Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
sisstin
18. bře 2011

Napodobování

Proč je napodobování důležité pro rozvoj komunikačních dovedností?

Napodobování je důležitá dovednost, protože zahrnuje interakci a spolupráci mezi dvěma lidmi, což je pro komunikaci nezbytné. Děti si osvojují jazky prostřeednictvím napodobování toho, co vidí a slyší. Časná komunikace mezi rodičem a dítětem začíná tím, že rodič napodobuje zvuky či výrazy tváře dítěte a dodává jim význam. Hry, které dítě povzbuzují k napodobování, jsou určeny ke zlepšení schopnosti pozorovat a imitovat, jež jsou pro osvojení mluvené či znakové řeči důležité.

Jak lze napodobování zlepšit?

Přidejte se k dítěti, když si hraje, a vyzvěte ho, aby napodobovalo, co děláte. Sami napodobujte zvuky, gesta a mimiku dítěte a rozvíjejte je tak, aby nabyly význam. V některých chvílích je dítě příliš ponořeno do hry, než aby napodobovalo, co děláte vy, ale v rozvíjení vlastních nápadů mu pomůžete, když si budete hrát spolu s ním. Poskytněte dítěti příležitost k napodobování běžných každodenních činností, například mu dejte hadr, aby utřelo stůl.

Napodobování u malých dětí

- stavebnice

Začněte s napodobováním toho, co dělá dítě. Například když udeří dvěma kostkami o sebe, udělejte toté. Pokud s tím má potíže, vezmět ho za ruce a pomozte mu kostkami udeřit. Pak hru rozvjejte a dívejte se, zda vás dítě napodobuje, například zvedněte kostky vysoko nad hlavu a udeřte s nimi o sebe.

- hry "jako"

Nejdřív napodobujte hru dítěte. Když si nasadí klobouk, nasaďte si také nějaký. Později se dívejte, zda dítě napodobuje vaši činnost, například když "jako" pijete z hrníčku nebo když si nasazujte sluneční brýle.

- napodobování výrazu tváře a zvuků

Dělejte legrační grimasy do zrcadla a vyzvěte dítě, ať dělá totéž. Napodobujte všechny grimasy, které dělá. Vydávejte legrační zvuky. Nejjednodušší je začít se samohláskami a se žvatláním, jako třeba aaa/ou, ma- ma- ma/ba- ba ba. napodobování zvuků by nemělo být příliš odtažité. Snažte se najít zvuky a výrazy tváře, které jsou pro dítě zábavné. Reagujte na všechy zvuky, které dítě vydává, a napodobujte je.

- panenky a plyšová zvířátka

Existuje mnoho způsobu, jak rozvíjte napodobování s použitím panenek a plyšových zvířátek. Můžete mít každý svou panenku či plyšové zvířátko, nebo si hrát s jednou dohromady. "Jako" je krmte a dejte jim pít. Neche je skákat, běhat či dělat salta, přemety a kotrmelce. Oblékněte jek, svlékněte je a uložte je do postele. Umyjte je a vyčistěte jim zuby. Vykoupejte je. Polibte je a obejmětě. Posaďte je do autíčka. Schovejte je.

- malý gumový kroužek nebo umělohmotné kroužky na tyči

Kutálejte kroužkem. Roztočte ho. Balancujte s ním na hlavě. Navlékněte si ho na zápěstí, paži, kotník či nohu. Dělejte, že je to volant a řídíte auto.

- korálky, klíčky a stavebnice

Napodobujte vzory ( červená - bílá - červená - bílá. Napodobujte věže či mosty. Přiřazujte k sobě barvy a tvary. Napodobujte vzory a tvary na desece, do které se kolíčky zapichují. Napodobujte jednoduché modely ze stavebnice Lego a Duplo.

- "Kuba řekl"

Vyzvěte dítě k napodobování činností, napříkad:

Kuba řekl: "Zatleskejte rukama"
Kuba řekl: " Zamávejte rukama."
Kuba řekl: "Zavrťte hlavou."
Kuba řekl: "Dotkněte se nosu."
Kuba řekl: "Vyplázněte jazyk"
Když vyslovujete název činností, tak ji provádějte, aby vás dítě mohlo napodobovat.

- napodobování vedoucího

Tuto hru je jednodušší hrát s více dětmi ve většm prostoru. Všichni napodobují, co dělá vedoucí, například:
pochodují,
poskakují na jedné noze,
skáčou,
chodí s rukama na hlavě.
Děti mohou pochodovat dokola s hudebními nástroji.

- písničky a říkadla

Zpívejte písničky nebo recitujte říkadla, která vyzývají k napodobávní:
"Kolo, kolo mlýnský"?
"Paci, paci, pacičky",
"Vařila myšička kašičku",
"Šnečku, šnečku, vystrč růžky."

  Další šikovný a užitečný článek 😉

  18. bře 2011

  Teri a není to z té knížky Cvičení pro rozvoj řeči?? Taky jsem se tam pár věcma inspirovala. Třeba to Kuba řekl, to je u nás moc oblíbené

  19. bře 2011
  sisstin
  autor

  @argousek jj, mně ta knížka přijde úplně geniální...škoda, že jsem ji neměla dřív :(

  19. bře 2011

  Já jsem teď moc spokojená s tou naší logopedkou, měla jsem jí vyhledat už dávno. Díky ní máme spoustu bezva úkolů nejen na logopedii ale i na logiku. Pokusím se zase něco natočit a taky ti vložím nějakou inspiraci 🙂)

  19. bře 2011
  sisstin
  autor

  @argousek super, díky...mně už ta inspirace nějak dochází :D

  19. bře 2011

  @sisstin Ahoj, mohla bych se zeptat,kdy je nejlepší začít s napodobováním? ukazováním a tak? snažím se o tom hledat články,ale asi hledám špatně..chci vědět, co můžu se svým 7 měsíčním dítkem..jenže všichni mi řeknou, at jsem ráda, že je ještě miminko. mlžná přeháním, ale tu informaci co můžu a na co je čas nějak nemůžu najít. Moc děkuju za odpověď, čtu tvoje příspěvky a koukala jsem i na webovku. Snad nevadí, že tykám!

  18. říj 2011
  sisstin
  autor

  @sidynka ahojky, tak se sedmiměsíční max. trénovat oční kontakt - dávat si k obličeji blyštivé a barevné věci, nebo nějaká hrkátka atd. Miminku vše popisovat, ale jednoslovně a stále stejně, půlroční miminko už by mělo na slovní pokyn očima vyhledat pár základní věcí - maminku, tatínka a něco oblíbeného. Můžeš začít se znakováním, mrkni třeba na www.miminkovstina.cz je tam pár základních znaků. Začni třeba se třemi (pití, jídlo, světlo) a vždy, když to slovo řekneš, tak ho i zaznakuj ;) Ukazovat a napodobovat začínají šikovné děti od těch 9měsíců, jinak takový limit na napodobování je 15měsíců, na sdílení pozornosti do 18 měsíců. Ukazování je spontánní, moc se trénovat nedá...max. mu můžeš dávat na výběr ze dvou věcí (třeba hraček), aby se miminko natahovalo po tom, co chce...pak mě ještě napadají takové ty říkanky s ukazováním (Brambora atd.).

  18. říj 2011

  @sisstin děkuju, konečně něco konkrétnějšiho a hlavně z vlastní zkušenosti. Oční kontakt má perfektní a znakování chci určitě vyzkoušet,takže jdu studovat. moc děkuju a fandím ti!!Petřík je neuvěřitelně šikovnej,sleduju videa a žasnu.

  18. říj 2011

  @sisstin ta webovka mi nefunguje,ale naslo mi to www.znakovani.cz tak mrknu tam . a chápu správně, že znak si mám vymyslet sama?Děkuju

  18. říj 2011
  sisstin
  autor

  @sidynka ono to je jedno, bud si ty znaky někde najít , tak třeba ještě tady http://www.babysigns.cz/ nebo si je vymýšlí dítě, ale fakt dítě, ne ty..protože to nesmí být náročné na motoriku, aby to malé miminko zvládlo ;)

  18. říj 2011

  @sisstin děkuju moc, už to tady procházím. v čr bych se hned přihlásila na kurz,jenže tady v anglii ještě natolik nezvládám angličtinu,abych byla schopná porozumět a spíš by mě to mátlo.děkuju ještě jednou a už nebudu rušit. hezký večer!

  18. říj 2011

  @sidynka super, kartičky jsou skvělé.

  18. říj 2011