Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
mapita
21. čer 2017
302 

Vojtova terapie není jediným řešením v terapii kojenců

Vojtova reflexní lokomoce má nezastupitelné místo v terapii dětí i dospělých s různorodými onemocněními či poruchami. V hlavách maminek se ale většinou jedná o strašáka, kterému by se chtěly vyhnout. Snad každý již slyšel o cvičení, které probíhá několikrát denně a u kterého jak miminka, tak maminky často pláčí. Již méně se ale ví o tom, že to tak vždy být nemusí.

Unikum této terapie tkví v tom, že dovede aktivovat vrozené motorické programy bez aktivní spolupráce dítěte. V případě závažných poruch hybnosti je „vojtovka“ opravdu neopomenutelnou a velice důležitou terapií. Že u ní děti často pláčí (a někdy s nimi i maminky) je bohužel pravdou. Ale nebojte, terapie by děti nikdy neměla bolet (a pokud bolí, honem změňte fyzioterapeuta!). Říká se, že u samotného profesora Vojty děti nikdy nebrečely, jak ten to s nimi uměl.

Když jde o méně závažné stavy, můžeme vyzkoušet i jiné metody. Většinou s nimi pediatři nemají příliš zkušeností (pokud vůbec), takže rovnou delegují na Vojtovu terapii. Pokud ale naleznete terapeuta, který má zkušenosti v dané problematice, neváhejte s konzultací. A jaké metody to jsou?

Ani ne tak metodou, jako spíš denní rutinou je správná manipulace s miminkem. Její kontrola a poučení rodinných příslušníků by mělo být základem jakékoli terapie dítěte, i pokud „vojtíte“. Někdy bývá tato součást terapeutického procesu opomíjena. Je to velká škoda, protože u lehčích poruch motorického vývoje se může problém vyřešit bez dalších zásahů. U ostatních stavů podpoří správná manipulace terapeutický proces. O důležitosti správné manipulace jsem již psala článek na blogu.

Nejčastější známou alternativou k Vojtově reflexní lokomoci je asi Bobath koncept. Je to metoda využívaná především v západní Evropě. Cviky, které vám ukáže Bobath terapeut se většinou začleňují do běžných denních činností a manipulace s miminkem. Dítě tak vlastně cvičí celodenně, ani o tom neví. Získat způsobilost pro praktikování této metody je pro terapeuta poměrně složité a tak jich po ČR v určitých lokalitách je nedostatek. Někteří terapeuti pak nemají potřebné vzdělání nebo jsou školeni v Bobath konceptu pro dospělé (nejedná se o totéž), ověřte si erudici toho svého.

Další terapeutickou metodou je Dornova metoda. O té asi slyšeli mnozí z vás. Málokdo ovšem ví, že se dá využít i u kojenců. Dornův terapeut u miminek často řeší dysfunkce hlavových kloubů a krční páteře, které mohou doprovázet například predilekce hlavičky. Nicméně chce to důkladně pátrat, kdo z dornovců ve vašem okolí pracuje s touto věkovou kategorií. Vzhledem k tomu, že kurz Dornovy metody si může udělat i laik bez zdravotnického vzdělání, radím zvýšené opatrnosti při výběru.

Poměrně známá je i kraniosakrální terapie – osteopatická technika (pozn. působící na kosti) ošetřující skelet lebky, páteře a pánve. Jejím cílem je obnovit přirozený pohyb mozkomíšního moku, který je závislý na stavu mozkových a míšních plen, postavení a pohyblivosti kostí. Terapie se provádí jemnými doteky citlivých prstů terapeuta. Kromě poruch motorického vývoje řeší i problémy v oblasti psychiky – např. úzkosti, nebo orgánového charakteru – údajně i koliky.

Možností je i reflexní terapie plosky nohy, která se u miminek také dá aplikovat. V současné době ovšem nevím, zda se v ČR tomuto tématu více věnuje. Vhodným doplněním terapeutických možností mohou být i kojenecké masáže, protahování, cvičení na žíněnce, na míči či s jinými pomůckami, které vám ukáže fyzioterapeut. Motorický vývoj může také pozitivně ovlivnit vaničkování a kojenecké plavání.

Co jsem tímto článkem chtěla říci? To, že vás pediatr odešle na Vojtovu terapii, ještě neznamená, že nejsou jiné možnosti. Máte na výběr, stačí se dostatečně informovat.

Zajímá vás více ze světa fyzioterapie a mateřství? Mrkněte na můj blog: FYZIOMIC

Začni psát komentář...

Odešli