redakce
8. lis 2018
1726 

Chcete zlepšit dětem imunitu? Choďte s nimi pravidelně do sauny!

„Do sauny s dětmi chodíme od malinka. Nejdřív jen na chvilku do suché sauny po plavání kojenců (takže věkově od 6 měsíců). A od roku a půl brali do sauny prarodiče syna docela často. Už docela brzy z kluků byli saunoví mazáci. Sami si korigovali, jak tam chtějí být dlouho. Buď my nebo manželovi rodiče s nimi chodili do takové malé sauny, kde kluci, když chtěli, tak vylezli a před saunou si hráli s kelímkama vody - přelévali vodu, plnili stříkačky a vyhráli si. My jsme na ně dveřmi koukali a dohřáli se, nebo šli s nimi ven. Od cca 3 let jsou zvyklí i na ochlazení v ledovém bazénku. Nyní jsou to fakt mazáci - přijdou do sauny, rozloží ručník, lehnou si, někdy se nechají drbat na zádech. Potom vylezou, osprchují se, zalezou do ledového bazénku. Pak si sami zalezou do odpočívárny a popíjejí minerálku a zase znovu. Jsou potichu, užívají si to. Nedávno jsme dostali jako dárek rodinné vstupné do saunového světa a to byl pro ně obrovský zážitek. Byli ze sauny unešení, saunové ceremoniály, vůně, med. Asi jim Ježíšek naježí vstupenky.”

Saunování se během staletí rozšířilo z Finska do celého světa a stále oblíbenější se stává také saunování dětí. Věděli jste, že se do sauny může chodit již s tříměsíčním miminkem? Pravidelná návštěva sauny má spoustu pozitivních zdravotních účinků a to jak u dospělých, tak právě i u dětí. Saunování nejmenších dětí má ale svá jasná pravidla, která je nutné dodržovat, abyste miminku neublížili. Zhruba od dvou a půl až tří let je saunování pro děti bezpečné, protože jsou již větší a schopné samy říct, co je jim příjemné a co už ne. Od tří let je přímo doporučované.

„Já chci s dětmi se saunováním teprve začít, protože mladší je trošku chcípáček. A taky jsem o tom četla zajímavý článek. No a od té doby doma otravuji manžela. On se mi směje, protože já do sauny nikdy chodit nechtěla, kdežto on si ji chce postavit na zahradě. Takže vztah k tomu máme opačný, ale pro děti jsem ochotná všeho. Dnes jdu do naší kavárny, kde mají saunu, zjistit, jak by se tvářili na saunování dětí ze školky. Ve školce jsem to nadhodila a učitelka řekla, že je to dobrý nápad. Ale jde o to, jaký zájem budou mít rodiče. Tak uvidíme.”

Pravidelná návštěva sauny má hned několik pozitivních účinků

Podle MUDr. Antonína Mikoláška, českého odborníka na saunování, je saunování nejlepší způsob jak zlepšovat imunitu u dětí, což potvrzují i zahraniční studie. Podle nich děti, které pravidelně navštěvují saunu, méně často onemocní infekcemi horních cest dýchacích. A v případě, že onemocní, tak má nemoc lehčí průběh. Pravidelné saunování totiž zvyšuje v těle hladinu imunoglobinu A, který zabraňuje pronikání mikrobů do organismu. Jeho zvýšená hladina klesá 7. den po návštěvě sauny, proto je dostačující navštěvovat saunu jedenkrát týdně.

Jedna maminka v diskuzi nabádá ostatní, aby saunování s dětmi určitě vyzkoušeli: „Rozhodně není potřeba na nic čekat, saunování v pravidelných týdenních intervalech přináší ovoce v podobě lepší imunity a spánku i při dvouminutovém prohřívání. Celá procedura trvá totiž zhruba 45 minut - po příchodu je potřeba se svléknout, osprchovat, osušit, prohřát a v odpočívárně vychladnout. Po několika prvních návštěvách se i u menších dětí prohřátí opakuje 2x. Výsledky opravdu přijdou - takže nač čekat.”

Díky teplu se navíc rozpouští a odstraňují hleny v horních a dolních cestách dýchacích. U dětí můžete potom pozorovat hlubší dýchání. Díky pravidelnému saunování si děti lépe zvykají na přechody mezi teplem a zimou, což se bude hodit během výkyvů teplot v průběhu roku. Jako rodiče také určitě oceníte, že návštěva sauny napomáhá hlubšímu a kvalitnějšímu spánku dětí a po její návštěvě mají také větší chuť k jídlu. Pobyt v sauně je chvílí relaxace. Děti se brzy naučí, že je dobré se občas zklidnit a odpočívat a také se učí péči o sebe a své tělo. Podporujeme tedy u dětí správné návyky.

„Mám čerstvou zkušenost ze sauny s naším skoro ročním prckem. Byli jsme už dvakrát. Poprvé jsme to úplně nevychytali - bylo už později, vrátili jsme se z výletu a malý měl asi i hlad, tak tam plakal. To jsme zkusili jen na minutu v klasické finské. Pak jsem ho nakojila a zkusila ještě na 20 vteřin a to už bylo v pohodě. Teď o víkendu jsme byli znovu, byl vyspaný, najezený a dobře naladěný a zvládl to perfektně. Byli jsme opět v klasické finské sauně 3 minuty a jen jedno kolo. Byl pak pěkně klidný a večer hezky usnul. Tak mám z toho dobrý pocit a chceme chodit pravidelně.”

Jak vybrat správnou saunu

Pokud jste se již rozhodla, že byste chtěla saunování s dětmi vyzkoušet, budete muset najít vhodnou saunu. Návštěva sauny je chvílí relaxace a klidu a proto je dobré s menšími dětmi (do 4 let) chodit do sauny v časy, které jsou určené právě pro děti, případně méně vytížené. Toto je ostatně důležité i z hygienických důvodů. Návštěva sauny je sice ideální navečer, ale v případě nejmenších dětí to nebude vždy možné. V exponované časy by přítomnost dětí, které neposedí a nevydrží potichu mohla působit pro ostatní dospělé účastníky rušivě a i vy jako rodič byste si to asi moc neužila. Zkuste se ve vámi vybrané sauně domluvit předem, kdy je vhodné přijít s dětmi.

Je také dobré najít saunu v blízkosti vašeho domova, protože po skončení sauny je vhodná krátká procházka. Když sednete s dítětem po sauně do auta, tak se v několika vrstvách oblečení znovu zpotí a to není vhodné. Pokud je možnost, volte tedy bližší saunu a můžete se procházkou rovnou dostat domů. A jako bonus vám dítko bude večer dobře spát.

Saunování v rámci školky

Některé školky pravidelně navštěvují s dětmi saunu. Takovou zkušenost má i několik maminek, které se svěřily do diskuze na Modrém koníku. Saunování posiluje imunitu, pomáhá tedy dětem s oslabenou imunitou a také astmatikům, což je žádoucí. A proto se saunování zavádí nejen do školek, ale také třeba do léčebných pobytů v dětských lázních.

„Školka, kam chodí moje děti, má saunu. Syn nikdy chodit nechtěl, dcery ano. V naší školce se může do sauny od 3 let. Prohřívání trvá jen pár minut, ochlazování probíhá vlažnou vodou v bazénku. Vždy chodí cca 15 dětí a 2 učitelky jednou týdně. Děti to mají zdarma, kdo se nesaunuje, jde s další učitelkou ven na procházku.”

„Dcera chodí do sauny se školkou od 3 let. Chodí tam po dvou cyklech, od 5 let ve třech cyklech. Sauna je vyhřátá na cca 60 °C. Sprchují je vlažnou vodou a mezi vstupy odpočívají 10 min zabalení v osuškách. Dceři se tam líbí a horko jí nevadí.”

Musíte dodržovat zásady saunování pro malé děti

Saunování s dětmi by mělo probíhat nejlépe v domácí sauně nebo v menší sauně, která dodržuje vysoké hygienické standardy. Děti musí být v sauně vždy s doprovodem rodičů, neměly by tam být další cizí osoby. Proto je lepší, domluvit si saunování privátní pouze pro skupinku dětí v méně navštěvovaný čas.

Teplota sauny pro děti by měla správně být 86 °C ve výšce 175 cm nad podlahou, což je 60-65 °C ve výšce 90 cm nad podlahou (druhý stupeň lavice). Teplota ochlazovací části má odpovídat zevním klimatickým podmínkám. Když je nepříznivé počasí (velký mráz, déšť a podobně), tak děti neochlazujeme venku.

Obecně se děti zahřívají několikanásobně rychleji než dospělý, proto musí být délka pobytu v sauně zkrácena. Nejmenší děti od 3 měsíců věku se mohou saunovat pouze v domácí sauně a po celou dobu musí maminka držet dítě v náručí v klubíčku. V sauně mohou pobýt minutu a potom je citlivě ochlazujeme vlažnou vodou, vynecháme obličej a zátylek. Nejmenším dětem stačí jeden cyklus, tedy jedno prohřátí a jedno ochlazení. Fáze ochlazení je vždy delší než prohřívací. Starší kojenci a batolata mohou pobýt v sauně maximálně tři minuty.

Zhruba od tří let se mohou děti prohřívat a ochlazovat dvakrát, předškolní děti třikrát. Délka pobytu v sauně je 5-8 minut. Ochlazování je nejlepší v mělkém bazénku na čerstvém vzduchu. Pokud počasí nedovoluje, opět postačí vlažná sprcha (s vynecháním obličeje a zátylku). V tomto věku se již mohou v sauně pohybovat samostatně, vždy tam s nimi ale musí být dospělá osoba. Pokud leží na lavici, měly by mít pod celou plochou těla ručník nebo prostěradlo. Děti i dospělí by měli mít na sobě plavky.

Od tří let věku se počítá s tím, že je dítě již schopné relativně komunikovat a říct, co je mu a není příjemné. Pokud je dítě v sauně neklidné, pobyt neprodlužujeme a přejdeme k ochlazovací části. Ideální je docházet do sauny 1x týdně.

Nezapomínejte na pitný režim

  • Během fáze ochlazování doplňujte tekutiny. Vhodná je například ovocná šťáva, bylinný čaj nebo voda. Pokud kojíte, měla byste děťátko nakojit.
  • Před odchodem domů je nutné dítě pečlivě osušit, včetně vlásků. Nakonec dítě oblečte a nejlépe procházkou dojděte domů. Jak je psáno výše, ideální je navštěvovat saunu navečer a po příchodu domů se dítě nají a může jít spát. Bohužel ne vždy je to možné.
  • Důležité je dbát i na hygienu, jak zdůrazňuje jedna maminka v diskuzi: „Hlavně pozor na hygienu, spousta lidí nemá ani potuchy, že když sedí ve vyšších lavicích, že je záhodno si podložit i nohy, kterýma se opírají o lavici. Takže dbám na to, aby kluci byli podložení komplet, nejen tělo, ale i plosky nohou. A samozřejmě sprcha před i po ledovém bazénku, pokud do něj dítě jde.”
  • Pokud je dítě nemocné, do sauny nechoďte. Saunu vypusťte, pokud je dítě nachlazené, má rýmu, teplotu, kašel, chřipku nebo jakékoli akutní onemocnění. Platí pravidlo, že byste měli vynechat na tak dlouhou dobu jako je délka onemocnění plus stejný počet dní rekonvalescence. Pokud má dítě například rýmu, která trvá týden, tak musíte ještě týden počkat a poté můžete do sauny opět vyrazit.

Možná z toho máte strach, ale saunování je dětem velmi doporučováno. Jen je důležité dodržovat daná pravidla, abyste dětem neublížili. Je fajn v dětech odmala pěstovat zdravé návyky, které jim pak mohou vydržet po celý život. Pokud vás to láká, určitě to vyzkoušejte. Právě teď je ta správná doba, kdy začít.  Nebo už do sauny s dětmi chodíte? Podělte se o vaše zkušenosti a dojmy do komentářů.

Zdroj:

sauna-hadovka.cz

vseosaunovani.cz

rodina.cz

Ahoj nasi si poridili infrasaunu, mam 5mesicni holcicku, je vhodne s ni chodit saunit a na jak dlouho? Diky 🙂

8. lis 2018

@te_reza to je presne pro tvoje ditko ;)

8. lis 2018

Ahoj, přidejte se do naší skupinky o saunování. Já chodila do sauny od pěti let a syna saunujeme od roku. Teď máme půlroční holčičku a na minutu ji v zimě už taky zkusíme dát.
https://www.modrykonik.cz/group/6827/
@triskova_v
@fifina86

9. lis 2018

Ráda bych se zeptala autorů článku na větu: Děti i dospělí by měli mít na sobě plavky. To myslíte v sauně?

14. lis 2018

Začni psát komentář...

Odešli