Sensory Blocks se mi strašně moc líbí a chtěla jsem je pro malého.

Ale cena je vysoká, dokonce i ta bazarová .. a nikde není jistota, že ho to bude bavit, tak jsme je zkusili vyrobit doma ..


Na 11 kusů jsme potřebovali:

88ks dřevených kostek ze hry Jenga (koupeno v Pepco)

4ks barevné fólie (obal na vysvědčení, vždy od každé barvy jeden)

1ks průhledné fólie (opět obal na vysvědčení)

kousek zrcadlové fólie (měla jsem zbytek z jiné aktivity, koupena na Alliexpres)

6x barevný písek (odebrala jsem lžičku od každé barvy z naší sady na pískování)


Dále pak Herkules, tavnou pistoli, lžičku, štětec na lepidlo, lepící pásku, nůžky, mísu s ořechy (pro zatížení hotové kostky) ..


Jak na to:

Ze čtyř jenga kostek děláme základní tvar - čtverec nebo obdelník. Kostky stavíme na užší hranu, uprostřed tak vznikne větší prostor pro "výplň" ..


Pro kostky s pískem jsem volila čtverec. Pro barevnou a zrcadlouvou fólii pak obdelník.

Obdelník se tvoří lépe, čverec více ujíždí. Herkulesem je kostra kostky hezky čistá, úhledná, jenga kostky na sebe více pasují. Zvládnou i neopatrné zacházení.

Tavnou pistolí (viz foto) je kostra víc nesouměrná, práce je ale rychleji hotová a dítě nemusí tak dlouho čekat (náš malý podával kostky, takže tavná pistole zvítězila) ..

Z fólie si vystřihneme čtverec/obdelník, který je o pár milimetrů větší než vnitřní obvod kostky. Stříhala jsem od oka a rovnou si nachystala všechny fólie ..

Tavnou pistoli naneseme kolem vnitřniho obvodu rámu, přiložíme fólii a lžičkou uhladíme, mezery mezi dvěmi rámy tak budou menší. Pokud pracujeme s barevnou fólií, rovnou druhý rám přiložíme. Místo tavné pistole se dá použít i Herkules, rámy chce pořádně zatížit, je zde větší riziko utrhnutí při hraní (nám vydržely kostky asi hodinu, pak jsem znovu lepila, tentokrát tavnou pistolí a pořád drží dobře) ..

Pokud fólie drží pevně na rámu, přisypeme lžičku barevného písku. Přiložíme druhou průhlednou fólii a přilepíme po celém obvodu lepící páskou. Pokud děláme se zdrcadlovou fólií, přiložíme drýhý kus fólie (bez modré ochranné vrsty) a přilepíme druhý rám, fólie opět lépe drží tavnou pistolí ..

Kostkou točíme dokola a zkoušíme, jestli se písek někde nesype. Páska musí být opravdu po celém obvodu. Pak přilepíme druhý rám a kostku zatížíme ..

Kostky lze využít na spoustu aktivit - skládání proti oknu, dívání se skrz ně, na stavění komínů, překáže, pro aktivity s light table a spoustu dalšího děti sami vymyslí ..