Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
marketka_m
14. říj 2020
1006 

(Ne)Bezpečí domova

Měli jsme trochu úraz doma.. :( a tak jsem začala přemýšlet, co vše je pro děti (ne)bezpečné v kuchyni, v chodbě, v koupelně.. prostě doma, prostě tam, kde jste nejčastěji, prostě tam, kde se dítě cítí bezpečně.

KVĚTINY - jsou rodiny, kde se nenajde žádná květina ani rostlina. Ale jsou dámy, které miluji zeleň a po vstupu do domu lze vidět s kým máme tu čest. Rostliny doma bychom měli pečlivě znát. Je potřeba vědět, které jsou jedovaté, které mohou způsobit vyrážku a které jsou v pohodě. Ono nikdy nevíte, kdy se dítko dotkne rostliny a následně ručky vstrčí do pusinky. Jelikož se blíží vánoční období, chci všechny upozornit na jed na vánoční hvězdě.

ZÁSUVKY - elektřina - věc, která láká všechny děti. Určitě není na co čekat... s předstihem zásuvky zakryjte krytkami! Běžná věc je i okusování různých prodlužek a šňůr. Pozor na to!

MALÉ VĚCI - lákají děti. Obzvlášť, když se dostaví pinzetový uchop a dítě umí uchopit malinké předměty. Zdá se, že je bezpečné, když si dítě pohrává s hodinkami? ano, do doby, než vypadne nějaká část (třeba baterka). Fazole, čočka, malé bonbónky, kamínky, léky.. to jsou všechno věci, na které musíme dávat pozor.

SCHODY - jeden, dva nebo sto schodů. Efekt je stejný. Pokud dítě špatně upadne, je jedno zda to byl jeden schod nebo deset.

DVĚŘE, OKNA - přiskřípnutí rukou dveřmi snad zná každý. Proto nebuďme leniví a zavírejme preventivně dveře. Okna zavírejme, zabráníme tak pádu dítěte.

ŠUPLÍKY, SKŘÍŇKY - zvědavost dítěte je normální věc a je přirozená. Když objeví, že se nějaký šuplík nebo skříňka může otevírat, je to pro něj výzva. Dávejme pozor ať v nich se nenachází nějaké ostré předměty, drobné předměty. A pokud už víme, že šuplík (nebo spíše jeho obsah) může být pro dítě nebezpečný, stačí koupit zabrány.

KONVICE, HORKÁ VODA - kolikrát si zalíváme kafe s mimčem v náručí? Velmi nebezpečné, přitom sama jsem to dělala. Ale nikdy nevíte kdy dítě se natáhne. Stejně nebezpečné je dítě pod nohama a nesení kávy či čaje. 

ČISTÍCÍ PROSTŘEDKY - je potřeba dávat pozor, aby se něco nenechalo na dosah ruky. Takové věci by měly být uloženy tam, kde dítě nedosáhne, dokonce v místnosti, kde dítě nemůže. 

Tak co ženy, na co jsem zapomněla? Jistě je hodně věcí, na které bychom měly dávat pozor. Klidně do komentáře můžete dávat další tipy 🙂

Doporucuji si ulozit tohle cislo kvuli ruznym otravam https://www.tis-cz.cz/

14. říj 2020

Schody nemame, kytky mi chcipaj i umely 🙂 ale zaslepky sem nikdy nedala, supliky zajisteny nemam. Asi mam dite kterymu to stacilo rict jednou ze na zasuvky se nesaha..

14. říj 2020

Jeste vysky - zidle, gauc...po kterych dite rado leze a pada. A ostre rohy a hrany (futra, stolky, pelest postele...) - vzdycky kdyz si myslime, ze uz jsme vsechno oblepili nebo schovali, dite svym celem najde dalsi.

14. říj 2020

@fifina86 díky
@triskova_v hmmm...
@amenophus svatá pravda 😀

14. říj 2020

Syn si vyrazil zub v koupelne o hranu vany, uz ho nikdy nebudu fenovat, zdrha z bytu, musi byt zamceno, na cate zdrha ze zahrady, brana se da vyvratit i kdyz je zamcena staci vedet kdy trhnout - na vratech je retez (vlit mi na silnici), leze vsude - mam pocit ze jediny misto kam zatim nevylezl je velkej lustr v pokoji...jinak je schopnej upadnout na rovine, na lini klouze jakoby hral v baseball ... nevim jedina bezpecna domacnost by pro syna masela byt cela obalena v molitanu

15. říj 2020

U syna stačila rovná podlaha, on v bačkorkách - neklouzalo to, nic v okolí, o co by mohl zakopnout. A přesto sebou každou chvíli plácnul o zem a vždy z toho byl prokousnutý ret, krve jako z ..... V mrazáku jsem měla stabilně jeden dudlík, abychom hned chladili. Naštěstí z toho vyrostl 🙂

15. říj 2020

Syn ve 4 letech zakopl na naprosto rovné podlaze na široké chodbě nemocnice, zakopl o svou nohu a napral to hlavou do zdi, hned vedle sesterny. Boule jak kráva přes celé čelo, má tam dodnes zápis i s fotkou. Některé děti by bylo potřeba ihned po porodu zabalit do molitanu a strčit do obrovské vzduchem plněné koule, aby se jim nic nestalo.

16. říj 2020

Ještě doplním průhledné plochy typu francouzské okno a sprchový kout. Dítě vidí něco zajímavého, leze/běží/plazí se a prásk! Sprcháč ještě v pohodě, ale sklo se rozbije snadno...

16. říj 2020

Jako ano, souhlasím na jednu stranu, že nebezpečí doma číhá dost, ale spíše souzním s názorem, že když se budou děti doma chovat jako v bavlnce, pak bude pro ně o moc nebezpečnější přijít někam jinam...my nemáme doma asi jedinou zábranu, ochranu něčeho, kytek asi sto, holky mohou vlézt kamkoli do skříňky apod, lezou na žebříky, starší se mnou vaří někde od dvou let včetně míchání vařící polévky atd...stejně tak krájí zeleninu klasickým nožem...samozřejmě jsem vždy u toho v té kuchyni. Musím říct, že nejvíc "úrazů" se jim stalo s mojí mamkou, která je šíleně opatrná, pořád at někam nelezou, at neběhají, že si ukopnou palec o nábytek a já nevím co...mám dojem, že jim tím ty pády přivolává.
Jediný "vážný" úraz, který se starší stal bylo, když cca v roce a půl uklouzla ve sprcháči a paradoxně jsem ji při tom držela za ruku.

16. říj 2020

Dcera si hrála na psa, byla na čtyřech a podjely jí ruce. Spadla bradou na podlahu (vinylovou, takže nic extra tvrdého) a rozrazila si jí. Na pohotovosti sesili čtyřmi stehy. Doteď nechápu, jak se jí to povedlo, ale bylo to fakt ošklivé. Jinak doma nemáme nikde nic oblepeno, akorát jsme z obýváku odstranili konferenční stolek a už bez něj fungujeme tři roky. Ale ne že by mi nechyběl... 🙃

16. říj 2020

Jeste bych pridala topny zebrik v koupelne-smrtelne nebezpeci,ze se zebrik utrhne a dite zabije pote co na nej poleze.

16. říj 2020

Pěkný článek, akorát pro mě jako specialistu analýzu rizik poměrně nedostatečný, ale to už je profesní deformace. Nicméně Kovářová kobyla... u nás není nic zabezpečení, dítě mi už spadlo ze židle, zavřelo si prsty do šuplíku apod. Beru to jako ponaučení pro příště. 🤷🏻‍♀️

16. říj 2020

Ještě mě napadá u šuplíků, že je dítě může otevřít, vylézt na ně a převrhnout na sebe tak celou komodu.

16. říj 2020

Dcera kupodivu žádné vylomeniny neprovadela. Zatim. 🙂
Máme záslepky na elektrinu, a zabezpečený šuplík na nože, smí krájet jen pod dohledem. A přimontované skříně ke zdi, hlavně po knihovně by se dobře lezlo. 🤦
Novinkou je zámek na okno v dceřině pokoji v patře, v létě chtěla pořád sama větrat.

16. říj 2020

Mám 17 měsíční dceru a už jsme jeden úraz měli bohužel jsem za něj mohla já šly jsme před dům nakrmit ptáčky a jak jsem šla s ní v náručí domů tak jsem upadla a ona se uhodila do hlavy nebylato žádná rána snažila jsem se jí držet co to nejvíc šlo a odnesla to se škrábancem na hlavě. Cítila jsem se hrozně hlídala jsem ji co to šlo a pretizilo se jí začala blinkat tak hned jsem volala rychlou a řeknu vám že už to nikdy nechci zažít hrůza fakt naštěstí ji nic nebylo. A už krmit chodím sama a koukáme se za oknem spolu na ptáčky. Jinak šuplíky máme zabezpečený ale už na to přišla jak se otevírají zámky takze hlídame a vyndané věci máme co by mohla vydechnout. Dítě je radost hlavně naše malá průzkumnice 🤣

23. říj 2020

Začni psát komentář...

Odešli