Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
podvlivemcokolady
15. črc 2021
225 

Jaký vybrat batoh či aktovku pro prvňáčka?

Máte doma budoucího prvňáčka a nevíte, jaký batoh či aktovku pro něj/ni vybrat? Ráda vám s výběrem pomohu, protože také jednu budoucí školačku doma mám. Dlouho jsem pro ni vybírala vhodnou výbavu do školy, a tak se společně pojďme podívat, na co se při výběru zaměřit.

Co je velmi důležité a co nám zjednoduší další výběr je rozhodnutí, zda zvolit aktovku nebo školní batoh. Níže jsem uvedla několik výhod a nevýhod u jednotlivých druhů.

Aktovka

VýhodyNevýhody
stabilnímá stále stejný tvar, ať je plná nebo prázdná
bytelnádesign je zaměřen na ty nejmenší (proto většinou vydrží jen v první třídě, pak už dítě preferuje batoh)
pro malé děti více přehledná (jednokomorová)může být těžká

Školní batoh

VýhodyNevýhody
lehkýpro malé děti může být nepřehledný, když nemají vše na jednom místě
praktický (více kapes)
design (většinou vydrží alespoň dva roky)
prostornější

A teď, když jste se už rozhodli, jestli chcete pro své dítě aktovku nebo batoh, řekněme si pár zásadních věci, na které bychom se u výběru aktovky či batohu měli zaměřit:

  1. váha (pro mě osobně hlavní kritérium a také požadavek maximálně 1 kg),
  2. ergonomicky tvarovaná záda a polstrované ramenní popruhy,
  3. velikost (hodně záleží na výšce prvňáčka, správně by měla být aktovka či batoh od ramen po konec zad, tedy nad zadek a také ideálně stejně široký jako šířka ramen dítěte),
  4. reflexní prvky (ze všech stran),
  5. líbivost (pokud nechcete každý rok kupovat novou aktovku či batoh, proveďte předvýběr a konečný výběr nechte na dítěti).

TOP 5, které jsem pro vás vybrala:

1) Stil - školní batoh pro prvňáčky


Ergonomicky tvarovaný a odlehčení školní batoh značky Stil nabízí objem 20 litrů, nosnost 7 kg a váhu 0,9 kg. Má nastavitelný systém zad se třemi stupni pro optimální usazení batohu na zádech podle výšky a věku dítěte. Anatomický zádový panel se přizpůsobí páteři dítěte a systém Air Flow a prodyšné polstrování umožní cirkulaci vzduchu. Hrudní pás zajistí dobré usazení batohu na zádech dítěte. Na všech stranách batohu jsou reflexní pásky, které zaručí lepší viditelnost a bezpečnost dítěte ve tmě. Dále tento batoh nabízí tři prostorné komory a přední kapsy pro uložení drobných předmětů. Má voděodolné dno s plastovými nožičkami a dvě kapsy na láhev s pitím. Je vhodný pro děti od 1. - 4. třídy.

VýhodyNevýhody
hrudní pásžádné
kapsy na pití na obou stranách batohu
nastavitelná záda
nižší cena

Orientační cena školního batohu pro prvňáčky Stil v době publikace článku je 950 Kč.

Školní batoh Stil pro prvňáčka

Kvalitní a ergonomicky tvarovaný odlehčený školní batoh Stil pro prvňáčka je vybaven reflexními prvky a anatomicky tvarovanými zády s pevnou konstrukcí.


2) Karton P+P - Školní aktovka PREMIUM


Jedná se o anatomicky tvarovanou aktovku, která má vyztužená záda a vnitřní výztuha udržuje stálý tvar batohu. Aktovka má objem 28 litrů, nosnost 8 kg a váží 1,1 kg. Má jednu prostornou komoru a přední kapsičku určenou na svačinu. Aktovka má opět řadu reflexních prvků, které zaručí větší bezpečnost dítěte ze všech stran a také hrudní nastavitelný pás. Doporučena je pro děti v 1. a 2. třídě. Nechybí ani kapsy na obou stranách aktovky na pití či přezůvky. Stejně tak ramenní popruhy mají nahoře utahovací pásek na dokonalé přilnutí aktovky k zádům dítěte.

VýhodyNevýhody
velký objemvyšší váha
přijatelná cenachybí ucho na přenášení aktovky (pouze na zavěšení)
velký výběr designů
nižší cena

Orientační cena školní aktovky PREMIUM v době publikace článku je 1 339 Kč.

Školní aktovka PREMIUM od Karton P+P

Školní aktovka Premium od značky Karton P+P je anatomicky tvarovaná. Společně s měkčenými popruhy tak zajišťuje správné usazení aktovky na zádech dítěte. Vyztužená záda a také vnitřní výztuha udržují stálý tvar batohu. Stane se tak perfektní první aktovkou pro vašeho malého školáka.


3) Hama - školní aktovka pro prvňáčky


Školní aktovka od firmy Hama nabízí ergonomicky tvarovaná záda s měkkým polstrováním, objem 15 litrů, nosnost 7 kg a váží 0,98 kg. Tato aktovka je vhodná zejména pro 1. třídu. Má měkké polstrované popruhy na ramena, které mají reflexní plochy pro větší bezpečnost dětí a také možnost dotažení ramenních popruhů k dokonalému přilnutí aktovky k zádům. Hrudní popruh je výškově nastavitelný, a tak se pěkně přizpůsobí velikosti dítěte. Aktovka má prostornou hlavní kapsu na těžké předměty. Přední kapsa je izolovaná, a proto ideální pro studené nebo teplé jídlo a nápoje. Na bocích aktovky se nacházejí kapsy na pití. Má dostatek reflexních prvků na aktovce, aby bylo dítě vidět ze všech stran.

VýhodyNevýhody
lehkámalý objem
přijatelná cenachybí ucho pro přenos aktovky v ruce
dotahovací ramenní popruhy

Orientační cena školní aktovky pro prvňáčky Hama v době publikace článku je 1 490 Kč.

Školní aktovka pro prvňáčky Hama

Školní aktovka pro prvňáčky Hama je přehledná jednokomorová aktovka pro prvňáčky. Má ergonomicky tvarovaná záda s měkkým polstrováním. Pohodlí zajistí polstrované, nastavitelné popruhy na ramena se švem vedeným v horních partiích středem popruhu, nezařezávají se do ramen. Popruhy jsou také doplněné o reflexní plochy pro větší bezpečnost malých školáků a školaček.


4) TOPGAL - Školní batoh Endy

Školní batoh Endy od značky Topgal je ideální pro děti od 1. - 3. třídy. Má pevná ergonomicky lisovaná záda. Nabízí objem 21 litrů, nosnost 7 kg a váží pouze 0,86 kg. Ramenní popruhy batohu lze utáhnout jak v jejich spodní části k tělu, tak i v horní části zad. Ani z drobných zad padat nebude díky výškově nastavitelné hrudní přezce. Batoh má dvě hlavní komory a hlubokou přední kapsu pro lepší organizaci věcí. Standardem jsou také reflexní prvky na všech stranách batohu. Batoh má pevné dno z materiálu TOPDURA opatřené nožičkami pro lepší stabilitu.

VýhodyNevýhody
lehkápouze jedna postranní kapsa pro láhev na pití
hrudní pás
dotahovací ramenní popruhy

Orientační cena školní batohu Endy v době publikace článku je 1 749 Kč.

Školní batoh Endy od Topgalu

Školní batoh Endy od Topgalu je lehoučký dvoukomorový batoh nejen pro drobné prvňáčky, ale pro děti až do 3. třídy.


5) BECKMANN - Školní batoh


Školní batoh Beckmann, který zvítězil v mnoha testech v zahraničí, se pyšní objemem 22 litrů, nosností 8 kg a váhou 0,9 kg. Má měkce polstrovaný a ergonomicky tvarovaný zádový systém a také diodové blikací světýlko a k němu 18 bezpečnostních a vysoce reflexních odrazek. Je vyrobený z voděodolného materiálu. Má polstrovaný bederní pás, který odlehčuje zátěž na záda dítěte až o 50%. Boční kapsy jsou na zip a jedna je láhev s pitím a druhá na přezůvky. U tohoto batohu budete mít pláštěnku již v ceně. Vnitřní kapsa pro svačinový box je voděodolná. Batoh je jednokomorový se dvěmi přihrádkami, dvěmi bočními kapsami a přední kapsou na drobnosti.

VýhodyNevýhody
bederní pásvysoká cena
pláštěnka v ceně
velký objem a nosnost
diodové blikající světýlko a 18 odrazek

Orientační cena školního batohu Beckmann v době publikace článku je 2 950 Kč.

Školní batoh Beckmann

Školní batoh Beckmann je jedinečný. Promyšlená ergonomie a vysoká kvalita materiálů s nadstandardní výbavou. Školní batohy BECKMANN jsou vítězem testu Zdraví a ergonomie IGR 2019. Tento školní batoh je uzpůsoben veškerým potřebám prvňáčků a zaručuje pohodlí při nošení do školy i pohybu. Děti se mohou těšit na moderní, lehký školní batoh s oblíbeným moderním motivem, kdy po obrácení této přední kapsy, může mít batoh i bez obrázku, batoh 2v1 - patent BECKMANN.


A co jsem vybrala pro dceru? Preferovala jsem batoh, primárně kvůli tomu, aby dceři vydržel alespoň dva roky. A potom si dcera vybrala design, který se jí líbil. Takže u nás vyhrál školní batoh Endy od Topgalu s jednorožcem a s flitrovým přívěskem hvězdičky, který je samozřejmě na celém batohu to nejlepší 😀.

Školních batohů a aktovek se prodává takové množství, že je opravdu těžké vybrat ten správný produkt. Sama jsem v nabídce “ležela” několik dní a radila se s kamarádkami, které už prvňáčky mají. Doufám, že Vám mé postřehy usnadnili výběr.

A jakou aktovku či batoh máte nachystaný Vy pro svého prvňáčka? Dejte mi prosím vědět do komentáře.

15. črc 2021

Máme doma Beckmann pro prvnacky, tak si dovoluji opravit, že ucho na přenášení v ruce má...

15. črc 2021

Máme Ergobag, jsem překvapená, že v článku chybí. Líbí se mi třeba uložení svačiny včetně lahve uprostřed, nevychyluje se těžiště a nekřiví tak záda.

15. črc 2021

Máme Beckmann pro 4.-5. třídu a bez motivu, abychom nemuseli měnit, až už nebude jednorožec v kurzu.. Do školy to má 200m, v horším případě - z pokojíčku do kuchyně k notebooku na distanční výuku asi 25 kroků, tak snad to s ním zvládne

15. črc 2021

Máme aktovku Herlitz, starší syn ji také měl a vydržela v pohodě až do 3. třídy, pro moje flegmatické chlapečky je přehlednější. Do 4. si vybral batoh Bagmaster.

15. črc 2021

@antoinet Chybí, protože jsem se snažila vybrat různé cenové hladiny a za ty drahé tam už mám Backmann. Ale jinak Ergobag je super, jenom ta cena je pro hodně maminek už úplně někde mimo možnosti. Ale moc děkuji za Vaši odpověď a věřím, že je skvělá a uložení lahve uprostřed je značka ideál. 🙂

16. črc 2021

Máme Ars Una, ale viděla jsem ji i pod značkou Karton P+P. Je menší a má spoustu doplňků ve stejném designu, což se mi velmi líbilo.
Počítám s tím, že bude max na dva roky a že pak dostane batoh.

21. črc 2021

Začni psát komentář...

Odešli