Používáme cookies. Více informací zde. OK
ma_cherie
6. srp 2018
130 

Cesta proti předsudkům – Balt, aneb poprvé u moře

Prosinec 2017

Výběr dovolené je u nás doma vždy tak trochu oříšek. Můj muž miluje léto, moře, horko, preferuje leteckou dopravu a já jsem pravý opak – mám ráda chladné počasí, do letadla by mě asi jen tak někdo nedostal, z teplot 25°C a výše jdu do mdlob.

Manžel se mě několik let snažil přesvědčit na dovolenou k moři. Egypt, Itálie, Chorvatsko, Bulharsko? Ne, ne, ne a ne. Horko, letadlo, nebo dlouhá cesta v autobusu. Ani nevím kdo z nás a proč nadhodil: „A co Baltské moře? Je to blízko, bude tam chladněji a asi tam nebudou ani davy lidí.“ Znělo to jako skvělý kompromis.

Pár hodin jsme googlili, zjišťovali informace a pomalu, ale jistě jsme se do té představy začali zamilovávat. Manželův známý, který má k Polsku blízko, nám po telefonu povyprávěl a doporučil ubytování. Zaplatili jsme zálohu a potom už stačilo jen půlroku čekat a těšit se!

V mezičase jsme koupili a zrekonstruovali byt, přestěhovali se, trochu si poklepali na čelo, že první dovolenou u moře absolvujeme zrovna, když máme malé (v době dovolené rok staré) dítě a starosti s bytem, zařídili jsme hlídání pro psa.

Červenec 2018

Nastal čas začít balit. Kromě běžných věcí, jako oblečení a hygiena jsme si balili (pro jistotu) také sofsthellové bundy, plavky, pro dceru opalovací krém a rovněž krém na obličej do chladného počasí. Sluneční klobouk, ale zároveň podzimní čepice. Balili jsme i nějaké základní potraviny a jídla, protože pobyt byl bez penze.

Cesta trvá za běžného provozu asi 7 hodin. Jeli jsme od Čáslavi. Byla možnost jet přes Polsko, nebo Německem, směrem na Štětín. Vzhledem k tomu, že Poláci jsou naprosto příšerní řidiči, kvalita jejich silnic a benzínek je taky smutná, volili jsme cestu přes Německo. Dostali jsme doporučení pokusit se vyhnout koloně na berlínském okruhu (Berliner Ring), kde si, když na to přijde, postojíte tak 2-3 hodinky.

Přesně o půlnoci jsme vyrazili na cestu. Já jsem jela cestu na česko-německé hranice. Německou stranu jel manžel. Já se bojím jejich pokut. Stavěli jsme celkem 3x – u Varvažova, Berlína a Štětína. Do Polska jsme dorazili asi v půl 9 ráno. Check in jsme měli až v 15 hodin, ale díky neuvěřitelné ochotě našich hostitelů jsme měli domek připravený přednostně již v 11 hodin. V mezičase nám poskytli prostory zpřáteleného penzionu, kde jsme měli přístup ke kuchyňce, toaletě a na zastřešenou terasu. Abychom si zkrátili čekání, vydali jsme se poprvé k moři.

Nikdy nezapomenu, když jsem ho poprvé uviděla. Monumentální, nekonečné, silné, krásné.
Nikdy nezapomenu, jak jsem se bosou nohou poprvé zabořila do písku.
Nikdy nezapomenu ten šum.

Nikdy nezapomenu na ten jiný, mořský, vzduch.

Ačkoliv jsme za sebou měli přes 7 hodin v autě, nevyspalí, unavení, s osmikilovou dcerou na břiše v nosítku v chladném počasí a bosi jsme se šli projít po pobřeží. Udělali jsme si krásnou 6 km dlouhou procházku, kdy nám mořské vlny namočily kalhoty až po kolena a braly nám písek zpod nohou.

Když někomu řeknete, že jedete k Baltskému moři, většina lidí bude ohrnovat nos a strašit studenou vodou a větrem a tvářit se opovržlivě, protože k baltskému pobřeží se jezdilo za totalitního režimu.

Ráda vám povím, jak to je doopravdy, naším pohledem.

U Baltiku se vám pravděpodobně nestane, že zažijete tropy. Jeden den prší, ale druhý den je 25°C a ideální počasí na koupání. Baltské pobřeží je prostě nevyzpytatelné, krásné a ohromující. Je velmi osobité. Jeden den zažijete podzim a druhý léto. A kdyby vám někdo tvrdil, že se tam nemůžete spálit, tak nevěřte! My se s manželem druhý den spálili jak nikdy v životě a i obléct si tričko způsobovalo neuvěřitelnou bolest.

Moře je asi chladnější, ale jsem zmrzlík a bez ostychu jsem do moře vlezla a koupala se s námi i toho času roční dcera, kterou jsme z moře skoro nemohli vytáhnout, jak se jí v něm líbilo. Co mě překvapilo, byly vlny v moři. Měly neuvěřitelnou sílu, někdy byly opravdu silné, jak oceánské, a často se stávalo, že vám doslova braly písek zpod nohou, nechodili jsme v moři raději příliš daleko.

Vítr? Ano. Fouká. Někdy hodně, někdy málo. Ale po příjezdu zpátky domů do ČR, kde zrovna panovala horka, mi ten osvěžující baltský vítr velmi chyběl. Většina hostitelů půjčuje i zábrany proti větru, které si zatlučete do země a kromě bezvětří vám zajistí i trochu soukromí.

Samozřejmě se může stát, že bude pršet a velmi pravděpodobně se to i stane, ale i tak má oblast co nabídnout.

V nepříznivém počasí jsme navštívili například: Muzeum voskových figurín a Park miniatur majáků (Niechorze), Oceanárium a molo (Międzyzdroje ), Dům Iluzí a Otočený domek (Pobierowo), molo a obchůdky se suvenýry (Trzęsacz) a spoustu výletů jsme ani nestihli (maják, Kolobřeh, Dinopark...).

Vstupy jsou téměř stejně drahé, nebo levnější než v ČR. Pořídíte i krásné a cenově velmi dostupné suvenýry, velmi často obsahují repliky jantarů, jelikož největší naleziště jantarů se nachází právě na jižním baltském pobřeží.

Doporučuji vyzkoušet některá jídla. My si oblíbili točenou zmrzlinu, gofry (naše vafle), ryby a zapiekanku, což je rozpečená bageta se směsí (houby/maso) a sýrem.

S čím u Poláků ovšem nepochodíte je angličtina. Mluví buď polsky, nebo neochotně německy, ale s angličtinou jsme se téměř nedomluvili. Nezapomeňte při případné cestě, že Poláci mají svou měnu – Zloté.

Závěrem mohu říci, že oblast baltského moře nás velmi nadchla a během týdne jsme se do ní stihli zamilovat. Pravděpodobně nebude pro každého, ale pokud hledáte klidnou oblast s menším počtem lidí, vzdálenostně a i cenově dostupnou destinaci, nejste milovníkem tropů a typický plážový povaleč a nevyhledáváte exotiku, věřím, že si baltské pobřeží oblíbíte. My se příští rok vrátíme a rovnou na dva týdny.  https://simplythemum.blogspot.com/ 

  Muzu se zeptat, kde presne jste bydleli? K Baltu chci vyrazit uz dlouho, ale nikdo se mnou moc nesouzni...

  6. srp 2018

  @smoldovka byli jsme v obci Pustkowo 🙂

  6. srp 2018

  Ja jsem byla v Polsku dvakrat, taky cesta pres Nemecko a moc se mi tam libilo.Jestli k mori, tak jedine k Baltu, nesnadim horko a jizni kraje mi nic nerikaji.Teplota more 18 st. mi plne vyhovovala😀

  6. srp 2018

  @rexinka Moje slova! 😀 to si můžeme podat ruce 😀

  6. srp 2018

Doporučujeme