Máme za sebou 1. adventní neděli, první adventní svíčka už zahořela, a tak by nebylo určitě od věci si něco o adventu říct. 


    Latinské slovo „advent“ v podstatě znamená příchod. Mluvíme o příchodu Ježíše na svět, aby si Bůh a lidé mohli být blízko a zároveň jeho druhém příchodu na konci časů a s velkou silou – aby obnovil celý svět do Boží krásy.


    Doba adventní byla v podstatě přípravou na vánoční svátky. Dříve byla také dobou půstu. Byly zakázány veškeré zábavy, tanec i zpěv, což se u některých katolíků dodržuje i dnes. Lidé se mají věnovat především zbožnému rozjímání. 


    Datum první adventní neděle je pohyblivé. Je to proto, že poslední adventní neděle - čtvrtá - připadá vždy na neděli před 25. prosincem (který je hlavním vánoční svátkem). A protože 25. prosinec je každý rok v jiném dni v týdnu, tak i 1. adventní neděle má každý rok jiné datum. Advent vždy trvá do půlnoci dne 24.12. ("štědrý večer" je vigilie - předvečer hlavního vánočního svátku). Někdy se proto stává, že poslední adventní neděle může připadnout i na Štědrý den. V takovém roce trvá advent vlastně jen tři týdny, i když má čtyři adventní neděle. Letošní rok nám to tedy vyšlo jen tak tak. :slight_smile:

Každá z adventních nedělí měla také své označení- železná, bronzová, stříbrná a zlatá.


    První adventní nedělí navíc začíná liturgický rok. Křesťané totiž odvíjeli čas od narození Krista. Ke všem událostem tak docházelo buď před narozením nebo po narození Ježíše.    Spolu s adventem se spojují různé tradice, jako  vánoční trhy,  pečení vánočního cukroví, zdobení adventního věnce, nebo otevírání okýnek adventního kalendáře.


 V dnešní době už je možné pořídit nepřeberné množství druhů adventních kalendářů nejen pro děti, ale i pro dospělé a spousta lidí také volí možnost si kalendáře vyrobit. Já manželovi například jeden rok vyráběla pivní adventní kalendář a další rok kalendář rumový a oba měly super úspěch.


    Letošní rok jsem na manžela s kalendářem trochu zanevřela s tím, že mu nadělím lahvinku k Mikuláši. Navíc jsem řešila kalendář pro syna, jeho narozeniny, svátek.. no a nakonec se stalo, že jsem na to úplně zapomněla! Nějak mi splynuly termíny a neuvědomila jsem si, že se kalendáře otevírají už prvního. :grinning: Došlo mi to až ve chvíli, kdy jsem letos poprvé dostala kalendář já od manžela! Na chudáčka Mikyho jsem úplně zapomněla... tak si rozbalil první pytlíček až večer. Ještě že mu jsou teprve dva a je mu to jedno...  Nojo, jsem to děsná matka.. Příští rok znovu a lépe. :grinning: 


  Přidávám pár fotografií adventních kalendářů pro inspiraci. :slight_smile: 


Co se týče výroby adventních věnců, určitě vás nepřekvapí, že je v něm ukryta jistá symbolika, která je však ne každému známá, takže určitě nebude na škodu si ji trochu připomenout. :slight_smile:


    Adventní věnec bývá většinou kruhový. Tento kruh symbolizuje Boží věčnost a jednotu a má jasně daná pravidla, jak by měl vypadat. Větvičky jehličnanů či cesmíny, ze kterých je vyroben, představují život. Dříve se často používaly i holé slaměné věnce, které odháněly zlé duchy a tím zajišťovaly do domu požehnání. Na věnec se pak umisťují svíčky, které se postupně zapalují o adventních nedělích.


    Zvyk postupného zapalování svící na adventním věnci se k nám dostal až v druhé polovině 20. století z Německa. V tradičním českém prostředí byla okna slavnostně osvětlována jen na Bílou sobotu.


    Důležité jsou také barvy svíček. Barvou adventu je fialová. Vyjadřuje důstojnost a pokání. Svíčky a stuhy na věnci by tak měly být fialové s výjimkou té třetí v pořadí – ta je totiž zasvěcená přátelství a je růžová, říká se jí „Gaudete“, což je latinské slovo pro radost. Svíčky se zapalují proti směru hodinových ručiček.
Časté jsou i věnce s pátou, bílou svíčkou uprostřed. Ta se zapaluje na Štědrý den a symbolizuje Krista.


O Vánocích jsou všechny čtyři svíce nahrazeny bílými - náš čas přípravy minul a my vstupujeme do veliké radosti.I ohledně výroby adventních věnců doma pokročila a rodiny se nedrží původního striktního vzoru ale přizpůsobují si tradice svému přesvědčení a svým potřebám. Proto najdeme spoustu originálních adventních věnců, které můžete pořídit, nebo sami vyrobit. Fantazii se meze nekladou.  


a jde to i takto jednoduše ala "Ikea stajl" ...  :slight_smile:Někdo si adventní věnec koupí, někdo si jej rád vyrobí.. Já vždy věnec vyrábím, jednak protože mě tvoření baví, a také proto, že to vnímám jakou součást adventních příprav a nasávám tak vánoční těšení. Barvy a styl volím dle aktuálního naladění, většinou ale dávám přednost přírodním materiálům. Od narození Mikyho jsem si hodně oblíbila Středisko ekologické výchovy Hlídka u nás v Brně, kam chodím věnce vyrábět. Je tam i herna pro děti, takže Mikeš se pěkně zabaví. Letos jsem tedy doufala, že se už zapojí do tvoření, ale raději dal opět přednost hračkám v herně, tak třeba za rok. :slight_smile:


No a tahle to tvoření letos dopadlo u nás:A ještě Mikešova varianta adventního svícnu a výběr svíček, u které nám ještě schází větvička :slight_smile:
Doufám, že pro vás nebylo čtení článku promarněným časem a snad jste se i něco zajímavého dozvěděly. K tomuto článku se bude odpoledne vztahovat soutěž, tak sledujte blogy ambasadorek. :slight_smile:


Na závěr přikládám jednu moji oblíbenou českou vánoční písničku, pro nasátí vánoční atmosféry. ️:heart:


https://www.youtube.com/watch?v=UiEa8GRvFGw&list=RDUiEa8GRvFGw&start_radio=1        Krásný předvánoční čas vám přeje Marcela a Joie :slight_smile:

zdroje:

https://www.vira.cz

https://www.ceske-tradice.cz

http://www.farnost-ostrozska-lhota.cz

https://www.farnostprace.cz

https://cs.wikipedia.org


 #vanoce_s_ambasadorkami #joie