Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
mapita
31. led 2018
740 

Aktivity pro děti 1: (Nejen) home-made vkládačky

Vkládačky jsou super hračky, děti většinou baví a zároveň jsou užitečné pro rozvoj mnoha schopností - jemné i hrubé motoriky, různých druhů úchopů, koordinace oko-ruka, odhadu vzdálenosti a orientace v prostoru, přestavivosti, soustředění a logického myšlení, senzorických schopností... a jistě bychom přišli i na mnoho dalších oblastí.

Zrovna vkládačky jsou na výrobu doma poměrně nenáročné a mohou mít řadu obtížností - prostě zabaví malé, i velké. Na fotila jsem náš domácí arzenál tak, jak syna zaujal v průběhu času.

 Jako první, asi v 10 měsících, vhazoval míček do krabice od bot. Nechala jsem se při výrobě inspirovat metodou Montessori. Víko od krabice je mírně podložené, aby míček vždycky vyjel ven.

O něco později začal vhazovat kaštany, penne těstoviny a plyšové pom-pomy do PET lahví. Zhruba ve stejné době frčelo i strkání nastříhaných brček do pixly od arašídů. 

Vkládání víček od zavařovaček do krabice od papírových kapesníků byla také jedna z prvních vkládaček a baví M. dodnes. Poslední dobou je hrozná legrace zkoušet, kolik víček se dá dovnitř nacpat - a taky je to na té krabici vidět, je pěkně odrbaná. Lepší jsou vyšší krabice, u těch nízkých to tak dobře nejde.

Tady už vidíte vyšší obtížnost. U těchto vkládaček musí dítě vkládat přesně a přitlačit, aby předmět prošel. Tyto varianty byly aktuální cca od roku - kasička s velkými knoflíky a krabička s otvorem na telefonní karty. Tyhle dvě jsou u nás TOP ze všech hraček. Prostrkávání špachtlí do pixly zatím nezaujalo ani v 16 měsících.

Z kupovaných vkládaček máme tyto. Je to věž z kostek, přečemž každá kostka má v sobě vkládací tvar. Na začátku (cca okolo roka) je moc fajn dávat vždy jen jeden tvar, aby se dítě mohlo dobře soustředit. Nejjednoduší jsou samozřejmě válce (modrý a červený), hned poté oranžový hranol, kde je tvar jasně zřetelný. Kvádr i žlutý hranol s trojúhelníkovou základnou jsou nejtěžší a s nimi stále bojujeme.

Vkládačka pro pět tvarů vpravo nahoře je obtížnější a tím u nás i méně zajímavá. Ale věřím, že její čas ještě přijde.

Vkládačky ála Montessori jsou v u nás v kurzu jen čas od času - rychle vyndat, rychle poskládat a honem pryč. Nějaké delší zkoumání se u nás zatím nekoná.

Variant vkládaček je určitě ještě mnohem více. Co jste vyzkoušeli doma vy?

Super tipy děkuji za článek, hned se pustím do výroby krabičky s kartama 😀

31. led 2018

Začni psát komentář...

Odešli