Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
sisstin
14. kvě 2011

Co je "dost"

Stačí to? Dělám toho dost? Bude to stačit? Toto jsou otázky, které často kladou sami sobě rodiče dětí s autismem i rodiče neurotypických dětí. Tyto otázky jsou často spojeny s obavami nebo s posuzováním, že toho dělají pro své děti málo.

Když se ptám rodičů, aby mi definovali, co to znamená dost, odpovědi se často týkají toho, co jejich dítě bude dělat v budoucnosti. Když mluvíme o jejich speciálním dítěti, říkají třeba: "Pokud se mé dítě změní, tak budu vědět, že jsem toho udělal dost". Když se to týká jejich neurotypických dětí, říkají například: "Jestli se z mého dítěte stane trvale úspěšný dospělý člověk, tak vím, že jsem pro něj udělal dost." Uvažujeme-li tímto způsobem, čekáme na pocit, že jsme toho udělali dost, až do doby, než uvidíme výsledek, cítíme se nejistě a děláme si starosti o budoucnost, a okrádáme tak sami sebe o štěstí, které můžeme zažívat právě teď, v přítomném okamžiku.

Vždy tady bude něco, co bychom mohli dělat navíc, něco, co bychom mohli vyzkoušet, jiná cesta, kterou bychom se mohli vydat. Když jste rodičem jakéhokoliv dítěte, je tu vždycky něco víc k dělání než se uložit i se svou unavenou hlavou ke spánku. Takže co to znamená dost?

COKOLIV, CO JSTE SE ROZHODLI, ŽE UDĚLÁTE TENTO DEN - TO JE DOST.

Co je důležitější? Mít dobrý pocit z toho, co děláte právě nyní a být pro vaše dítě spolehlivým a šťastným rodičem - nebo se trápit tím, co byste mohli dělat?

Zdroj: Kate Wild (http://blog.autismtreatmentcenter.org/2011/01/what-is-enough.html)

  sisstin
  autor

  k zamyšlení ;)

  14. kvě 2011

  já se v životě držím pořekadla"je lepší rožnout svíčku, než nadávat, že je tma". A zamýšlet se nad tím, jestli těch svíček mělo být víc, mě připadá už moc. Vždy se budu snažit rožnout tu nejlepší a nejvoňavější, ale když bude poruce jen smradlavá se sotva plápolajícím plamenem, i tak za ni budu ráda.
  To je už ale nějak moc filozofování, že?🙂

  16. kvě 2011

Doporučujeme