Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
tibecinan
10. lis 2020
417 

Živé vánoční dárky

Ahoj,

blíží se Vánoce a určitě většina z Vás má na seznamu dárku od svého dítka živé zvířátko. Je však potřeba si uvědomit, že o zvířátko se bude muset starat dospělý člověk a také za něj zodpovídá. Stejně jako za dítě.Obecně nejsem zastáncem živých vánočních dárku, pokud rodiče též nejsou třeba kynologicky založení( nebo jezdci, chovatelé koček, zachranáři...).

Je nutné se vždy předem informovat o vhodných podmínkách k chovu daného druhu zvířete. Ve zverimexu vám mohou dát mnohdy mylné informace, nejlepší je, se přímo informovat u chovatelu. Také je duležité si uvědomit, že sebou chov zvířat přináší mnohá negativa, díky kterým se někteří rozhodnou zvíře po Vánocích opustit, ať už prodejem zvířete, odložením v přírodě nebo v útulku, v nejhorších případech jeho usmrcením nebo odložením do kontejneru. Je to smutný scénář, ale děje se to. Za ta léta, co pomáhám zvířatum v nouzi, jsem už viděla ledacos.

U koní,psu a koček je potřeba se také zamyslet nad vhodným výběrem plemene. Vždy vybíráme dle toho, jak jsme aktivní, kolik péče chceme věnovat výchově a kolik péči o srst/kuži. Napřiklad u psu, jsme-li neustále doma/v práci, tak by nedělalo dobrotu vybrat si třeba chrta, belgického ovčáka nebo amstaffa. Vhodnějším výběrem je klidnější společenské plemeno, jako je třeba čínský chocholatý pes, bišonek, pekinéz, japonský chin, čivava...

Myslete na to, že pes je závazek na 8-18 let v závislosti na plemeni. Také jeho výchova je pro některé psychicky náročná. Chce to velkou dávku trpělivosti a moře lásky. Štěně, ale i jednou jako psí senior Vám  muže kdeco zničit výkaly nebo pomočením a bude jej potřeba venčit i po hodině. Výdaje za veterinu jsou také vyšší, třeba očkování vyjde na 500 kč, odčervovací tablety seženeme v ruzném cenovém rozmezí od 40 kč až po 200 kč, základní krevní testy kolem 1000 Kč, registrace čipu od 250 kč. Dále dle toho, pokud je pes nemocný. Cena se také odvíjí dle lokality sídla veteriny.

Vhodné krmivo pro psy je například Taste of the Wild, Yoggies a další... Nejlepší možnost je samozřejmě syrová strava BARF. Pro někoho je však více časově náročná a je potřeba předem nastudovat správné složení denní dávky.

U koček a koní je to s výběrem plemen velmi podobné. Co se týče péče, tak ke koni je potřeba denně docházet, nebo mu zajistit každodenní péči majitelem stáje, kde je umístěn.

Měsíční pronájem ustájení je většinou od 3000 Kč, k tomu je potřeba přičíst pravidelné výdaje za krmivo, seno, otruby, kováře, očkování, zubaře... Kôň je nejvíce finančně náročné zvíře. Jelikož kuň není naštěstí tak častý vánoční dárek, tak se dále budeme věnovat těm častějším.

Ke kočkám je potřeba říci, že to je zvíře, kde je potřeba mít největší dávku trpělivosti. Kočky se většinou nedají vychovat tak dobře, jako pes. Skáčou na linku, na stul a to, ikdyž jim z bytu uděláte cat friendly prolézačku v podobě jejich vlastních polic, domečku, žebříku a škrabadel. často také lidi překvapí, že kočky se mstí, za každou změnu, která se jim nelíbí. Například i to, když najednou nastoupíte do práce nebo přivedete dalšího člena rodiny. Většinou protestují vymočením se do postele, do kuchyňské linky, do kočárku... Doporučuji nedělat určitý režim, ale dát dni ruznorodost a odcházet pryč na delší i kratší doby. Co se týče veteriny, tak výdaje jsou podobné jako u psu. Akorát je potřeba udělat testy na FIV/FeLV, což je kočičí AIDS a kočičí leukemie, která je přenosná. V chovu koček s PP, už není potřeba tyto testy dělat. Chovatelé si zakládají na předání kotěte i s čistýmy testy.

Jako krmivo mohu doporučit např. Applaws, ale samozřejmě nejlepší je pro kočku přirozená strava syrovým masem. Nejlépe se informovat na FB ve skupinách Felinium.

Co se týče králíčku, tak to je méně finančně náročný mazlíček. Dá se dobře naučit na přivolání. U zakrslého králíčka je potřeba ubikace minimálně 120 cm na délku, napáječka, pelíšek, stelivo, záchudek, jesle na seno, miska, hračky... U jesliček je potřeba zduraznit, že mají být zavěšené zvenku, nejen kvuli lepšímu přistupu při dodávání sena, ale také ze zdravotního duvodu. Králíčci rádi hopsají nahoru na seno a už nejeden si zlomil nožičku, protože se mu při skoku dolu zaklínila v jeslích.

Správnou výživu králíčka tvoří převážně hlavně seno a voda. Ve velmi malé míře některé druhy zeleniny(hlavně nať z mrkve, ředkviček, bylinky a podobně), z ovoce jen malá část druhu( jablka, hrušky, jahody, boruvky..), kvuli cukru, který králíčkum škodí.

Mláďata je lepší přikrmovat granulemi, např. Versele laga, Cunipic, Beaphar Nature, JR Farm Grainless Complete.

Akvaristika, ačkoliv se zdá, tak není žádná sranda. Každý druh ryby má své nároky na chov a zverimexy jsou vybaveni velmi špatnými informacemi. Rádi Vám prodají např. bettu bojovnici do 1,5 l akvárka s plastovými rostlinkami. Betta by měla mít akvárko nejlépe sama pro sebe. Sameček betty má mít minimálně 25 l akvárium, s filtrem a topítkem. Betty totiž pochází z teplých oblastí planety, takže je potřeba v akváriu udržovat minimálně 26°C . Dalším problémem jsou umělé květiny. Ty by neměla mít v akváriu žádná ryba. Plasty ze sebe vylučují škodliviny do akvária a také jsou ostré, zrovna betta se o ně muže dobře pořezat a přijít o své krásné závoje. Betty jsou zvyklé mít maximálně zarostlé akvárko a rády se schovávají v kořenech rostlin, které rostou na hladině vody.

Taková paví očka, neonky jsou hejnové rybky, proto se prosím vyvarujte koupě pod 10 ks. Samozřejmě tím pádem musí mít o dost větší nádrž. Ideální velikost nádrže začíná na 120 litrech, dále se odvíjí dle velikosti hejna a složení jejich spolubydlících.

Toto byl takový souhrn nejčastěji pořizovaných mazlíčku dětem, tak snad vám trochu pomuže při rozhodování, zda je vubec vhodné mít živý vánoční dárek a pokud ano, abyste jim vytvořili vhodné podmínky.

Pokud Vás zajímají další otázky, tak se neváhejte ptát do zpráv, nebo klidně i pod tento článek.

 #kynologie #nekupujadoptuj #pes #kocka #kun #kralik #vánocnidarky #adopcemasmysl

Mě zaujalo časté zmínení, že ve zverimexu může člověk dostat špatné informace. Jako stát se to určitě může, ale my do zverimexu chodíme celkem často (rybičky, morče) a informace jsme dostali téměř vždy dobré a bohaté. Jak o tom, které ryby k sobě a které ne, tak o tom, že hejnové ryby nám neprodají v menším počtu než 8ks, protože jich prostě má být hejno toto je minimum, aby jim bylo dobře a netrápily se, tím pádem taky nezemřely brzy. Pokud měla zvířata nějakou nemoc, poradili nám. Asi je dobré si získané informace vždy ověřovat, ani věhlasní odborníci se na ledasčem neshodnou, ale já mám tedy se zverimexy dobrou zkušenost.

10. lis 2020

@zuzkasim Znám pár zverimexu, kde dělají moji přátelé a rozdávají dobré rady, sama jsem se takhle kdysi hlásila o práci, ale většině z nich nestačí výplata, kterou tam mají a hledají vyšší post, takže se do zverimexu dostane kdekdo, kdo umí jen vyměnit podestýlky. Obecně ve zverimexu bych zvíře nekoupila, jak je rybek mnoho, tak si domu mužeš přinést krupičku a jiné nemoce. Oni nikdy neohlídají od koho ty rybičky jsou. Až na prodejny ZOOHoch, kde jsou i proti množírnám a prodávají pouze drobná zvířata a jen s PP, chovy rybek si vybírají. Ale tento obchodní řetězec ještě není tak rozšířený.

10. lis 2020

mame 3,mesicni brachy - kocourky cca mesic a pul a ano, musim souhlasit, ze ac kotatka chtely dcery a dusovaly se, ze se o ne budou starat, tak hlavni pece je na me, ony jen tak pricmrndavaji, kdyz jim reknu. Ale, co me zajima. Lze vubec nejak kocky odnaucit lezt na linku, na stul , kdy se snazi i z talire odnest jidlo? Uprimne, tohle me dost trapi, protoze nemuzu vubec nic nechat bez dozoru na stole. I kdyz spi, tak doukazou se okamzite vzbudit a prolezt stul s jidlem a vsechno snist nebo aspon olizat. Jinak ty nase kluky strasne miluju a mohli bychom je (vsichni) umazlit, ale tohle me fakt stve, vzhledem i k Vanocum, kdy na stole bude cukrovi, v kuchyni furt vareni, takze se bojim, aby neskocili k horkemu hrnci, plechu , snazim se jidlo schovavat, ale .... Nehlede na nejakou kvetinu na stole, kterou schodi nebo zacnou ozirat. Rada?🙏

10. lis 2020

@nadja73 Bohužel, to je už o povaze kočiček. To se ještě připrav na shazování vánočních ozdob, sklenic s vodou a podobně. Jako proti jídlu nic nezmužeš, naštěstí naše má vybíravou hubinu, takže na stul jde jedině pro šunečku, ale tím pádem nemohu nechat chlebíčky a obložené mísy bez dozoru. Těd mám až třetí kočičku, co neleze na linku a konferenční stul. Jídelní stul jí však zajímá a na ten leze stále a spí na něm. Mají prostě rády vyvýšená místa.

10. lis 2020

@tibecinan ma cenu je vychoven placnout po prdelce? Zatim teda vetsinou poslechnou, kdyz na ne zahucim a slezou, ale ta linka je jak magnet pro ne

10. lis 2020

@nadja73 muže je to vyprovokovat k naschválum

10. lis 2020

jeste jedna vec? no, ono bych jich bylo mnohem vic, ale boji se kocky ohne? zapalila jsem na stole svicku a furt hlidala, jestli k ni nevlezou. Nechci riskovat spaleni fousku🙈

10. lis 2020

Fajn článek. Akorát ustájení pro koně jsi v dnešní době ráda, když seženeš za 4000. Většinou je to spíš od 5 výš.

10. lis 2020

@gracinka7 Ono hodně záleží na lokalitě a také zda jde o venkovní či vnitřní ustájení. Muj známý v ústeckém kraji pronajímá za 2500

10. lis 2020

@nadja73 cenu má a vychovat jde, ale naučí se, že to nebude dělat v tvé přítomnosti, to si nedovoli, ale jak se vzdalis, je byt jejjch😄. My taky nemohli nechat jediný kousek jídla někde jen tak.

10. lis 2020

@nadja73 Nenechávat s kočkou bez dozoru...stejně jako u dítěte...i u psa... náhoda je blbec, shodí to a muže být požár....

10. lis 2020

@nadja73 cenu má a vychovat jde, ale naučí se, že to nebude dělat v tvé přítomnosti, to si nedovoli, ale jak se vzdalis, je byt jejjch😄. My taky nemohli nechat jediný kousek jídla někde jen tak.

10. lis 2020

@lvicek2000 To je pravda

10. lis 2020

@nadja73 cenu má a vychovat jde, ale naučí se, že to nebude dělat v tvé přítomnosti, to si nedovoli, ale jak se vzdalis, je byt jejjch😄. My taky nemohli nechat jediný kousek jídla někde jen tak.

10. lis 2020

@lvicek2000 jsem sla holky vyprovodit jen k prechodu, aby sly samy za babickou a po ceste jsem si uvedomila, ze jsem nechala na lince kynout tvarohove kolace, ale rikala jsem, si, ze spi.......houby, pribehla jsem a jasne, ze uz jeden kolac byl bez tvarohu, hajzlici😀

10. lis 2020

@lvicek2000 a co bys doporucila za vychovny prostredek? Oni prave lezou na linku, i kdyz teda min, kdyz tam jsem

10. lis 2020

@nadja73 Haha to znám i u psa. Bylo mu pôl roku, v kohoutku max 30 cm..na lince jsme měli připravených 10 řízku na druhý den s sebou na výstavu psu...no a on frajer si na linku vyskočil a sežral ty syrové, obalené řízky...všechny 😀 vypadal jak těhotná kobyla a funěl

10. lis 2020

@nadja73 často chovatelé používají rozprašovač s vodou, většinou kočky od místa odejdou, ale čekej, že to budeš dělat denně

10. lis 2020

@tibecinan ja jim jednou napustila drez, cca 2 cm a to byl uprk😀 ale pokazde to endelam, ale s tou vodou je to pravda, kupuju rozprasovac😀

10. lis 2020

@tibecinan no jo, ale to bude max. pastevní nebo bez žrádla ne? Vždyť jen seno vyjde měsíčně na 2000 Kč. To by nic nevydělal 🤔

10. lis 2020

@gracinka7 samozřejmě, v článku též píšu jen o ustájení

10. lis 2020

@tibecinan v částce za ustájení už bývá zahrnuté i seno. Nebo jsem to ještě nikdy nezažila jinak.
Nechci se hádat. Jen jsem si říkala, že když už jsi napsala pěkný článek i s náklady, bylo by přiblížit lidí víc realitě. Takhle by si někdo mohl myslet, že kůň vyjde měsíčně jen na 3000, tak že je to v pohodě a že na to má.

10. lis 2020

@gracinka7 To máš naprostou pravdu, toto jsem poupravila....

10. lis 2020

@tibecinan každopádně s takovými články pokračuj, osvěty není nikdy dost.
Nesnáším lidi, co si pořídí zvíře a až je ormzí, dají ho pryč 🤦

10. lis 2020

@gracinka7 to jsme na stejné vlně...ono ohledně pořízení je více aspektu, ale toto byl jen takový výtažek...v budoucnu mám v zásobě více témat ohledně zvířat

10. lis 2020

@nadja73 Já prostě jen ho shodila a důrazně řekla ne, velmi rychle pochopí, rozezná ton řeči apod. A náš kocour si opravdu nedovolil, aby vlezl na stůl nebo linku, ale musí být člověk důsledný. Jiná věc je, když jsem nebyla doma, tak jsem samozřejmě poznala, že si prošmejdil naprosto vše, v noci jsem taky slyšela, jak cvaká ve dřezu a olizuje třeba lžičky 😀 Záleží na tobě, co dovolíš a chceš tolerovat. Tchýně má kocoura, který spí třeba na stole a nevadí jim to. To bych nesnesla. Byl to miláček, spal s námi v posteli, ale v tomhle měl prostě zákaz.

10. lis 2020

Jinak se omlouvám za 3 stejné komenty, nejsem magor, ale nějak to blblo a pak se to nahrálo 3x 🙈

10. lis 2020

@lvicek2000 Ono je to individuální, znám i kočky, co za to načurají naschvál po bytě 😀

10. lis 2020

@lvicek2000 v pohoděěě 🙂

10. lis 2020

@tibecinan jj, to je pravda, záleží i na povaze, náš kocour byl strašnej hodňous

10. lis 2020

@lvicek2000 my máme teď takový pruměr...ale měli jsme i extrémně hodnou a i opak, totálního ďábla 😀

10. lis 2020

@lvicek2000 mame brachy, ale jak jsou rozdilny ve velikosti, tak i v povaze. Jeden je mazel a chape jen jakmile zvednu oboci a druhy me ma tezce na salamu😀 JInak ja jsem v lezeni na stul a linku velmi dusledna, ale oni vlastne taky😀😀

10. lis 2020

Vďaka za článok 👌😊 najhoršie sú tie správy v januári o preplnených útulkoch a zvieratách na uliciach. My máme doma psíka aj kocúra a je to náročné. Ale tá láska, to je na tom všetkom najkrajšie 😊

20. lis 2020

Urcite mas pravdu, my mame psa z utulku a kralika. Tak jen doplnim, ze i dospeleho kralika musis krmit granulemi

20. lis 2020

@elesse nemusíš, pokud má vyváženou stravu 🙂 a samozřejmě pokud nejde o králíka na výkrm

20. lis 2020

Začni psát komentář...

Odešli