Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
rotkapchen
24. dub 2021
785 

Jak jsme šli na kluka

V nedávné diskusi jsem přidala příspěvek, ve kterém jsem psala úryvek z našeho snažení o syna:

"Rozkaz zněl jasně. Druhé dítě musí být kluk. Co se mne týče, bylo mi to jedno, prijala bych kloucka i devcatko. Ale ok, rikala jsem si, ze by bylo skvělé tedy, aby prisel kloucek, jinak budu muset mit ještě třetí (coz dneska stejně mám). Jsem biolozka, studovala jsem tedy ta vědecká doporučení, jak ovlivnit pohlaví, manžel ta alternativní. V den D (predem jasně stanoveny a vypocitany) přišel v kulichu a ponozkach, na tváři moji rtenkou namalovany jakysi indiansky symbol pro plození synů. Řval jako na lesy a stavěl mě do takovych pozic.. Po skončení kolem mě běhal a dupal. Byla jsem mrtva smíchy. Nikdy bych nerekla, ze z toho bude dítě."

Na základě toho jste se mě některé ptaly, na co jsme vlastně přišli a podle čeho se řídili. Mým úkolem bylo prostudovat vše kolem načasování ovulace a oplození v závislosti na pohlavním chromozomu, který nese spermie. Můj muž si vzal na starost všechny ty šamanské metody. Jeho závěry Vám nejsem schopná popsat, leda bych Vás poslala s jeho kamarády na pivo, protože nejspíš všechny nápady pochází právě odsud. Každý, který už syna má, měl zaručenou radu, jak na něj 🙂

Tedy k těm biologickým principům:

Jak všechny víme, pohlaví záleží na spermii muže. Vajíčko vždy nese pohlavní chromozom X, zatímco spermie jsou dvou typů - první typ nese chromozom X a druhý typ chromozom Y. Záleží, která se dostane do vajíčka. Kombinace XX přinese holčičku, XY kloučka. O spermiích jsem se dočetla, že ty nesoucí Y chromozom jsou rychlé, ale zase méně odolné. Tedy pokud už bude vajíčko ve vejcovodu připravené a dojde k ejakulaci, Y spermie tam nejspíš dokraulují jako první a budou mít větší šanci se dostat dovnitř. Spermie nesoucí X chromozom jsou sice pomalé, ale trvanlivější. Vydrží až 48 hodin čekat na vajíčko. Tedy přijde-li ejakulace před ovulací cca 2 dny, Y spermie sice budou na místě první, ale než tam spadne vajíčko, vychcípají. Zatímco X spermie tam vydrží čekat a nakonec mají lepší šanci na oplození.

Je zásadní tedy co nejpřesněji vědět, kdy dojde k ovulaci. Chcete-li holčičku, oplodňovací soulož by měla přijít cca dva dny před ovulací. Kdo chce chlapečka, tak souloží v den ovulace + ještě další dva po.

Kdo neví přesně, kdy má ovulaci, tak platí - čím souložíte častěji, tím zvyšujete pravděpodobnost narození syna. Pokud chcete dceru, měli byste být zdrženlivější a "poslat to tam" jen jednou za pár dní.

Samozřejmě vše má svoje pro a proti. A přišlo mi celkem šílené, že ve starověku nebylo neobvyklé trestat ženy za to, že nedokáží porodit syna, ale jen dcery 🙂 Když tvůrce pohlaví je muž. 

Světe ale div se. Pokrok evoluční biologie je obrovský a její závěry jsou momentálně ohromující. Fyzicky je tvůrce pohlaví sice spermie, ale ve výsledku je to vajíčko, které vábí ty spermie, které zrovna "chce" a samo aktivně rozhoduje, kterou pustí dovnitř. Nikoli, že by ta "nejsilnější" spermie se nejrychleji doklovala dovnitř. Ale naopak vajíčko otevře své brány jen té jediné, kterou tam samo chce vpustit. Chemicky dokáže vyhodnotit její kvalitu a podle toho ji vpustí nebo ne. Tedy jako ve všem - muž je sice pán tvorstva, ale za všemi jeho činy hledej ženu.

Koho by to zajímalo dál, tak existují i zvířata, která ve svém těle dokáží dokonce uspořádat soutěž spermií od více samců a porovnat jejich kvalitu. Odborně se tomu říká kompetice spermií. Samice má "bazének", kam nasbírá sperma od více samců a pak je naráz vypustí. A její vajíčko rozhodne o tom, která půjde dovnitř. Já jsem tím fascinovaná a přečetla jsem o tom spoustu materiálu. Kam se na zvířata hrabeme 🙂

Přeji všem úspěšné snažení. A pamatujte si: pohlaví je ve výsledku až to poslední důležité 😉

Dvě holky, sex vzdy v den ovulace. Blbost tyhle metody

24. dub 2021

Promiň ale musím souhlasit s
@lachtanice86, podle mě je to jen na "náhodě" a předem vybrat pohlaví "bohužel" nejde. A když se povede tak je to štěstí ne účel.

24. dub 2021

Ano, samozřejmě. Návod neexistuje a nerada bych, aby si někdo myslel, že mám recept. Reaguji na komentáře k mému včerejšímu příspěvku a slib těm z vás, že to sepíšu detailněji. Jde o naše snažení, nikoli obecný návod, jak na to. Ty biologické principy takové jsou, ale rozhodně na to má vliv ještě dalších plno věcí.
Každopádně díky za komenty 🙂
@luciealex
@lachtanice86

24. dub 2021

@rotkapchen jasně, jinak dík za doplnění informací, to o zvířatech jsem nevěděla a zajímavé

24. dub 2021

Za mě teda v den ovulace kluk, 3 dny před holka😉

24. dub 2021

Kdo přijde na to, jak ovlivnit pohlaví dítěte, dostane nobelovku. U manžela v rodině se za posledních 120 let nenarodila nikomu holčička. Zřejmě dědičné silné chromozomy Y, jinak si to nedovedu vysvětlit. Stále čekáme, že se to zlomí, ale marně.

24. dub 2021

Já si myslím, že na tom fakt něco je. My jsme měli řízenej cyklus a inseminaci. Čekali jsme přesně na ovulaci. Aˇsperma zavedli hluboko za čípek, a je to kluk. Podle mě to tím je.

24. dub 2021

Je plno dalších věcí, které to ovlivňují. Napriklad vaginální prostředí, afinita spermií, tolerance imunitních složek vůči spermiim.. Jsou muzi, kteří nikdy nevyprodukuji kvalitní spermie nesoucí X (Y) a vždycky budou mit jen same kluky (holky). A ani teorie v clanku výše není 100%, vzdy budou vyjimky. Ale baví mě se tim zabývat 🙂 Třeba me i ohromilo, ze žena řeší svuj zdravotní stav 14 dni pred početím. U muze je třeba to resit uz cca 75 dni predem, kdy jeho tělo začíná vyrábět onu spermi. Chlapi jsou hrozny mašinérie na buňky. V jedny ejakulaci cca 20-80 milionů spermií. Zdravej chlap muze vypouštět denně. Za 75 dní slušná zásoba..

24. dub 2021

Ještě přidám takové vtipné shrnutí pro ajtaky. Moc me pobavilo 😊 Damy, kam se na nas hrabou firewally 😁😁

24. dub 2021

Souhlas s tím, co píšeš, jen bych doplnila pro
@lachtanice86 @luciealex krom toho načasování hraje významnou roli i kvalita hlenu ženy, takže když je hodně kvalitní přežijí déle i Y, když je málo kvalitní Y chcípnou hned a přežijí jen X. Každopádně vědci už opravdu zkoumají to, že nezáleží, zda je první X nebo Y, ale že vajíčko přečte genetické informace spermií, které má.k dispozici a na základě toho se rozhodne, kterou spermií pustí. Častokrát se ale také může stát, že vajíčku se nezamlouvá ani jedna, která dorazí a nepustí k sobě žádnou (nedojde k otěhotnění, i když partneři udělali vše správně, aby počali).

24. dub 2021

@priefi přesně o tom píšu kousek výš, diky! Super, ze to znas stejne 😉

24. dub 2021

@priefi to nepopírám a je to moc zajímavé. Jen nevěřím těm "babskym" povidackam. Tím netvrdím že to nestojí za vyzkoušení.

24. dub 2021

@luciealex pohlaví člověk neovlivní, to je jasné, může jen pomoci náhodě 😉

25. dub 2021

ja vam neviem, uz som to tu kedysi pisala - syn je z jedneho sexu za uhorsky rok (mali sme skuskove), asi 5 dni pred ovulkou, mala som stres, hubena som bola jak z koncentraku.. aj pocas tehotenstva vsetky babske nezmysly nasvedcovali tomu, ze budem mat dievca, aj utz niekolkokrat potvrdil dievca a nakoniec je z toho aj tak chlapec. Podla mna je to proste nahoda a ovplyvnit sa to neda.

27. dub 2021

@kevi1 samozřejmě, nedá 😉 a taky v přírodě musí být každé pravidlo podpořené vyjimkami. Jinak by to byla desna nuda 😊

27. dub 2021

@kevi1 to víš, super extra silné spermie, zejména teda Y + super složení hlenu = kluk 😉 to je tolik věcí, na kterých to záleží, že my, obyčejní smrtelníci, to fakt nemáme šanci ovlivnit 😅 každopádně jste fakt vše dodrželi, aby z toho byla holčička, jeden by řekl zaručený recept na holku 😂 Mimochodem tou ovu ses si jistá, že nebyla posunutá na dřív? Protože když to bylo 5 dnů před ovu, je docela zázrak, že z toho vůbec nějaké mimi bylo 🙈

27. dub 2021

@kevi1
@priefi moje kamarádka má taky z 5 dní před ovu kluka. A ví,kdy byla.

Já to mám tak, že kluci 2x 1 den před ovulací a 1x 3 dny před ovulací. Holka 3-4 dny před ovulací.

27. dub 2021

@priefi nooo.. samozrejme ista na 100% si nie som, ovu testy som si vtedy nerobila, ale povedzme, ze to by som musela mat fakt velmi zvlastne ovulku, aby bola skor. Poznam ju na sebe, ale aj to som sa mohla pomylit ze, ale poviem ti, ze to by musela byt ovulka ten mesiac extremne skoro 😀

27. dub 2021

@kevi1 tak vidíš, jaký máš doma zázrak 😉 prostě když to dítko má svůj čas, přijde 😉 ale chápu, že zrovna jednoduché to nebylo.
@andelka příroda je mocná čarodějka a my můžeme jen hádat, jak to je. Za mě je pravdivá ta teorie, že si vajíčko vybírá tu svojí spermií

27. dub 2021

Jde udelat holku nebo kluka, kdyz chcete. Ale ta sance je jen 50ti procentni 🙂

27. dub 2021

Zajímavé to s tou kompeticí spermií a bazénkem (u zvířat) - kde se o tom prosím můžu dočíst více? Díky 🙂. Teď taky objevuju různé zajímavosti o přírodě, tak se mi to tematicky hodí 🙂.

27. dub 2021

Je o tom napsáno poměrně dost diplomek na Přírodovědecky fakultě (uz obhajenych) a vyšel o tom i clanek v časopisu Vesmír. Zadej do Googlu "kompetice spermií" a najdeš plno odkazů.
@verdos

27. dub 2021

U nás na vesnici se "dělá" kluk v ponožkách😄

27. dub 2021

@adelinka89 tenhle tip muj muz také zajisté dostal 😉

27. dub 2021

@rotkapchen u nás to fungovalo 😅

27. dub 2021

@adelinka89 aha, proto máme 3 kluky😅. A jak se dělá holka? Bez ponožek 🤔?

27. dub 2021

@blka ano,bez ponožek a modlit se 🤣

27. dub 2021

@adelinka89 no, pokoušet to už nebudu 😅

28. dub 2021

@blka to chápu 😄🙈

28. dub 2021

Tak jsem si to četla a četla a říkala jsem si "je to bioložka a neví o nejnovějších výzkumech?" (jsem taky vědkyně) a pak bum, bylo to tam, tak mám radost. 😎

28. dub 2021

Začni psát komentář...

Odešli