechno jinak. Miminko není krásné růžové a nepláče mamince po porodu na hrudi. Je droboučké, křehké jako panenka z kříšťálu a u porodu si ho ihned přebírá tým lékařů - neonatologů.  Nastává první pocit zmatení. To stvoření je mé dítě? Nemělo by mi připadat krásné? Neměla bych už cítit tu obrovskou mateřskou lásku? Nejsem špatná matka?

    Situace je  složitá v tom, že u opravdu velmi nezralých miminek, my porodníci děťátko co nejšetrněji porodíme, uděláme tzv.milking (zmáčkneme pupečník a posuneme krev z něj do miminka, což mu velmi pomůže) a ihned předáváme nenatologům, kteří okamžitě zahajují intenzivní péči. Po základním zajištění převáží předčasňátko na oddělení neonatologie.  To je důvod proč maminka často miminko po porodu ani nevidí a informaci o jeho stavu dostává až se zpožděním...

    Většina maminek touží po vysvětlení, o jasné příčině. Proč se to stalo? Proč mně? Vždyť bylo vše v pořádku. Co jsem měla udělat jinak? Je to moje vina? To zoufalství, které se zrcadlí v slzami zmáčených očích těchto maminek, mne vždy chytne za srdce. Ve většině případů totiž nejsme schopní s jistotou říct co se pokazilo. Proč mělo děťátko tak moc na spěch. Dříve jsme si mysleli, že je na vině  jednoznačně infekce, která spustí předčasné děložní stahy. Nicméně v současné době probíhají studie, které postupně zjšťují, že příčina je mnohem hlouběji a pomyslné karty jsou pravděpodobně rozdány již v prvních týdnech těhotenství. Na vině je totiž podle všeho imunitní systém, který musí v těhotenství projít mnoha změnami.

    Chtěla bych všem maminkám vzkázat ať si nic nevyčítají. Není to vaše vina a pokud se to mělo stát, tak by se to stalo i kdybyste od dvou čárek nehybně ležely.

    Posílám mnoho sil a energie těm, které teď bojují a velkou poctu skládám vám všem, které jste to dokázaly a byly svým předčasňátkům oporou a pomohli jim zvládnout tento těžký příchod na svět. Obdivuji vaši sílu, odhodlání a zkrátka jste skvělé.

    Moc děkuji za vaše příběhy.

    Na fotkách, které mi poslala jedna statečná maminka můžete vidět, jak z malého drobečka, který se narodil ve 28. týdnu s porodní váhou 990 g, vyrostl krásný velký kluk 🙂 

    janyshka
    8. lis 2017    Čtené 1657x

    Hon na miminko. Jak to vnímají muži?

    Problémy s otěhotněním a boj o početí potomka je velmi psychicky náročné životní období pro každý pár, který si tímto maratonem musí projít. Často řešíme, jak se cítí ženy. Jejich trápení, zoufalství, zběsile bezútěšně tikající biologické hodiny…. Ale co muži? Na ty se bohužel často zapomíná. Přitom je to pro ně také velmi stresující situace. Když opomeneme nutné vyšetření ejakulátu – spermiogram, které je v podstatě řízenou ejakulací do odběrového kelímku, tak je zde obrovský stres z možnosti selhání. To muži nesou velmi těžce. V případě, že je sperma nekvalitní – je to velká rána pro mužské ego.

    Další psychická zátěž přichází v plodných dnech, kdy je třeba využít té nejlepší šance, a tak je nutno povinně a na čas plodit. Ženy často ve zběsilé touze po miminku zapomínají na mužské emoce a místo příjemné společné intimní chvilky vyžadují primárně efektivní akt ve vhodnou dobu. Bohužel tento tlak má za následek spíše neúspěch. Tím se pár dostává do nepříjemného začarovaného kruhu výčitek a zklamání. Nejeden pár tento tlak neustál. Oproti ženám, které mají ve zvyku své pocity spíše ventilovat, muži své bolístky většinou drží v sobě, aby si zachovali tvář hrdého a nedotknutelného pána tvorstva. Doutnající strach ze selhání vyvolaný tlakem partnerky však často způsobí problém s dokončením aktu nebo i erektilní dysfunkci.

    Bohužel vzhledem k současnému trendu, kdy se věk žen snažících se o prvního potomka, posouvá za hranici třiceti let, je počet klientů center asistované reprodukce na vzestupu.  A samozřejmě se nejedná jen o ženy. Moderní způsob života dnešních mužů má rovněž negativní vliv na kvalitu spermatu. Těsné spodní prádlo, sedavé zaměstnání, kouření – to vše má za následek zhoršenou produkci kvalitních spermií.

    O problému s početím mluvíme ve chvíli, kdy po roce nechráněného styku nedojde k otěhotnění. Poté by mělo následovat několik základních vyšetření a pak eventuálně návštěva IVF centra.

    V průběhu tohoto roku můžeme sami otěhotnění efektivně pomoci. Jak?

    Kromě ovulačních testů, měření bazální teploty a počítání plodných dnů, můžeme také použít při sexu lubrikační gel pro podporu otěhotnění. Nejen, že pomůžeme spermiím k hladší cestě k vajíčku, ale také si zpříjemníme a ozvláštníme partnerský sex. Ritex Kinderwunsch je jedním z těchto lubrikační gelů vytvořený speciálně pro podporu pohybu spermií. Pozor běžné lubrikační gely mohou naopak pohyb spermií zhoršovat.

    Pro ideální kvalitu spermatu je dobré dodržet 48 hodin sexuální abstinenci. Ne déle – kvalita ,,starého" spermatu je nižší. Dále je vhodné volné spodní prádlo a eliminovat přehřívání genitálií – spermie potřebují ke svému správnému dozrávání teplotu o pár stupňů nižší než je teplota těla. Proto příroda důmyslně posunula varlata mimo břišní dutinu.

    Pro podporu ženské plodnosti je možné pít kontryhelový čaj a cvičení dle paní Mojžíšové.

    Na prvním místě je však psychická pohoda a duševní klid, který je důležitý pro správnou funkci reprodukčních orgánů muže i ženy. Již několikrát jsem se setkala s páry, jejichž veškerá vyšetření vyjdou v pořádku, ale těhotenství se nedaří ani po cyklu IVF.

    Zoufalství po několika letech vyvrcholí v absolutní rezignaci a ve chvíli, kdy se pár rozhodne v dalších snahách nepokračovat, tak dojde k nečekanému přirozenému otěhotnění.

    Buďte si navzájem oporou a nedeklasujte partnerský sex na nutný, přesně načasovaný, akt plození.

    Tento článek vyšel s podporou Mark Distri. Všechny informace o gelu Ritex Kinderwusch naleznete zde

    janyshka
    18. zář 2017    Čtené 3648x

    Jak zadělat na miminko bez trápení

    Když jsem si před lety přebírala v historické budově pražského Karolina svůj vysněný diplom a stala jsem se lékařkou, myslela jsem si, že je to můj největší životní úspěch. Má nejdůležitější životní role. Měla jsem pocit, že většího vnitřního naplnění už nemůžu nikdy dosáhnout, ale už rok mě každý den moje dítě přesvědčuje o tom, že všechno je tak trošku jinak.

    Dnešní uspěchaná doba nás nutí odsouvat naše plány na založení rodiny stále dál a dál do vyšších dekád našeho života. Není se čemu divit. Rodičovství je povětšinou záležitost plánovaná. Chceme si nejprve vybudovat dobrou pracovní pozici, poznat svět a vytvořit sociální zázemí a až potom je na řadě snaha o početí potomka. To je obvykle mezi třicítkou a čtyřicítkou, kdy už je bohužel fyziologický vrchol ženského těla dávno pryč.

    Sama si velmi dobře vzpomínám, jak jsem ještě rok před magickými třicátými narozeninami o dítěti ani nepřemýšlela. Služby, ambulance, strasti mých pacientek, hypotéka a vše dokola a dokola… Zásadní zlom nastal, když jsem začala pracovat v centru asistované reprodukce.  Celodenní maraton se zoufalými páry toužícími po potomkovi. Krásní, úspěšní lidé, kterým se ve tvářích odráží bolest, strach a pocit prázdnoty. Ano, reprodukční medicína je na vysoké úrovni a často umíme efektivně pomoci, ale ani moderní medicína není všemocná a jsou případy, kdy „to“ zkrátka nejde.

    Touha po početí postupně mění příjemné partnerské chvilky v povinný rozmnožovací akt a stres a zoufalství se exponenciálně zvyšuje s každou další příchozí menstruací. Čas se roztříští a existuje jen doba naděje před těhotenským testem a doba smutku po jedné čárce. Bohužel psychika hraje velkou roli i při reprodukci, a to u ženy i muže. Soustavný tlak na partnera často způsobuje sexuální selhání, což vede k prohloubení psychické nestability u obou partnerů. 

    Mně po pár měsících došlo, že v ambulanci CARu nechci sedět na druhé straně stolu a nechci vyměnit touhu za povinnost. Teď když po roce sedím a píšu tyto řádky, tak musím objektivně říct, že to bylo mé nejlepší životní rozhodnutí. Lékařkou jsem stále a jsem za to moc šťastná, je to mé velké životní poslání a těhotenství a mateřství mě nijak zvlášť neomezilo v mé kariéře. Být matkou je skvělé a nepopsatelné naplnění sama sebe. Jako bych až teď otevřela nějakou tajnou komnatu podstaty své duše. Získala jsem jakýsi magický vnitřní zrak, který by byl bez Míši odsouzen k věčné temnotě.

    Velmi důležité je najít si ten správný kompromis mezi sociální stránkou a pomyslnými biologickými hodinami. A když už se rozhodneme začít pracovat na miminku, tak to nebrat jako povinný akt, ale jako příjemnou zábavu. Bohužel stres má negativní vliv i na náš sexuální život. Vnitřní napětí a strach ze selhání často ovlivňuje i stažení svalů pánevního dna a poševní lubrikaci. Ve chvíli, kdy je žena stažená a pochva není správně lubrikovaná, může být pohlavní styk velmi nepříjemný až bolestivý. Následkem podráždění poševní sliznice může také dojít ke vzniku poševního zánětu. Tím se pár dostává do začarovaného kruhu bolesti, gynekologických problémů a sexu z povinnosti.

    Řešení je velmi jednoduché – použití kvalitního lubrikačního gelu. Ve chvíli, kdy se snažíme počít potomka, bychom však měli být opatrní při výběru lubrikačního gelu. Gel mění prostředí v pochvě a je otázka, jak toto působí na spermie, zda nezhoršuje jejich schopnost pohybu nebo jejich životnost. Proto mě moc potěšilo, že je na trhu lubrikační gel, který řeší i tuto reprodukční stránku věci.

    Ritex Kinderwunsch lubrikant je vytvořen tak, aby poskytnul maximální lubrikaci při styku a zároveň nepoškodil spermie. PH gelu odpovídá pH poševního sekretu v období plodných dnů. Abych pravdu řekla, tak nevěřím ničemu, co za sebou nemá žádné pádné argumenty ve formě klinických studií, které slibované vlastnosti produktu potvrzují. Moc mě potěšilo, že tento lubrikační gel prošel několika klinickými studiemi, které jeho vlastnosti potvrzují. 

    Snaha o početí potomka nemusí být úporný maraton, ale příjemná zábava s partnerem. A já osobně si myslím, že tak by to mělo být 🙂

    -------------------

    Tento článek vyšel s podporou Mark Distri. Všechny informace o gelu Ritex Kinderwusch naleznete zde

    janyshka
    4. zář 2017    Čtené 1305x

    Hysteroskopie. Přímý přenos z dělohy.

    Hysteroskopie je endoskopický gynekologický zákrok, při kterém zavádíme skrz pochvu a hrdlo děložní do dělohy kameru.  Jsme tedy schopní posoudit, jak děloha vypadá uvnitř. Popsat, zda je dutina souměrná, jak vypadá děložní sliznice a jestli jsou viditelná ústí vejcovodů.

    Na obrázku můžeme vidět pohled od děložního hrdla na celou děložní dutinu.  V normálním stavu je přední a zadní děložní stěny na sebe ,,připláclá´´. Abychom v děloze viděly, musíme jí naplnit distenčním mediem, což je u hysteroskopie většinou fyziologický roztok.  Funguje to tak, že z kamery hysteroskopu vytéká fyzologický roztok ohřátý na teplotu těla a tím se děloha naplní. Vidíme tedy přední a zadní stěnu. Levou a pravou hranu děložní a v rozích vidíme malé tmavé tečky a to jsou ústí vejcovodů.

    Diagnostická hysteroskopie

    U diagnostické hysteroskopie jde pouze o podívání se do dutiny děložní, zda je vše tak, jak má být.  Je možné ve vybraných případech výkon provést i třímilimetrovou optikou bez anestezie a to i ambulantně.  Většinou k diagnostické hysteroskopii připojujeme biopsi endometria - odebrání malého vzorku děložní sliznice.

    Operační hysteroskopie

    Operační hysteroskopie je nitroděložní operace prováděná pomocí hysteroskopu operačního popřípadě resektoskopu.  Jsou to situace, kdy je v děloze zjištěná nějaká patologie, kterou je nutno vyřešit. Většinou se jedná o patologicky vysokou děložní sliznici, polyp nebo myom vyklenující se do děložní dutiny. U operační hysteroskopie je nutná anestezie a dilatování (roztahování) děložního hrdla.

    Ve vybraných případech a při dobré spolupráci pacientky jsme schopní odstranit malý polyp nebo drobná rezidua po porodu i již zmiňovanou třímilimetrovou optikou bez anestezie. (Pozor ne na všech pracovištích!!!!)

    Na obrázku máme malý přibližně 7 mm velký polyp vycházející z levé děložní hrany. 

    A tady jsou jž vidět rozmazané kleštičky, kterými jsem polyp chytla u jeho stopky a odstranila z dělohy. Výkon trval okolo 5 min a byl bez anestezie. Pacientka odcházela půl hodiky po operaci domů a hodnotila hysteroskopii jako naprosto bezbolestnou.

    Nejčastější indikace k hysteroskopii

    Polyp endometria

    Submukozní myom

    Silné menstruační krvácení

    Sterilita, infertilta

    Rezidua post partum (zbytky placenty po porodu)

    Ashermanův syndrom, nitroděložní srůsty

    Krvácení v postmenopauze

    Patologicky vysoké endometrium

    Zajímavost na konec

    U nás na klinice děláme i hysteroskopickou úpravu posunutého nitroděložního tělíska do správné polohy.  

    janyshka
    21. čer 2017    Čtené 428x

    Strašák jménem sterilita. 2. Díl. Spermiogram aneb když jdou na pány mdloby…

    Ano i tak to někdy vypadá v ambulancích asistované reprodukce, když pánovi naordinujete vyšetření ejakulátu – spermiogram.  Někteří pánové se zakoktají, jiní se vymlouvají a někteří utečou. Ano spermiogram je pro pány velmi neoblíbená záležitost. Na jednu stranu je naprosto chápu. Myslím si, že malá komůrka bez oken s koženou sedačkou a několika ulepenými časopisy se sexuální tématikou a k tomu pohled na plastový kelímek, který čeká na produkt mužského snažení, není prostředí, kde by se člověk cítil dobře natož důstojně. Ačkoliv má muž možnost mít k sobě nápomocnou ženu (svojí partnerku, erární ženy pro tento účel v centrech nejsou) tak je to stejně psychicky velmi náročný akt. Ejakulát je možno do cca jedné hodiny dopravit i z domova. Ale pozor musí se udržet v tělesné teplotě…. Pro kvalitu výsledků je však jednoznačně lepší, když je vzorek čerstvě vytvořený. Každopádně jak jsem již řekla, nebo spíš napsala, tak chápu, že jsou z toho pánové ve stresu, ale když si uvědomíte, jaká všechna vyšetření musí mnohdy podstoupit žena na své cestě za vysněným potomkem, tak je tato řízená masturbace do kelímku naprosto zanedbatelná nepříjemnost, kterou každý správný chlap musí zvládnout levou zadní 😀

    Spermiogram je součástí základního vyšetření páru. U ženy je to ultrazvuková kontrola dělohy a vaječníků – základní informace, zda je dělohy připravená na eventuální uhnízdění oplozeného vajíčka a také zda na vaječnících probíhá ovulace. Tím máme zjištěno, že první půlku k úspěšnému oplození máme – tedy vajíčko. Druhá polovina je spermie, která vajíčko oplodní. A jestli máme kvalitní spermie, které jsou schopné doputovat k vajíčku a proniknout do něj – to právě zjistíme spermiogramem.

    Co se na spermiogramu hodnotí?

    Fyzikální vlastnosti ejakulátu – tedy objem, vzhled, konzistence – minimální množství ejakulátu by mělo být 1,5 ml. Barva by měla být bělošedavá bez obsahu hlenu či krve. Často jsou přítomná taková gelovitá zrnka, která jsou normálním nálezem.

    Dále se hodnotí pH ejakulátu, které by mělo být zásadité a vyšší než 7,2.

    Pomocí mikroskopu se poté provádí podrobnější rozbor.

    Pohyblivost – motilita spermií – tady hodnotíme, zda jsou spermie schopné pohybu a také jestli jsou schopné se pohybovat cíleně vpřed. Hodnotíme spermie s progresivním pohybem – to je ten správný aktivní pohyb dopředu. Dále jsou spermie s neprogresivním pohybem – tyto spermie se pohybují v různých směrech, často se točí s kruzích na stejném místě. Poslední varianta jsou spermie nepohyblivé.  Pohyblivých spermií by mělo být více než 40 % a 32% spermií by mělo vykazovat progresivní pohyb.

    Koncentrace – správně by mělo být v jednom mililitru ejakulátu minimálně 15 milionů spermií.

    Další důležitou informací je, zda jsou v ejakulátu živé spermie – těch by mělo být více než 58%.

    Vzhled spermie – morfologie – hodnotíme, zda má spermie správný vzhled nebo vykazuje nějaké atypie. Morfologicky normálně vypadjících spermií by mělo být alespoň 4%.

    Hodnocení spermiogramu

    • normozoosermie – normální nález
    • oligospermie – snížení počtu spermií v ejakulátu
    • astenozoospermie – snížené množství pohyblivých spermí
    • teratospermie – v ejakulátu je velké množství atypicky vypadajících spermií
    • azoospermie – spermie v ejakulátu vůbec nejsou
    • aspermie – úplná absence ejakulátu při orgasmu
    • nekrozoospermie – všechny spermie v ejaulátu jsou mrtvé
    • pyospermie – leukocyty v ejakulátu – svědčí o zánětu
    • hemospermie – krev v ejakulátu

    Děkuji všem za přečtení článku. Doufám, že je dostatečně srozumitelný a budu ráda když si přečtete i další díly, na kterých intenzivně pracuji J

    Hezký den J.

    janyshka
    17. čer 2017    Čtené 489x

    Strašák jménem sterilita. 1. díl – Kdy začít řešit…

       V současné době je sterilita často zmiňovaným problémem, který trápí mnoho párů. Příčina je v mnoha faktorech. Je to v první řadě věk a také životní styl.

    Co se týče věku, tak fyziologicky je ženské tělo na plození nejlépe připraveno okolo dvaceti let, poté plodnost postupně klesá. Zásadní zlom nastává po třicítce, kdy se plodnost snižuje velmi rychle. Problémem však není jen věk. Mnoho problémů s plodností začíná daleko od reprodukčních orgánů – v hlavě. Soustavný stres, vysoké psychické vypětí a uspěchaný styl života s minimem odpočinku je často tím blokem, který brání početí.

    Sterilitu dělíme na primární – to je stav, kdy daná žena (popř. muž) nikdy neotěhotněla – a sekundární – to je, když už někdy v minulosti k oplození došlo. 

    Kdy jít k lékaři?

    Všeobecně udáváme dobu jednoho roku. Pokud se tedy pár rok snaží a nedojde k oplodnění, tak je to ta chvíle, kdy by se mělo začít pátrat po možném problému. Nicméně můj názor je takový, že vzhledem k tomu, že se ženy často snaží o první miminko dlouho po třicítce, tak rok čekání může být velká ztráta času. Ideální je základní ultrazvukové vyšetření dělohy a vaječníků již na začátku snažení. Takto získáme důležitou informaci, zda probíhá ovulace a růst děložní sliznice, popřípadě jestli není v děloze nějaká překážka v podobě polypu či myomu.

    Centrum asistované reprodukce

    Do centra asistované reprodukce doporučí pár ošetřující gynekolog. Je možné se však registrovat  i bez doporučení.

    Na začátku čeká pár několik základních vyšetření:

    • Sepsání podrobné anamnézy ženy i muže.
    • Spermiogram – je to pro pány často velmi stresující, ale opravdu zásadní vyšetření.
    • Hormonální profil ženy – odběry krve na začátku menstruačního krvácení.
    • Gynekologické vyšetření včetně ultrazvuku malé pánve.

    Všechna tato základní vyšetření může provést i obvodní gynekolog. Záleží to na konkrétním lékaři.

    Další vyšetření, které nám dá důležitou informaci, je kontrola průchodnosti vejcovodů.

    Průchodnost vejcovodů

    Průchodnost vejcovodů je možné ověřit několika způsoby.

     Zastaralou, ale v některých centrech stále používanou metodou je kymoinsuflace.  Provádí se při plném vědomí a spočívá v zavedení malé trubičky do dělohy a následném vpouštění plynu do dělohy a vejcovodů. Dle tlaku v trubičce a zvuku plynu procházejícího vejcovody zjistíme průchodnost.

    Další metoda je spojena s ultrazvukovou kontrolou. Princip spočívá v aplikaci speciálního gelu do dutiny děložní a následné ultrazvukové kontroly, zda gel volně proniká z dělohy do vejcovodů až k vaječníkům.

    Předchozí dvě metody je možné provést ambulantně bez anestezie. Poslední možností je laparoskopická chromopertubace – provádí se v celkové anestezii na operačním sále. Z malého nářezu v oblasti pupku se do břicha zavede kamera. Do dělohy se skrz děložní hrdlo vstříkne barevná tekutina a kamerou se sleduje, zda bude barva vytékat vejcovodů.

    Neprůchodnost vejcovodů je často způsobená proběhlými záněty v malé pánvi.

    Tak a to je na začátek všechno. V dalším díle si budeme povídat o spermiogramu a interpretaci jeho výsledků.

    janyshka
    6. čer 2017    Čtené 1860x

    Císařský řez. Proč to táhne víc vlevo?

    K tomuto krátkému článku mně inspirovaly velmi časté dotazy maminek po císařském řezu: ,,Proč je to pod jizvou bolí a jakoby táhne hlavně vlevo?´´ A já to vždycky při každé vizitě na šestinedělí vysvětluji minimálně pětkrát 🙂

    Takže je to o technice šití Pfannestielova řezu - to je ten ,,bikinový řez´´ v podbřišku. Šijeme každou vrstvu , kterou jsme prořízli zvlášť. Nejříve tedy zašijeme dělohu, poté peritoneum - to je taková blána, která vystýlá celou břišní dutinu a je to struktura, která je inervovaná - takže nejvíce bolí - jsou i názory, že by se peritoneum nemělo šít a studie, které potvrzují, že pokud se peritoneum nešije, je pooperační rekonvalescence méně bolestivá.  Dále máme svaly - ty se nepřeřezávají, jak si mnohé ženy myslí, ale jen se rozevřou a odsunou do stran, takže svaly nešijeme. Maximálně je můžeme několika stehy sblížit k sobě.  Následuje stěžejní struktura a to je fascie - to je pevná tuhá blána, která pokrývá svaly - její pevné uzavření je stěžejní pro eliminaci rizika vzniku kýly v jizvě. Fascie se šije tak, že se nejprve udělá kotvící steh vlevo a poté šijeme pokračovácím stehem zprava doleva a vlevo se steh přiuzlí k tomu kotvícímu a to je ten důvod vyšší citlivosti v levém pólu jizvy. Nakonec sblížíme podkoží a šijeme kůži. 

    Každé pracoviště má své zaběhlé zvyky a některé konkrétní postupy se mohou lehce lišit.

    Tak co holky císařky? Kde vás to bolelo? 🙂

    janyshka
    12. kvě 2017    Čtené 4221x

    Herpes genitalis v těhotenství....může nám překazit vaginální porod?

    Genitální herpes je kožní infekce zevního genitálu vyvolaná hepres virem HSV 1 a 2.

    Herpes genitalis - první infekce ve III. trimestru - pokud dojde k primárnímu výsevu v období třetího trimestru je vysoké riziko přenosu herpes viru na plod při přirozeném porodu a je tedy indikován císařský řez.

    Pokud již žena v minulosti herpes genitalis prodělala a v době porodu nemá žádné projevy genitálního herpesu, může rodit vaginálně. Pokud jsou však v době porodu na rodidlech projevy aktivní infekce, tak je nutno vést porod císařským řezem do 4 hodin po odtoku plodové vody. 

    U žen s herpes genitalis v anamnéze se od 36. týdne těhotenství až do porodu doporučuje užívání antivirotik ke snížení rizika vzniku opětovného výsevu v období porodu  a tím nutnosti císařského řezu.

    Pokud máte podezření na výsev genitálního oparu v těhotenství, neotálejte s  návštěvou svého ošetřujícího gynekologa.

    Rizika pro plod.

    Pokud dojde k infikaci plodu herpes virem při porodu, může dojít k herpetickému zánětu mozku. Popřípadě systémovému onemocnění, které má vysokou úmrtnost.

    janyshka
    5. kvě 2017    Čtené 2841x

    Císařský řez na přání?

    Nedávno jeden známý pražský lékař zveřejnil čánek, kde se mimojiné vyjadřuje i k císařským řezům jakožto metodě porodu, kterou by si měla mít možnost zvolit každá maminka. V podstatě, že je to fajn a mnohem lepší než vaginální porod.

    Prosily jste mě jestli bych se k tomu nevyjádřila.

    Já osobně si myslím, že je skvělé, že umíme "císaře" udělat tak, že přežije matka i dítě, což v dobách minulých vůbec nebyla samozřejmost. Navíc v situacích, kdy je císařský řez indikován - tedy vyžaduje jeho provedení zdravotní stav matky či dítěte, je opravdu obrovské plus, že tento chirurgický zákrok umí kvalitně udělat i v té nejmenší okresní porodnici. Ale je potřeba si uvědomit, že to není manikura ani vyříznutí pihy - je to velká břišní operace, se všemi riziky, které s sebou chirurgická intervence nese.

    Všeobecně je operace indikována ve chvíli, kdy přínos jejího provedení převýší rizika... To je logické. Takže proč dělat operaci kvůli strachu z porodu či bolesti... Proč dělat operaci namísto toho, abysme porodily tak, jak nás k tomu příroda stvořila? Navíc pro miminko je to velký šok. Není vůbec připravené. Prostě si plave a najednou se nad ním otevře díra a někdo ho vytáhne ven... bez varování. Novorozenci narození císařským řezem mají proto i horší poporodní adaptaci. Také mají větší sklony k alergiím kvůli tomu, že neprojdou poševní bakteriální mikroflorou.

    Já naprosto rozumím tomu, co chtěl článkem pan doktor říct. Jelikož se věk prvorodiček posouvá stále dále za hranici třicítky, tak se zvyšují rizika poranění pánevního dna při vaginálním porodu. Následkem toho je stresová inkontinence a sestup pánevních orgánů.  Tady bych jen zmínila, že už samostné těhotenství po třicítce zvyšuje riziko stresové inkontinence a je jedno jestli rodíte sekcí nebo vaginálně.  Ale rozhodně si nemyslím, že rodit primárně sekcí, je správná cesta pro porodnictví. Ale pokud je řez indikován, tak zase nevidím důvod pro se snažit porodit "spodem" za každou cenu.

    Mám teď čerstvý zážitek z porodu jedné mé klientky, která od začátku těhotenství toužila po císařském řezu. Včera nastal den D. Kontrakce po pěti minutách a paní chtěla umřít...masáž, vana, míč...nic jen umřít a hned a nebo císaře... "Dýchejte." "To je mi k hov.." Ok. Epidurál. Změna o stoosmdesát stupňů. Už to tolik nebolí. Za hodinku osm centimetrů, za další hodinku přitláčíme na čtyřech a pak rodíme krásnou zdravou holčičku. Krásný porod, paní neskutečně šikovná. Výstavní porod bez jediného škrábnutí. Pár hodin po porodu už tahle maminky ťapkala s úsměvem na tváři po chodbě šťastná, že nakonec nerodila tím císařem, ale normálně. Touto dobou by totiž ještě ležela na JIPu s čerstvou dírou v břiše.

    Takže za mě sekci ano, ale jen v případech, kdy to vyžaduje zdravotní stav a výhody převyšují rizika a tohle rozhodnutí by měl provést zkušený lékař. A dělat sekci kvůli strachu z bolesti, když umíme efektivně tlumit bolest u vaginálního porodu, je opravdu zbytečné.

    Takže to můj názor.

    Co si myslíte vy? 

    janyshka
    29. dub 2017    Čtené 629x

    GBS profylaxe...mám či nemám streptokoka ???

    V období okolo 36. týdne těhotenství se provádí screening streptokoků skupiny B v porodních cestách. Při negativním výsledku je maminka oznčena za GBS negativní a žádná další opatření pro ni nejsou nutná.  Pokud stěry potvrdí přítomnost streptokoka, tak je maminka označena jako GBS pozitivní a při porodu jí budou aplikována antibiotika. Antibiotika se nepodávají kvůli mamince, ale kvůli miminku, které by se v porodních setách mohlo tímto patogenem nakazit.  GBS infekce u novorozence může probíhat jako velmi závažný septický stav doprovázený zánětem mozkových blan.

    Antibiotika se aplikují nitrožilně při odtoku plodové vody nebo nástupu pravidelných kontrakcí.

    Antibiotikem první volby je penicilin aplikován po 4 hodinách až  do porodu. Pokud je rodička na PNC alergická, tak je možno použít klindamycin po 8 hodinách.

    Různé jsou názory n GBS proflaxi při plánovaném císařském řezu. Novorozenec neprochází porodními cestami a tudíž by se neměl ani nakazit. Dosud však neproběhla dostatečně velká studie, která by tuto tezi potvrdila. Takže záleží na zvyklostech daného pracoviště....

    janyshka
    19. dub 2017    Čtené 904x

    Hemorhoidy a varixy v graviditě

    Moje milé sledovatelky,

    přišlo mi teď od vás několik dotazů týkající se hemorhoidů v těhotenství. Doufám, že se neurazíte, když neodpovím individuálně do zpráv, ale takto formou článku. 

    Hemorhoidy, křečové žíly (varixy) na nohách a zevních rodidlech - to všechno jsou velmi nepříjemné leč časté problémy doprovázející těhotenství. 

    Abysme pochopily, proč se to děje, musíme si uvědomit, jaké jsou anatomické poměry v břišní dutině. V zadní části břišní dutiny v prostoru, kterému se říká retroperitoneum je před páteří uložena mimo jiné i dolní dutá žíla. Tato velké céva odvádí odkysličenou krev z dolní části těla do srdce. Zvětšující se děloha utlačuje všechny okolní struktury včetně dolní duté žíly a díky tomu dochází ke zhoršenému odtoku odkysličené krve z dolní poloviny těla. Díky tomu vytváří krev na žilní stěnu vyšší tlak a může snadněji dojít ke vzniku křečových žil.  Bohužel řešení křečových žil a hemorhoidů je v těhotenství velmi obtížné. Z výše uvedených informací vyplývá, že ke zlepšení dojde teprve až po porodu, kdy se děloha opět vrátí do své původní velikosti.

    Při hemorhoidech je možné používání čípků i mastí už v průběhu těhotenství.  Při křečových žilách na dolních končetinách je velmi žádoucí nošení kompresních punčoch. Velmi nepříjemnou komplikací jsou křečové žíly na zevních rodidlech.  Mnohdy se jedná o rozsáhlé křečové žíly deformující stydké pysky. Je to nejen velmi nepříjemné, ale také značně neestetické, což nastávající maminky často velmi trápí. Naštěstí křečové žíly v této oblasti po porodu z velké části úplně vymizí.

    Tak a to je vše. Pokud máte vlastní zkušenost či dobrou radu, tak sem s ní 🙂

    janyshka
    9. dub 2017    Čtené 170x

    Karlovy Vary letem světem...

    Karlovy Vary jsou opravdu krásné lázeňské městečko západních Čech. Ačkoliv jsem Vary navštívila již po několikáté, stejně jsem byla opět okouzlená jejich šarmem a důstojností. Ruská aglomerace se již významně stáhla, takže se opět ve Varech můžete cítit jako v Čechách a ne jako v centru Moskvy. Nakoupit můžete i bez rublů a jídelní lístky přečtete i bez znalostí azbuky. 

    Vřele doporučuji návštěvu Varů na jaře. Vždy jsem zde byla v létě a to bylo všude opravdu velké množství turistů – koncentrace srovnatelná s Karlovým mostem v Praze. Tentokrát mne sem zavedl lékařský kongres na začátku dubna a musím říct, že mi Vary ukázaly další ze svých okouzlujících tváří.  Rozkvetlé stromy, vůně probouzející se země a o poznání méně lidí, zkrátka značka ,,ideál´´.

    K ubytování bych doporučila menší penzionky, kterých je i v centru nespočet. Já jsem tentokrát bydlela ve světoznámém Thermálu a musím říct, že zklamání ze mě stále ještě nevyprchalo… Začíná to v podzemních garážích, ze kterých prcháte po schodech nahoru rychlostí blesku, protože dle stavu stropů i statik amatér usoudí, že tohle musí dříve nebo později spadnout, ale nic naplat jinde nezaparkujete. Pokud je zrovna po dešti, tak můžete sledovat, jak se přes citelně zrezivělé železné nosníky valí voda do nižších pater.  Další velké zklamání jsou hotelové pokoje, které zajisté splňovaly luxus deklarovaných 4* před 30ti lety, ale od té doby se bohužel nic nezměnilo.   Najdete zde také i různé kuriozity, jako třeba bidet v koupelně… Ano v praxi by to bylo tak, že po vykonání oné velké potřeby přejdete s holým zadkem ze záchodu vedle do koupelny a tam tedy použijete bidet. No zajímavé, ale nezkoušela jsem to. Ale abych jen nehanila, tak moc hezký je hotelový bazén a wellness a vřele doporučuji návštěvu hotelového baru, kde hraje charizmatický starý pán na klavír.              Nicméně vzhledem k ceně ubytování bych určitě zvolila již zmíněné menší penzionky či hotýlky, kde získáte za méně peněz více pohodlí…

    A nebyla by to návštěva Varů bez oplatek a Becherovky…no a díky té druhé zmíněné dobrůtce jsem nezačala psát už včera 😀

    Jak jsem již avízovala perinatologický kongres byl na téma předčasný porod, takže již pracuji na několika článcích o této problematice…A  mám tady pro vás otázku za baculaté srdíčko. Věděly byste, co to znamená, když v souvislosti s tímto tématem mluvíme o tzv. ,,šedé zóně´´ ?

    janyshka
    3. dub 2017    Čtené 5050x

    Nechat si "to" vzít: Jaké jsou možnosti?

    Umělé přerušení těhotenství, umělé ukončení těhonství, interrupce, ,,jít na potrat", ,,nechat si to vzít"...mnoho pojmenování pro jeden čin.

    Jelikož jsme my, jakožto lidé, byli obdarováni slastnými pocity doprovázejícími pářící akt, tak se z aktu páření stal primárně akt příjemný a zábavný. Z toho ovšem vyplývají rizika nechtěných těhotenství.  Naštěstí se v poslední době díky osvětě a antikoncepci množství iterrupcí snížilo. Nicméně  stále je to jeden z nejčastěji vykonávaných gynekologických zákroků. Nechci tady rozebírat, zda potraty ano či ne...osobně si ale myslím, že postavení interrupcí mimo zákon je kontraproduktivní. Známe z dob minulých děsivé případy tajně dělaných potratů a zmrzačených žen. Tak tam bysme se určitě vracet neměli... Nicméně pravda je, že mnoho žen, nebo spíš dívek, má pocit, že interrupce je takové neškodné nic a vlastně je to pohoda.... Nezřídka se v ambulanci setkávám s větou... ,,No a co, tak kdyžtak půjdu na potrat..." A to je o tom, že ty holčičky často vůbec neví, co to vlastně obnáší... Při tom máme v současné době k dispozici nespočet druhů antikoncepce.  

    Inu pojďme si tedy říct, jak  a kdy si ,,to" můžeme nechat vzít.

    Instrumentální UPT, ECUI - do 12 +0

    Evakuace dutiny děložní. Do 8.týdne mluvíme o tzv. miniUPT, ale postup při vlastním zákroku je stejný. Po zavedení gynekologických zrcadel do pochvy se uchopí děložní hrdlo do tzv. Amerických kleští a začne se dilatovat - roztahovat děložní hrdlo - tak, aby bylo možné vsunout do dělohy odsávací kanylu. Samozřejmě čím starší gravidita, tím větší průměr kanyly je nutné použít a tím logicky i nutnost větší dilatace... Po odsátí se děloha ještě dočistí tupou kyretou. 

    Komplikace:

    Při dilataci může dojít k perforaci dělohy - tedy k propíchnutí dělohy dilatátorem. Tento stav se řeší neodkladně laparoskopií.

    Pokud není děloha úplně vyprázdněná, tak mluvíme o tzv. reziduích post UPT a je nutné znovu opakovat revizi. Je zde vysoké riziko zánětu a nitroděložních srůstů.  

    Farmakologické UPT

    V ČR poměrně mladá praktika - farmakologické ukončení těhotenství. 

    Tuto metodu je možné využít do 49. dne od data poslední menstruace.  Jedná se o kombinaci dvou typů tablet.

    1. fáze - 3 tablety Mifegyne - je zde obsažena látka Mifepriston. Jedná se o tzv. antiprogesteron, který zabrání vyživování embrya.

    2. fáze - 1 tableta Mispregnol - následuje po 36 - 48 hodinách o užití Mifegyne. Jedná se látku Misoprostol, která se řadí mezi prostaglandiny, které vyvolávají děložní stahy.

    Užití těchto preparátů je vázáno na pracoviště s lůžkovým oddělením. Po polknutí tablet je nutné vyčkat 1 hodinu v prostorech daného pracoviště. 

    Po užití Mispregnolu by se mělo dostavit krvácení, kterým se potratí embryo. Po cca 14ti dnech následuje ultrazvukové vyšetření, které zhodnotí, zda je děloha prázdná. Pokud ne, tak je nutné provést instrumentální revizi.

    Komplikace:

    Alergická reakce. Selhání metody - neodloučené tkáně v děloze, které je nutno odstranit revizí v celkové anestezii. Toto se stává dle statistik u 8-10 %.

    Interrupce je výkon, který si hradí žena sama, pokud k se nejedná o přerušení těhotenství ze zdravotní indikace.

    Tak a to je vše...

    Přeji všem krásný večer J

    janyshka
    28. bře 2017    Čtené 358x

    Stručný průvodce embryologií člověka. Část 6. Hroší kůže.

    Šestý týden od oplození. Odpovídá 8. týdnu těhotenství - tedy 7+1 až 8+0.

    V tomto období se začíná zesilovat kůže na povrchu embrya a již není možné, aby tak, jako dosud, přijímalo živiny celým povrchem těla. Vyživovací funkci tedy definitivně přebírá placenta.  Vytváří se základy tráviciho traktu a rychlý vývoj prodělávají i játra a ledviny.

    Dochází k dokončení neuralace - tedy úplnému uzavření nervové trubice.

    V tomto období výrazně roste potřeba bílkovin coby stavebního materiálu. Je tedy velmi žádoucí příjímat vitaminy skupiny B, které zásadně ovlivňují metabolismus bílkovin.

    Tyto vitamíny jsou v dostatečném množství obsaženy ve Femibionu 1.

    janyshka
    24. bře 2017    Čtené 469x

    Stručný průvodce embryologií člověka. Část 5. Propojení pupečníkem.

    Pátý týden od oplození odpovídá sedmému týdnu těhotenství. Lékařské označení 6+1 až 7+0.

    V tomto období je již vyvinutá placenta a tenoučký pupečník.   Dochází také k rychlému vývoji vnitřních orgánů.  Vytváří se základ pro ruce a nohy a na hlavě jsou zřejmé budoucí ušní boltce.

    V tomto díle si také vysvětlíme některé pojmy, které v časném těhotenství používáme při popisu ultrazvukového nálezu.

    Kavitace – typicky dutinka ve vysokém endometriu, první ultrazvukový obraz potvrzující těhotenství.

    GS – gestační váček, je tvořen plodovými obaly a v něm se vytváří embryo.

    ŽV – žloutkový váček, vytváří se uvnitř gestačního váčku a postupně na něm lze najít embryonální pól – tedy základ tvořícího se embrya.

    Emryo – CRL – temenokostrční vzdálenost, podle které určujeme stáří těhoteství.

    janyshka
    18. bře 2017    Čtené 6097x

    Krvácení v těhotenství: Není důvod k panice

    Krvácení je jedna z nejčastějších komplikací v časné graviditě.

    Udává se, že až 25% těhotných se v prvním trimestru setká s krvácením a bohužel až u poloviny z těchto žen dojde ke spontánnímu potratu.


    Na vině mohou být překrvené tkáně dělohy a děložního hrdla, hematom v oblasti tvořící se placenty nebo již zmíněný počínající potrat. Pokud dojde k jednorázovému zašpinění, tak není nutné panikařit a akutně vyhledávat lékaře. Pokud jde ovšem o krvácení větší intenzity doprovázené bolestmi v podbřišku, tak je třeba vyhledat lékaře, který provede patřičná vyšetření ke zjištění příčiny. Jedná se konkrétně o vyšetření v zrcadlech, vaginální vyšetření pohmatem a samozřejmě ultrazvuk.

    Tak to bylo krvácení v prvním trimestru. V dalších obdobích těhotenství již není krvácení tak běžné a příčiny jsou často jiné. Z vlastní zkušenosti musím říct, že nejčastější příčina krvácení v tomto období je pohlavní styk a vaginální vyšetření. Mnoho žen přijíždí v pozdních nočních hodinách na pohotovost se špiněním po pohlavním styku. Je to naprosto neškodné a způsobené mechanickým podrážděním děložního hrdla.

    Krvácení ale může samozřejmě i signalizovat vážný problém jako předčasné odlučování placenty či hrozící předčasný porod. Specifickou skupinou jsou ženy s nízko nasedající placentou, placenta praevia centralis či marginalis, které by měly být vaginálně vyšetřovány jen, pokud je to nezbytně nutné a sex by jim měl být zapovězen.


    Častý dotaz těhotných je, kdy mají jet k lékaři. Kde je ta hranice, kdy už se opravdu něco děje…Já vždycky svým pacientkám říkám, že je lepší desetkrát přijet zbytečně než jednou něco zanedbat. Nicméně je potřeba vždy zachovat chladnou hlavu a uvažovat rozumně. Pokud špiním po pohlavním styku nebo vaginálním vyšetření, tak je příčina více než jasná a není nutné jet akutně k lékaři.

    Důvodem k lékařskému vyšetření je například silné krvácení, absence pohybů plodu, odtok plodové vody a silné bolesti. Pozor pokud dojde k silnému krvácení doprovázenému bolestí břicha a ztvrdnutím dělohy, které je kontinuální a neuvolňuje se – tzv. hypertonus, tak je na místě neprodleně vyrazit do nemocnice popř. zavolat záchranku.  Mohlo by se jednat o abrupci placenty – tedy předčasné odloučení placenty. Je to velmi závažný stav, který ohrožuje na životě dítě i matku.

    Nakonec jen zmíním zakrvácení při  porodu většinou neznamená žádný problém, ale značí otvírání porodních cest.  Takže když začnou kontrakce a objeví se krev, tak není důvod k panice...

    Pokud máte zkušenost s krvácením v těhotenství, budu moc ráda když se o ni v komentářích podělíte.

    Přeji všem hezký večer J

    janyshka
    13. bře 2017    Čtené 19039x

    Indukce potratu. Porod mrtvého plodu.

    Krásný slunečný den, děvčata.

    Přišlo mi v poslední době několik dotazů na téma mrtvý plod, potraty z genetické indikace a proč a jak se to dělá. A také proč se u mrtvého miminka vyvolává porod a nedělá se císařský řez. Tak jsem se rozhodla, že o tom napíšu krátký článek.

    Holky vy co jste těhotné a vystresované, tak prosím zvažte, jestli chcete tento článek číst!!!

    Ukončení těhotenství v I. trimestru

    Do ukončeného dvanáctého týdne může žena těhotenství ukončit. Nemusí k tomu mít žádný zdravotní důvod.  Vlastní provedení je stejné jako u revize při zamlklém těhotenství.  V celkové anestezii se roztáhne kanál děložního hrdla, skrz něj se vsune do dělohy kanyla připojená na odsávačku a obsah dělohy se odsaje a následně dočistí kyretou. Velikost, respektive průměr kanyly a tím i nutnost míry dilatace děložního hrdla, závisí na stáří těhotenství. Např. v 7. týdnu stačí nižší průměr než v týdnu 12.

    Všechny ukončování těhotenství nad 12. týden již musí mít zdravotní indikaci. Nejčastěji genetické vady plodu.  V tomto případě je možné podle konkrétní situace přistoupit k ukončení těhotenství revizí ještě lehce za dvanáctým týdnem. Někdy provádíme revizi po dvanáctém týdnu po předchozí přípravě děložního hrdla zavedením tabletky.

    Indukce  potratu ve druhém trimestru , indukce potratu mrtvého plodu

    Při indukci potratu ve druhém trimestru, se většinou nejprve provádí tzv. fetocida.  Injekcí do srdce plodu se vyvolá zástava srdeční akce. Další postup je v podstatě identický jako u indukce u mrtvého plodu. Důležité je, aby byla žena co nejméně stresována. Nejdůležitější je empatický přístup zdravotnického personálu. Také by měla být co nejvíce eliminována bolest. Konkrétní postupy se můžou na různých pracovištích lišit. Dle stáří těhotenství a důvodu k indukci se začnou podle konkrétního rozpisu pomocí tabletek vyvolávat děložní kontrakce a tím i otvírání děložního hrdla. Hned na začátku se většinou zavede epidurální katetr, aby se mohla tlumit efektivně bolest, kterou stahy dělohy vyvolávají.  Bohužel často trvá i několik dní než dojde vypuzení plodu. Je to velmi únavné a stresující.  Většinou po vypuzení plodu následuje revize dutiny děložní, kvůli placentě.

    Ve výjimečných případech, typicky při silném krvácení,  je možno provést ukončení těhotenství ve druhém trimestru jako tzv. sectio minor neboli malá sekce/malý císařský řez.

    Indukce porodu mrtvého plodu, porod mrtvého plodu

    Porodem mrtvého plodu se rozumí narození dítěte, které nejeví ani jednu ze známek života a jeho váha je vyšší než 500 g nebo je gestační týden vyšší než 22. týden.  Bohužel,  někdy dochází i k úmrtí plodu v děloze v pokročilých týdnech těhotenství. Tady je to opravdu velmi nešťastné. Daná žena musí vytrpět celý porod včetně tlačení a eventuálních porodních poranění s vědomím, že odměnou jí nebude křik miminka. Tohle jsou obrovská lidská neštěstí, a i když jsem bohužel byla u takových porodů několikrát, tak i teď když to tady píšu, mi běhá mráz po zádech.

    Teď ještě něco málo k tomu, proč se rovnou nedělá císařský řez. Samozřejmě by to bylo psychicky přijatelnější.  Za hodinu by bylo po všem, jizvu na břiše by zhojil čas, ale je potřeba si uvědomit, že císařský řez je velká břišní operace se všemi riziky, které břišní operace mají. Navíc po císařském řezu se dost prodlužuje rekonvalescence dělohy k dalšímu možnému těhotenství. Císařský řez se provádí při nitroděložním úmrtí plodu ve výjimečných případech, kdy je bezprostředně ohrožen život ženy, nebo je přítomna absolutní kontraindikace k vaginálnímu porodu.

    Tak a to je k tomuto smutnému tématu vše.

    Držme si všechny palce, ať nás nic takového nikdy nepotká. A vám, které toto neštěstí potkalo, moc držím palečky, ať se brzy zadaří krásné zdravé miminko, které vaší bolest přemění v radost a lásku.

    janyshka
    11. bře 2017    Čtené 377x

    Stručný průvodce embryologií člověka. Část 4. Folát v hlavní roli.

    Čtvrtý týden od oplození, tedy šestý týden těhotenství tzn. 5+1 až 6+0.

    V tomto období dochází v rámci procesu neurulace k postupnému uzavírání nervové trubice. Na obrázku můžeme vidět, jak se z neurální ploténky vytváří trubice. Vypadá to jednoduše, ale celý proces je velmi složitý a i drobné poruchy můžou způsobit velmi závažné vývojové vady – rozštěpy neurální trubice. Užívání kyseliny listové již před početím a v časném těhotenství velmi zásadně snižuje riziko vzniku těchto vad.

    Čtyři týdny po oplození už má embryo jasně zřetelnou hlavovou část se žeberními oblouky, ze kterých se později vyvinou hlavové struktury a krk, a na druhé straně je protažené do tenkého ocásku. V tomto období vypadají embrya savců téměř identicky.

    Na ultrazvuku již uvidíme gestační váček se žloutkovým váčkem a embryem se srdeční akcí uvnitř.

    Neurulace a její poruchy

    Jak jsem již zmínila, proces neurulace spočívá ve vytvoření neurální ploténky na hřbetní části embrya a následně ohýbání ploténky a uzavírání v neurální trubici. Pokud vše proběhne tak, jak má, bude centrální nervový systém – mozek a mícha – obklopen mozkomíšním mokem a chráněn meningy (obaly) a následně kostěným systémem. Mícha uložena v páteřním kanálu. Mozek ukryt v lebce.  

    Mezi poruchy uzavírání neurální trubice patří:

    Spina bifida

    Jedná se o rozštěp páteře. Nejčastěji postihuje dolní části, tedy bederní a křížovou oblast. Rozsah defektu je individuální. Podle míry postižení uzavírání neurální ploténky může defekt znamenat výhřez meningů s mozkomíšním mokem, ale může obsahovat i samotnou míchu a míšní nervy.

    Myeloschíza

    Jedná se o rozštěp páteře, při kterém vyhřezávají struktury míchy, které nejsou kryty mozkomíšními obaly ani mokem. Tato vada je velmi závažná. Při těžkých formách tohoto postižení umírají novorozenci časně po porodu.

    Anencephalie

    Při této poruše chybí část mozku a téměř celá lební klenba.  Tato vada je prakticky neslučitelná s životem.

    Encefalokéla

    Výhřez části mozku a mozkových plen z lebeční dutiny.

    Defekty neurální trubice jsou nejčastější vrozenou vývojovou vadou a způsobují až 3% spontánních potratů v prvním trimestru.

    Riziko vzniku defektů neurální trubice zásadně snižuje užívání kyseliny listové !!!!

    janyshka
    8. bře 2017    Čtené 620x

    Stručný průvodce embryologií člověka. Část 3. Pevné základy pro život.

    Tento týden je obdobím velkých změn. Začíná se vytvářet tzv. chorda dorsalis neboli struna hřbetní, proto se také člověk řadí mezi strunatce.  Je to velmi zásadní struktura embryonálního vývoje. Na jejím místě se později bude formovat páteř.  Nad chordou se vytváří neurální lišta – základ centrální nervové soustavy.  Také se začíná tvořit primitivní oběhová soustava – na začátku to jsou jen drobné ostrůvky krevních buněk. Toto období je klíčové pro správný vývoj embrya. Také je v tuto chvíli zárodek nejvíce náchylný k vnějším vlivům, jako je alkohol, drogy, rentgenové záření a některé léky.

    V tomto třetím týdnu embrya – tedy pátém týdnu těhotenství – již můžeme na ultrazvuku vidět ve vysoké děložní sliznici dutinku – gestační váček.  Těhotenský test bude v tomto období jednoznačně  pozitivní.

     Pro správný vývoj základních struktur orgánových soustav je velmi důležitý zvýšený příjem kyseliny listové.

    janyshka
    2. bře 2017    Čtené 311x

    Stručný průvodce embryologií člověka. Část 2. Buněčné manévry. Týden druhý.

    Na konci prvního týdne se blastocysta začala uhnízďovat v děložní sliznici.  V tuto chvíli se část buněk zanořuje do dělohy – tyto buňky v budoucnu vytvoří placentu a plodové obaly.  Další buňky se postupně mění na žloutkový váček – ten embryo vyživuje, dokud tuto funkci nepřevezme placenta. Na vnitřní straně blastocysty jsou sdružené buňky, ze kterých se postupně vytvoří embryonální struktury.

    Embryonální buňky se postupně rozdělují do třech skupin na tzv. zárodečné listy, ze kterých se v dalších týdnech budou postupně tvořit jednotlivé orgánové soustavy.

    • vnitřní zárodečný list – entoderm –  trávicí trubice, plíce a trávicí žlázy
    • vnější zárodečný list - ektoderm–  pokožka,  kůže a nervová soustava
    • střední zárodečný list - mezoderm –  kosti, svaly, cévy, pohlavní orgány a ledviny

    Abychom to shrnuly. Z blastocysty se nám stala tzv. gastrula. Vytvořil se nám základ budoucí placenty a plodových obalů a žloutkový váček s embryonálním pólem.

    Tak a máme za sebou druhý týden od oplození ,což je čtvrtý týden těhotenství. Při určování stáří těhotenství počítáme celý cyklus, tedy i s vývojem vajíčka. Od poslední menstruace tedy uběhly čtyři týdny. Lékařské označení těhotenství by v tuto chvíli bylo 4+0.  V těchto počtech počítáme s délkou cyklu 28 dní.

    Po uhnízdění vajíčka se teprve začíná vylučovat těhotenský hormon hCG do krve, následně i do moči.

    Na ultrazvuku vidíme vysokou sliznici.

    janyshka
    22. únor 2017    Čtené 4540x

    Stručný průvodce embryologií člověka. Část 1. Kouzlo oplození. Týden první.

    Na začátku celého procesu vzniku nového lidského jedince stojí spojení dvou pohlavních buněk. Mužské spermie a ženského vajíčka.  Zdá se to velmi jednoduché, ale opak je pravdou. Jedná se o velmi důmyslný a složitý proces. 

    Vajíčko – oocyt v průběhu ženského měsíčního cyklu postupně zraje v tzv. folikulu.  Když folikul dosáhne velikosti přibližně 20 mm, tak praská a dochází k uvolnění vajíčka  - ovulaci.  Oocyt je nasáván rozšířeným ústím vejcovodu. Vajíčko čeká ve vejcovodu přibližně 6 – 24 hodin, kdy je schopné oplození. Tato doba je značně individuální a je odlišná u každé ženy. Pokud došlo k pohlavnímu styku, tak musí spermie, které přežívají v těle ženy až 48 hodin, doputovat obrovskou vzdálenost z pochvy až do vejcovodu.

    Když si uvědomíme, jak je velká spermie a jakou vzdálenost musí překonat , tak je opravdu na místě mluvit o kouzle oplození. Vzdálenost, kterou spermie překonávají je přibližně 1500x delší než spermie sama.  Nutno podotknout, že spermie je pouhá jedna jediná buňka, která nemá nohy ani oči ani mapu, a přesto nezabloudí a je schopná včas dorazit do vejcovodu.

    Jak jsem již zmínila, k oplodnění vajíčka dochází ve vejcovodu.  Celý proces průniku spermie do vajíčka je velmi důkladně kontrolovaný. Na povrchu vajíčka je specifický obal – zona pellucida. Tento obal je spermie schopná překonat díky drobnému váčku na vrcholku hlavičky a to akrozomu. Akrozom obsahuje enzymy, které naruší zonu pellucidu, a tím je umožněn vstup spermie do vajíčka. Jakmile pronikne do vajíčka jedna spermie, spustí se kaskáda dějů, která změní struktury obalu vajíčka a tím zamezí proniknutí dalších spermií dovnitř.

    Každý lidský jedinec je nositelem dvou sad chromozomů, proto pohlavní buňky nesou jen jednu sadu. Po splynutí dvou pohlavních buněk může tedy vzniknout nový jedinec se správným počtem chromozomů. Jedna sada od otce a druhá od matky.

    Po oplození dochází k dělení buněk a tzv. rýhování vajíčka. Přibližně čtvrtý den po oplození vzniká útvar morula, který je tvořen z 64 buněk. Morula následně vstupuje z vejcovodu do dělohy. Přibližně 6. den se vytváří blastocysta, která začíná nidovat – uhnízďovat se v děložní sliznici. V tuto chvíli se začíná do krve vylučovat hormon hCG. Následně je možné jej detekovat i v moči.  

    Tak a máme za sebou první týden 😀

    janyshka
    22. únor 2017    Čtené 1176x

    Proč jsem se stala ambasadorkou...

    Moc zdravím všechny současné i budoucí maminky. Byla jsem vybrána jako nová ambasadorka Femibionu zde na MK.

    Na začátek bych se ráda všem, kteří mě neznají, představila. Jsem lékařka v oboru gynekologie porodnictví. Na MK funguji přibližně rok a píšu blog o těhotném gynekologovi. Mým cílem zde na MK byla od začátku nenásilná edukce. Je totiž velmi smutné, když jsou nastávající maminky dezinformovány a stresovány někdy naprosto nesmyslnými informacemi kolujícími na internetu. Další problém je, že spousta článků vyžaduje k pochopení jistou úroveň medicínských znalostí. No a já když jsem přibližně před cca rokem seděla s rostoucím břichem u počítače a náhodou jsem narazila na pár diskuzí, kde byly nastávající maminky stresovány neúplnými a zcestnými informacemi a mě se z toho udělalo lehce nevolno při představě, že bych byla těhotný laik a toto si přečetla. A v tu chvíli se mi v hlavě zrodila myšlenka na edukaci maminek. Na blog, na kterém bych zveřejňovala zábavné články s mými osobními postřehy doplněné o odborné informace. 

    Svoji práci miluji a dělám ji primárně pro pacientky. Šťastné pacientky dělají šťastnou i mě. Občas dost náročná životní filozofie, ale stojí to za to. Projekt ambasadorky Femibionu mě hned od začátku moc zaujal. Nejen, že je substituce kyseliny listové v prvních týdnech těhotenství naprosto klíčová pro správný vývoj embrya, což je všeobecně známá věc, ale také je spousta dalších důležitých látek, které je v těhotenství důležité doplňovat a moc se o nich nemluví. Femibion mě přesvědčil hlavně díky obsahu aktivního folátu a relevantním studiím, které jednoznačně potvrzují jeho účinnost. No a když jsem si přečetla velmi zajímavý článek mého kolegy doktora Michala Kouckého o snížení rizika předčasného porodu při užívání kyseliny listové, tak jsem si byla jistá, že být ambasadorkou Femibionu je pro mě jasná volba 

    Tak a teď něco k tomu, na co se můžete (a doufám, že i budete) těšit 

    Projedeme si v následujících týdnech celé těhotenství z pohledu embryologie, tedy budeme řešit, jak se vlastně z oplodněného vajíčka stane miminko…a také si povíme něco o rozštěpech neurální trubice, o kterých se ve spojitosti s užíváním kyseliny listové mluví nejvíce. A nebudeme mluvit jen o kyselině listové, ale také o její aktivní formě a jejích výhodách. Také nezapomenu i na ty další důležité látky, o kterých se moc nemluví 🙂

    Mám pro Vás připravenou spoustu zajímavých obrázků, takže se máte na co těšit…možná zajdu udělat i pár fotek do laboratoře k embryologům 🙂

    A samozřejmě budou i zajímavé soutěže 

    Všem přeji krásný den a zdraví Vás i můj malý ambasador, který si Femibion zamiloval na první kousnutí  😀

    janyshka
    10. lis 2016    Čtené 314x

    Test Vileda

    Na testování Vileda Windomatic jsem byla opravdu moc zvědavá, protože jestli něco opravdu nesnáším, tak je to mytí oken a pokud něco nesnáším ještě víc než mytí oken, tak je to přesně ta chvíle, když si po tom úporném mytí sednete, zasvítí sluníčko a na okně se objeví šmouhy. Jsem dost vytížená žena. Malé dítě, domácnost, práce a samozřejmě ve všem chci být dokonalá, ano snažím se být superženou, ale jelikož superžena nejsem ani zdaleka, tak uvítám každého pomocníka do domácnosti, který mi zjednodušší, zrychlý a zefektivní práci.

    Tak a teď k samotnému testování. Na začátku moc chválím tým MK, protože odeslání balíčku proběhlo hned následující den, byla jsem o všem informována a to stručně, jasně a srozumitelně. Po rozbalení Windomaticu opravdu moc oceňuji jednoduchost zprovoznění. Nesnáším čtení návodů a složité sestavování. Windomatic jen vyndáte z krabice, nacvaknete horní část se stěrkou na rukojeť a dáte nabíjet ...pohoda bez velkého přemýšlení. Jak máte mýt s Windomatic okna je velmi důvtipně nakresleno na krabici (viz fotka), takže naprosto bez problémů.

    První, co jsem s WM (Windomatic) umyla nebylo okno, ale stůl, zkrátka jsem ho nabíjela vedle konferenčního stolku , kde jsem si před tím při krmení malého odkládala opatlanou mističku s přesnídávkou, takže ty zaschlé sladké cákance na stolku mě praštily do oka a hned jsem se rozhodla WM využít a musím říct, že super. Mokrou houbičkou na nádobí jsem krásně setřela celý stůl a potom přejela WM a vše krásně čisté a suché. Stejně spokojená jsem byla i s použitím WM na lesklý nábytek, myslím si, že je to ideální pro maminky, které mají hladký lesklý nábytek a dědičky v tom věku, kdy tlapičkama špinávýma od čehokoliv na všechno šahají, na zaschlé skvrny jen sprej proti prachu a prachovka nestačí, takže se musí vzít mokrý hadřík nebo houbička a pak ja to mokré a dělají se šmouhy a musí se to ještě přeleštit...a to už je moc úkonů kvůli jedné obtisklé ručičce, takže tady WM opět výborný pomocník. Další spokojenost byla při použití na skla ve sprchovém koutě a dlaždičky.

    Co se týče samotného mytí oken, tak jsem až tak nadšená nebyla. První věc, která mi moc chyběla byla integrovaná houbička. To mě vyloženě iritovalo. Kdyby z druhé strany stěrky byla houbička na mytí, tak by to dost ulehčilo práci....jednou stranou namočíte a umyjete a druhou setřete a odsajete... Takhle je to o tom, že si musíte donést kýbl s vodou a mycím prostředkem a hadrem/houbičkou a nejprve umýt okno a pak si vzít WM a setřít. V tu chvíli mi přišlo, že můj dosavadní systém alkoholového čističe oken ve spreji a hadříku nebo papírové kuchyňské utěrky , je o dost efektivnější....navíc jsem musela ,,přejet´´ okna WM dvakrát až třikrát a tak nebylo úplně bez šmouh...takže urychlení či ulehčení práce to rohodně nebylo... Samozřejmě je tu i možnost, že je chyba ve mě a nemám správnou techniku práce se stěrkou... Ale tady mě Windomatic vůbec nepřesvědčil... Nicméně nelámala jsem nad ním hůl a pokračovala v testování. Vyrazila jsem k mamce do krámu. Moje mamka má malý obchůdek s výlohou do ulice, takže zvenku jsou skla opravdu hodně špinavá. Tady jsem byla naopak nadšená. Dřív jsem musela omývat výlohu minimálně na třikrát a pak až vyleštit ,"načisto". S WM stačilo omýt jednou a potom vyleštit a hotovo. Takže vřele doporučuji WM do domácností, kde se okna hodně špiní... ve městě, okna do rušných ulic nebo třeba i na venkově v blízkosti polí, kde se práší atd...popřípadě do domácností, kde je hodně oken – francouzská okna, zasklené lodžie...do standartního panelákového bytu či menšího rodinného domku WM nevidím jako nezbytně nutného pomocníka.

    Abych to shrnula: Na mytí lehce znečištěných oken mi přijde Vileda Windomatic absolutně zbytečný. Lepší je vyčistit a zároveň vyleštit čističem oken a suchým hadříkem. Dále bych jeho použití nedoporučila na zrcadla, kde prakticky nejde docílit absolutní "bezšmouhovosti". Oproti tomu na silně znečištěná okna, skleněné stoly, lesklý nábytek a sprchový kout bych Windomatic doporučila. Nakonec ještě zmíním, že je velmi odolný, několikrát mi spadl na zem a nic se nestalo. Takže já bych Vileda Windomatic dala 70 %.

    janyshka
    19. zář 2016    Čtené 10343x

    Těhotný gynekolog aneb jaké je to doopravdy… 8. část: Jak jsem se v šestinedělí zamilovala…

       V minulém díle jsem popsala porod a první pocity, které následovaly bezprostředně po něm.  A jak jsem psala emocí bylo mnoho, ale žádný z nich nebyl mateřská láska….vlastně když to teď vidím zpětně, tak jsem si ani zdaleka neuměla představit, co to ta mateřská láska vlastně je…. Takže asi tak po půl hodině po porodu, když už jsme byli všichni vyfocení ze všech stran,  jsem s radostí Míšu předala dětské sestřičce a odpočívala jsem….což mě po hodině přestalo bavit a rozhodla jsem se, že vstanu dřív než by se mělo… službu konající porodní asistentka nic nenamítala (zná mě a tak věděla, že by to bylo zbytečné). Tak jsem se zvedla a přišel první šok….vleže to vypadalo, že je pupek pryč…ale vestoje se mi na břiše vyvalil obrovský  lalok, který nešel zastrčit…..připadala jsem si jako velbloud s jedním hrbem na břiše…a druhý šok následoval…nemohla jsem nebo spíš neuměla jsem najednou dýchat.  Jak jsem byla naučená dýchat s ,,plným břichem´´ a stlačenou bránicí, tak bylo strašně divné,  že můžu dýchat zase normálně.

    Potom následovala chvilka v ráji v podobě sprchy…to byla nádhera a pak rychlý pád do nejzazších hlubin pekla – první poporodní čůrání…

         Když jsem se umyla, vyčůrala a převlékla do čistého, tak jsem se přesunula na oddělení šestinedělí. Lehla jsem si do postele a …… začala jsem rozesílat SMS 😀 a to jsem dělala od 4 do 6 hodin ráno … a pak to přišlo, ozvalo se zaťukání a dětská sestřička přivezla vozíček s malým uzlíčkem. To malé vykulené stvořeníčko tiše kňouralo a spíš než na mě se dívalo skrze mě….a mě v tu chvíli přepadl neskutečně silný pocit – čekáte, že napíšu lásky 😀, ale ne – pocit hrůzy, že tohle se mnou už bude na pořád…no ale rychle jsem se uklidnila tím, že až bude větší, tak ho můžu dát k babičce…třeba i na týden 😀 Hrozné myšlenky že? Úplně se stydím, když to tady píšu…

          Potom mi sestřička ukázala jak kojit a přebalovat atd….a odešla…a my jsme byli poprvé spolu samy…nevím jestli se vůbec dá slovy popsat, ten pocit, když se poprvé v klidu podíváte do očí svému dítěti, opatrně chytnete jeho malou ručku, cítíte jeho jemnou kůži na bříškách prstů, nasajete jeho vůní a zkoumáte ten malý obličejíček… a i když jste extrémně racionální a realisticky založený člověk a lékař, jako já…tak se najednou ptáte sám sebe, jak může být něco tak neskutečně dokonalého…jak může ze dvou buněk příroda stvořit takhle krásnou a dokonalou lidskou bytůstku….je to úžasné, ten človíček má na malých očních víčkách, které vypadají jako okvětní lístky ještě nerozvinutého květu šípkové růže, drobné řasy a na malých prstíčkách jsou roztomilé nehtíky a ty malé nožičky…zkrátka mě to najednou strašně fascinovalo…i když jsem jako porodník viděla spoustu a spoustu miminek, tak tohle bylo trošku jiné…dokonalejší, voňavější….no zpětně…bylo úplně stejné jako všechny ostatní…ale bylo moje!!!!! Můj syn…  V tu chvíli mě ale z tranzu vytrhla realita…kamarádka měla na ten den plánovaný císařský řez a já slíbila, že za ní přijdu na příjem na porodní sál a jelikož sliby plním, tak jsem se rychle namalovala a učesala (ještě by mě v práci pomluvily, že vypadám 4 hodiny po porodu jako 4 hodiny po porodu ) a vyrazila jsem na porodní sál.  Ještě jsem odvezla Míšu ve vozíčku na dětské oddělení k sestřičkám s tím, že si pro něj za chvilku přijdu….a vyrazila jsem podpořit kamarádku… Když jsem se asi po půl hodině vrátila a šla si vyzvednout Míšu, tak jsem s úsměvem poděkovala sestřičkám, čapla jsem vozíček s miminkem v modrých peřinkách a odjížděla jsem směr pokoj….no ale úsměv mi zamrznul na rtech, když mi sestřička lehce se zakuckávající zadržovaným smíchem řekla: ,,…ehm paní doktorko…to vedle je Vaše….´´  Tak stane se že jo … 

       Těch několik dní v porodnici uteklo neskutečně rychle a musím říct, že si nemůžu na nic stěžovat…ano samozřejmě, že jsem byla protekční, takže na mě byli všichni extrémně milí a usměvaví, takže  asi neposoudím, jak se na stejném oddělení 6ti nedělí cítí jiné maminky, ale třeba co se týče jídla, na které je obvykle mnoho kritiky, tak musím říct, že jsem si nemohla stěžovat…ano omáčky byli většinou bez chuti a zápachu…ale porodnice není hotel a navíc já jsem měla pořád takový hlad, že mi to bylo úplně jedno…   Domů jsme šli třetí den po porodu a protože původně nás měli pustit až čtvrtý den, tak měl přítel na tento večer naplánované zapíjení miminka s kamarády u nás doma a já jelikož jsem mu to nechtěla kazit, tak jsem rozhodla, že on bude zapíjet a já budu tu první noc spát u rodičů….mamka byla akorát doma sama, tak se to i hodilo, že budeme mít takový ,,holčičí večer´´.   Problém nastal cca v 19:50 hod, když mamka Míšu přebalovala….sundala pokakanou plenku, utřela mu zadeček, namazala krémem a pak na mě  zavolala ať jí donesu plenku, že v té přebalovací tašce už žádná není….aha plenky…tak ty jsem neměla…nějak mi to nedošlo, že je budu potřebovat 😀 A teď vtipná situace….přítel byl sice kousek..ale už značně přiopilý, moje auto v servisu, mámy auto měl táta na chalupě a nejbližší obchod Billa … a zavírá ve 20:00 a je přesně 520 m od baráku.. Takže s čerstvě sešitým porodním poraněním, velbloudím hrbem na břiše a prsy velikosti pytlíků na mléko jsem nasadila sprint směr Billa….až u pokladny s plenkami v podpaží jsem si všimla,  že mám na nohou  plyšové hroší papučky a nožky v nich oteklé do velikosti hroších nožiček…byla jsem prostě sexy 😀 Paní pokladní se na mě vyděšeně koukala a když mi vracela peníze, tak se s očima  tikajícíma z plenek na mé břicho, usmála a řekla… ,,trošku brzy ne ? ´´ a já na to s nechápavým výrazem ,, …právě že dost pozdě…´´´ a utíkala jsem zase domu…až když jsem se doma vydýchala a krev mi zase začala proudit i do mozku, tak mi došlo jak to myslela…Jinak dále už první noc doma probíhala konvenčně…Míša hezky spinkal a na kojení se probudil jen dvakrát a hned zase usnul….

        První dny byly takové seznamovací….všechno bylo doma najednou jiné.  S Míšou jsme se pomalu sehrávali a poznávali a bylo to super….pokud teda zrovna nehulákal jako tygr, to jsem mu hrozila babyboxem.  Pátý den doma jsem zažila asi nejhorší situaci ve svém životě…Nakojila jsem Míšu a protože hned usnul tak jsem ho položila na sedačku v obýváku (máme takovou hodně širokou rohovou). V tom mi volal kurýr, že čeká u vrátek s nákupem (nechávám si občas dovézt větší nákup potravin). Jelikož byl přítel doma a teprve se chystal do práce, tak jsem jen houkla, že vybíhám ven pro nákup, nechala jsem si otevřené vchodové dveře a běžela jsem….Peníze jsem měla připravené, takže rychlá akce, čapla jsem nákup, peníze dala kurýrovi a běžela jsem zpět….celkový čas cca třicet vteřin…u dveří do baráku stál přítel a koukal se střídavě na mě a na dveře, které právě zabouchl….A mě to postupně docházelo…ale najednou jsem si všimla, že má v ruce klíče a tělem se mi začal rozlévat neskutečný pocit úlevy. ,,Tak rychle otevři, Míša leží sám na sedačce…´´ Odpověď mě zmrazila na místě a po zádech mi přeběhl ledový mráz s příměsí čistého děsu… ,,Lásko to nepůjde, uvnitř jsou v zámku tvoje klíče…´´ COŽE JAK JSI MOHL ZABOUCHNOUT ???? Proč jsi to udělal? V jednu chvíli se o mě pokoušel současně záchvat paniky, hysterie a agrese. Tak silný pocit strachu jsem do té doby nezažila….moje dítě leželo uvnitř a já jsem byla venku a nemohla jsem za ním…během několika vteřin mě napadla asi stovka všech možných scénářů, co by se mu mohlo stát…od těch reálných, jako, že si ublinkne a začne se dusit, až k těm méně reálným…třeba, že se ve věku pěti dnů skutálí ze sedačky a spadne na hlavu a zlomí si vaz….  Tak co teď ? Musím se vzchopit a něco vymyslet…tak jsem navrhla, že zavoláme hasiče ať nám pomůžou zdolat naše bezpečnostní dveře…to přítel zavrhnul….v koupelně, která je v přízemí, byla otevřená ventilačka u takového toho obdélníkového okénka…takže to prý nějak vyrazíme a zkusíme prolézt dovnitř…zloději by z nás nebyli, prostě to nešlo a každá minutka snažení byla dlouhá jako hodina a já už jsem byla totálně vyřízená…snažila jsem se přemýšlet a být v klidu, ale nešlo to…ten naprosto nepopsatelný animální strach matky o své mládě mě totálně ovládnul. Takže jsem vzala kámen ze skalky a šla rozbít okno do obýváku. Stoupla jsem si tak metr  a půl před okno, napřáhla a vší silou hodila kámen…ten se od našich plastových oken s bezpečnostní folií odrazil a trefil mě do hlavy…vlny mého zoufalství dosahovaly rozměrů tsunami….pak jsem zahlédla naší spásu…přítel nesl ze zahradního domku sekyru….úžasnou krásnou a velkou sekyru…v tu chvíli mi sekyra připadala jako ten nejskvělejší vynález, jaký kdy lidstvo stvořilo….a tak jsme vysklili okno sekyrou a já jsem už přes slzy skoro neviděla, když jsem do náruče zvedala svůj spící poklad, který vůbec netušil, že maminka právě objevila ten nejsilnější cit, který lze v lidském životě poznat a to mateřskou lásku a strach matky o dítě… najednou jsem si uvědomila, že moje dítě je střed mého soukromého vesmíru kolem kterého se rozpíná nekonečný časoprostor čistého citu….že to co je mezi mnou a mým synem je nepopsatelné….že jsem toho plná a ty vlny emocí ze mě prýští na všechny strany a obklopují to malé krásné tělíčko v mé náruči jako tekuté diamanty…a  to byla ta chvíle kdy jsem si uvědomila, že jsem se zamilovala láskou na celý život…láskou ke svému dítěti…

    Tak a tady dneska skončím…v dalším článku budu rozebírat téma epiziotomie a hojení porodních poranění….

    Mějte se krásně a moc děkuji za vaši přízeň. 

    janyshka
    9. zář 2016    Čtené 104939x

    Těhotný gynekolog...aneb jaké je to doopravdy... 7. část - Porod

    Tak a je to tady…třešnička na dortu…závěr celého kolotoče jménem těhotenství – porod.

    Musím říct, že jsem se na porod těšila. Nejen pro to, že ten velrybí look už mne moc nebavil, ale také proto, že jsem byla strašně zvědavá jaké to je z té druhé strany…a musím říct, že úplně jiné, než jsem si do té doby myslela 🙂

    Byla jsem 39+0 a asi v 8 hodin večer jsem začala vnímat takové divné tlaky v podbřišku…. A tak jsem se jako bystrá lékařka v duchu zaradovala…aaa už je to asi tady…no ale co když ne, že jo... Říkám si, že když přijedu na své pracoviště s tím, že rodím a přitom nerodím, tak si ze mě budou všichni utahovat ještě tak minimálně 10 let…inu dobrá když si nejsem jistá, přijde na řadu samovyšetření 😀 Myslím si, že hadí žena z cirkusu se ode mě má co učit….ale i tak jsem až TAM prostě nedosáhla… No a jelikož se jindy hyperaktivní Míša najednou moc nehýbal, tak jsem vzala tašku a frčeli jsme.

    Když jsme dorazili na porodní sál mého pracoviště, tak jsem si hodila tašku přes rameno, odemkla  a šla jsem na příjem. A teď nastala vtipná situace…první dotaz jedné ze sloužících porodních asistentek : ,, Jani a máme ti volat lékaře ?´´  …a jelikož jsem pracovitá, tak jsem se přijmula sama. Sepsala jsem papíry a napojila se na monitor. To už jsem si byla jistá, že mi začínají kontrakce, divný pocit v podbřišku se opakoval každých  5 minut a já jsem si v duchu říkala, že ten porod je docela v poho….hahaha…na monitoru jsem viděla pro kontrakce typické ,,kopečky´´ a tak jsem se cítila moc fajn a byla jsem sama se sebou spokojená…. Potom se mě Petra Š. – porodní asistentka - opatrně zeptala, jak to teda uděláme s vaginálním vyšetřením a jelikož z lékařů sloužili jen samí mladí kolegové, se kterými si tykám a beru je spíš jako kamarády než jako lékařské autority, tak jsem požádala zkušenou porodní bábu.

     No a vaginální nález nebyl nic moc - tak jsem rozhodla, že si na vlastní kůži vyzkouším,  jak moc vlastně bolí Hamilton (pro ty co neví, vysvětlím na konci). A ještě jsem já cvok řekla: "A udělej mi pořádnýho Hamiltona.."  Tak milé dámy občas čtu v různých recenzích na lékaře, že si stěžujete, když vám lékař udělá tento úkon bez vašeho souhlasu a předchozího upozornění…a do této chvíle jsem trochu nechápala proč to tak strašně řešíte…??? MÁTE MOU VELIKOU OMLUVU!!! Jako přátelé TOHLE mi někdo nečekaně udělat, tak mu ukopnu hlavu a uteču.  Jako opravdu to bolí a je to hodně nepříjemné…ale u mě to skvěle zafungovalo a já jsem za to Petře moc vděčná. Za další hodinu jsem už měla kontrakce po 2 minutách a vaginální nález super – porodnická branka 4 cm (vaginální nálezy také rozeberu na konci). Což znamená, že jsem po hodině byla najednou skoro v půlce 😀 Dělám tady smějícího se smajlíka, ale do smíchu už mi moc nebylo…procházela jsem se po chodbě před porodním sálem a co dvě minuty jsem křivila obličej…a všichni moji přející kolegové se na mě přišli podívat a pozdravit a hlavně pánové měli takové povzbuzující komentáře jako: ,,… bolí co?...´´ No bolí no…

    Potom mě čekala příprava…tzn. sprcha a hlavně klystýr. Tady u toho bych se zastavila. Mnoho žen si stěžuje, že je klyzma před porodem narušování jejich práv a osobních svobod a kdesi cosi…A jelikož jsem si nikde nevšimla, že by někde někdo toto téma rozebral "natvrdo" a bez cenzury, tak se do toho pustím já. Když hlavička plodu prochází pochvou tak logicky úplně stlačí i okolní tkáně včetně konečníku a ten se tedy vyprázdní. To znamená, že pokud není konečník předem vyprázdněný, tak se Vaše miminko narodí do obsahu konečníku….jemně řečeno. Chápu jsou situace, kdy je porod tak rychlý, že se klystýr nestihne, ale pokud je na to čas, tak nevidím důvod proč to odmítat. Ono to vůbec není kvůli nám porodníkům, jak si některé maminky myslí…my jsme na medicíně strávily první dva roky zkoumáním mrtvol, takže nás jen tak něco nerozhodí… ale myslím si, že miminko by se nemělo rodit do maminčiných exkrementů…Já jsem klystýr měla a jsem za to ráda. Nebylo to nic příjemného, ale než abych riskovala, že to všechno půjde ven při porodu, tak jsem tu půlhodinku na záchodě ráda absolvovala. Navíc v tom úplném finále musíte opravdu vší silou tlačit a pokud člověk tlačí a zároveň se instinktivně snaží držet svěrač, tak to tlačení nemá ten správný efekt. A mě v tom tlačení moc pomohlo to vědomí, že mám prázdné střevo a můžu tedy vší silou zabrat beze strachu, že vytlačím i něco jiného, než hlavičku mého dítěte.  Takže to bylo ke klystýru.

    Po přípravě jsem si naordinovala dirupci vaku blan…tedy jak se říká "píchnout vodu"…no a od této chvíle už to bylo opravdu zajímavé….kontrakce trvaly vždycky minutu a vracely se po dvou minutách. Naprosto přesně. Ležela jsem zkroucená na boku do klubíčka a koukala na hodiny….ta minuta bolesti byla nekonečná a naopak ty  minutky úlevy vždycky utekly tak strašně rychle….chtělo se mi strašně moc křičet…ale jelikož jsem byla na svém pracovišti, tak jsem se rozhodla být statečná a při každé kontrakci jsem si zpívala…nebo já myslím, že zpívala, ale přítel říkal, že jsem spíš tiše kvílela a při tom dělala tralalalalá tralalalalá 😀 Nejhorší bylo, že při každém vyšetření jsem přesně věděla v jaké fázi jsem, věděla jsem, jak rychle porod postupuje a mohla jsem podle toho i předvídat kolik času mám ještě před sebou… hodně mě překvapily i kontrakce a charakter té bolesti. Já jsem si to představovala jako silnou křečovitou bolest v celém břiše, ale bylo to úplně jiné…bolest byla v podbřišku až skoro v oblasti stydké spony a bolelo to tak jako strašně štiplavě a pálivě, jakoby mě tam v jednu chvíli píchalo  100 vos, 200 včel, 300 sršňů a uštklo 5 mamb černých…brrr….ale po 6ti hodinách od první kontrakce jsem 2x zatlačila a najednou se stal zázrak. Bolest té nejvyšší intenzity, jakou jsem si neuměla v životě představit byla najednou v mžiku pryč a přišla neskutečná úleva a na břiše mi leželo malé ulepené vřeštící stvoření...

    Chvíli jsem byla v tranzu, ale rychle jsem se vzpamatovala a jelikož jsem workoholik tělem i duší, tak jsem si sama přestříhla pupečník (Přítel mi to stále vyčítá, že to měl dělat on 😀). Pak následoval porod placenty – to je jedna taková minikontrakce – a šití. Šití není nic příjemného, ale proti tomu, co má člověk za sebou je to úplná pohoda…  Já musím říct, že jsem v tu chvíli cítila naprosto neuvěřitelně osvobozující pocit úlevy, že už je to za mnou a jsme oba v pořádku a začíná nám všem nová etapa života…a ten nepopsatelný nadpozemsky kouzelný cit zvaný mateřská láska se dostavil až o dost později…

    Tak a tím bych porod ukončila…v dalším dílu popíšu první hodiny po porodu a seznamování se s vlastním dítětem 🙂

    A jak jsem slibovala teď ještě nějaká ta edukace.

    Vaginální nálezy při porodu

    Jak hlavička plodu postupně klesá níž a níž tak se čípek (také děložní hrdlo)  začíná zkracovat až úplně zanikne a vytvoří se porodnická branka a ta se postupně otvírá.   V rámci vaginálního vyšetření popisujeme velikost branky v průměru. Takže můžete slyšet, že branka má  5 cm v průměru – to jste v půlce.  Do 8 cm popisujeme velikost branky v centimetrech, poté už říkáme, že  z branky zbývá lem a poté už je branka tzv. zašlá a cesta je volná. Dále při vaginálním vyšetření hodnotíme, zda je už hlavička správně natočená (dorotovaná) a je dostatečně vstouplá v malé pánvi….a pak už je to jen na nás ženy, abychom zaťaly zuby a zatlačily 🙂

    Hamiltonův hmat

    Jedná se o odloučení dolního pólu vaku blan, což způsobí vyplavení prostaglandinů, které způsobují děložní stahy a jsou jedny z látek, které se podílejí na zahájení porodu…u někoho to zafunguje a u někoho ne…. Probíhá to tak, že se při vaginálním vyšetření prostrčí prsty skrz děložní hrdlo a obkrouží se jakoby zevnitř …..tak a teď když to tady píšu, tak jsem si  instinktivně semknula nohy k sobě 😀

    Tak a teď už je to opravdu všechno 🙂

    Krásný večer a ještě krásnější slunečný víkend…těším se na vaše komentáře a moc děkuji, že jste dočetli až do konce 🙂