Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
roseinka
16. kvě 2016
1047 

Koliky, potravinová intolerance a varování maminkám

K tomuto článku jsem sedla po včerejší vášnivé debatě v jedné skupince o stravování kojících maminek, kde se objevila certifikovaná (od 2/2016) laktační poradkyně patřící pod jednu nejmenovanou známou slovenskou laktační skupinu a napsala tam maminkám, že neexistují u kojících dětí koliky z potravin, které sní maminka a že neexistují potravinové intolerance a alergie. Že pláč miminek je způsobený např. špatným přisátím a že jakmile se zvýší příjem mateřského mléka, problém je vyřešen. Napsala, že maminky by měly jíst úplně všechno, že vůbec není potřeba se hlídat. A mě děsí představa, že takováto paní tohle řekne důvěřivé mamince, jejíž děťátko zrovna bude mít intoleranci na nějakou potravinu a že kvůli tomu to děťátko bude trpět. Paní asi evidentně doufala, že si udělá reklamu. Navíc tvrdila, že to dělá zadarmo, čemuž se těžko věří, ale budiž… O střevech a zažívání miminek nevěděla zhola nic.

Pro začátek bych ráda upřesnila:

  • Nemám vůbec nic proti laktačním poradkyním (LP). Osobně mám výbornou zkušenost s LP tady od nás. Je to zdravotní sestra u nedonošených miminek a již 8. rokem pomáhá rozkojit maminky nedonošených miminek. Přínos LP vidím především v tom, že vám zkontrolují správnost přisátí, poradí vám ohledně techniky kojení a co je dobré pro zvýšení tvorby MM atd. a hlavně v psychické podpoře. Tím, že si někdo domů pozve LP, určitě neudělá chybu. Jen ne každá LP je opravdu LP. Certifikát si dnes může udělat s prominutím každý blbec. A to na cokoli ne jen na toto.
  • Píšu svou osobní zkušenost se svým dítětem a to, co vidím kolem sebe u jiných maminek. Uvědomuji si, že každé miminko je jiné. Nejdu sem někomu něco cpát. Jdu varovat maminky, ať si dají pozor na některé rady a nevěří všemu, ať radši sami pátrají a hledají příčiny problému a nevěří slepě každému, kdo má certifikát.

Moje malá měla od narození koliky, vodovou stolici 10x i víckrát denně, opruzený zadeček, atopický ekzém na tvářích, po čase se přidal hlen ve stolici. Já jedla od porodu vše. Každý říkal, ať se neomezuji, že to není pro MM dobré atd. Čtyři pediatři mi tvrdili, že je to normální. Že to má skoro každé miminko. A že koliky jsou jen 3 měsíční a pak zmizí. No, věřila jsem tomu do těch 3 měsíců a malou pořád chovala, nosila, utěšovala, myla pod tekoucí vodou, kojila a kojila… No po těch 3 měsících mi došla trpělivost a začala jsem pátrat. Až jsem díky MK dopátrala, že existují nějaké potravinové alergie. I v mojí chytré knize o mateřství tam tomu byla věnovaná jedna stránka, ale s informací, že to má asi jen 2% dětí a nebylo to nijak zvlášť rozepsáno (týkalo se to přímo alergií, ne intolerancí). Tady jsem zjistila, že nejčastější potravinová alergie/intolerance je na bílkovinu kravského mléka, na vejce a na lepek. Takže jsem hned vysadila VŠE, kde bylo ve složení napsáno mléko, smetana, syrovátka, podmáslí atd. a vysadila jsem pro jistotu i vejce. Po 14 dnech jsem zkusila sníst vejce. Reakcí byla několika denní kolika, průjem, krev a hlen ve stolici. Za dalších 14 jsem zkusila mléčný výrobek a byla ta samá reakce. Takže jsem půl roku držela fakt přísnou dietu, začala jsem se zajímat o zdravé stravování, o náhrady potravin z kravského mléka, o to jak fungují bakterie ve střevě atd. A problémy díky tomu ustaly. Ne úplně. Malá bohužel byla citlivá i na nadýmavé potraviny jako luštěniny, čerstvé pečivo. Takže jídelníček pro mě byl ze začátku peklo. Ale kdo se zajímá o zdravou výživu ví, že téměř vše se dá nahradit a dokonce ještě zdravějšími a výživnějšími potraviny než jsou ty běžně dostupné v obchodech….

Intolerance těchto potravin většinou do roka vymizí, u citlivějších dětí do 3 let a pravá alergie trvá pravděpodobně celý život. Moje malá je naštěstí ten případ, kdy se to začalo kolem 8 měsíce lepšit a teď ve 13 měsících nemá na vejce reakci žádnou, dávám jí ho do jídla 1x týdně. A kravskou bílkovinu reakci má jen u některých potravin, podle obsahu té bílkoviny. Jogurt zvládá bez jediné reakce, Sunar co jsem jí dala ochutnat také. Samozřejmě dávám kysané výrobky, ale ty se při intoleranci mohou, bílkovina je tam kvašením štěpená a kysané výrobky jsou střevům prospěšné. Ale např. na klasickou smetanu do vaření reakci má – průjem. A kravské mléko nedávám vůbec.

Jak někdo může někomu tvrdit (a ještě se prohlašuje za certifikovaného odborníka), že koliky z potraviny neexistují? Sami určitě víte, že jsou potraviny, které vám jako dospělým také dělají problémy. Že vás např. nadýmají. Tak proč u plně kojeného dítěte by to tak být nemohlo? Střevní peristaltika se u miminek vyvíjí delší dobu, tak dá rozum, že ne vše jim dělá dobře. Proto i když se začíná s příkrmy, nenarvete svým dětem hned normální jídla. Naopak pomalu pár dní po sobě dáváte jednu potravinu a když je to bez problému, dáte další. Další příklad u nás. Malá měla koliky po mrkvi, dýni, bramboře a brokolici! Trvalo to asi 3 měsíce než to její střeva začala zvládat. A takových dětí je spousta.

Samozřejmě jsou děti, které nemají vůbec problémy a maminka může sníst vše. Pak jsou děti, které mají třeba intoleranci jen na jednu potravinu. Dále jsou děti, které se po nějakých potravinách osypou. Jsou děti, které nadýmá pár potravin a jinak vše ostatní je dobré. PROSTĚ KAŽDÉ DÍTĚ JE JINÉ. A podle toho je potřeba se řídit a ne slepě věřit někomu. U citlivých dětí to musíte zkoušet pomalu a s rozumem a podle toho poznáte, jestli je problém nebo ne. A ne, že buď přestanete při kojení jíst vše, nic zkoušet nebudete a za chvíli budete na chlebu. A ne, že budete jíst úplně vše a budete se divit, že vaše miminko stále pláče. Obě varianty jsou extrémy a je třeba najít zlatou střední cestu a používat zdravý rozum.

Také se zde nabízí otázka, zda je to problém dnešní doby. To se hodně říká. Ze zkušenosti ze svého okolí si myslím, že to tu bylo vždy, možná v menší míře, ale že se to neřešilo. Nebyl internet, pediatři o této problematice informovaní nejsou téměř vůbec (moje zkušenost se čtyřmi). Starší generace braly pláč trošku jinak. Bavila jsem se se dvěma tetami a u obou to bylo podobné. „Mně syn (dcera) pořád plakal až do roka. Ale to víš, my jsme jedli všechno, to se neřešilo tak, jako dnes. Ono se o tom ani nevědělo.“ Atd. A hlavně ono to opravdu většinou do toho roka vymizí. Takže to prostě neřešili, kde je ten problém (neříkám, že všichni, povídám o lidech v mém okolí).

Stejně tak mám známou, která ve 2 měsících prohlásila, že malá jí pláče, protože má takovou povahu, je prostě nevrlá. Malá jí pláče i teď v 6 měsících, má koliky. Na mou radu ať vysadí vše mléčné mi pak řekla, že vysadila mléko a nepomohlo to (jedla ale ostatní mléčné výrobky), že malá je prostě nevrlá, že to třeba ani bříškem nebude. Ani to být bříškem nemusí, co já vím. Ale za pokus to stojí pokud to může miminku pomoct, ne? On je spíš problém dnešní doby, že některé maminky se snaží dítě od sebe oddělit už jako malinké. Chtějí, aby spaly v postýlce ve vedlejším pokoji, chtějí, aby se v noci nebudily, chtějí, aby neplakaly… Ale to už je trošku o něčem jiném. Řekla bych, že to je o kontaktním rodičovství, o vnímání svého dítěte a uspokojování jeho potřeb, neignorování pláče a potřeby být u maminky… Protože jsou i děti, u kterých si maminky myslí, že mají koliky, ale přitom to může být jen pláč kvůli chybějícímu kontaktu….

Jinak kde já si sháním informace? Není to tak, že si přečtu nějaký článek a slepě tomu věřím. O daném tématu si jich přečtu klidně dvacet, třicet. Ale koukám, kdo ho psal, jaký web ho zveřejňuje, jaké jsou odkazy, jací odborní se k tomu vyjadřují atd. Čtu diskuze, čtu zkušenosti jiných maminek, ptám se kamarádek a známých v mém okolí, jak to mají se svými dětmi oni.  Pročítám knihy.

Takže hledejte, hledejte a hledejte informace. Nespokojte se s tím, že vám doktor nebo LP nebo kdokoli další něco řekne a vy tomu věříte i přesto, že problém trvá. Dnes je tolik možností, tak proč je nevyužít. Pátrejte. Vašemu dítěti to může pomoct. Jako to pomohlo nám.  

Já osobně jsem vděčná za Modrého koníka, protože díky němu vím informace, které spousta lidí v mém okolí vůbec neví, protože na internetu čas netráví, knihy nečtou a řídí se radami svých rodičů, prarodičů. Díky MK vím o potravinových alergiích, o tom, jak se má dítě správně motoricky vyvíjet (např. posazování dětí, když nesedí, chodítka, boty, vodění za ručičky…) a tak bych mohla pokračovat ještě dlouho. Samozřejmě nevím všechno, nepamatuji si všechno, ale zajímám se o to, hledám a zjišťuji. 

Nemusíte se mnou souhlasit. Chápu. Píšu svůj názor, své zkušenosti. A budu ráda, když napíšete ty své. Nechci vyvolat vášnivou a zlou debatu. Chci tímto trochu pomoct a varovat maminky ať nenaletí kdekomu. Chci jim jen říct, ať se řídí vlastním miminkem a nenechají ho plakat ať už je důvod jakýkoli. Ať hledají příčinu. Chci to říct vám.

Děkuji, pokud jste to dočetly až sem. A za případné chyby se moc omlouvám. 
🙂
EDIT: Ještě bych chtěla dodat, že ona LP se ještě přímo v diskuzi rozhořčovala nad tím, že adminka skupiny má seznam nevhodných potravin při kojení, který mimochodem je i v chytrých knihách o mateřství, stejně tak v brožurák o kojení, které jsem dostala v porodnici. Myslela si, že ten seznam znamená, že maminka nebude jíst nevhodné potraviny po celou dobu kojení. Přičemž ale je vždy uvedeno - není vhodný při kojení, protože MŮŽE způsobovat alergickou reakci atd. MŮŽE, ale NEMUSÍ. A zase zde přichází zdravý rozum. Mám-li chuť třeba na papriku, tak jí prostě ochutnám, třeba dva dny počkám a pokud dobré, tak jí zařadím do jídelníčku a ne že ji nebudu jíst celé tři roky. Já osobně si myslím, že takový seznam není vůbec na škodu. Kor když musí maminka začít s eliminační dietou, aby zjistila, kde je problém... Opět. Člověk se musí u takového seznamu řídit svým dítětem, jeho věkem, snášenlivostí... svým rozumem. Toť už snad vše. 🙂

Jen slučuješ pojmy intolerance a alergie, každé funguje v rámci imunitní odpovědi jinak, i když ve výsledku (reakce těla) je to jedno.
Smutné, že někdo s certifikací LP takto radí ☹ Asi si dotyčná špatně vyložila (spekuluji), že se nemá preventivně z jídelníčku kojici nic vyřazovat.

16. kvě 2016

@alneka Jj, vím jaký je rozdíl mezi intolerancí a alergií, ale nechtělo se mi to rozepisovat, už takhle je to dlouhé a maminky, které to zajímá, si to snad najdou. Doufám. 🙂 Moje malá měla intoleranci.
Právě. Je mi líto, že já nebo někdo, kdo byl zapojen do diskuze, neokopíroval to, co psala. Protože to bylo opravdu strašné ty její rady. :(

16. kvě 2016

@roseinka ...zvlášť když LP vyškolené slovenskou organizací patří obecně k těm lepším a doporučovaným i bez osobní zkušenosti.

16. kvě 2016

S takovou ,,certifikovanou LP" bych se fakt chtěla potkat.. Ja příznaky malého neresit a poslouchat dětskou, která už nám nedokázala poradit a její poslední argument byl, že mi syn tolik blinka protože je kojenec! Tak jsme stále v nervach, syn by nepribiral, stále blinkal a měl AE. Díky tomu, ze jsem se o to zajímala a jednomu skvělému gastroenterologovi má od 4m diagnostikovanou alergii na BKM a i když byl před měsícem na testu v nemocnici alergie stále trvá. Ale díky tomu,ze o alergii víme, se teď má dobře. Neumím si představit, že bych jeho bolesti a problémy ignorovala..
Moc pěkně napsaný článek 🙂

16. kvě 2016

@alneka proto nejen mě tak šokovalo, co psala... ona to pak radši smazala... navíc na MK je registrovaná od 2013, ale nechodila sem a z ničeho nic její 1. aktivita ve skupině s kojícími maminkami... podle mě hledala zákaznice, myslela si, že jí uvěří, jinak si to nedovedu vysvětlit

16. kvě 2016

A nemyslela to tak,ze strava matky neovlivni to,zda detatko bude mit potize s nadymanim? 🙂

16. kvě 2016

@roseinka skoda,ze to smazala.

16. kvě 2016

@panickatlamicka Ne, doslova napsala to jak píšu v úvodu, že potravinové intolerance neexistují a že koliky nezpůsobují potraviny, co maminka jí (viz má opačná zkušenost a nejen má). Snad se tady vyjádří i holky, co tu diskuzi četly.

16. kvě 2016

@veru908 Moc děkuji. I za tvou zkušenost. 🙂

16. kvě 2016

Díky za tenhle článek! Dávám do Vybrali jsme 🙂

16. kvě 2016

Moc hezky napsane a plne souhlasim. Kdyz tu ty moznosti jsou,at lide cerpaji informace a jen slepe neduveruji.

16. kvě 2016

Souhlasím! 🙂 skvele napsano! 🙂

16. kvě 2016

Me byvala pediatra, na mou obavu, zda dcera nema alergii/intoleranci rekla, ze dnes ma kazdy kde co, at neresim. Pak bych taky nemusela jíst nic.
Ja jsem nastesti touto problematikou byla polibena. Mam spatnou snasenlivost mléčného od detstvi. Alergie na laktozu se na me podepisuje stale. Zakysane vyrobky az tak nevadi. Ale smetana, mleko, susene mleko, ve vetsi mire syry...mi delaji neplechu.
Článek se mi libi, pekne jsi to napsala a shrnula do srozumitelne verze.
Bohužel je dnes mnoho rodičů, kteří podlehnou radam starsi generace a delaji to tak, jako kdysi. Vzdyt mi jsme prece taky zdravi a jedli jsme kde co.

Taky by si mnoho matek melo uvedomit, ze kdyz chci miminko a mam ho, pece k nemu patri. 9mesicu se tesi na dite, pak ho strci do postýlky rvat at se nejlepe hned nauci spat samo. Na co chci pak mit dite, kdyz ho neustale od sebe izoluju? A zrovna v dobe, kdy to dite toho rodice potrebuje nejvic. V noci.

16. kvě 2016
16. kvě 2016

@roseinka Mohla bych případně dát odkaz na tenhle článek i na facebook MK? 🙂

16. kvě 2016

Mám syna ABKM, z ničeho nic z klidného neplačícího miminka s žádnými zažívajícími problémy (je pravda že jsem dodržovala kojící dietu) se stal ve 3 měsících plačící, nevrlé, "smradlavé" miminko..věděla jsem že je něco špatně. Sedla jsem k MK a hledala, ptala se a až mi holky poradily. Běžela jsem s tím k doktorce (ano, naše pediatrička je suprový člověk, taky že k ní dojíždíme, kdybychom měli chodit ke spádový, tak ta v životě na to nepřijde), ta mi to jen potvrdila a udělali jsme vylučovací test, jestli je to vážně ono (týden tvrdé diety, pak zkusit mléčnou složku). Potvrdilo se to. V 6m jsem musela přestat kojit, no musela, měla jsem zdravotní problémy, malej měl po kojení hlad a mě to spíš stresovalo, než aby mi to něco dávalo. Malej byl na speciálním mléku který je pouze na předpis (asi všichni znáte, kdo s tím má zkušenost). Blížil se rok a byli jsme domluvený s doktorkou, že opět vyzkoušíme toleranční test. Týden před tím než jsem test chtěla provést, začal malej zvracet, stolice se zhoršila. Prošla jsem všechny potraviny, jestli nezměnily složení. Nakonec se přišlo na to, že už netoleruje ani speciální mléko a ani potraviny, kde před tím to malé množství toleroval. Ještě jsem zapomněla říct, že má alergii aji na sóju. Nevím co bude dál, ale kdybych měla poslouchat rodinu, okolí, tak malej trpí do dnes, kdo ví, jestli by to jeho střeva vydržela a už teď s neprospívajícím dítětem, by byl totálně neprospívající protože by pořád srajdil a zvracel. Nejvíc mě mrzí reakce okolí, hlavně těch maminek co jim dítě ublinkává, stolici několikrát denně, pořád nevrlé a plačící a když jim člověk řekne a co jíš, a tak oni odpoví všechno já se nijak neomezuji..a když už se člověk zeptá a nemůže ho bolet z toho břicho a náhodou nemůže se stát že nesnese kravskou bílkovinu, tak jsou potom ještě naštvaný, uražený a na našeho malého, chuděrko ty nic nemůžeš jíst to je srašné to bych nemohla. Ale každý svého štěstí strůjce, mě to může rvát srdce, ale nic s tím neudělám. Náš malej je díky MK opět usměvavý a neplačící. Myslím, že kontaktní rodičovství s tím nemá co dělat, náš malej už v porodnici nechtěl být v zavinovačce, tím chci říct, že neměl rád když si ho někdo přitiskl, chtěl pomazlit, nechtěl chovat. Já už vůbec ne, tatínka trošičku toleroval. Spí od začátku celou noc, nikdy jsem ho nemusela uspávat, kromě 14ti dnů než se přišlo na alergii. Má od roka svůj vlastní pokojíček, kdyby to bylo možné dřív, tak ho má aji dřív. Závěrem bych ráda řekla, že je potřeba se nenechat odbýt a hledat dál i přes rady/nerady tich chytrých, a také je důležité číst, číst a číst a udělat si z toho závěr sama. Děkuji zde holkám na MK, že jsou tak super a rádi poradí, dlužím jim hodně.

16. kvě 2016

@roseinka
děkuji za velmi hezky napsaný, přínosný článek 🙂
Viera

16. kvě 2016

Já to včera četla a dost mě zarazilo a zklamalo, že takhle radí LP vyškolená zrovna Mamilou.

16. kvě 2016

@azuritek00 Děkuji za zkušenost. A plně souhlasím. Je to smutné...

16. kvě 2016

@janysevka Ano, nemám s tím problém. 🙂

16. kvě 2016

@raniha Děkuji za zkušenost.
A s tím kontaktním rodičovství jsem to v článku myslela tak, že někteří rodiče si myslí, že dítě pláčou, protože je bolí bříško a přitom je to zrovna ten případ, kdy miminko potřebuje kontaktní rodičovství. Každé dítě je jiné, některá usnou po položení do postýlky a mohou spát jinde, některá dobře spinkají jen u maminky v posteli apod. Myslela jsem to tak, že se má hledat příčina pláče, i když to není způsobené potravinami.
Taky tady hodně holkám dlužím za jejich skvělé rady. 🙂

16. kvě 2016
Komentář byl odstraněný • Zobraz

Je to tak, výborný článek 😉
Ověřila jsem si a odstupem osmnácti let, že pověra, že na koliky trpí víc chlapci je opravdu jen pověra a že opravdu můžu mít klidný spavý dítě, když si dám pozor na to, co jím. Intoleranci ničeho, ani ekzémy holky neměly, ale koliky pekelné. U první jsem jedla vše, což ale byla i dost nutnost, nebyla jsem po porodu štíhlá, ale přímo vychrtlá a malá prořvala půl roku. U druhé jsem hned z kraje byla hlavně na mase a mléčných výrobcích a občas zkusila zhřešit - malá nesnesla mimo klasické nadýmavé potraviny (čerstvý chleba, zeleninu, luštěniny etc.) i např. brambory, kuskus, nebo jablka. Takže ke klasickému nahřívání, mazání a houpání bříška jsem přidala mojí sestrou ozkoušené kapky Babycalm a zjistila, že i první tři měsíce jdou přežít bez myšlenek na skok z okna 😀

16. kvě 2016

Krasny článek .. A v zivote by me nenapadlo, ze si někdo muze myslet ze strava matky neovlivni mléko.. I ja naštěstí touto problematikou nepolibena jsem sla do porodnice s tim ze budu muset hlídat jídelníček uz tam... LP kterou jsem později využila se take zajímala o to co jim a je desive co tadytahle radila.. Nedá se nějak nahlásit na tu organizaci ?

16. kvě 2016

pěkně shrnuto ....
Malej má od miminka atopický exém ....ze začátku jsme si říkali, že to bude jen novoroznecké akné. Ale vzhledem k tomu, že jsme oba alergici astmatici, šli jsme ke specialistovi. Dodneška se mu občas ložisko objeví. Jídlo je "svinstvo" a je opravdu potřeba rozmýšlet než se něco sní ať už při kojení nebo později.
Mě ani nenapadlo, že by med do čaje dělal neplechu - dělala jsem si ho denně asi 3 měsíce a malej furt lehce nazelený průjem (prý u kojení nevadí, že na alergii na mlíko to nevypadá) a pak jsem jeden našla i krvavý nitky ve stolici pak asi ještě 3 x během týdne a až pak mě napadl med - vždyť to je vlastně alergen. Tak jsem se ze dne na den přestala a od té doby nic.
A ikdyž si myslím, že potraviny je potřeba vyzkoušet jestli vadí miminku nebo ne, tak si nemyslím, že do nadýmavých potravin je dobré se vrhnout hned - ideálně po 3 měsících. Cibuli v omáčce jsem měla někdy kolem 8 měsíce. Proč riskovat něco, co nadýmá kdekoho.
Totéž "paní LP" psala o kávě, že nevadí - no všude se uvádí, že jeden dva šálky neuškodí, ale doporučení je jen dopoledne. A alkohol - to je kapitola sama o sobě ....jasně, že přechází jen maličko, ale prostě i to maličko je pro prcka podle mě dost. Sklenička večer něčeho dobrého, či dvě pokud prcek spí celou noc nemusí vadit, ale proč zkoušet a riskovat něco dál, že.

16. kvě 2016

@roseinka Super 🙂 Aby si to mohlo přečíst víc maminek třeba i ty, které zatím na koníkovi nejsou 🙂 Kdybys chtěla, mohla bys ještě zpřístupnit článek pro "všechny". Zatím ho máš nastavený jen pro "registrované". https://link.modrykonik.com/ej/viditelnostclank...

16. kvě 2016

@paullet Dekuji za zkusenost. S vahou mam taky problem. V pul roce male jsem uz byla rozhodnuta, ze pokud vaha klesne na 50 kg, u me uz podvyziva, mam 172, ze se ji pokusim odstavit. Tou dietou jsem prisla o 8 kg. Ale pak se to male lepsilo, ja najela na zdravejsi stravovani a vaha trochu narostla, tak kojim dal, mam 55 kg, snad to jeste poroste.

16. kvě 2016

@craki Diky. Admince te skupiny poslala ten certifikat, neverily jsme, ze potom co napsala, ze mluvi pravdu. Jeji jmeno tedy ma. Ale jelikoz to smazala, bylo by to slovo proti slovu. A zverejneni jmena se nesmi. ☹

16. kvě 2016

@kamisb Tak kava rano nebo sklenka vina ci piva nevadi, ale ona psala, ze zadny alkohol nevadi pri kojeni. Ja teda nepiju, pac mi to nechutna. Kazdopadne psala neomezovat se v nicem, ani ve mnozstvi, protoze koliky nejsou z potravin. Jo a dostalo me, ze kdyz dite zvysi prijem MM, takze se v tom ty potraviny pry ztrati (naredi). 😀

16. kvě 2016

@janysevka pouvazuju nad tim

16. kvě 2016

@kamisb Jinak take dekuji za zkusenost.

16. kvě 2016

Super napsano! Mne taky syn od 13-14 hodiny plakal az do pulnoci. Musela jsem ho stalr nosit na rukou (nejlepe na tygrika) a kolikrat brecel i u noseni. U kojeni se kroutil. Pak jsem ze dne na den vysadila veskere pecivo a byl klid. Najednou zacal usinat v 18 hod v postylce a bez place, noseni nebylo potreba. Takze neni ani pravda to, ze pecivo z mrazaku ci den stare nevadi nebo ze tmave nevadi. To ja jedla a stejne rev. Po celkovem vysazeni byl klid. 🙂

16. kvě 2016

@roseinka u mě to právě dietou nebylo, prostě jsem se vykojila z podoby 😀 ale pokud sneseš ty i prcek maso, vejce a ryby, tak doporučuju 😉

16. kvě 2016

@roseinka - no právě to jsem tak myslela, že ona psala, že se to prostě může - jako nechápu.
Hlavně, že se čertila, že hážes všechny LP do jednoho pytle a sama to dělala s maminkami a dětmi - ach jo ☹

16. kvě 2016

@mojeuzivatelskejmeno Děkuji za zkušenost.

16. kvě 2016

@paullet Jj, to vím, jím to. Bez toho vejce 10 měsíců to bylo peklo, ale teď už můžu já i malá. 🙂 Ale já celý život mám spíš nižší váhu bez ohledu na to, co a jak jím.

16. kvě 2016

@kamisb Žádné mé argumenty jí nestačily, ani má dobrá zkušenost s LP. K mé věci mi řekla, že nemůže hodnotit koliky mojí malé, když ona sama neviděla, zda je malá dobře přisátá.... apod. blbosti no.

16. kvě 2016

@roseinka
já jsem vlastně do IP dostala jen tento "certifikát", kde je jméno překryté.

16. kvě 2016

@vierazik aha 😀 pravost nepoznám, ale je to vtipné

16. kvě 2016

@roseinka - vím četla jsem to. Taky jsem dostala pár rad 🙂

16. kvě 2016

prvorozená měla šílené koliky, ikdyž jsem nejedla nic nadýmavého ("prorotože koliky způsobují nadýmavé věci, ne?" 😀)...ale, že bych neměla mléčné výrobky (třeba mlíko do Cara /takže kombo BKM a lepku 😖), že jí může vadit vejce a pod. mi nikdo nikdy neřekl. U druhorozené jsem na to šla už rovnou s hodně eliminační dietou (co jsem věděla díky MK a dobré duši zde) a postupně mohla přidávat - od začátku jsem nejela mléčné výrobky (už ani to kravské mléko do čekankového Kara a už drahný čas jedu v rostlinných), vejcím, hovězímu a kuřecímu - vše v přímé formě, uvařené, nebo přidané do stravy bylo ok. Denně minimum lepku přímo (toast)...A tak jsem měla boží bez kolikové dítě...A občas zkusila třeba míchaná vejce (jooo, to bylo probrečené odpoledne 😅), tu jogurt a pod....Ale v životě by mě nenapadlo, že jí bude vadit i černý čaj earlgrey...Nicméně díky eliminační dietě jsem snadno poznala, co bylo ten den jinak, dalším testem potvrdila a na čas se ho vzdala....Párkrát jsem se kojícím maminkám uplakaných miminek snažila naznačit,že ty děti můžou mít problém díky tomu, co matka jí a s hodně zlou a výsměchem jsem se potázala (ano, ono lidem příjde směšné, že vadí i kuřecí maso nebo stopa mléka ve výrobcích)...nehledě na to, když jsem naznačial, ať zkusí eliminační dietu....

17. kvě 2016

náš na bříško trpěl šíleně, nakonec se přišlo na to, že máme oba celiakii a intoleranci laktozy, měl exém, já taky, nafouklé bříško, průjmy... nebýt koně a zkušených maminek tady, asi bychom se v tom plácali déle. Potrvrzuji, citlivé, alergické, exematické děti jsou a pediatři a laktační poradkyně si s tím kolikrát nevědí rady :( tímto děkuji za článek a dávám like pro šíření, osvěta je potřeba jako sůl! nám je na dietě konečně dobře 🙂

17. kvě 2016

Výborný článok, ďakujem zaň. Škoda, že v tejto oblasti nie je stále vačšia osveta a veľa maminiek na to musí prísť sama.

17. kvě 2016

@rzymani
@lukava
Dekuji za zkusenosti.

17. kvě 2016

@rzymani ano, je spousta maminek, co se pro sve deti neobetuji ve strave, bohuzel ☹

17. kvě 2016

Oba moji synové mají intolerancí na kravské mléko preze mě..s prvním synem jsem to nevěděla a pořád plakal..asi to bylo očividný dala jsem si jogurt s plátkem chleba a on jen plakal půl roku..bylo to hrozný jak se chudák trápil nikdo mi to neřekl že něco takového existuje až přez MK jsem začla hledat další a další informace a odkazy a díky tomu můj druhý syn je v pohodě protože jsem úplně vynechala mléčné výrobky..když mám chuť na caro tak si dám mléko s nízkým obsahem laktózy,škoda že jsem to u prvního syna nevěděla..a taky zkousim co můžu a nemůžu hodně nadymave potraviny vynecháváme úplně..

18. kvě 2016

@lenulda02 akorát že laktóza je přirozeně v každém mléce, tedy i v mateřském, takže konzumace kravského bez laktóza nic neřeší 😉

18. kvě 2016

Také byl syn zbytečně 4,5 měsíce v křečích, nadmutý a já zralá na blázinec. Neustále utěšována, že je to tříměsíční kolika, že kluci více trpí na "prdíky" a musím vydržet. Když už jsem zoufalá přišla k doktorce, že mi malý nechce jíst, jaké má křeče a rozbrečela jsem se jí tam, že já už to nezvládám poslouchat 14hodin denně brek, udělala testy. A ejhle, intolerace laktózy. Kdyby člověk nebyl na začátku odbýván frázemi lékářů, mohla jsem mít na tak očekávané začátky hezčí vzpomínky a syn se nemusel tolik trápit.

18. kvě 2016

@alneka to ano to už vím také že každý mliko je obsažené laktazou ale on má intolerancí na kravskou laktazu..jak sním jogurt,vypiju mliko,mazací sýr,smetana tvaroh malý by se urval nechce pít jen brečí nic nepomáhá Kaká zelené vodové sem tam hlen až krev..

18. kvě 2016

@tristizia přesně taky už jsem byla k.o člověku bylo toho drobka líto a nevěděl jak mu od bolesti pomoct.Taky mi všichni furt cpali že kluci jsou na to náchylní a že jsou to prdiky a že prikrmama to zkonci..mudr už jsem tam taky rvala že už nemůžu ať se na něj kouknou že už jsem nespala ani nevím jak dlouho a že už jsem opravdu proklinala to období a furt si přála ať už je větší ať to zkonci a díky tomu jsem si ten začátek taky neužila..

18. kvě 2016

@lenulda02 Tak to je kravská bílkovina. Když laktóza, tak se nerozlišuje, zda kravská, ovčí, medvědí 🙂 prostě vadí všechna.
Já jsem ráda, že už je to za námi. Kdybych měla druhé, už se nikdy nenechám odpálkovat!

18. kvě 2016

Skvěle napsaný článek. S chutí jsem si ho celý přečetla. Měla bych jednu otázku. Sice lehce odbočím, ale tak moc ne. Může se objevit intolerance na mléko třeba v rané dospělosti? Já jako dítě mléko pila a v školce jsem milovala mlékovou polévku, ale pak se to nějak obrátilo (nevím přesně kdy) a začal se mi z mléka zvedat žaludek. Pokud někdo udělá smetanovou omáčku a je tam té smetany hodně, tak se mi taky zvedá žaludek. Jinak sýry, jogurty a tak mi nevadí. Manžel tvrdí, že to mám jen v hlavě, ale já si to nemyslím.

19. kvě 2016
Komentář byl odstraněný • Zobraz
Komentář byl odstraněný • Zobraz
Komentář byl odstraněný • Zobraz
Komentář byl odstraněný • Zobraz
Komentář byl odstraněný • Zobraz
Komentář byl odstraněný • Zobraz
Komentář byl odstraněný • Zobraz
Komentář byl odstraněný • Zobraz
Komentář byl odstraněný • Zobraz
Komentář byl odstraněný • Zobraz
Komentář byl odstraněný • Zobraz
Komentář byl odstraněný • Zobraz
Komentář byl odstraněný • Zobraz
Komentář byl odstraněný • Zobraz

@roseinka krasny clanek.. 🙂 je nam 6 tydnu a bojujeme kazdy vecer s nasi cernou hodinkou.. mame prvni mimco tak je pro nas vse nove a nezname a tak jsem patrala a vypatrala ze problemy neutesujiciho place ktere se vraceji priblizne ve stejnou denni dobu mohou byt koliky a diky tomu narazila na vas clanek.. tak moc rada bych male pomohla ale zatim nevim jak :/ docetla jsem se tu o nejake intoleranci na potraviny.. tak zkusim vysadit mlecne vyrobky ale co me zarazi je, ze tato intolerance je u deti asi ze vsech nejcastejsi tak proc nam v porodnici cpali jogurt za jogurtem :/ clovek prijel domu a nacpal lednicku jogurty a jogurtovymi napoji.. no jsem sama zvedava zda to bude nas priklad a vysazeni nejakych potravin nam pomuze 🙂 protoze ten jeji plac me ubiji.. nepomaha cviceni s nozickama, nepomaha masaz briska ani sebevetsi fyzicky kontakt :( ach jooo :(

9. črc 2016

@tristizia ty testy na intoleranci se mohou delat od narozeni? Dekuji 🙂

9. črc 2016

@viki898 Myslim, ze ano. Klasicky z krve. U Matyho taky nic nepomahalo na bolest briska :(

9. črc 2016

@tristizia kdyz ona je pres den zlata.. jen ta vecerni hodka a pul je udesna.. a ja bezradna ze bych ji tak rada pomohla a utesila a nevim jak :/

9. črc 2016

@viki898 jinak, pokud by vadila laktoza, tak ani vysazeni mlecnych vyrobku nepomuze, to pomuze pouze pri alergii kravske bilkoviny. A taky nechodilo ve vlnach, brisko bolelo temer porad ( pochopitrlne, kdyz chudsk pil jen mleko, ktere mu delalo tak zle)

9. črc 2016

@viki898 Tak mozna bude jen ta "klasicka" trimesicni kolika...jak se rika. Matysrk trpel cele dny

9. črc 2016

@tristizia taky si myslim kdyz je to takove pravidelne ale i tak je to neco hrozneho videt jak se vam miminko trapi a nemuzete mu pomoct.. :( nastesti vim ze to vzdy trva tak hodku a pul maximalne :/

9. črc 2016

@viki898 dekuji 🙂
Testy do roka nemaji smysl, jsou neprukazne, protoze u vetsiny pripadu intolerance do roka vymizi.
U nas v porodnici to same. Denne mleko atd. Mam pocit, ze pediatri o teto problematice nemaji povedomi, natoz porodnice. Doporucuji na 14 dni vysadit vse mlecne (slozeni mleko, smetana, syrovatka, podmasli). Po 14 dnech zkusit zakysane ml.vyrobky. 3 dny pauza, pak jogurt atd. A pak omezit nadymave veci atd. Hodne stesti. Muze jit o klasickou koliku, ale i tak je mleko na detske brisko tezke. Vejce take.

10. črc 2016

@viki898 jo a i my to meli pravidelne

10. črc 2016

@roseinka ze vas to trapilo take jen urcitou cast dne a ne prubezne behem celeho?? :/ ach ju chudatko moje male, jestli se trapi kvuli tomu co jim.. konecne jsem informovana a zacnu zkouset a patrat..
Nadymave veci samozrejme nejim (cibule,cesnek, cerstve pecivo, bublinky a klasika zeli, kedlubny, redkvicky atd atd) ale ze ji muzu ublizovat i mlekem ;( to me nenapadlo..

10. črc 2016

@viki898 nemusi to tak byt, ale za pokus to stoji... jj, mala to mela nejhorsi k veceru, ale mela k tomu i 10x denne vodnatou stolici, hlen, kratce i exzem

10. črc 2016

@roseinka my zatim krev nebo hlen nemame.. a exem take ne jen klasika potnicky.. a tu stolici mame ridkou od porodnice ale ne uplne vodnatou.. kdyby to nebyla intolerance ale ta bezna trimesicni kolika da se ji i tak nejak pomoct? :(

10. črc 2016

@viki898 masaz briska, cviceni nozickama, kapicky, probiotika, nahrivani briska, chovani pro ni v pohodlne pozici, houpani, kojeni (rozpohybuje streva).. vic uz asi ne.. s tou stolici, hlen se u male objevil az ve 3 mesicich a ridka, tezko se urcuje co je moc a jak casto je to u kojeneho ditete normalni nebo ne, ja myslela ze je to ok a nebylo, i doktorka rikala ok...

10. črc 2016

@viki898 Ještě chci jenom podotknout, že je rozdíl intolerance laktozy a alergie na mléčnou bílkovinu. Mnoho lidí si plete hrušky s jablkama ba ani nerozlišuje. U intolerance laktozy vynechání mléčných výrobků nepomůže a průběh/problém je pouze v bříšku. Neprojevuje se nijak navenek (ekzém, stolice- toto je problém ALERGIE (ne intolarance) na kravskou bílkovinu, kde vynechání hovězího, telecího masa a mléka pomůže). Doufám, že brzy bude lépe 🙂

10. črc 2016

@tristizia ano, tak tak, u intolerance na laktozu vadi i materske mleko..
Jinak rikam zamerne INTOLERANCE KR.BILKOVINY, pac u vetsiny deti to do roka, max do 3 let vymizi, prava alergie je na cely zivot vetsinou, neprijde mi vhodne rikat alergie, mala mela prujem, ekzem, krev, hlen a koliky a v 8.mesici zacla intolerance mizet a ted v 15ti mesicich je uz bez reakce

10. črc 2016

@tristizia
@roseinka
Ty ju zacina to byt nejake slozite :/ az uspim malou zacnu hledat a cist abych pochopila ten rozdil.. jak se pozna intolerance na materske mleko? To by clovek musel prejit na umele aby poznal zda dojde k uleve?? Dekuji vam oboum za poznatky.. zatim jsem z toho celkem jelen :/ ale to na zacatku asi vsichni..

10. črc 2016

@viki898 intolerance na laktozu je ojedinela, nebyva tak casto.. a byva z ni peniva zelena stolice

10. črc 2016

@roseinka Nemusí. Náš mladý měl stolici "normální". Pouze byl neúměrně moc nadmutý a měl křeče/bolesti.
@viki898 Jiná možnost by nebyla, pokud by si nechtěla dítko trápit. Ale jak píše @roseinka , intolerance laktozy bývá vzácně,protože prostě savci jsou předurčeni k tomu, aby pili mateřské mléko. Častěji vadí ta kravská bílkovina. Zkus nejprve upravit stravu než zkoušet umělá mléka 🙂

10. črc 2016

@tristizia ty koliky jsou nejhorsi a je fakt, ze nekdy jediny priznak

10. črc 2016

@tristizia dekuji za radu.. vam oboum
@roseinka budu doufat ze je to jen ta klasicka trimesicni kolika a ze to prejde ale upravou stravy nic nezkazim 🙂

10. črc 2016

Začni psát komentář...

Odešli